Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryumun dibini feci kirletiyorlar.Peki çözüm? Yeni düzen resimler eklendi. Sf 2

akvaryumlove

Bronz 3 Üye
Arkadaşlar benim 3 tane kaplumbağam yavru olmalarına rahmen acayip kirletiyorlar ya akvaryumu.Çok fazla yem de vermiyorum yani günde 1 kere 5 stick filan diyim size.Ne yapmam lazım?Dip çekimide hayatta sevmediğim şey.20 sene akvaryumda hiç yapmadım beslediğim balıklarla.2 sene timsah besledim yine yapmadım:)Ne diyorsunuz arkadaşlar?Vatosta işe yaramıyor ya.10 tane filan çöpçü alsam işe yarar mı?

RE: Feci kirletiyorlar.Peki çözüm?

çöpçüler teker teker eksilecektir bu yüzden denemeyin derim hatta vatos büyük değilse yakında onu da yem yapabilirler. ve kaplumbağaların yaşadığı 28derece sıcaklık çöpçüler için fazladır kaplumbağalar yemese bile zamanla kendileri ölecektir. akvaryumunuzun büyüklüğü ve kullandığınız filtre hakkında bilgi verirseniz daha iyi yardımcı olabilriz. dış filtre kullanıyormusunuz? dip çekimi yapmanın büyük artıları var aslında ama tercih etmiyorsanız güçlü bir filtrasyon sağladığınızda sorun büyük oranda çözülecektir diye düşünüyorum.

RE: Akvaryumun dibini feci kirletiyorlar.Peki çözüm?

Yardımcı olabilmek adına akvaryumumun resmini ekledim.Orada filtrede var.Dış filtre yok,iç filtre kullanıyorum.Modelide : Hailea HL BT 1000

mailto:

Dip temizliği şart hele kum varsa. Kurtuluşun yok.

Çifleşemeyeceklerse bence taş koyun daha kolay olur

yapabilecekleriniz

daha kaliteli ve debisi yüksek, bioball da içeren iç filtrelerden alabilirsiniz.(akvaryumunuzun boyutlarını sormamdaki neden akvaryumunuzdaki su miktarının en az 5-6 katı kapasiteli bir iç filtre önerebilmekti. bundan daha fazla yüksek kapasiteli filtreler fazla akıntıya neden olacağından 5-6 kat yeterli bir orandır diye düşünüyorum)
imkanınız varsa iyi bir dış filtre alabilirsiniz
yemleri vermeden önce ufak parçalar halinde verebilirsiniz böylece kaplumbağalar yemleri parçalamak için kirliliğe neden olmaz.
periyodik olarak su değişimi yapabilirsiniz.
içme suyu ya da en azından dinlenmiş su kullanabilirsiniz imkanınız yoksa su düzenleyci kullanmanızı öneririm.
dip malzemesi olarak ince kum sanırım kullandığınız. kum pislikleri tutar ve kaplumbağaların en ufak bir hareketinde suya geri verir. bu yüzden iri taneli çakıllar kullanmanızı tavsiye ederim. dip çekimi de yapmadığınız için kum bayağ sorun olabilir.

şimdilik aklıma gelenler bunlar umarım yardımcı olabilmişimdir.

Seğmen EFE' Alıntı:

Kumu alırım gerekirse dert değil.Kum olmazsa dip çekimi gerekmeyecekmiki?Yine pisletecekler?

akvaryumlove' Alıntı:
Seğmen EFE' Alıntı:

Kumu alırım gerekirse dert değil.Kum olmazsa dip çekimi gerekmeyecekmiki?Yine pisletecekler?

Kum olsada olmasada dip çekimi sart.

aragorn' Alıntı:
yapabilecekleriniz

daha kaliteli ve debisi yüksek, bioball da içeren iç filtrelerden alabilirsiniz.(akvaryumunuzun boyutlarını sormamdaki neden akvaryumunuzdaki su miktarının en az 5-6 katı kapasiteli bir iç filtre önerebilmekti. bundan daha fazla yüksek kapasiteli filtreler fazla akıntıya neden olacağından 5-6 kat yeterli bir orandır diye düşünüyorum)
imkanınız varsa iyi bir dış filtre alabilirsiniz
yemleri vermeden önce ufak parçalar halinde verebilirsiniz böylece kaplumbağalar yemleri parçalamak için kirliliğe neden olmaz.
periyodik olarak su değişimi yapabilirsiniz.
içme suyu ya da en azından dinlenmiş su kullanabilirsiniz imkanınız yoksa su düzenleyci kullanmanızı öneririm.
dip malzemesi olarak ince kum sanırım kullandıınız. kum islikleri tutar ve kaplumbağaların en ufak bir hareketinde suya geri verir. bu yüzden iri taneli çakıllar kullanmanızı tavsiye ederim. dip çekimi de yapmadığınız için kum bayağ sorun olabilir.

şimdilik aklıma gelenler bunlar umarım yardımcı olabilmişimdir.

Çok teşekkür ederim ilginizden dolayı.Kumu alırım,çakılda koyarım.O dert değil ama benim derdim suyun kirliliğinden ziyade dipteki biriken dışkıları.Kum olmasa çakıl olsa o dışkılar yine orada olacak.
Birde kum olmazsa o kayalar akvaryumun dibini çatlatabilir.Kum sayesinde bence bu kadar rahat duruyolar.

MissSevda' Alıntı:
akvaryumlove' Alıntı:
Seğmen EFE' Alıntı:

Kum olsada olmasada dip çekimi sart.

Tabi benimde belirtmek istediğim bu idi.

Peki arkadaşlar dip çekimi yapmazsam bu kaplumbağaların dışkıları böle birikmeye devam ederse ne olur yani?

akvaryumlove' Alıntı:
Peki arkadaşlar dip çekimi yapmazsam bu kaplumbağaların dışkıları böle birikmeye devam ederse ne olur yani?

Göz iltihabi, kulak iltihabi, mantar vs hastaliklara kapilirlar.

akvaryumdaki N(azot) döngüsü sekteye uğrar suyun kalitesi bozulur ve nitrat patlaması meydana gelir sudaki oksijen minumum seviyeye düşer. bence dip çekimi yapamıyorsanız güçlü bir iç filtre ile iyi bir dış filtre alın sudaki sirkülasyonu sağlayarak dipteki pisliklerin de azalmasına yardımcı olur ikisi beraber. bir de dipteki kumlar pisliklerin birikmesi için özellikle kuytu yerler oluşturuyor gibi bence çünkü fotoğraftan da gördüğüm kadarıyla kum tabanda düzensiz bir kalınlıkta dağılmış. kumu kaldırmanız soruna olumlu yönde büyük katkı sağlayacaktır evet o zaman da taşlar cam için tehlike oluşturabilir taşların altına biraz daha ince çakıllardan koyarak sorunu çözebilirsiniz diye düşünüyorum.

MissSevda' Alıntı:
akvaryumlove' Alıntı:

Göz iltihabi, kulak iltihabi, mantar vs hastaliklara kapilirlar.

Ne diyorsunuz?Valla kalbimin atışları hızlandı.

aragorn' Alıntı:
akvaryumdaki N(azot) döngüsü sekteye uğrar suyun kalitesi bozulur ve nitrat patlaması meydana gelir sudaki oksijen minumum seviyeye düşer. bence dip çekimi yapamıyorsanız güçlü bir iç filtre ile iyi bir dış filtre alın sudaki sirkülasyonu sağlayarak dipteki pisliklerin de azalmasına yardımcı olur ikisi beraber. bir de dipteki kumlar pisliklerin birikmesi için özellikle kuytu yerler oluşturuyor gibi bence çünkü fotoğraftan da gördüğüm kadarıyla kum tabanda düzensiz bir kalınlıkta dağılmış. kumu kaldırmanız soruna olumlu yönde büyük katkı sağlayacaktır evet o zaman da taşlar cam için tehlike oluşturabilir taşların altına biraz daha ince çakıllardan koyarak sorunu çözebilirsiniz diye düşünüyorum.

Sanırım içfiltreyi güçlendirme yoluna gidicem.Olmazsa dip çekimi yapıcam napalım.Çok teşekkürler.

rica ederiz özellikle atman, eheim gibi markaları tavsiye ederim ve almadan önce mutlaka debisinin akvaryumdaki su miktarınızın en az 5-6 kat fazla olmasına dikkat edin.

Her koşulda dip çekimi şart. Kurtuluşun yok :)

Valla hiç sanmıyorum.Şöle bir suyu hareketlendirince bile hepsi yukarı kalkıyor dışkıların.Yeşil büyük bir kepçem var.Onla çoğunu alıveriyorum demin denedim:)Olmazsa erikli vb. su bidonlarının kafa kısımları varya içinde boru var.Onla temizliycem.Tavsiye ederim.Tabi sadece bu işe ayırmak şartıyla:)Çok rahat alıyor pislikliri üzerine hele bir de kçük pet şişe yapıştırınca:)

aragorn' Alıntı:
rica ederiz özellikle atman, eheim gibi markaları tavsiye ederim ve almadan önce mutlaka debisinin akvaryumdaki su miktarınızın en az 5-6 kat fazla olmasına dikkat edin.

Evet özellikle buna bakıcam.Çok teşekkürler.Gerçi şu andaki filtremde 90-360 lite için uygun diyor ama uzun zaman oldu alalı nerede ise 2 sene filan.O yüzden bir değişikliğe gitmek gerekiyor sanırım.

Geri