Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Alsam mı ? Almasam mı ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
herhangi birileri yapıyor demedim zaten.. dediğim gibi bu işle doğru düzgün ilgilenen kısım %1i geçmez zaten onların da amacı para kazanmak değil. benim bahsettiğim üretim fotoğraflardaki manzaraların yaşandığı uzakdoğu kökenli olan ve tamamen para için yapılan üretim. bunun da önüne geçmenin tek yolu kaplumbağa almamak ve bu durumu çevremizdekilere anlatmak. konu giderek başka yerlere sapmaya başladığı için toparlıyorum. şahsen bu saydığım nedenlerden dolayı binlerce kaplumbağanın eziyet görmesini, ölmesini, para için üretilip canlarına kıyılmasını bir hayvansever olarak istemediğim için, bu kanlı ticarete ortak olup kaplumbağalara bunları yapanlara para kazandırmamak için, kaplumbağalara olan bu talebi daha da artırmamak için kaplumbağa ticaretine karşıyım.

Petshopculardan degilde üreticilerden alinmasindan yanayim bende.

evet haklısın MissSevda illada kaplumbağa beslemek isteyen varsa tabi adam akıllı ortamını haırlayıp besleyecekse üreticisinden almak daha iyi bir fikir.

Katılmıyorum.
MisSevda Hanım,sizin yaşadığınız ülkeyle Türkiye çok farklı konumda.Buradaki tabloyu görseydiniz eğer gerçekten hayvanları seviyorsanız böyle demezsiniz.O hayvanlar alt alta üst üste küçücük kaplarda 1 cmlik buz gibi sullarda...
Üretim bile yapılsa kimlere gidecek o hayvanlar ?
Diyelim siz ürettiniz ve bilinçli bulduğunuz insana verdiniz.O insanın ne yapacağını nereden bilebilirsiniz ?
Doğruyu söylemek gerekirse ben kaplumbağa alımına ve üretimine sonuna kadar karşıyım.Eğer kaplumbağa beslenmek istiyorsa gerekli ortamda gerekli ekipmanlarla layığınca beslenmeli.Kaplumbağada alıpta bakamayandan alınmalı/kurtarılmalı.Petshoptaki kaplumbağayı alarak sadece bir dahaki sefere gelecek kaplumbağa sayısını yani ölecek kaplumbağa sayısını arttırırsınız.
Ama eğer bakamayan birinden alırsanız bir kaplumbağayı kurtarırsınız başka kaplumbağaları öldürmeden.
Üretiminde bundan farkı yok.Siz 1 üretim yapın petshoplar 10 üretim yapacaklar yine 3 yaşındaki çoluk çocuğun elinde mıncık mıncık yada buz gibi 1cm'lik sullarda sağlıksız çürüyecekler.

Ve konuyu açan sevgili üyemize tek tavsiyem bakamayan birisinden kaplumbağasını alın ve dost edinin.
Benimde kaplumbağam yok,almadım ve almayacağım belki ileride kaplumbağa kurtarırım ama bu ticarete katkı sağlamam,büyük konuşmak istemiyorum o yüzden cümlemi düzelteyim ; kanlı kaplumbağa ticaretine karışmamak,katkı sağlamamak ve engellemek için elimden geleni yapmak istiyorum ;)

O kaplumbagalar o sekilde sadece Türkiyeyemi gidiyor saniyorsunuz..?? Burayada geliyor burada üretici dolu oldugu halde pethsopcular yine kaplumbaga dolu. Sizin dediginize göre hiç bir hayvan alinmamali çünkü hepside ayni sekilde geliyor, ben petshopcudan alin demiyorum ama en azindan üretimini yapan kisiden alin hem size satmadan önce yararli ve dogru bilgilerde verirler. Diyelim ki satmak istedigim yavrular var elimde, bu siteye ilan veririm akvaryum.com a ilan veririm. Sonuçta bu tür sitelere gelenler azda olsa bilgi sahibi oluyorlar. Ayrica ben onlara al kaplumbagan güle güle büyütte demiyecem. Akvaryum ortamini hazir ettikten sonra bir zat kendim götürüp akvaryuma birakicam. Üretimini planladigim kaplumbagalar zaten 12 cmi geçmiyor o yüzden 80 cmlik akvaryum yeter. Bakimi Trachemys türlerinden daha kolay türleri üreticem hem tam büyüdükten sonra 1,50 metrelik akvaryum degil 80 cmlik akvaryum yetecek. Ne oldugu belli olmayan kimselere satilmaz zaten hayvan. Bu siteden biri olsa bile sürekli degisik degisik resim koymak isteyecektir, akvaryum ortaminin resmini koymak isteyecektir. Bu yüzden üretimini yapipta bu tür insanlara vermenin sakincasini göremiyorum. Hem bu kanli bir ticarette olmayacak sadece yavrularin annesi ve babasini Hollandadan Türkiyeye götürcem bu yine ticaret amaciyla degil. Hayvanlarimi çok sevdigim için onlari yanimdan ayirmak istemiyorum. Ayrica kirmizi yanakli su kaplumbagasini üretecek kadarda aptal degilim çünkü kimse almaz. Ben simdiden sitede diger türlerin tanitimini yapiyorum en azindan biraz bilgi sahibi oluyor insanlar. Sevgiyle üretilipte bu siteden gerçekten bakmaya hazir olan birine satmak bence en dogrusu.

Ya sizin ürettiklerinizi alıp sonradan sizden alan kişide üretmeye başlar ve yine o küçük çocukların elinde buz gibi sullarda yaşamına devam etmek zorunda kalırsa o kaplumbağlar o zaman ne farkı var kanlı ticaretten ? buna da BUZLU TİCARET deriz artık.
Benim dediğim hiç bir hayvanın alınmaması değil.Siz ne kadar doğru karşılıyorsunuz petshoplardaki süslü püslü hayvanların alınıp eve konulması,sokaktaki ve barınaktakilerinde açlıktan ölmesini ?
Kaplumbağalar diğer hayvanlara göre daha narinler bir köpek bir kedi hatta bir hamster bile o yolda o kadar etkilenmez ama en çok etkilenek olan kaplumbağa.Su dışında kalma süresi belli o buz gibi suda hasta olma ihtimalide çok yüksek sonuçta en çok getittirilen hayvanlardan biri.
Sizin ülkenizden Türkiyeye hayvanlarınızı getirmenize bir şey demiyoruz.
Bu kanlı ticareti doğru bulmanıza şaşırıyoruz.Kanlı ticaret yapılmamalı demiyorsunuz ki hatta gelip üreteceğim diyorsunuz.
Sonu belli olan üretim,ha yurt dışından gelmiş ha bizim ülkemizde üretilip yine o plastik kaplarda özür dilerim ÖLÜM FANUSUNDA beslenmiş fark nedir ki ?
Tek fark ya yolda ölecek daha az acı çekip yada yine o kaplarda.Kimsenin gözünden içini okuyamıyoruz keşke okuyabilsek o zaman ne yapacağını bilirdik masumiyetlere.

gonzimmm' Alıntı:
Ya sizin ürettiklerinizi alıp sonradan sizden alan kişide üretmeye başlar ve yine o küçük çocukların elinde buz gibi sullarda yaşamına devam etmek zorunda kalırsa o kaplumbağlar o zaman ne farkı var kanlı ticaretten ? buna da BUZLU TİCARET deriz artık.
Benim dediğim hiç bir hayvanın alınmaması değil.Siz ne kadar doğru karşılıyorsunuz petshoplardaki süslü püslü hayvanların alınıp eve konulması,sokaktaki ve barınaktakilerinde açlıktan ölmesini ?
Kaplumbağalar diğer hayvanlara göre daha narinler bir köpek bir kedi hatta bir hamster bile o yolda o kadar etkilenmez ama en çok etkilenek olan kaplumbağa.Su dışında kalma süresi belli o buz gibi suda hasta olma ihtimalide çok yüksek sonuçta en çok getittirilen hayvanlardan biri.
Sizin ülkenizden Türkiyeye hayvanlarınızı getirmenize bir şey demiyoruz.
Bu kanlı ticareti doğru bulmanıza şaşırıyoruz.Kanlı ticaret yapılmamalı demiyorsunuz ki hatta gelip üreteceğim diyorsunuz.
Sonu belli olan üretim,ha yurt dışından gelmiş ha bizim ülkemizde üretilip yine o plastik kaplarda özür dilerim ÖLÜM FANUSUNDA beslenmiş fark nedir ki ?
Tek fark ya yolda ölecek daha az acı çekip yada yine o kaplarda.Kimsenin gözünden içini okuyamıyoruz keşke okuyabilsek o zaman ne yapacağını bilirdik masumiyetlere.

Asil ben size sasiyorum. Neden herkesi ayni saniyorsunuz ki. Bu sitede yine kaplumbagasini güzelce besleyenler yokmu..?? Kedi köpek hamsterlerin cani yokmu..?? onlar daha dayanikli diye bunu hak ediyorlarmi..?? Evet Türkiyeye götürüp üretimini yapacam burada olsaydim yine üretimini yapardim çünkü güzelce akvaryum ortaminda bilgili bir sekilde bakmaya hazir olan çok kisi var. Ayrica bu bir kanli ticaret degil bir hobby. Diyelim üretimini yapmak isteyenler çikti hepsi sizin dediginiz sekildemi yapacak. Bunu söylerek hepimizi kötülediniz. Insan kaplumbagasina okadar alisip baglaniyorki kendi evladi gibi bakmaya basliyor, ve evladinin yavrulari olunca daha bir seviniyor insan neden gitsin minicik fanusta satsin..?? Bence bu fikri atin kafanizdan herkes ayni degil bu seye is olarak degilde hobby olarak bakan çok kisi var. Ve eger buraya gelenlerde sizin dediginiz gibiyse neden kaplumbagasi hastalaninca iyilestirmek için elinden geleni yapmaya çalisiyorlar..?? Bende görüyorumki bu sitedeki herkes kaplumbagasini çok seviyor eminimki üretimiyle baslarsa sizin dediginiz gibi yapmayacaklar.

Ben profesyonel bakabilicek kişilerin alması taraftarıyım.

Sevda hanım demişsinizki bu sitede güzel kaplumbağa besliyen yokmu.

Merak etmeyin sizden daha iyi bakanlarda var :) 2 kişi için 494 kişiyi şuçlıyamazsınız.

Bu arada Sevda hanım Hollandayı bilmiyoruz ama Türkiyede düşcesizce,yüreksizce kaplumbağa besliyorum diye geçinen okadar çok kişi varki gerçekten böyle bakılmasını istemediğimiz için gücümüz yettikçe bağırıyoruz eziyet çektirmeyin diye..

Belki bizi anlıyabilmişsiniz...

RE: Alsam mı ? Almasam mı ?

Bu sadece turkiyede degil dunyanin her bir yerinde oluyor. Bu yuzden bilmiyormusum gibi anlatmaniz hos degil. Siz sanki hic kimse duzgun bakamiyormus gibi anlatiyorsunuz oysa cok guzel bakanlar cok ben kaplumbagalarimi onlara satsam icim cok rahat olacak. Ayrica kimseyi suclamiyorum aksine cok guzel bakan kisiler var diyorum. Sizi anliyorum keske sizde beni anlasaniz, cunku yazmadigim seyleri yazmisim gibi anlatiyorsunuz.

Bilip bilmediğiniz hakkında birşey demiyorum.Ben burayı anlatıyorum.Ve çoğu kişinin bu hatayı yaptığını belirtiyorum.

Ayrıca kusura bakmayın sadece mesajınızın başını okumuş ona göre mesaj yazmıştım.anlamadığımdan değil.

Biz zaten kaplumbağa satılmasın demiyoruz.Bakabilicek kişi alsın diyoruz.

ben şahsen bu ticaretin tamamen durması taraftarıyım. bakan kişiler alsalar bile bu talebi artırmış oluyorlar ve yine o bilindik görüntüler üst üste kutularda kilometrelerce yol giden kaplumbağalar yollarda ölenler petshoplarda susuz kaplarda bakılan onlarcası.. bu manzaralar kaplumbağaları bilinçli iyi bakan kişiler alsalar da değişmiyor. bu talebin bitmesi bu kanlı ticaretin bitmesinin de tek çözümü...

Ben petshopcular gibi asla yapmicam, hatta hasta ve bakamayan biri olursa onun kaplumbagasini alip iyilestirip gerçekten bakabilen birinede satabilirim. Burada çok böyle güzellikler yapanlar var. Kaplumbaga çok çile çekmis oluyor fakat sonradan okadar iyi birine gidiyorki, nerdeyse çektigi okadar kötü seyleri unutturacak kadar bakiliyor. Bu hobby çok emek isteyen bir hobbydir herkes yapamaz. Ancak satisi yasaklanirsa ortadan kalkar açikcasi ben ortadan kaldirilmasini istemem çünkü severek yaptigim bir hobby ve üreticisinden aliyorum. Nerden geldigini biliyorum üreticisi ara sira kontrol ediyor. Türkiyede de böyle birsey olsun isterim siddetle yasaklanmasini degilde insanlar bu hobbyi daha güzel bir hale getirmek için ugrasmalari bence daha hos. Çünkü üretimini yapan birinden neden alinmasin sonuçte nerde ve nasil bir ortamda üretildiginide görme imkaniniz var, kaplumbagalar stress içinde de degiller. Kendi evinde üretimini yapanlar öyle herkese de vermiyorlar küçük çocuklara asla vermezler. Petshopculardan almayin !!! üreticilerden alin benden full destek

bilinçli üreticiler diye adlandırdığınız bilinçli kaplumbağa üretimi gerçekleştirip bilinçli kişilere satan yerler yurt dışında olabilir belki ama türkiyede yok.. burda alınan her kaplumbağa bu ticarete katkı sağlamakta.. sizin dediğiniz gibi bilinçli üreticilerce bu işin yapılacağını, bunun da yaygınlaşacağını hele hele türkiyede hiç ama hiç sanmıyorum. bir iki istisna kişi olabilir tabi üreten ama yaygınlaşması imkansız.. o kadar masraf emek çaba vermeyi ve sonra da bundan kar sağlamadan satmayı bunu sadece hobi olarak yapmayı; kaplumbağaları kolilere koyup binlerce kilometre uzaktaki ülkelere yollayan, günlerce aç susuz bırakan ve bunu sadece para için yapan kişilere yaptırabileceğinizi mi düşünüyorsunuz? bilinçlenmede değil onların sorunu para bu yüzden dedğiniz gibi bilinçli üretici haline gelmesi imkansız olan ve bu pazarın hakimi olan binlerce üretici var.. sizin dediğiniz gibi hobi için bu üretimi bilinçli şekilde yapan bir iki üretici var diye tüm dünyadakileri de böyle düşünmeyin maalesef o bilinçli kesim azımsanacak derecede az..

aragorn' Alıntı:
bilinçli üreticiler diye adlandırdığınız bilinçli kaplumbağa üretimi gerçekleştirip bilinçli kişilere satan yerler yurt dışında olabilir belki ama türkiyede yok.. burda alınan her kaplumbağa bu ticarete katkı sağlamakta.. sizin dediğiniz gibi bilinçli üreticilerce bu işin yapılacağını, bunun da yaygınlaşacağını hele hele türkiyede hiç ama hiç sanmıyorum. bir iki istisna kişi olabilir tabi üreten ama yaygınlaşması imkansız.. o kadar masraf emek çaba vermeyi ve sonra da bundan kar sağlamadan satmayı bunu sadece hobi olarak yapmayı; kaplumbağaları kolilere koyup binlerce kilometre uzaktaki ülkelere yollayan, günlerce aç susuz bırakan ve bunu sadece para için yapan kişilere yaptırabileceğinizi mi düşünüyorsunuz? bilinçlenmede değil onların sorunu para bu yüzden dedğiniz gibi bilinçli üretici haline gelmesi imkansız olan ve bu pazarın hakimi olan binlerce üretici var.. sizin dediğiniz gibi hobi için bu üretimi bilinçli şekilde yapan bir iki üretici var diye tüm dünyadakileri de böyle düşünmeyin maalesef o bilinçli kesim azımsanacak derecede az..

ekleyecek tek söz bulamıyorum. Al benden de o kadar. Özellikle burası Türkiye. Dürüst olalım burda gerçekler değişmez !

istisnalar kaideyi bozmaz diye bir deyiş vardır , bu deyiş maalesef ülkemizde birçok alanda geçerli, insan değerinin bile daha tam oturmadığı güzel memleketimizde kaplumbağa üreticileri olacak, onlar bu işi hobi olarak yapacak ve bizde onlardan alacağız, düşünce çok güzel gerçekten ancak ne yazıkki bizler için sadece bir hayalden ibaret. bu çoğunluğun içinde tabiikide bu işi hakkıyla yapan kişiler olacaktır ancak onlar yine bu çoğunluğun içinde eriyip gidecekler hatta belkide piyasadan silinmeye çalışacaklardır, dediğim gibi yine istisnalar kaideyi bozmayacaktır. keşke olsa ama çok zor...

teşekkürler Kaan.. Evet Özlem Hanım maalesef durum öyle ülkemizde.. çok haklısınız..

Aragor'nun son tesbitine katılmamak elde değil, ancak Ahmed'in profesyonelce bakacak olanların almaları yaklaşımını ben de destekliyorum. Dolayısı ile Sevda Hanımın üretme ve bakacağına inandığına bilinçli satma tezi bana insanca geliyor.

Bu yazımla herkese mavi boncuk dağıtmadım. Cihan'ın söylediği gibi Türkiye genelinde bu ticaret bilinçsizce ve biraz vahşi şekilde yapılıyor bu yönde bir ticarete kesinlikle karşıyım. Ahmed'in dediği gibi hakkı ile bakacak olanların alması gerekli, onun içinde Sevda Hanımın önerdiği gibi bilinçli üreticiler ve satıcılar gerekli.

MissSevda' Alıntı:
Asil ben size sasiyorum. Neden herkesi ayni saniyorsunuz ki. Bu sitede yine kaplumbagasini güzelce besleyenler yokmu..?? Kedi köpek hamsterlerin cani yokmu..?? onlar daha dayanikli diye bunu hak ediyorlarmi..?? Evet Türkiyeye götürüp üretimini yapacam burada olsaydim yine üretimini yapardim çünkü güzelce akvaryum ortaminda bilgili bir sekilde bakmaya hazir olan çok kisi var. Ayrica bu bir kanli ticaret degil bir hobby. Diyelim üretimini yapmak isteyenler çikti hepsi sizin dediginiz sekildemi yapacak. Bunu söylerek hepimizi kötülediniz. Insan kaplumbagasina okadar alisip baglaniyorki kendi evladi gibi bakmaya basliyor, ve evladinin yavrulari olunca daha bir seviniyor insan neden gitsin minicik fanusta satsin..?? Bence bu fikri atin kafanizdan herkes ayni degil bu seye is olarak degilde hobby olarak bakan çok kisi var. Ve eger buraya gelenlerde sizin dediginiz gibiyse neden kaplumbagasi hastalaninca iyilestirmek için elinden geleni yapmaya çalisiyorlar..?? Bende görüyorumki bu sitedeki herkes kaplumbagasini çok seviyor eminimki üretimiyle baslarsa sizin dediginiz gibi yapmayacaklar.

Kim kime şaşması gerekir bilmiyorum ama daha size bunun ne pis bir ticaret olduğunu anlatamamışken,çocuklarının ağlayıp zırlamalarından kurtulmak sözde sorumluluk kazansın diye kaplumbağa alıp o buz suda bakanlara nasıl anlatacağız ??
Kaç kişilik üyeyiz şurada kaçına anlatabildik ?
Kaç tane aklı başında hatta çok yakın olduğumuz arkadaşımızın almasına engel olabildik ? Çok az.
Hatta en yakın arkadaşlarımdan biri bile bize inanmadı sadece görmek istediğini gördü ve yine kaplumbağa aldı.Evet aldığı iki kaplumbağayı kurtardı ve çokta güzel bakıyor ama geride kalanlar ? O iğrenç yollarda alt alta üst üste getirilecek kaplumbağalara 2 kaplumbağa daha eklendi.Yani iki can daha o eziyeti çekecek.İki de değil günde kim bilir kaç kişi kaplumbağa alıpta o fanusun içine atıyor ve o iğrenç ticarete katkı sağlıyor.
Bizim kasdettiğimiz illakide kötü bakılması değil iyi bakanlarda var.Ama iyi bakanlar bile o iğrenç yola katlanacak hayvan sayısını arttırıyorlar "ZİNCİRLEME KANLI TİCARET" diyoruz buna.
Hayvan severler TEK KENDİ KAPLUMBAĞASINI düşünmezler tüm hayvanları düşünürler.Bu yüzden kaplumbağa almayın diyoruz.Alıyorsanızda iki kaplumbağayı yaşatmışınız da geri kalanlarını o ölüm yoluna sürüklemişiniz kime ne faydası var ?

"Kedi köpek hamsterlerin cani yokmu..?? onlar daha dayanikli diye bunu hak ediyorlarmi..??" demişsiniz.Öyle bir şey mi dedim ben ! Ne demek kedi köpeğin hamsterin canı yokmu nasıl bir bakış açısı bu ya.Karşınızdakini nasıl bu kadar aşağılayabilirsiniz ?
Bir kediyle kaplumbağa aynı mı ?
Bir köpekle kaplumbağa yada bir hamsterle kaplumbağa ?
Hepsi zor anlarda kendini daha iyi kurtarabilecek hayvanlar.Kaplumbağalar aç susuz getittirilirken ölüyorlar ama diğer hayvanlar böyle değil kendilerini kollayabiliyorlar.Bakarsanız zaten en çok kaybedilen hayvanlar kaplumbağalar.Hamsterler zaten günün yarısından fazlasını uyuyarak geçiren hayvanlar.Kedilerde öyle iç içe girer uyurlar ne olabilir ki,kaplumbağa kadar nasıl zarar görebilir bu hayvanlar ? Elbetteki o rezil yolu onlarda çekmesinler ama kaplumbağaya göre çok daha az eziyet çektiklerini düşünüyorum.Zaten o rezil yollarda bakımsızca tüm hayvanların getittirilmesine karşıyım.Ama bundan en çok zarar görenler kaplumbağalar.Yanlış biliyorsam söyleyin ;)

Kanlı ticarete HOBİ diyorsanız,kürk giymekten farkı yok.Hayvanlar vahşice öldürülür deriler yüzülür o uzaktan çok güzel görünen kürkler satılmaya başlanır.İki kişi alır hava atar ama bu kürk nasıl yapıldı umrunda olmaz.Sonunda kürk giymek benim bir HOBİ'm der çıkarlar.Fark nedir sizce ? [Kaplumbağalar o rezil yolda kimileri ölür kimileri zor bela canlı gelir,petshoplara verilir,petshoplar alt alta üst üste uzaktan güzel görünecek ve al beni diyecek şekilde akvaryuma atar sonra biri gelir alır kaplumbağam var diye hava atar ama o hayvan nasıl rezil bir yol çekti bilmez hatta ve hatta başka kaplumbağalarında bu şekilde getirilmesine yardımcı olmuş olur]

İster bilinçli bakılsın ister bilinçsiz kaplumbağa almak KANLI TİCARETTİR.Eğer bilinçli bakacak varsa da bakılamayan yüzlerce kaplumbağa var insanlarda.Bakamayıpta kaplumbağasını satanlar var.Gitsinler onları alıp kurtarsınlar.Bu kadar mı zor ticarete katkıda bulunamak :shy:

"Diyelim üretimini yapmak isteyenler çikti hepsi sizin dediginiz sekildemi yapacak. Bunu söylerek hepimizi kötülediniz. " Kimseyi kötülemedim gerçekleri söyledim kötü olduğunu siz söylediniz.

"Insan kaplumbagasina okadar alisip baglaniyorki kendi evladi gibi bakmaya basliyor, ve evladinin yavrulari olunca daha bir seviniyor insan neden gitsin minicik fanusta satsin..??"
Herkes biz mi ? Keşke herkes bu kadar ayrıntılı düşünsede o hayvanları kurtarabilsek.

Son cümlenize cevabımda zaten buraya kaplumbağasına iyi bakmak için üye oluyorlar.Ya geri kalanlar ?Tüm kaplumbağa bakanları bu sitedeki üye sayısınca değerlendiremezsiniz o kadar çok kaplumbağa alan var ki.

bir de şöyle bir durum var kaplumbağmıza çok güzel bakıyoruz diyoruz tamam onların her ihtiyaçlarını karşılıyoruz belki ama onlara küçücük akvaryumlarında hapis hayatı yaşatıyoruz bütün ihtiyaçlarını karşılamaya çalışsakta.Doğalarında direk güneşi görebiliyolarken biz onları lambalara mahkum ediyoruz su dengesini ayarlamak için kimyasallar kullanıyoruz sırf biz zevk alıyoruz diye onlara hapis hayatı yaşıtıyoruz.Onları çok seviyoruz belk elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz ama onların ihtiyaçlarına tam cevap veremiyoruz.Alınmasına karşıyım ne şekilde bakılacak olursa olsun daha önce uyaran olsaydı kesinlikle almazdım

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri