Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Alsam mı ? Almasam mı ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
hayat' Alıntı:
bir de şöyle bir durum var kaplumbağmıza çok güzel bakıyoruz diyoruz tamam onların her ihtiyaçlarını karşılıyoruz belki ama onlara küçücük akvaryumlarında hapis hayatı yaşatıyoruz bütün ihtiyaçlarını karşılamaya çalışsakta.Doğalarında direk güneşi görebiliyolarken biz onları lambalara mahkum ediyoruz su dengesini ayarlamak için kimyasallar kullanıyoruz sırf biz zevk alıyoruz diye onlara hapis hayatı yaşıtıyoruz.Onları çok seviyoruz belk elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz ama onların ihtiyaçlarına tam cevap veremiyoruz.Alınmasına karşıyım ne şekilde bakılacak olursa olsun daha önce uyaran olsaydı kesinlikle almazdım

Kesinlikle katılıyorum ama bu konuda yapabileceğimiz maalesef pek bir şey yok.Ya tamamen alımı ve satımı yasaklanacak ki hayvan hakları ne gezer,yada daha çok kişiye ulaşmak için yırtınmaya devam edeceğiz ama bir sonucada varamıyoruz ki. 1 kişi bile anlasa bu durumu biz devam ederiz.

Ya simdi beni taslayabilirsiniz dislaya bilirsiniz hatta kiniyabilirsiniz fakat beni bu kanli ticaret fazla etkilemiyor. Etkilemiyor diye millete petshoptan alinda demiyorum. Eger birseyi yasaklarsak insanlar bunu inadina yaparlar o yüzden bizim daha etkili birsey yapmamiz gerekir. Hepimiz bir olup birseyler yapmamiz gerekir. Mesela birinden 2 tane çiftlesmeye hazir kaplumbaga alip bunlari üretip önce insanlari bilgilendirip akvaryumlarinin hazir halini görüp öyle satmamiz gerekir. Burada hep böyle yapiliyor bende diyorum çevremdekilere kaplumbaga beslemek kolay degil, bunlar çok narin hayvanlar. Onlarda hii demek böylemis en iyisi arastirma yapmak gerek diyorlar. Bizde böyle yapabiliriz mesela kaplumbaga bakimi hakkinda bir yazi yazip altinada bu sitenin adresini verip yazicidan çikartip herkesin posta kutusuna atabiliriz. Genelde insanlar bu siteye çok geç geliyorlar, daha erken gelmeleri için elimizden geleni yapmamiz gerekir. Çocuklarina kaplumbaga alan anne babalarda hatali onlarin önce arastirma yapmalari gerekir öyle almalari gerekir. Benimde kuzenlerim var 3 ve 4 yaslarinda onlarda ilk basta Leylayi ellerine almak istediler ben onlara açiklama yaptim. Olmaz dedim bak o akvaryumunda çok mutlu bak nasil yüzüyor sen eline alirsan o çok korkar üzülür sonra hasta olur dedim, o günden beri hiç ellerine almak istemediler leyla ne güzel yüzüyor, bana bakiyor, bak ne yapiyor diye birbirileriyle konusuyorlar. En önemlisi insanlari dogru sekilde bilgilendirmek gerek. Orasi Türkiye millet vicdansiz sekilde bakiyor diye herseyi yasaklamak, onlari daha da hirçin bir hale getirir. En iyi çözüm bilgilendirmek herkese düzgünce anlatmak, yasaklarsak bizim inadimiza alicaklar. En azindan ticareti azaltmak için elimizden geleni yapmak, yasaklamaktan hariç kendimiz üretmek millete kaplumbaga bakimi hakkinda yazilar göndermek.
Ben böyle düsünüyorum.

Niçin taşlayalım yada dışlayalım ki ? Herkesin kendine göre görüşleri var tabiki.
Bu konuda size katılıyorum.Akvaryumu hali hazırda görüp öyle masumiyeti vermek iyi bir fikir ama herkes yapar diye korkuyorum.Herkes yaparsa tabi yine aynı kapıya çıkar.

gonzimmm' Alıntı:
Niçin taşlayalım yada dışlayalım ki ? Herkesin kendine göre görüşleri var tabiki.
Bu konuda size katılıyorum.Akvaryumu hali hazırda görüp öyle masumiyeti vermek iyi bir fikir ama herkes yapar diye korkuyorum.Herkes yaparsa tabi yine aynı kapıya çıkar.

Yha bence korkaniza gerek yok düsünsenize, sizin yavrulariniz olacak sizden almak isteyen olacak akvaryumunu hazir hale getirecek siz o kisinin evine gidip akvaryumunu göreceksiniz yavrunuzu oraya birakacaksiniz, o kisi yavrusunu çok sevecek ve baglanacak, sizi bir örnek olarak alacak bende böyle yapmak istiyorum bilgili bir üretici olmak istiyorum diyip çok deger verdigi kaplumbagasina bir es alip oda üretimine baslayip oda bilgilendirip öyle satacak. Çokmu hayallere daldim ne :D Ama bence hiç birsey imkansiz degil bizim hep beraberce hareket etmemiz gerekir.

Bir elin nesi var iki elin sesi var demişler :D
Keşke öyle olsa valla olmasını çok isterim tabiiki.

hayat' Alıntı:
bir de şöyle bir durum var kaplumbağmıza çok güzel bakıyoruz diyoruz tamam onların her ihtiyaçlarını karşılıyoruz belki ama onlara küçücük akvaryumlarında hapis hayatı yaşatıyoruz bütün ihtiyaçlarını karşılamaya çalışsakta.Doğalarında direk güneşi görebiliyolarken biz onları lambalara mahkum ediyoruz su dengesini ayarlamak için kimyasallar kullanıyoruz sırf biz zevk alıyoruz diye onlara hapis hayatı yaşıtıyoruz.Onları çok seviyoruz belk elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz ama onların ihtiyaçlarına tam cevap veremiyoruz.Alınmasına karşıyım ne şekilde bakılacak olursa olsun daha önce uyaran olsaydı kesinlikle almazdım

katılıyorum.. işte bu ticaretin bir başka yönü de burda ortaya çıkıyor insanlar kaplumbağaları alarak onları petshoplardaki durumlarından kurtardığını düşünüyor ama her alınan kaplumbağanın yerini zaten yenisi hatta yenileri alıyor ve yine aynı kötü şartlarda bakılmaya devam ediliyor. kaldı ki sizin de dediğiniz gibi insanların kendi zevkleri için hayvanların özgürlüğünü kısıtlaması hatta hayatlarını bile hiçe saymaları söz konusu.. ne olursa ne yapılırsa yapılsın bu ticaret bitmez diye düşünmek bana göre yanlış bunun önüne geçmek de yine bizlerin elinde başka kimsenin değil. çünkü o kaplumbağaları alarak bu talebi artıranda kendimiziz.. yeterince bilinçli bir düzeye gelindiğinde zaten bu durumun da er ya da geç sona ereceğini düşünüyorum.. şimdiden bile dünya çapında bu tiaretin engellenmesi için ve ticaretin asıl yüzünü göstermek için faaliyet gösteren internet siteleri, insanlar var.. sorun biraz da kendi ülkemizde maalesef.. sonuçta bu ticaretin durması ve kaplumbağaların sağlığı için bu bilinç sağlanmalı. uzakdoğuda genleriyle oynanarak ya da gelişim evrelerinde kaplumbağalar üzerinde çeşitli oynamalar yapılarak üretilen kabuğu 8 şeklinde olan, albino olan, hatta daha fazla ilgi çekip satılsın diye 2 başlı vb anormal kaplumbağalar üretilmekte. bu ticaret her yönden kaplumbağalara o kadar çok zarar veriyor ki.. sorun sadece kaplumbağayı iyi bakacak kişilere satmakla, bilinçli üretim yapmakla çözülebilecek bir durumda değil. bunlar sadece kaplumbağa bakımının hobi olarak yapılmasına ve kaplumbağaların daha uygun şartlara sahip olmasına yarar ama ne bu ticaretin ne de sağlıklarıyla oynanan kaplumbağaların önüne geçebilir.. bu yüzden bu ticaretin durması için kaplumbağa alınmamalı.. hobi olarak kaplumbağa üretimini desteklemek bu soruna çözüm olmayacaktır. milyonlarca hayvanın göz göre göre ölmesine de kayıtsız kalmak, bu ticaretin bir parçası olmak maalesef her geçen gün daha da fazla hayvanın canına mal olacak..

RE: Alsam mı ? Almasam mı ?

O yasagi burayada getirmeye calisiyorlar hatta evde kaplumbaga bakilmasini yasaklamaya calisiyorla kaplumbagalarimizi alip dogalarina goturmek istiyorlar. Bunumu istiyorsunuz ticaretini yasaklamayi destekliyim derken elimizdeki kaplumbagadan olmak. Sizi bilmem ama ben leylayi hic kimseye vermem ya benledir yada toprakta. Millete almayin diyoruz ama onlarda demezmi sen niye aldin o zaman? Bu yuzden insanları bilgilendirmek bana gore daha iyi. Burada her ay pazar gibi birsey kuruluyor kaplumbaga beslemeyle ilgili insanlar gidip bilgileniyorlar. Peki turkiyedekiler niye birsey yapmiyorlar dediklerimi yapsak hepimiz cok daha iyi olur. Ticaretini yasaklamayi desteklerken elinizdeki kaplumbagadandami olmak istiyorsunuz?

yasak gelse de ki zaten bunu yapmak süre alacaktır bayağ kimse evinizi basıp kaplumbağanızı akvaryumundan silah zoruyla falan çıkarıp alıp gitmeyecektir böyle bir şüpheniz varsa içiniz rahat olsun yani. keşke burda da olsa ordaki gibi uygulamalar da bu ticaretin önüne geçilse. burda anlattıklarımı kaplumbağa almadan önce biliyor olsalardı çoğu kişi almazdı zaten. acaba o hayvanın sahibi siz misiniz? şu an onun ihtiyaçlarını karşılayanın siz olması bence onu bu derece sahiplenmek anlamına gelmez. unutmayın sonuçta hayvanda olsa o da bir canlı.

kaplumbağaları bu derece savunduğunuz kadar seviyor olsaydınız ''Ya simdi beni taslayabilirsiniz dislaya bilirsiniz hatta kiniyabilirsiniz fakat beni bu kanli ticaret fazla etkilemiyor'' demezdiniz zaten. bu nedenle bence fazla savunmayın hala düşüncenizi her mesajda kendinizi daha da ele veriyorsunuz ve kendinizle çelişiyorsunuz.

Silah zoruyla degil ama ceza veriyorlar. Ben kaplumbagami veripte dogaya birakilmasini istemem kesinlikle. Ticareti beni etkilemiyor bu bir dogru bunu inkarda etmiyorum. Ama bilgili bir ureticilerden alinmasi icinde biz burada cok sey yapiyoruz. Burada herkes o kurala karsi hic kimse hobbysinin boyle bitmesini istemiyor. Hic kimse gul gibi baktigi kaplumbagasini kaybetmek istemiyor. Bundan daha dogal birsey varmi? Siz kaplumbaganizi dogaya birakmaya hazirmisiniz? Ben degilim. Beslenmesine karsi degilim, petshopculardan alinmasina karsiyim.

sizlerin hobinizi bitirmek için değil, dünyada ölen milyonlarca zavallı kaplumbağa için bu yasaları çıkarıyorlar. ve son derece de doğru bir uygulama umarım burayada gelir. kimse alıp büyüttüğü hayvanı vermek istemez biz zaten artık kaplumbağa almış kişileriz ben sadece almamış olanlar ve almayı düşünenler için konuşuyorum. bu nedenle işte bu yasa çok yerinde bir uygulama.sizi rahatsız etmeyebilir belki ölen binlerce kaplumbağa buna saygı duyarım ama beni ve benim gibi düşünen pek çok insanı rahatsız ediyor o hayvanların bu durumu. bu yüzden yetkililer elinden geleni yapıyorlar yoksa emin olun kimse sizin hobinize son vermek derdinde değil sadece o hayvanları kurtarmak için çıkıyor bu yasalar.. sonuçta herkes hobi olarak bu işi yapmıyor çok büyük bir çoğunluk bunu para için yapıyor ve hayvanlar bu yüzden ölüyor. bunun önlenmesine yönelik çalışmalar olması da bence son derece doğru. ama tabi bu hayvanların ölmesi sizi etkilemiyorsa saygı duyarım karşı çıkmanız doğal o zaman bu yasaya..

Ben o kisileri ALLAHA birakiyorum ediyorum. Bizim elimizden gelen sey ise bu isi duzgunce yapan ureticilerden almak. Ben burada bir petshopcu gorsem kaplumbaga satan ve o hayvanlar kotu sartlarda satiliyorsa ki oyle. Hayvan koruma dernegi var oraya bildiriyoruz o petshopcuya yuklu miktarda para cezası veriliyor ve kaplumbaga satilmasi yasakliyor. Iste biz bunu destekliyoruz, kaplumbaga bakmanin yasaklanmasini degil ticaretini yapipta ardindan bilincizce satilmasina karsiyiz. Umarim simdi ne dedigimi anlamissinizdir.

ben anladım zaten sizi emin olun bundan.. ticaretinin yapılıp bilinçsizce satılmasına karşı olan biri bu kanlı ticaret beni etkilemiyor diyebilir mi sizce? o mesajınızda bu ticaretin sizi etkilemediğini demiştiniz şimdiyse bilinçsiz yapılan ticarete karşıyım diyorsunuz.. bu işi bilnçli yapan kısım %1 i geçmez inanın. bu kadar ufak bir oranı sadece bilinçli.. geri kalanlarının durumu ortada. yani alınan her 100 kaplumbağadan 99u bu ticarete katkı sağlıyor ve yeni kaplumbağaların ölmesine neden oluyor. o yüzde 1 kısım için milyonlarca kaplumbağanın ölmesine göz yummak doğru mu? sizin hobiniz olabilir ona saygı duyarım ama dünyada herkes hobi olarak bakmıyor benim anlatmaya çalştığım da bu. sorun böyle olunca da yasalarla kaplumbağa ticaretin önüne geçebilmek için bu hayvanların satılmasını yasaklamak tek çözüm oluyor. her ülkede işler sizin bildiğiniz gibi yürümüyor şikayet edince anında ceza falan verilmiyor yani. türkiyeye, bu ticaretin önde gelen ülkelerine, uzakdoğuya bir bakın ordaki manzaraları gördükten sonra neden böyle bir yasanın çıktığını daha iyi anlarsınız. bu hayvanların satılması yasaklanmadıkça bu ticaretin önüne geçilemez.

MissSevda Hanım,kaplumbağalar yetmedi artık balıklarıda öldürmeye başladınız.Sonumuz hayrola.
Tek ricam var sizden şu etcil kaplumbağanızı Türkiyeye getiripte üretmeye kalkmayın istediğiniz kadar sizin olsun isterseniz birlikte toprağa girin ne yaparsanız yapın ama TÜRKİYE'de asla bu hayvanı üretmeyin.
O kadar balığın katledilmesine göz yuman bir insan, o kadar kaplumbağanın ölmesine göz yuman biri BENİ ETKİLEMEZ DİYEN VE KENDİNİ HAYVANSEVER ZANNEDEN BİRİ teşekkür ediyorum sitemize yaptığınız katkılara ve moralimizi sıfıra indirdiğinize.
Daha sizi bilinçlendiremedik Türkiye'de kimi bilinçlendireceğiz ?
Aragorn'un dediği gibi siz kendinizle çelişiyorsunuz.Size evet haklısınız belki de demek zor geliyor.Bence size hobilerinizden ve egolarınızdan vazgeçmekte zor geliyor.Küçüleceğinizi zannediyorsunuz böyle yaparak.Ama bilmem farkındamısınız anlamamış tavırlarınızla hem kendinizi ele veriyorsunuz hemde dünya kadar hayvanın ölmesine sebep olabileceksiniz.
Kendi ülkenizde ne yaparsanız yapın ama Türkiye'ye gelipte lütfen o dünya kadar balığın hayatını maffetmeyin.
Boşverin bence siz hayvanda beslemeyin.

Bir kaplumbağa sevmekle hayvansever olunmaz.Hayvanseverlik tüm hayvanları sevmek ve korumaktır.Beni bilen bilir hamsterim öldü diye günlerce ağladım/ağladık.Ve ben kaplumbağa almadım.Aragorn sağolsun Pınar hanım sağolsun hepsine bin bir kez teşekkür ederim iyike de almamışım.Bu ticarete katkı sağlamak beni yerin dibine sokardı.Bile bile o hatayı yapsaydım eğer sanırım bir daha kimseninde yüzüne bakamazdım.İster istemez insan hayvan katili oluyor.
Ve buraya gelip bu bilinçte olupta kaplumbağası olanlarda bu işin bir ticaret olduğunu sonradan öğrenenler ve şuan onlar kaplumbağaları için elinden gelenin en iyisini yapıp başka insanlara aldırmamak için çırpınıyorlar.
Siz hala olduğunuz yerde sayıp anlayıp anlamama muhabbeti yapıyorsunuz.Hiç birimiz aptal değiliz sizin yazmayıpta içinizden geçenlere kadarda anlıyoruz.İnsan psikolojisini de çok iyi biliyoruz ;)
Siz rahat olun dediğinizin harfi harfine inip düşünüyoruz sizde düşünürseniz çok memnun oluruz.

Ne diyeyim Ecem'e katılıyorum ben de... Sonuçta ben şahsen kaplumbağamı yaşatacağım diye başka hayvanları öldürmem...Ve de evet, biz aldık bilmiyorduk da onlara zarar verdiğimizi... Ben ancak kaplumbiş hasta olduğunda ölmek üzereyken anlayıp da bu sitenin ve veterinerimin yardımıyla onu zar zor hayata döndürünce anladım kanlı ticaret olduğunu... Çevremdekiler benden özenip almaya kalkınca zorluklarını anlatıyorum. Aldırmamak için elimden geleni yapıyorum... Bazıları beni dinlemese de mesela kuzenim çocuğu için almaktan vazgeçti sayemde...

Peki sizlere birsey sormak istiyorum ticareti azaltmak icin ne yaptiniz? Sizin 1% dediginiz burada 90% biz insanlara ureticiden almalari icin uyardık, bilgilendirdik sonuc ise daha cok insan ureticilerden aliyor ve almadan once arastirma yapiyorlar. Ayrica okadarda kati degilim kaplumbagami hasta sandigimda bende aglayarak veterinere kosturdum. Bizim kaplumbagalar yavruyken etbil olmuyorlarmi? Illa balikmi veriyorsunuz. Ha bizim besleme tarzimiz boyle. Ve uretmeyi halen dusunuyorum. Insallah istediginiz gibi ticareti yasaklanir. Bunu saglamak icinde almayin demekten cok fazla sey gerekiyor. Insanlarin inadina almayin demenin yerine bilgilendirmeyi deneyin.

zaten bilgilendiriyoruz gördüğünüz gibi ama hala anlatamyoruz derdimizi. kaç sayfadır şu konuda yapmaya çalıştığım insanları bilgilendirmek ama siz bunun farkında değilseniz diyeceğim bir şey yok. sizin yaşadığınız yerde isterse yüzde yüz olsun bilinçli üretici sayısı bu dünyadaki genel durumu değiştirmiyor. bu yüzden kaplumbağa ticaretinin bitmesi için tek yol almamak neden almamak gerektiğini de burda bakın kaç kişi siz ve sizin gibi düşünenler için anlattı, bilgilendirdi. biz elimizden geleni yapıyoruz yani gördüğünüz üzere. besleme konusunda gelince o zaman evinde timsah besleyen timsahına kaplumbağa versin canlı olarak olur mu? buna sessiz kalabilirmisiniz? kedi besleyen kuş versin evin içine bıraksın kedinin onu yakalamsını beklesin? evcil şartlarda bakılan hayvanlar doğalarında değiller bu yüzden canlı yemin onlara faydası değil zararı oluyo bu konuda da yeterince bilgi var sitede muhtemel zararları hakkında. evcil bir canlıyı evcil başka bir canlıyla beslemek ne derece doğru sizce? zamanında balıklarım da vardı ve ben şahsen kaplumbağasına canlı balık veren birine iyi gözle yaklaşmam. insanların yaşatmak için onca emek harcadığı bakıp büyüttüğü hayvanlar sonuçta balıklar da.. tutup da gereksiz yere canlı yem olarak kaplumbağaya vermek yanlış bu yüzden. balık sahibi üyelerimiz de var aramızda onlar durumu daha iyi anlıyordur zaten. bizler bu ticareti azaltmak için insanları bilinçlendirmeye çalıştık ve hala da çalışıyoruz siteyi gezerseniz göreceksinizdir ve bakın size göre bi anlam ifade etmeyen çabalarımızla insanlar kaplumbağa almaktan vazgeçmiş bu ticarete katkı sağlamamak için. bence bu küçümsenecek bir çalışma değil.

Bu ticaretin son bulmasi icin ureticilerden aliyoruz. Ben bile ureticisine gidiyorum. Petshopta ucuz oluyorlar ama ben yinede gidip ureticisinden aliyorum. Bana birsey yapmiyor derken o goruntuleri gorunce yikilmiyorum. Bunun yasaklanmasi icin elimden geleni yapmaya calisiyorum. AlligatorsnappinG kaplumbagalari var onlarin canli yem yemesi gerekiyor baska turlu kabul etmiyorlar. Onlara ne yapmali? Bende balik besliyorum. Sadece bu benim fikrim herkesin fikri ve besleyis tarzi degisiktir, ben saygi duyardim. Eger kotu birsey yapiyorsa oteki dunyada yine hesaplasacak olan o.

siz üreticilerden alsanız bile dünya genelinde durum böyle değil. sizin bahsettiğiniz üreticilerden burda ve çoğu ülkede yok bu nedenle daha öncede belirttiğim gibi alınan kaplumbağaların çok çok büyük bir kısmı bu ticarete gidiyor. sizin üreticilerden almanız bu gerçeği değiştirmiyor. bu görüntülerin olmaması için yapılması gereken şey bu ticaretin bitmesi. insanlar bilinçlendikçe zaten yasalara gerek kalmayacaktır. bilinçli davranıp almadıkça talep azalacak ve bu ticaret en sonunda duracaktır. Alligatorsnapping gibi özel ve evcil olmayan türler bence zaten evlerde beslenmemeli. biz kırmızı yanaklardan bahsediyoruz almayın diye ki alligatorsnapping gibi özel türler zaten ev şartlarında beslemek için uygun değil bana göre. tabi yine de besleyen olabilir kendi fikridir saygı duyarım. Evet bu dünyada her koyun kendi bacağından asılır ama ahirette öyle değil..burdaki bir yanlışı biz düzeltmeye çalışmazsak bunun vebali bizden de sorulacaktır bu yüzden en azından görevimizi yapıp yardımcı olmaya çalışıyoruz. dinde de hayvan sevgisi ile ilgili pek çok örnek mevcut. bırakın hayvanı bilerek başka bir hayvana yem etmeye göz yummayi, hayvanları rahatsız edecek en ufak şeylerden bile kaçınmak gerek.. ben sadece kendi düşündüklerimi söyledim tabi yine isteyen istediğini yapar saygı duyarım..

aragorn' Alıntı:
siz üreticilerden alsanız bile dünya genelinde durum böyle değil. sizin bahsettiğiniz üreticilerden burda ve çoğu ülkede yok bu nedenle daha öncede belirttiğim gibi alınan kaplumbağaların çok çok büyük bir kısmı bu ticarete gidiyor. sizin üreticilerden almanız bu gerçeği değiştirmiyor. bu görüntülerin olmaması için yapılması gereken şey bu ticaretin bitmesi. insanlar bilinçlendikçe zaten yasalara gerek kalmayacaktır. bilinçli davranıp almadıkça talep azalacak ve bu ticaret en sonunda duracaktır. Alligatorsnapping gibi özel ve evcil olmayan türler bence zaten evlerde beslenmemeli. biz kırmızı yanaklardan bahsediyoruz almayın diye ki alligatorsnapping gibi özel türler zaten ev şartlarında beslemek için uygun değil bana göre. tabi yine de besleyen olabilir kendi fikridir saygı duyarım. Evet bu dünyada her koyun kendi bacağından asılır ama ahirette öyle değil..burdaki bir yanlışı biz düzeltmeye çalışmazsak bunun vebali bizden de sorulacaktır bu yüzden en azından görevimizi yapıp yardımcı olmaya çalışıyoruz. dinde de hayvan sevgisi ile ilgili pek çok örnek mevcut. bırakın hayvanı bilerek başka bir hayvana yem etmeye göz yummayi, hayvanları rahatsız edecek en ufak şeylerden bile kaçınmak gerek.. ben sadece kendi düşündüklerimi söyledim tabi yine isteyen istediğini yapar saygı duyarım..

Bence bir yerden baslamali sizde dediniz, bir kisi digerine söylese oda arkadasina söylese bu ticaret azalir hatta yok olur. ;) Bizde önce kendimiz üreticiden aliyoruz, ardindan arkadasimiza tavsiye ediyoruz oda dostuna söylüyor.

Acaba hangi ülkelerde şu an kaplumbağa satışı yasak ? abd de 10 cm den küçük olanların yasak oldugunu biliyorum da başka hangi ülkelerde yasak ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri