Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Arıza ve Güllü'nün evi

tugcebusra

Bronz 5 Üye
tecrübeli kaplumbağa severler yeni başlayan bir kapluşsever olarak elbetteki eksiklerim var onların daha rahat yaşaması için neler önerirsiniz ?
mailto:/21mgaba.jpg
mailto:/2gv4e9v.jpg
mailto:/f4g083.jpg

Cvp: Arıza ve Güllü'nün evi

ilk olarak filtre konusunda dediklerimi yaparsanız daha rahat olucaktır kaplumbağalarınız :) ikinci olarak kumu silis kumla değiştirmelisiniz .. Şuan öyle bir imkan yoksa kumsuzda durabilirler.. Birde kuru alana güzel bir ısıtıcı lamba lazım hem güneşlenirler hem ısınırlar ecolite halojen 52 watt lamba bulursanız şimdilik idare eder ilerleyen zamanda uva lamba alırsınız...

Diğer mesajda dediğim gibi akvaryum yüksekliği yetersiz olduğu için ortaya kuru alan yapılmalı. Bunuda uygun bir kaya ile sağlamalı. Kaya yüksek olmalıki suyu rahatça 2-3 cm boşluk kalana kadar doldurabil. Bir ihtimalde kısa bir süre iki su bardağını ayak yaparak bu yapay kuru alanı üzerine yapıştırmak. Ancak suyu dediğim gibi 2-3 cm boşluk kalacak şekilde yükseltebileceğin kadar yukarıda durabilmeli. Böylece filtreyi dik koyup suyuda yan cama verebilirsin. Bu akvaryumda tabana kum vs koymaki alan daralmasın. En kısa zamanda uygun bir akvaryuma geçmen gerekir.

Yaşarcan ın bahsettiği ısıtma lamban yoksa acil temin etmelisin. Bu lamba ile kuru alan 31-33 derece ısıda olmalı. Aksi halde hayvan hasta olur, iştahı kaçar, hazımsızlık çeker vs.

Ağustos' Alıntı:
ilk olarak filtre konusunda dediklerimi yaparsanız daha rahat olucaktır kaplumbağalarınız :) ikinci olarak kumu silis kumla değiştirmelisiniz .. Şuan öyle bir imkan yoksa kumsuzda durabilirler.. Birde kuru alana güzel bir ısıtıcı lamba lazım hem güneşlenirler hem ısınırlar ecolite halojen 52 watt lamba bulursanız şimdilik idare eder ilerleyen zamanda uva lamba alırsınız...

teşekkür ederim kum fazla geldi sanki bende fark ettim ama su seviyesi iyimidir sizce en azından şimdilik selale aparatınıda tamamen cıkarsam bir sıkıntı oluşturur mu sizce ?

AEK' Alıntı:
Diğer mesajda dediğim gibi akvaryum yüksekliği yetersiz olduğu için ortaya kuru alan yapılmalı. Bunuda uygun bir kaya ile sağlamalı. Kaya yüksek olmalıki suyu rahatça 2-3 cm boşluk kalana kadar doldurabil. Bir ihtimalde kısa bir süre iki su bardağını ayak yaparak bu yapay kuru alanı üzerine yapıştırmak. Ancak suyu dediğim gibi 2-3 cm boşluk kalacak şekilde yükseltebileceğin kadar yukarıda durabilmeli. Böylece filtreyi dik koyup suyuda yan cama verebilirsin. Bu akvaryumda tabana kum vs koymaki alan daralmasın. En kısa zamanda uygun bir akvaryuma geçmen gerekir.

Yaşarcan ın bahsettiği ısıtma lamban yoksa acil temin etmelisin. Bu lamba ile kuru alan 31-33 derece ısıda olmalı. Aksi halde hayvan hasta olur, iştahı kaçar, hazımsızlık çeker vs.

teşekkür ediyorum filtreyi dik koymak daha mantıklı peki kuru alan kaya derken suanki ile yapsam uygun olmaz mı sizce ısıtma lambasını unutmayacagım haklısınız

Aslında alan zaten dar olduğu için cd kabı gibi malzemeler kullanılmalı ama oda kenarda olması gerektiğinden kaçma ihtimaline karşı çok yukarı konulamayacak.
En iyisi bir süre bu malzemenin alt iki tarafına uygun yükseklikte ters şekilde bardak yapıştırmak. Ancak camı kalın olsunki hayvan çarparsa kırmasın. Böylece ortaya bardaklardan olacak ayakların üzerine konulmuş olur.
Ama zaten yetersiz olan bu akvaryumu en kısa zamanda değiştirip uygun malzemelerle güzel sistem yapılır. Bunun ölçüleri nedir?

Bu arada yapıştırıcı olarak kesinlikle akvaryum silikonu kullanılmalı.

Şelale aparatı çıkarsa sorun olmaz ama hayvanları rahatsız eden akımdan kurtulamayız o yüzden filtre dik olmasa bile o küçük boruları havaya bakıcak şekilde takıp şelaleyi cama çevirmeniz daha iyi olur Büşra Hanım.. Ayrıca kumun fazlalığından ötürü değil sağlıksız ve renkli olduğu için çıkarın demiştim .. Maddi durumunuza bağlı bişeyler almak gerekebilir yada kendiniz bir kuru alan yaparsınız .. Filtre dik konulursa mecbur suyunda yükselmesi lazım çünkü filtre morotu çok ısınır ve yanar susuz ortamda olursa o yüzden filtrenin tamamen su içinde olması gerekiyor ..

Ağustos' Alıntı:
Şelale aparatı çıkarsa sorun olmaz ama hayvanları rahatsız eden akımdan kurtulamayız o yüzden filtre dik olmasa bile o küçük boruları havaya bakıcak şekilde takıp şelaleyi cama çevirmeniz daha iyi olur Büşra Hanım.. Ayrıca kumun fazlalığından ötürü değil sağlıksız ve renkli olduğu için çıkarın demiştim .. Maddi durumunuza bağlı bişeyler almak gerekebilir yada kendiniz bir kuru alan yaparsınız .. Filtre dik konulursa mecbur suyunda yükselmesi lazım çünkü filtre morotu çok ısınır ve yanar susuz ortamda olursa o yüzden filtrenin tamamen su içinde olması gerekiyor ..

maddiyattan ziyade aksesuarlarını bulamadım internetten araştırıyorum önerilerinizi her zaman dinlerim ,ayrıca kuru bir alan yapmak icin güzel alternatif sunmuşlar formlarda onlarıda inceleyeceğim teşekkür ederim

siz ilk olarak o kumu çıkarın ve filtreyi halledin derim sonra cd kabından kuru alan çok kullanışlı ve pratik olur hem kaplumbağalarınız daha küçük rahat ederler orda :) Rica Ederim Büşra Hanım.. bir sorunuz olursa burdayım

kuru alan için dediğim lambayı ve ecolite ampülü unutmayın

AEK' Alıntı:
Aslında alan zaten dar olduğu için cd kabı gibi malzemeler kullanılmalı ama oda kenarda olması gerektiğinden kaçma ihtimaline karşı çok yukarı konulamayacak.
En iyisi bir süre bu malzemenin alt iki tarafına uygun yükseklikte ters şekilde bardak yapıştırmak. Ancak camı kalın olsunki hayvan çarparsa kırmasın. Böylece ortaya bardaklardan olacak ayakların üzerine konulmuş olur.
Ama zaten yetersiz olan bu akvaryumu en kısa zamanda değiştirip uygun malzemelerle güzel sistem yapılır. Bunun ölçüleri nedir?

Bu arada yapıştırıcı olarak kesinlikle akvaryum silikonu kullanılmalı.

teşekkür ediyorum cd kabını denedim lakin alan çok hoş bir görüntü oluşturmadı bardakları deneyecegim aldıgımda 30 litrelik bir hacme sahip oldugunu söylemişti akvaryumcu bu kadar dar gelecegini düşünmemiştim acıkcası

Temel sıkıntıları çözdüğümüz zaman iyi bir akvaryum için çizim yapılır bir camcıya verilir ucuz ama kaliteli birşekilde yaptırılır Büşra Hanım .. Cd kabı hoş gözükmesede kaplumbağalarımızın sağlıkları için daha iyi diye düşünüyorum şuan küçük oldukları için su yeterli diyebiliriz ama yavaş yavaş büyütülür akvaryum .. Kumu çıkardınız mı peki ?

Birde filtrenin durumu nedir ?

Ağustos' Alıntı:
Temel sıkıntıları çözdüğümüz zaman iyi bir akvaryum için çizim yapılır bir camcıya verilir ucuz ama kaliteli birşekilde yaptırılır Büşra Hanım .. Cd kabı hoş gözükmesede kaplumbağalarımızın sağlıkları için daha iyi diye düşünüyorum şuan küçük oldukları için su yeterli diyebiliriz ama yavaş yavaş büyütülür akvaryum .. Kumu çıkardınız mı peki ?

Birde filtrenin durumu nedir ?

haklısınız suan için kumu azalttım (demir sulfat içeren bir kumdan oldugunu söylemişti akvaryumcu ) suyu yükselttim kuru ortam için kayada karar kıldım cd yi daha tırmanılabilr hala getirince akvaryuma koymamda ve kumdan kurtulmamda fayda var bilmiyorum ne dersiniz biraz daha iyileşti mi ortamları ?aynı zamanda zor oldu ama kıskaclı lamba buldum insallah 3-4 günede o gelecek
mailto:/b64ho1.jpg
mailto:/j65381.jpg

Kumun üstünde boya yoksa sorun olmaz bence .. Ben mesela kuru alan için doğal kaya buldum ama sizdekinide iyice temizlerseniz idare eder sizi bir süre. .Filtre konusuna gelince filtre çok ısınıyor hepsi suya gömülse daha iyi ama borularına şekil veremediniz mi Büşra Hanım ?

Lambaya sevindim dediğim ampulden bulabilirseniz oda yeterli olucaktır bir süre. Bize kalıcak zamanda ekstraları hallederiz mesela akvaryum yada kuru alan gibi birkaç fikir sunabilirim ister hazır ister doğaçlama

Ağustos' Alıntı:
Kumun üstünde boya yoksa sorun olmaz bence .. Ben mesela kuru alan için doğal kaya buldum ama sizdekinide iyice temizlerseniz idare eder sizi bir süre. .Filtre konusuna gelince filtre çok ısınıyor hepsi suya gömülse daha iyi ama borularına şekil veremediniz mi Büşra Hanım ?

Lambaya sevindim dediğim ampulden bulabilirseniz oda yeterli olucaktır bir süre. Bize kalıcak zamanda ekstraları hallederiz mesela akvaryum yada kuru alan gibi birkaç fikir sunabilirim ister hazır ister doğaçlama

ampulu de hallettim çok sükür kuru alan suan en buyuk sorunum gibi duruyor cünkü kayadan vazgeçsem cd yi bir türlü tırmanılabilir hale getiremedim kayadan vageçmezsem anca bu kadar su seviyesi saglayabiliyorum filtreninde aparatlarından birtanesini cıkardım bu seviyede fazla sorun cıkarırmı ki filtre bilmiyorum başka nasıl yapabilirim ?gerçekten cok yardımcı oldunuz merakla bekliyorum önerilerinizi
mailto:/23m3ls9.jpg

Kuru alan için hazır kullanışlı birşeyler istiyorsanız araştırıp yazıcam ? Benim filtremde aynı marka o şelale aparatına gelene kadar olan boruları 5 parça istediğiniz gibi şekil verebiliyorsunuz normalde ama sizinki öyle değil gördüğüm kadarıyla .. Biz isterseniz hazır bir kuru alan bulalım onun oldugu bölgenin kenarlarına ( akvaryumdan kaçmaması için ) koruma yaparız orası çok kolay Büşra Hanım

O sayede su seviyeside yüksekte olabilir

Ağustos' Alıntı:
Kuru alan için hazır kullanışlı birşeyler istiyorsanız araştırıp yazıcam ? Benim filtremde aynı marka o şelale aparatına gelene kadar olan boruları 5 parça istediğiniz gibi şekil verebiliyorsunuz normalde ama sizinki öyle değil gördüğüm kadarıyla .. Biz isterseniz hazır bir kuru alan bulalım onun oldugu bölgenin kenarlarına ( akvaryumdan kaçmaması için ) koruma yaparız orası çok kolay Büşra Hanım

O sayede su seviyeside yüksekte olabilir

ne yazıkkı ne cıkıyorsa çıkardım filtreden anca bu kadar oldu çok teşekkür ediyorum bende araştırıyorum bir yandan bakalım bizim kapluşları nasıl rahat ettircez

Kuru alan hazır düşünüyosanız seçenekler =

mailto:/urun_detay.aspx?urn=15058&ad=nmc-pet-turtle-bank-kaplumbaga-adasi

mailto:/product_info.php?products_id=33824&osCsid=rakmh8ofh7qq5i4cac8crp61c4

Büşra Hanım bence ilki daha iyi olur sizin için hem akvaryum büyüdüğü zamanda kullanılır ama diğerinin belli bir yükseklik ayarı var

Ağustos' Alıntı:
Kuru alan hazır düşünüyosanız seçenekler =

mailto:/urun_detay.aspx?urn=15058&ad=nmc-pet-turtle-bank-kaplumbaga-adasi

mailto:/product_info.php?products_id=33824&osCsid=rakmh8ofh7qq5i4cac8crp61c4

Büşra Hanım bence ilki daha iyi olur sizin için hem akvaryum büyüdüğü zamanda kullanılır ama diğerinin belli bir yükseklik ayarı var
kaplumbaga adasını bende inceledim yüksekliği yine sağlayamıyorum ne yazıkkı ,yüzen ada mantıklı ondanda çekincem sudur bu akvaryum kücük oldugu için filtreden mazallah nasıl birseyse sürekli bir akım yaratıyor sabit kalır mı emin olamadım

Sabit kalır bir sıkıntı olmaz ama şu filtre işini çözemedik bi türlü.. İlk olarak başka bir yerde okuduğum makalede kaplumbağalar için filtrenin sürekli açık kalması gerekmiyor diyorlar .. Balıklar için oksijrn sağladığı için hep açık kalmalı diyorlar.. Birde acaba sıcak bir demirle şelaleye 2 3 delik daha yaparsak belki biraz daha yavaşlar akım ?

Google'a 'su kaplumbağası kuru alan ' yazıp 4. fotoya bakarsanız görebilirsiniz

Ağustos' Alıntı:
Sabit kalır bir sıkıntı olmaz ama şu filtre işini çözemedik bi türlü.. İlk olarak başka bir yerde okuduğum makalede kaplumbağalar için filtrenin sürekli açık kalması gerekmiyor diyorlar .. Balıklar için oksijrn sağladığı için hep açık kalmalı diyorlar.. Birde acaba sıcak bir demirle şelaleye 2 3 delik daha yaparsak belki biraz daha yavaşlar akım ?

Google'a 'su kaplumbağası kuru alan ' yazıp 4. fotoya bakarsanız görebilirsiniz

kuru alan olarak önerdiğiniz fotograf çok güzel duruyor kavanoz yeterli yüksekliğide sağlayacaktır.akvaryumun ortasında guzel duracaktır iyisi mi birde bunu deneyeyim filtre konusu hala sıkıntı ne yazık ki sürekli acık bırakamıyorum cünkü kapluşlar girdaba tutulacak gibi geliyor

Sürekli açık kalmasın zaten göstermek istediğim foto o değildi bardaklı olursa devrilebilir ama turtle pier uygundur o ilk linkteki bence o sizi uzun zaman idare eder

Turtle bank özür dilerim ama gayet ideal şuan ki akvaryum için

Geri