Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Arka ayakta yaralanma

Deadly Sto(R)m

Gümüş 5 Üye
En buyuk kaplumbagamin sag arka ayaginda yara gordum. Daha once dikkatimi cekmemisti. Tedavisi ve nedeni ne olabilir?
Resim,

https://www.dropbox.com/s/27zcuggs7v8ipct/IMAG0025.jpg

Ilk yorum gelmeden baticon ve bepanthen uygulayip isitma lambasiyla kovaya aldim. Ayaginin ustunde de yara var ama iceri cektigi icin bepanthen suremedim sadece baticon uyguladim

https://www.dropbox.com/s/hzch8sqsx6thtwr/IMAG0026.jpg
https://www.dropbox.com/s/nam5po5x1w177tc/IMAG0027.jpg

Cvp: Arka ayakta yaralanma

geçmiş olsun alt ve üstte olduğuna göre diğerinin ısırması muhtemel. takılacağı bir yer yoktur sanırım. her gün sabah akşam baticon sürüp tam kurumasını bekle. vaktin olmaz ise kalanı peçete ile silip akvaryuma öyle alırsın. suya salınım yapmasın. baticon yara üstünü kurutup kabuk bağlatır. bepanthene'e gerek yok, o yumuşak tutar.

En son Batticon'u silin mutlaka tamamen,suya salinim yapmasinin olumcule varan zararlari varmis.

Bir de battikon ilk 5 dk icinde faydaliymis. Lambada,bu sure icinde kurutup,yikayip akvaryuma atarsiniz kaplusu.

cem' Alıntı:
geçmiş olsun alt ve üstte olduğuna göre diğerinin ısırması muhtemel. takılacağı bir yer yoktur sanırım. her gün sabah akşam baticon sürüp tam kurumasını bekle. vaktin olmaz ise kalanı peçete ile silip akvaryuma öyle alırsın. suya salınım yapmasın. baticon yara üstünü kurutup kabuk bağlatır. bepanthene'e gerek yok, o yumuşak tutar.

Ufak kaplumbagayi buyugun ayagina saldirirken yakaladim. Simdi ne yapacagimi kara kara dusunuyorum. Atsam atamam satsam satamam. Bu aksam ufaklik kovada kalsin, yarin yine akvaryuma alirim. Ama yine saldirirsa ne yaparim :( Saldiri aninda buyuk sadece ayagini iceri cekiyorr. Kacmiyor bile.

Mobilde oldugum icin yorum yapamamistim konuyu gorup resmi yukleyemedigim icin simdi gorebildim ancak, bana isirmadan olamaz gibi geldi yalniz dedigim gibi resimleri tam goremedim eger isirmadansa bunun hayvanlarin ayrilmasi gerekebilir yem kavgasinda boyle olmuyor cunku yok eger degilse diye vildan hanimada yakindiniz sanirim bir ona goturun derim

Sandigim gibiymis ayni anda yazmisiz, hayvanin kabuk boyu ne kucugun ona gore 80 veya 130 litre kap alirsaniz size nasil kuru alan yapilir kendi yaptigimin fotogragrafini atarak paylasabilirim

Cvp: RE: Arka ayakta yaralanma

Alisarp' Alıntı:
Mobilde oldugum icin yorum yapamamistim konuyu gorup resmi yukleyemedigim icin simdi gorebildim ancak, bana isirmadan olamaz gibi geldi yalniz dedigim gibi resimleri tam goremedim eger isirmadansa bunun hayvanlarin ayrilmasi gerekebilir yem kavgasinda boyle olmuyor cunku yok eger degilse diye vildan hanimada yakindiniz sanirim bir ona goturun derim

Sandigim gibiymis ayni anda yazmisiz, hayvanin kabuk boyu ne kucugun ona gore 80 veya 130 litre kap alirsaniz size nasil kuru alan yapilir kendi yaptigimin fotogragrafini atarak paylasabilirim

Kucuk 15, yarali buyuk 20-25 cm...

Ozaman bilmiyorum sahiplendireceksiniz hic olmadi viaportta yapay havuz var su rengi kotu ama bir suru kaplus yasiyor en kotu oraya birakabilirsiniz yada yeni sistem kursaniz en iyisi

Yalniz yaz oldugu icin adapte olabilse bile yasayamayadabilir bunu lutfen en son secenek olarak dusunun

Alisarp' Alıntı:
Ozaman bilmiyorum sahiplendireceksiniz hic olmadi viaportta yapay havuz var su rengi kotu ama bir suru kaplus yasiyor en kotu oraya birakabilirsiniz yada yeni sistem kursaniz en iyisi

Iki fikir de cok kotu geldi :'(

Tekrar anlasma ihtimalleri yok mu? 300 litre su nelerine yetmiyor :ff:

Bendede oldu hemde 13 yildir birlikte yasayan koca danalardilar 360 litre su yetmedi simdi evde toplam 2 tonu askin sistem var, uzulerek soyleyeyim kavga ettikten sonra tekrar duzelmiyor ne yazikki

Alisarp' Alıntı:
Bendede oldu hemde 13 yildir birlikte yasayan koca danalardilar 360 litre su yetmedi simdi evde toplam 2 tonu askin sistem var, uzulerek soyleyeyim kavga ettikten sonra tekrar duzelmiyor ne yazikki

Kucugun buyugun ayagina saldirmasi yara ile ilgili olabilir mi? Buyuk, bir suredir deri degistirdigi icin sacakli sacakli geziyordu. O dikkatini cekmis olabilir mi? Belki iyilestikten sonra ayagina saldirmaz diye dusunuyorum. Ya da umuyorum :(

Yani ben herseyi denedim ama bir sonuc alamadim, cinsiyetleri neydi acaba ?

seyfi cam üstü kuru alanın var mıydı ? genelde bu tip sıkıntılarda mağdur olan kuru alana çıkıp rahat eder. ikincisi uyku saatini erkene al. 21:00 gibi bu çabuk uyuyarak diğerine dalaşma oranını azaltıp eğer uykusuzluğa bağlı huysuzluğu varsa onu da önlemiş olursun.

yem düzenleri nasıl ? uygun oranlama yapıyor musun

hayvanların cinsiyetleri farklı mı ? çiftleşmeye bağlı bir istekte olabilir. hiyerarşik düzen kapışması da.

cem' Alıntı:
seyfi cam üstü kuru alanın var mıydı ? genelde bu tip sıkıntılarda mağdur olan kuru alana çıkıp rahat eder. ikincisi uyku saatini erkene al. 21:00 gibi bu çabuk uyuyarak diğerine dalaşma oranını azaltıp eğer uykusuzluğa bağlı huysuzluğu varsa onu da önlemiş olursun.

yem düzenleri nasıl ? uygun oranlama yapıyor musun

hayvanların cinsiyetleri farklı mı ? çiftleşmeye bağlı bir istekte olabilir. hiyerarşik düzen kapışması da.

Cam ustu kuru alanim var. Yarali olan kuru alandayken ayaginin fotografini cekip siteye koydum. Gun icinde zaten gunesleniyor. Uyku konusunda birsey diyemeyecegim ama yine de bu aksam biri kovada dursa iyi olur gibi geliyor.

Kaplumbagalarin hepsi disi, bu yuzden ciftlesme sorunu oldugunu sanmam.

Akvaryum yuzeyi genis oldugu icin koselere dogru serpiyorum yemi. Hepsi kendi payina duseni yiyor. Aclik sorunu olamaz.

Dedigim gibi ben birsuru sey denedim ve fark olmadi umarim sizde olur, gece yani uyurken tek rahat durduklari zamandir

yumurtlama sürecindeki hormonal dengesizlikte olabilir. çiftleşmese de boş yumurta sallarlar. diğer konudan aklıma geldi. böyle durumda yumurtlayacağı bölgede bir başka dişi istemeyebilir. yani sebep çok.

cem' Alıntı:
yumurtlama sürecindeki hormonal dengesizlikte olabilir. çiftleşmese de boş yumurta sallarlar. diğer konudan aklıma geldi. böyle durumda yumurtlayacağı bölgede bir başka dişi istemeyebilir. yani sebep çok.

Off... Ne komplike dunyalari varmis. Keske sorunsuz atlatsalar...

2. Kaplumbağa sahiplenmek istiyordum gözünü korkutuyor bu yazılanlar. Anlasamazlarsa 2, akvaryum kurma olasılığında yok. Tek mi devam etsem acaba

Tek devam etmek daha iyi olur. ben hep tek baktım ama bir zararı olmadı

Geri