Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Arka ayakta yaralanma

Seyfi geçmiş olsun. Sebep olarak deriye gitmesi imkansız. Saldıran küçük olduğu için boş yumurta atacak yaşa geldimi bilemiyorum. Sebepne olursa olsun büyük ihtimal yarayıda o açmış. Tekrarda saldırmaya devam etmesi özellikle onunla bir sorunu olduğunu gösterir.

Batikonu uyguladıktan sonra hayvanı başka kapta akvaryum suyunda bir kaç dk bekletip öyle akvaryuma almayı ihmal etme.

Geçmiş olsun bu arada. Sıkıntılı durum.

Cvp: Arka ayakta yaralanma

emrebegen' Alıntı:
2. Kaplumbağa sahiplenmek istiyordum gözünü korkutuyor bu yazılanlar. Anlasamazlarsa 2, akvaryum kurma olasılığında yok. Tek mi devam etsem acaba

Benim 2. ve 3. kaplumbağayı sahiplendiğim 1 yıl oldu. 1 yıldır sorunsuz yaşıyorlardı ama dağdan gelen bağdakine saldırdı :(

AEK' Alıntı:
Seyfi geçmiş olsun. Sebep olarak deriye gitmesi imkansız. Saldıran küçük olduğu için boş yumurta atacak yaşa geldimi bilemiyorum. Sebepne olursa olsun büyük ihtimal yarayıda o açmış. Tekrarda saldırmaya devam etmesi özellikle onunla bir sorunu olduğunu gösterir.

Batikonu uyguladıktan sonra hayvanı başka kapta akvaryum suyunda bir kaç dk bekletip öyle akvaryuma almayı ihmal etme.

Geçmiş olsun bu arada. Sıkıntılı durum.

Evet insanın canını çok sıkıyor :(

Dün akşam baktığımda ayağın arkasındaki kırmızı yara beyaz bir tabakayla kaplanmış gibiydi. İltihap mı yoksa iyileşme süreci mi anlamadım. Sabah tek başıma baticon uygulayamadığım için yine eve gidince sürerim. Baticon sonrasında kuru kovada 1 saat bekletiyorum. Uygun mudur?

Bir de su sıcaklığını 26 dereceden 28 e çıkarmam ve mavi damla damlatmam iyileşme sürecini hızlandırır mı yoksa gereksiz mi olur?

Resim eklersen daha net görürüz. Ama sadece beyazlıksa deri onarıma başlamış demektir.

Batikondan sonra hayvanı 10 dk kuru yerde beklet, sonra gene bir kaba akvaryum suyundan alıp birkaç dk beklet. Batikon akvaryuma bulaşmasın. Vildan hanım iyot bunlarda zehirleyici etkiye sahip dedi. Bu sebeple uygulasanız dahi akvaryuma almadan önce başka kapta suya koyup batikondan arındırın dedi. Zaten suya girince dağılacak.

Su ısısının bir etkisi olmaz boşa düzen değiştirme. Mavi damla eğer bakteriyel durumdan şüphelenirsen uygulanabilir. Ama sende dış filtre vardı, damla kullanırsan substrat işlevini kaybeder hatta çıkarman gerekir.

AEK' Alıntı:
Resim eklersen daha net görürüz. Ama sadece beyazlıksa deri onarıma başlamış demektir.

Batikondan sonra hayvanı 10 dk kuru yerde beklet, sonra gene bir kaba akvaryum suyundan alıp birkaç dk beklet. Batikon akvaryuma bulaşmasın. Vildan hanım iyot bunlarda zehirleyici etkiye sahip dedi. Bu sebeple uygulasanız dahi akvaryuma almadan önce başka kapta suya koyup batikondan arındırın dedi. Zaten suya girince dağılacak.

Su ısısının bir etkisi olmaz boşa düzen değiştirme. Mavi damla eğer bakteriyel durumdan şüphelenirsen uygulanabilir. Ama sende dış filtre vardı, damla kullanırsan substrat işlevini kaybeder hatta çıkarman gerekir.

Bu durumda en iyisi baticon tedavisine devam etmek ve hayvanlari gozlemlemek. Aksam fotograf yollarim, yine bir degerlendirme yapariz.

O kadar bekletmene gerek yok baticon kuruyana kadar beklet yeter. Dış filtre olduğu için metilen mavisi kullanma döngüyü çeviren bakterileri öldürürsün. Başka bir yerde tutacaksan kullanabilirsin sudaki zararlı bakterileri öldürür. Yara iltihap kapmaz.

Ayagin son durumu budur. En azindan kizariklik gitmis. Bir de aralarindaki sorun gitmis gibi gorunuyor.

https://www.dropbox.com/s/8l060i8syiwla4f/IMAG0031.jpg

Kabuk bağlamaya başlamış. İki gün daha baticon uygulayıp bırakabilirsin. Gerisini hayvan kuru alana çıkıp kurutarak kendini halleder. Suda olduğu için rengi beyaz duruyor.

Birbirlerine dalaşmamaları da sevindirici.

Alt deri oluşmuş, üst desenli deride il katman oluşuyor. Renkli deri gelecek. Ama enfeksiyok kapmadan hallolmuş gözüküyor. Geçmiş olsun Seyfi. Cem in son kez uygulamasını da ek önlem olarak yapabilirsin.

Kavganın durulmuş olmasına bende sevindim. Ama daha sıkı gözlemle bu sıralar. Umarım dağdan gelen ev sahibine terslik yapmaz bir daha :)

Aunen insallah benimkide boyle duzelsin, siz yinede iyi gozlemleyin

Akşamları ben kontrol ediyorum, gündüz de eşim. Hiçbir sorun görünmüyor şimdilik. 2 gün daha baticona devam ederim ;)

Hadi bakalım, umarım bir daha büyüğüne densizlik yapmaz :) Sıkıntısız toparlaması iyi oldu. Deri tam oturur yakında.

Geri