Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

ayak şişmesi

Cvp: ayak şişmesi ?

trakya üniversitesinde bildiğim kadarıyla veterinerlik yok. bugun arkadaşımdan aldım. ayağındaki iltihap patlamış. batikonla temizleyip merhem sürdüm.15 dkk beklettim.kabugu içinde tuz ile fırçalayıp birazcık devit 3 damlattım. multivitamin damlatım bir yeme yedirdim. arkadaşım 2 yıldır bakıyor fakat boyutları çok küçük. 2yıldır bu halde nasıl yaşadığına bile sasırdım. ben ondan sonra almıştım. kendi kaplumbağam 1.5 yasına yaklaştı. ama aralarında cok fark var.

mailto:/9VmW35.jpg

mailto:/oAOqmb.jpg

mailto:/JpQ89J.jpg

ayağının içinde biraz daha sanki iltihap var. ama çok küçük kaplumbağa oldugu için çıkarmadım,korktum zarar vermekten. 5kg suya metilen mavisi damlattım. onun içinde suan.
kabuk boyu 5 cm

çok yoğun bir mavi olmasın açık renk kafi. fazla ise kısmi su değişimi ile seyreltebilirsin. iltihabın akması iyi olmuş. eğer aktığı noktayı görüyor isen çok hafif baskı ile kalanı da çıkarabilirsin. ama dikkat et o deforme olmuş deriyi kaldırma yara büyür. canı acırsa hiç elleme. mimik yapmaz acırsa ağzını açar veya gözlerini kapar.

merhemi uyguladığın kap büyük olmasın fazla hareket etmesin kaba sürdüğü pomadı gözüne değdirmesin. ilk resme göre bayağı iyi duruma gelmiş. şimdilik kabuğa başka uygulama yapma. kapta içme suyu kullanırsan kabuğuna iyi gelir. arıtılmış su olduğu içinde temizdir. kullanacağın suyun pH'ı 8'e yakın veya hafif üstü olursa iyi olur. baz ortamda bakteri üremez.

hayvan o ayağını çıkarabiliyor ve hareket ettirebiliyor mu ? yem yedi mi ?

normalde uygun koşullar sağlansaydı 12 cm kabuk boylarında olması gerekirdi. hayvan çok çekmiş. yaşayacak ömrü varmış.

Yarali ayagini zorda kalmadigi surece ettirmiyor. Ama yurumesii gerektigi zaman yuruyor yada yuzuyor. Istah durumuda ne iyi ne kotu.kafasi kadar zorlada olsa yedirdim,kabugu yavru oldugundan mi bilmiyoruma ama bana cok ince geldi.haftada bir yemine devit 3damlatayim mi.

RE: ayak şişmesi ?

Fazlaca kalsiyum icerdigi ve kuck kaplumbagalarin kaslarinin gelismesi gerektigi icin bu boyda tavsiye etmiyoruz, UV ampulde varsa faxla gelir zaten hic gerek yok

ayağını hareket ettirmemesi iyi sağa sola sürmez pomadı. yemleri suda vermeyi unutma tükürük bezleri olmadığı için kuru yerde yiyemezler.

kabuk boyu takriben 6 cm olunca ve uv lamba yoksa devit uygulaması yapıyoruz. yavrularda kabuk biraz yumuşak olur. bu gelişim sırasında iç organların büyümesi sebebiyle kabuğun baskısını azaltırken düşme durumunda esnek yapısı darbeyi absorbe eder. elinde mineral yem varsa raffy P içindeki kırmızılarda mineral yemdir. ondaki kalsiyum miktarı yeterli olur sadece haftada bir gün verilecek.

.iştahı ve harketleri bugun daha iyi

hayvan daha iyi bir ortama girdi. bu psikolojik olarakta hayvanı rahatlattı. hemen toparlaması güzel. hafta sonuna kadar pomadı uygula. duruma göre keseriz. sonrasında kabuğa yoğunlaşırız. elden beslemeye çalışıp yemesini öğret. bu şekilde ilaçlı yem suya değmeden ağzına girmiş olur. ilaçlı olanı ilk ver. en son verirsen ilaçtan dolayı kokusu ve tadı değişik geleceği için yemek istemeyebilir. eğer ağzında suya bırakıp ikinci hamlede yerse yemi ikiye kırıp verirsin. bir hamlede yutar.

mailto:/rg1g31.jpg

biraz toparlanana kadar böyle bir yer yaptım. kabı yamuk koydum bilerek. eğimli olup bi tarafı kuru kalsın diye. öbür türlü suyun ısısını sabit tutamıyordum.aklıma baska bir fikir gelmedi

Sabah kalktigimda,akvaryuma atlamis.bendr tekrar kabinin icne koyudim.kabi da kaloriferin ustune koydugum.defterin ustune koydum.kalorifer surekli yaniyor

Bugun.elimden. yem.yedi ilk defa adam.akilli korkmadan.eski cekingen ve korkakligi gitti.ilaclarini arrik direkt verebiliyorm

her gün bir gelişme oluyor. uyumu çabuk sağladı. ayak resmine bakalım. hayvan suya atlıyorsa o ihtimale karşı peçete ile ayağında kalan pomadı sil. suya minimum düzeyde bulaşacaksa bulaşsın. defter olsada kabı kontrol et aşırı sıcak olmasın. kaptan atlamayı becerdiyse orada da aşağı uçmasın.

akvaryuma atladığında diğerinin bir tepkisi oldu mu bu hayvana ? takip etme koklama el sallama gibi ?

akvaryuma mantarı bulaşıcı olabilir diye atmakta çekindim. sadece kabugunu temizlediğimde denemek amaçlı atmıştım. iki tane kaplumbağam var. biri 7 cm biri 9 buçuk cm suanda. küçük olan biraz daha yaramaz ve hareketli. ayağı dikkatini çekti ısırmaya calışınca bende hemen ayırdım. en fazla 2 dkk durmuştur. gece akvaryuma düştüğünde de kontrol ettim herhangi bir zarar yoktu ama.koklamayı gördüm fakat el sallamasını görmedim o 2 dkklık süre içerisinde.

mailto:/gk6y7R.jpg

mailto:/6ZN8g7.jpg

Aslında bir röntgen çekilmesi lazım.Parmaklar çok çarpık duruyor.Yanlış kaynarsa daha zor.Cem abi ne düşünüyor bu konuda bilmiyorum ama parmaklar dikkatimi çekti.

hayvan kuru bir yerde uzun süre durursa tırnaklar eğilip birbirine geçer. onun için hayvanlarınızı düz yüzeye bırakmayın. düz satıhta yürümeleri özellikle erkekse eziyet vericidir. önermemizin bir sebebi de kir mikropla karşılaşması yanında budur. bu hayvanlar su ve yumuşak kuma göre yaratılmışlardır.

buradaki hayvanda deri açılmış o da biraz daha eğikmiş algısı yaratıyor. deri çıksa altında ne olduğu görülür ama derinin altındaki yara yeni deri ile kaplanmamışsa ortaya büyük yara çıkar. iyi bir veteriner bulsan, deri zamanla kuruyup kavlayacaktır işte o zaman o uzantı deriyi kesip çıkarmak iyi olur. iki kişi ile yapılacak iş.

ayrı kapta su içinde dursun şimdilik. sadece kuru yerde pomad sürdükten sonra işlem bittiğinde kalan pomadı iyice silmelisin. suyuna bulaşmasın.

bengü o yaralı bacağın çukur kısmı arka tarafında ufak bir beyazlık var oradaki deri kopmuş mu bir kontrol etsene en alttaki resimde sağ taraftaki parmağının hemen kabuk altında. kabuğa varsa önce karbonat bulamazsan tuz uygulaması yap bir daha. yalnız tuz suyu yarasına gelmesin yakar. bunu yaptıktan sonra peçete ile kurulayıp pamuğa baticon sür ve tüm kabuğa alt üst; içdış kenarlar dahil üstünden geç. bir kaç dakika kuru alanda bekletip bulunduğu kaptaki ile emsal sıcaklıktaki su ile durula peçete ile tekrar silip kabına koyarsın.

karbonat alıp temizleyeyim kabugunu. şimdi evde değilim. yarın sabah 9-10 gibi bakıp size söyleyeyim.tuz uygulamasını çocuk diş fırçasıyla mı yapayım,pamukla mı yapayım,parmağımla mı yapayım

önce bir karbonat yap resme bakalım sonra tuza gerek var mı inceleriz. çocuk fırçası değil. normal fırçanın ucuzundan orta yumuşak diş fırçası olur. bizim kullandığımızlardan

hayır derisinde bir kopuklu göremedim.karbonat aldım. şimdi karbonatla kabugunu fırçalıyorum

Geri