Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Aydınlatma Hakkında Herşey [Isıtma ve Uv Lambalar]

Cvp: Aydınlatma Hakkında Herşey [Isıtma ve Uv Lambalar]

o paraya uva ampul alabilirsin. bu hiç olmamasından iyidir. en azından metabolizma hızlanmasına katkısı vardır. bu ısıda verdiği için ek ısıtma ampulüne gerek kalmaz. uvb ve uva+uvb katkılı olanlar ise ısı vermez dolayısıyla ısıtıcı ampul desteği gerekir.

uva ampullerin sıkıntısı tellerinin çabuk kopmasıdır. bir sene içinde bu ampule sürekli yapacağın masraf uva+uvb ampule denk fiyata gelecektir. ankara da mısın ?

Cem im dediği gibi jbl uva içerikli bu ısıtma ampulleri sık sık arızalanıyor. Senede uvb+uva ampul fiyatını rahat yakalarsın. Ben bir ara uvb ampullerin yanınada bundan alıp uva kullanımını tüm gündüz sağlıyordum. Ama o kadar dayanıksızki uvb ampulün vereceği uva ışınının yeterli olup normal ısıtma ampullerine geçtim.
Ancak uvb pahalı alamam dersen tabiki uva içerikli ısıtma ampulü çok daha iyi. Masrafın kendisini görerek ileride uvb alman kesinleşir.

Uvb100 Exo Terra ampullerinizi, omru bittikten sonra ne yapiyorsunuz? 1 sene sonra,normal ampulden farki kalmiyor diye biliyorum.Evde falan kullanabilir miyiz?Yoksa cok watt mi ceker?

Evde kullanılmaz düşükte olsa radyasyon vermeye devam eder. Ama gün ışığı niyetine akvaryumda kullanabilirsin.

Gun isigi ve isiyi tek lamba icinde, kisin GE spot ve yazin Ecolite ampul ile sagliyorum.

Peki bunu uvb almaya parasi yetmeyen birine versem,sence faydasi olur mu 1 sene daha?

12 saat falan yanarsa, bir plastik kabi isitir mi? (Plastikte besleyen arkadasima vermek icin soruyorum)

Isitma kesinliklikle yapmaz, UV ampul olarakta verebilirsin hic yoktan iyidir.

Isıtma olmaz ama elinde olmayan ve devit kullanmayan için az da olsa bir faydası dokunabilir.

Büyük kalın kabuklu kaplumbağadan ziyade ufak kaplumbağalara faydası daha çok olur.

Tesekkurler.

Max 6 cm falandir onunki. Uyar o halde.

Akvaryumumun yuksekligi 22 cm 25 lik bir uvb aldim sizcr bu yukseklik zarar verirmi direk üstündeki duya baglamayi düşünüyorum

Florasan çubuk mu; ampul tip florasan mı ? Neyse 22 cm çok yakın olur. Buda aşırı radyasyon altında sürekli deri yenileme sebebiyle deri üstü lezyon deri içi kansere neden olabilir. Deveboynu bir lamba ile çapraz açı verebilirsin. Akvaryum kapağını kullanma. Çanaktan çıkan kısmı çanağın arkadaki hava delikleri kapanmayacak şekilde alüminyum folyo ile çevir külah gibi. Bu bizim göz ve derimize de zararlı. Yandığı zamanlarda odaya çocuk girmesin.

Cem, bu konuda bahsettigim 1 senelik uvb.yi yeni verebildim.Ama kac cm.den tutmali.8 cm olmus kaplumbaga ve yuvarlak

Çaprazlamada 22 cm'den aşağı konumlandırmasın. 24 cm uygundur.

Ben sifir lambayi bile daha yakin tutuyorum =) Ayda 1 cm etkisini yitirir diye duymustum.

yok 27-28 cm gibi sabitle.

Geri