Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

beyaz silis mi yoksa mercan mı?

Nagihan

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar,
forumun 2 haftadır takipçisi ancak yeni üyesiyim. Kaplumbağalar konusunda 2 haftada sizler sayesinde birçok şey öğrendim ve anladım ki ben yanlış yoldayım. Yolumu değiştirmeye başladım ve maddi imkanı buldukça uygun ortamı yaratmak için çabalıyorum. Sırada kaplumbağam için kum almak vardı. Sizlerinde birçok konuda tavsiyeniz üzerine silis kuma yöneldim ancak burda ki pet shopların sayısı ve ellerindeki ürünler yetersiz kalıyor. Sadece bir yerde silis kumu buldum fakat beyaz silis kummuş. Baya övdü akvaryumcu orjinal beyaz felan diye birde kaplumbağam deri dökmeye başladığı için acele edip almaya karar verdim. Dün forumda gene konuları gezerken bir yerde Beyaz silis yerine millete mercan kum verdiklerini söylediler. Bunu okuduktan sonra tereddüt etmeye başladım. Kazıklandığıma mı yoksa boşu boşuna kumu temizlemek için saatlerde başında uğraştığıma mı yanmalıyım bilemedim. Ayriyetten kaplumbağam 4 cm boyutlarında ve kumun boyutu bana kalında geldiği için acaba yutarsa sıkıntı çıkar mı? kullansam mı yoksa gidip geri mi iade etmeliyim? Kumun fotoğraflarını alta ekliyorum ve yardımlarınızı bekliyorum..

mailto:/2vjzqqf.jpg

mailto:/bey5ao.jpg

mailto:/n4xr9u.jpg

Cvp: beyaz silis mi yoksa mercan mı?

Forumumuza hoşgeldiniz araştırdığınız öğrendiğiniz ve kaplumbağanıza iyi bir yuva vermek için çabaladığınız için çok teşekkürler :) Öncelikle kumun poşetinde markası yada kum kalınlığı gibi birşeyler yazıyormuydu ?

Kum birkere cok kalin zaten bu mercan kiriklari keskindir ve tahris yapar fakat bu beyaz silis kumdur adam dogru soylemis ama dedigim gibi cok kalin 2mm falan
Emin olmamakla birlikte sanirim beyaz olunca dogal olmuyordu yani dogal beyaz silis diye birsey yoktu yani sari silise donmeli

Hoşbulduk. Ben teşekkür ederim iyi dilekleriniz için.
Elimdeki akvaryum boyutu küçük olduğu için sadece gerektiği kadar almak düşüncesiyle açık poşetten aldım kumu. Yaza kadar idare ederim düşüncesiyle. Kum inceliği marka olarak bilgim yok o yüzden. Biraz acemice hareket ettim o konuda.
Alisarp' Alıntı:
Kum birkere cok kalin zaten bu mercan kiriklari keskindir ve tahris yapar fakat bu beyaz silis kumdur adam dogru soylemis ama dedigim gibi cok kalin 2mm falan
Emin olmamakla birlikte sanirim beyaz olunca dogal olmuyordu yani dogal beyaz silis diye birsey yoktu yani sari silise donmeli

Silis kumsa gene iyi. Kandırılmamış olmak mutluluk verici. Aslında bende sarı arıyordum ama sadece beyaz silis olduğundan akvaryumcuda ve bazı sitelerde kullananları gördüğümden zararsızdır gibisinden aldım. 2 mm yutarsa zarar verir mi kaplumbağama. yemleri bütün olarak yediği oluyor.

Akvaryumunuzun fotografini eklerseniz eksikler varsa yardimci olabiliriz
Mercan kirigi olsa verebilirdi bence cok net konusamamakla birlikte vermez bu kumdaki sikinti dogal olmamasi

Alisarp' Alıntı:
Akvaryumunuzun fotografini eklerseniz eksikler varsa yardimci olabiliriz
Mercan kirigi olsa verebilirdi bence cok net konusamamakla birlikte vermez bu kumdaki sikinti dogal olmamasi

Umarım bir zararı olmaz. Akvaryuma eklemedim kumu daha. Şuan hala temizlemekle uğraşıyorum. Bir türlü bulanıklık gitmiyor.

İlerleyen zamanlarda akvaryumumla ilgili paylaşım yapacağım. Kaplumbağa halamındı ve platik kapta, soğuk suda bakılıyordu. Eskiden kalma akvaryumuma ısıtıcı alıp kaplumbağayı halamdan aldım. Akciger hastalığı vardı ancak şuan toparladı. Maddi olarak kendimide toparlayınca diğer eksikleride halledip sizinle bilgi alışverişinde bulunmak istiyorum. İlginiz için teşekkür ederim.

2 mm zarar vermez oda zarar verirse bir daha yutma eğilimine girmez zaten

Zarar vermemesi güzel bi durum. Ancak doğal olmaması ne gibi sıkıntılar çıkartır? Hem doğal olmaması derken hangi konuda yapay bi madde içeriyor? boya, cila gibimi ? Çok soru soruyorum kusura bakmayın.

Aynen boya gibi ve bu boyalar oldukca kalitesizdir ozellikle kum markasizsa
Yanliz 2mm benim sahsi tahminim yer ve zarar verirse yine bir daha yiyebilir ama bencede zarar vermez

Zamanla suya kimyasal bırakır boyalar öyle bir zararı olur orjinal silis kum sarımtrak olur

bu boyalar yıkamayla kaynatmayla çıkmaz mı ki
belli bir süre idare etsem kaplumbağamın sağlığını olumsuz etkiler mi?

silis kumlar iki tiptir beyaz ve sarımsı. beyaz olan cam yapımında kullanılır. yani o da doğal. resmi tam seçemiyorum ama baktığında kaya tuzu gibi hafif şeffaflık olur. mercan ise tam beyazdır. camsı şeffaflık olmaz.

kum kalın bu sebeple olmaz. en fazla 1 mm kalınlığında olmalı. bu kum ya 3 mm ya daha büyük.

Pet shoplarda sarı silis yok bi bunu buldum ancak kalınlığı sebebiyle olmuyor demek. Peki silis dışında 0.7 mm veya başka kalınlıkta uygun olabilecek kum önerebilir misiniz? Böyle yaygın olarak bulunabilen

Gittigidiyorda kargo bedava silis kumlar var sarı renkli ama yinede ne kadar güvenilir bilmiyorum ama atakan akvaryumun dükkanında bulabilirseniz orası güvenilirdir

başka kumu yemiyorlar. en uygun olan silis.

Kredi kartım yok maalesef. Olsaydı buranın dandik pet shoplarıyla bu kadar içli dışlı olmazdım.

Kuzenimin yardımıyla belki kredi kartı ayarlayabilirim. Şu linkteki kum uygunsa kuzenle konuşup sipariş ettirmeye çalışırım

mailto:/urun_detay.aspx?urn=13104&ad=vitasand-dogal-silis-akvaryum-kumu-800-gr-0-7-mm

Bu kum uygundur olmazsa kapıda ödeme yada havalede oluyor hatta juenpette havalede azda olsa indirim oluyor

Havale işlemiyle birçok denemem oldu internet üzerinden. Bu siteyide baya övüyorlar forumda burda hiç sıkıntı olmaz o zaman. Ancak işlemlerin ve ürünün gelmesi uzun sürmesi sorun olabilir.

Ben kredi kartıyla saat 18 de sipariş vermiştim ertesi gün 11 de ürünler elimde oldu siz havaleyi öğle saatlerinyapıp siparişi verirseniz ürünler hızlı gelicektir ama güvenebilirsiniz siteye

istanbuldaysan bir günde gelir. ankaraya da bir günde geliyor. saat en geç 16:00'ya kadar sipariş verirsen aynı gün kargoya veriliyor. cumartesi geç verirsen pazartesi gönderim olur. en iyisi hafta içidir. kapıda ödeme yok. ama kredi kartı açısından güvenilir firmadır.

Geri