Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

bizimkilerin hastalıkları

Karadut'un kabuğuna bakarken alt kabuğun pembeleşdiğini gördüm suda pek fazla belli omuyordu ama İkisininde alt kabuğu pembe.Isıtıcı çalışıyor fakat bu pembeleşme neden oluyor forumu inceledim ama pek fazla sorumun yanıtını bulamadım :( ):

yaa benimkide taş yiyo arada görüyorum :S napıcamm geri çıkartıyo mudur acaba ?
nursedacım bence ısı seviyesini yükselt kuru alanında sıcaklığını kontrol et derim ben. akciğer enfeksiyonu konusunuda okuduysan ordaki belirtiler söz konusu değilse sorun yok çünki benimkininde alt kabukta lekeler var ama seninkisi bariz pembe hemen dikkatimi çekti sen biraz dikkat et derim ;)

Akciğer belirtileri yok ıstıcım 25 derecelik ayarı yok ki ): ama akvaryum küçük olduğu için 26-27 derece olabiliyor suyun sıcaklığı.Ayrıca Karadut'un alt kabuk pembeleşmesi Bici'ninkine oranla daha fazla napıcam hiç bir fikrim yok ):

kuru alanın sıcak mı peki ? yani lamban var mı ? bide akvaryumun kapağı varsa kapağının %70 ini kapat ben öyle yapıyorum çünki hem içeriside sıcak oluyo suda sıcak olmuş oluyo :)
ısı yalıtımı gibi düşün :D

lambam var evet kuru alanım sıcak kapatıyorum kapağını fakat Kapluşlar uyurken kuru alana çıkınca kafalarını havaya dikiyorlar kapağını bazen kapatamıyorum nefes alsınlar diye :)

hayır ya hepsini kapa demiyorum onların kafasını uzatmalarının nedeni kuru alandayken güneşlenmedir yani güneşe aşıklar adeta zaten kapluşlar :) o yüzden yoksa nefes almak için değil :)

tamamdır,şimdi kapattım mışıl mışıl uyuyorlar :) Peki yapacağım başka birşey var mıdır ):

Yeni akvaryum alıcam o zaman ayarlı ısıtıcı alıcağım çünkü akvaryumum küçük zaten.Hepsini birden almayı düşünüyorum ama bilmiyorum alt kabuğu pembe olması beni endişelendiriyor ):

hiç bir şekilde önceden yapmadığı aksi davranışlar göstermiyorsa endişelenme derim canım :)

Teşekkür ederim hiçbir sorunu yok çok hareketli,normal yüzüyor,hapşurmuyor,ama neden alt kabuğu pembeleşti onu hala anlamış değilim.Haydi hayırlısı inşallah bir sorun olmaz.Tekrar teşekkür ediyorum.

Eskiden geçirmiş oldukları bir üşütmeden ya da akciğer enfeksiyonunda da kalmış olabilir pembelikler.

arkadaşlar 2 haftadır Bici'nin kabuğunu fırçalamıyorum kabuk değiştirdiği için.acaba fırçalamak gerekir mi ??

bence fırçala ama haftada bi kere yeterli sanırım çünki fazla uğraşmaya gerek yok kendi kendine de hallolur (;

Kabuk değişimi sırasında fırça kabuklara takılıp onları kaldırabilir bu da canlarını yakar. Zamanı geldiğinde eski kabuk zaten kendini atacaktır bu nedenle kabuk değişimi bitene kadar fırçalamayın derim. Kaplumbağalarınızda akciğer enfeksiyonu yada üşütme belirtileri yoksa pembelik için endişe etmeyin daha önceden siz farkında bile olmadan geçirdikleri bir hastalıktan kalmış olabilir.

Teşekkür ederim.Şimdi çok sağlıklılar.Ayrıca alt kabuklarındaki pembeleşmeler azalıyor :)

Birde birşey sormak istiyorum ): .Okullar başladı küçücük akvaryumu haftada bir temizlemek kolayda.Flitreyi haftada 1 mi temizlemem gerekir yoksa 2 haftada bir temizlemek yeter mi ):
(Mini flitre kullanıyorum )

O ufak filtreler sık kirlenir. Su miktarınız da azsa durum daha kötü. Ama bir hafta geçsede performansı düşmeden çalışıyorsa 2 haftada bir değiştirmeniz daha iyi olur. Aslında çok sık su değişimi yapmak zararlıdır sudaki temizliğe katkı sağlayan bakterilerin yerleşmesini engeller sık su değişimi yapmak. Ama akvaryumunuz ufaksa mecburen haftada bir değiştirmeniz gerekebilir. En azından su değişimi yaptıktan bir kaç gün sonra da filtreyi temizleyin ki birden hem suyu değiştirip hem filtreyi temizleyerek sudaki temizliğe katkı sağlayan bakterileri tamamen ortadan kaldırmış olmazsınız. Zaten doğrusu da böyledir, su değişimi ve filtre temizliği farklı zamanlarda yapılırsa daha iyi olur sudaki ekolojik denge açısından. Filtre süngerini de musluk altında değil de akvaryum suyuyla temizlemeniz bu dengeye katkı sağlayacaktır.

Teşekkür ederim :) Flitreyi bu aralar temizleyemedim yarın ilk iş iyice temizlemek.2 hafta oldu ama hala kaplumbağalrı savurmayı başarıyor :D Yani 2 hafta geçti ama azda olsa hala çalışıyor.En iyisi haftada bir :)

Arkadaşlar bu aralar derslere çok ağırlık verdim kaplumbağalarımla fazla vakit geçiremiyorum ): şuan çok sağlıklılar(inşallah hep böyle devam eder) fakat malum Bici obezlik durumuna çok yaklaştı.Bunu nasıl engelleyeceğim hakkında hiçbir fikrim yok ): obezlik durumuna gelmeden kurtarıyım diyorum.Yemekleri az versem bu zaman ona zararlı olcak.Bir yön gösterseniz lütfen ):

Geri