Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

bizimkilerin hastalıkları

Yeterince büyük bir akvaryum ve dengeli besleme yeterli olacaktır.

Teşekkür ederim :) kurban bayramına kadar planımı yapıcam.Doğum günümde(aralıkta) alıcam Allah'ın izniyle :)

Üstüste yazıyorum çok özür dilerim ): bu haftam çok kötü geçti.Daha doğrusu son günler kötü geçti.Bugün sabah uyandığımda okula gitmek için hazırlandım.Sonra yemek vermek için kapluşlara baktım.Birde ne görüyim Bici yok,ellerim titriyor çok korkmuştum ): ama sonra akvaryumu koyduğum dolabın altına baktık.Oradaydı kabuğu kupkuru bana bakıyor.Toz içindeydi.Hemen ılık suyla yıkadım ama halen şok içindeydim.Çok korktuğu herşeyinden belliydi.Canı çok acıdığı belli o kadar yükseklikten altlamış.Anladım ki flitrenin üstüne çıkıp kablolara tutunup oradan atlıyormuş.Okulda olduğum için ne yaptığı bilmiyorum.Ama okuldan dönünce bir baktım flitrenin üstüne çıkmış kabloların üstüne çıkmaya başlıyor(iyiki kitap yardımıyla kapak yapmışım yoksa yine düşüyordu)arkadaşlara gitcektik bugün mecburen söz verdiğim için gittim.Eve geldiğimde kuru alandaydı.Ne yapcağımı şaşırdım gerçekten of çok kötü bir gündü bugün.Hemen büyük boy bir akvaryum almam lazım hemde acilen :)
:)

Of bu aralar canım çok sıkkın kaplumbağalara yüklendim ): Bici kolunu,bacağını felan kabuğuna sokabiliyor ama uyurken fark ettim ''obez'' konusundaki resme biraz benziyor.Acilen büyük bir akvaryum almanın zamanı geldi ): Karadutta öyle yemek çılgınlığında :) beni görünce yemek vericem zannediyor çıldırıyor,kollarını hıphızlı çırptığı için Bici'nin kafasına çarpıyor.Bugün çok sirnirlendi Bici o yüzden.Isırdı,hep çok uysal davranıyor Karadutta şimdi sabrı çok taştı küçük diye birşey yapmıyor zavallı ): Ama sonra elime alıp kızdım napıyım hep böyle görmezden gelirsem hep yapıcak ):
Ne yappacağımı şaşırdım.
Bir yandan kapluşlar,bir yandan ödevler dersler,bir yandan sosyal falliyetler,bir yandan yazılılar....
):

Geniş, büyük bir akvaryum alın bence daha da zaman geçmeden, siz de kaplumbağalarınız da rahat etsin.

Cihan abi şu Karadut'un mineral birikmesi konusu vardıya,işte senin dediğin gibi fırçaladım ama geçmedi özellikle kuru alana çıkınca belirginleşiyor ):

Bir anda geçmez zaten, akvaryumda mutlaka içme suyu kullan hep. Sudaki fazla kireçten dolayı olur mineral birikmesi. Düzenli olarak kabuğu fırçalamakla ve içme suyu kullanımıyla geçecektir. Kabuk değişimi değilse tabi.

Teşekkür ederim resimlerini yarın koymayı düşünüyorum.Evet içme suyu kullanıyorum =]

bizimkinde de vardı aynı beyazlıklar , bayagı bir korkmustuk mantar mı acaba diye.1 sene önceydi neredeyse,hatta fotolarını koymustum tartısmıstık =) meger aynı sorunmuş =) ben bi kac gün tuz kürü uygulamıştım mantar olabilir diye, tabi bu esnada her gün düzenli olarak fırcalayıp temizledim kabugunu ve bu düzenli fırcalamadan ötürü yavas yavas bütün beyazlıklar kayboldu.

gecmiş olsun , sizinki de en kısa zamanda düzelir umarım : )

fırçalarken yerinde durmuyor ki Karadut :D beni fırçalarsan ısırırım diyor adeta :D ama hala bir değişiklik yok ): birde suda pek fazla belli olmuyor bu normal midir??(mantar olduğunu sanmıyorum)

Normal suda belirgin olmaması endişe etmeyin. Mantar suda da belirgin olur.

Teşşekür ederim.İyice fırçalıyorum bu aralar.Kabuğun yarısını kurtardım en azından :D çok komik duruyor aralarındaki beyazlık :D yarısı beyaz değil yarısı beyaz :D Demekki iyi fırçalayamamışım neyse geçiyor en azından :D Birde 3 öğünle besliyorum bunlarıda toplam öğünleri kafa büyüklündemi yoksa bir öğünde kafa büyüklüğünde verilecek ??
Allah'ın izniyle bu pazar akvayum almaya gidiyoruz çok mutluyum...Kapluşlarımla bu aralar ilgilenemesemde onlar mutluluklarını yitirmiyor.Geçen gün masa lambasını kapluşlar için açmıştım güneşlenme pozisyonlarını yapıyolar o zamanda çok şeker oluyorlar masa lambasıda kullansam onların mutlu olmaları beni duygulandırıyor :) Geçen gün gül gül öldüm :D Karadut Bici'nin üstüne çıkmış güneşleme pozüsyonlarını almışlar Karadut'un ayakları ise Bici'nin güzüne geliyor.Bici hiç aldırış etmiyor onunda keyfi yerinde o da pozüsyonu almış o kadar komiklerdi ki :D Birde yanlarına gittiğimde ''ne olmuş ki'' dermiş gibi bana bakıyorlar :D

Günlük her bir kaplumbağa için toplam kafası hacminde yem vermeniz gerek, yani her öğün için değil, günlük toplam miktar olarak. Kolay gelsin şimdiden yeni akvaryum kurulumu için, sevindim adınıza.

Bicideki pembeleşme düzeldi :)
mailto:/img211/9283/dsc06706.jpg
İşte bicim =]
dsc06675y.jpg

dsc06684a.jpg

Karadutun mineral birikmesi sorunu ):
mailto:/img211/7391/dsc06676.jpg
mailto:/img39/5227/dsc06672z.jpg
dsc06711.jpg

Buda meraklı karadutum =]
mailto:/img211/7273/dsc06693w.jpg
Not:Arkadaşlar birçok fotoğraf çektim fakat resim upload çok zaman aldığı için paylaşamıyorum üzgünüm ):

Bici'nin hala obezlik yolunda ilerliyor ): Kolları kabuğua rahatça sığabiliyor lakin kafası fazla sığmıyor bu tam olarak obezlik demek mi ???
):

Önceki mesajınızdaki ilk fotoğrafa göre bence endişelencek bir şey yok o konuda.

teşekkür ederim :) biraz kenar kabuğu kalın olunca endişelendim.Obez olmasından çok korkuyorum birde başını sokunca kabuğuna şu resimdeki gibi şişiyor ve kolu tam girmiyor ama genelde kafasını içine çekmiyor onun için bir türlü resmini çekemedim kafasını içine çekmiyince kolunu rahatça girdirebiliyor kabuğuna şu resme çok benziyor
mailto:/img694/6593/suuuq.jpg

Böyleyse obez olduğunu düşünmüyorum ben kafasının tamamını içine çeken bir kaplumbaga görmedim:)

Geri