Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Boğulmaktan Son Anda Kurtuldu; Durumu Hakkında Yardım

denizkemerciler

Bronz 4 Üye
Günaydın,

11cm boyunda 3 yaşında iki adet kırmızı yanaklı su kaplumbağası bakıyorum. 100 litrelik yeni bir akvaryuma geçiş yaptım ve ilk gece ihmalimden kaynaklı bir kaza geçirdik. Dış filtrenin ağzına ızgara takmadığım için kaplumbağalarımdan birirnin ön ayağı su çekiş hortumuna takılmış ve kurtulamamış.

Sabah öldü diye işe giderken büyük bir şok ve üzüntü içinde sudan çıkardım. Annem gömmek için hazılanırken kıpıdadığını fark etmiş.

Veterinere götürdüm ancak pek yardımcı olamadı. Bugün 3. günü ve hayati fonksiyonları yerinde. Ancak kuru alandan inmiyor ve yem yemiyor. Bu işle yıllardır uğraşan bir abimiz şoku üstünden atana kadar hiç bir şey yapmaz dedi. Ancak ben yine de tecrübeli üyelerimizin fikirlerini memnuniyetle almak isterim.

Suya bıraktığım zaman hızlı bir şekilde yüzüyor; zaman zaman suya dalıyor ve kuru alan da yürüyor. Nefes alışı düzenli, gözleri açık ve zaman zaman ışığının altında kafasını ve kollarını açarak yatıyor. Çoğu zaman sakin ve uyukluyor. Yalnız şöyle bir durum dikkatimi çekti. Parmağımla başına yaklaştığımda gözleri ile takip etmiyor. Nefessiz baygın bir halde tahminimce epey kaldı, kör olmuş olma ihtimali var mı? Su da sanki cama dokunarak gidiyor. Ama zaman zaman göz bebekleri hareket ediyor ve sağa sola bakıyor. Şu an için en büyük sıkıntım yem yememesi. Sağlığı ve kuvveti yerinde.

Gözlerinde görme kaybı olup olmadığını anlama yolu var mıdır? Şu an için nasıl bir yol haritası izlemeliyim? Değerli yardımlarınızı ve görüşlerinizi bekliyorum.

Saygılarımla,

Cvp: Boğulmaktan Son Anda Kurtuldu; Durumu Hakkında Yardım

Öncelikle geçmiş olsun. Çok sıkıntılı bir durum. Neyse ki kaplumbağanız kurtulmuş. Maalesef böyle bir tecrübem hiç olmadı. Bu sebeple ne yorum yapsam yalan olur. Ama yaşadığı şok yüzünden bu şekilde davranıyor olması kuvvetle muhtemel geldi bana. Gözleri ile ilgili maalesef yorum yapamayacağım. Umarım kısa zamanda atlatır.

Yasadigi sok hafif birsey olmadigi ve bunu hemen atlatamadigi icin olabilir. Normalde yem olmadan elinizi takip ediyormuydu ?

Hemen bir bu hayvanlar hakkinda bilgili veterinere gostermenizi öneririm. Yer olarak istanbul da iseniz Emre abinin kadikoyde getirdigi bir veteriner bulunmaktadir. Eger baska iller de ikamet ediyorsaniz ise arkadaslarimiz yardimci olacaktir.

Su durumda vücut direnci onemlidir. Yem yememesi dahilinde direnci kirilir ve hastaliga aci hale gelir. Vitamin takviyesi yapilmasi gerekiyor. Sera reptilin bu konuda iyidir, normalde yeme damlatarak veririz ama yemedigi durumlarda agiz kenarlarina surerek verebilirsiniz. En azindan bir kac damla yutacaktir.

İyiki anneniz dikkat etmis de büyük bir felaketten kurtulmus hayvancagiz.

Gecmis olsun.

Teşekkürler,

Şişli'de ikamet ediyorum. İU veterinerlik fakültesinin ilgilendiğini duymuştum. Ancak avcılar'da. Kadıköy daha makul gözüküyor. Şu an yürüyor, güneşleniyor, uyuyor, suya bırakınca epey hızlı bir şekilde yüzüyor. Elime alınca kurtulmak için elleriyle itiyor. Tüm davranışları yemek yememe ve suya inmeme dışında iyi. Zaten uvb lambaları olduğundan sera mineral, herbivor, reptomin ve karides yemler olduğundan 1. yılları hariç pek vitamin takviyesi yapmadım. Tüm yaz güneş altında 1 saat güneşlendiler. sağlıkları gerçekten çok iyi. En kaliteli yemleri ve ürünleri kullandım hep. Bu kaza beni çok üzdü.

Ablamın kaplumbağası bağırsak problemi yüzünden stres yaşamış 1 ay kadar hiç suya girmemiş daha sonra düzelmişti. Kaplumbağalar ile olan tecrübeme dayanarak şokları çabuk atlatmadıklarını biliyorum. C.tesi günü Emre Bey'in Kadıköy'deki veterinerine uğrayabilirim. Forumu pek araştırmadım adresini bulabilirim sanırım. Olmazsa Emre bey'den rica ederim adresini.

Yine de fikri ve tecrübesi olan herkesin görüşlerine açığım.

Saygılarımla,

Kadıköydeki veterinerin adresini buldum. Vildan hanım yetkilisi. Bu hayvanlar hakkında bilgili olduğunu söylüyordu Emre abi.
http://www.petospher.com/iletisim.html

Maşallah anlattıklarınıza göre iyi bakmışsınız hayvanlara. Aiksiliktir olmuş, tahminimce bir daha tekrarlanmaması açısından gerekli önlemleri almışsınızdır Filtre hortumu hakkında. Dediğim gibi bir kaç gün daha beslenme konusunda sıkıntı çıkarıyorsa vitamin verilmesi iyi olacaktır.

Gecmis olsun buyuk talihsizlik..
Neyse ki kaplusun yasadigini anlamissiniz gec olmadan...

bumble bee' Alıntı:
Kadıköydeki veterinerin adresini buldum. Vildan hanım yetkilisi. Bu hayvanlar hakkında bilgili olduğunu söylüyordu Emre abi.
http://www.petospher.com/iletisim.html

Maşallah anlattıklarınıza göre iyi bakmışsınız hayvanlara. Aiksiliktir olmuş, tahminimce bir daha tekrarlanmaması açısından gerekli önlemleri almışsınızdır Filtre hortumu hakkında. Dediğim gibi bir kaç gün daha beslenme konusunda sıkıntı çıkarıyorsa vitamin verilmesi iyi olacaktır.

Çok sağolun. Zühtü Paşa İlk. okulunda yeğenim okuyor. Haritadan baktım çok yakın. Oraları da biliyorum. C.tesi gitmeyi düşünüyorum. Teşekkürler.

Geçmiş olsun. Ufak ihmaller bazen böyle sonuçlar doğurabiliyor. Hayvan suya bırakınca kuru alanı rahat buluyorsa kör değildir. Bence hayvan suda yaşadığı boğulma teklikesi ile strese girmiş. Bir süre oradan korkması doğal. Tabi gereğinden fazla oksijensiz kalması beyin fonksiyonlarında tahribat (hücre kayıpları) yapmışmı şu an bilemiyoruz. Bence hemen vitamin vs vermeyin, yemlerini akvaryuma atıp gidin. Hayvanı genelde uzaktan gözlemleyin. Bırakın kendi başına huzurlu hissetsin. Nasılsa veteriner kontrolü yakın. Bir gün rahat etsin.

Vildan hanımın adresini öğrenmişsiniz. Yeri Kızıltoprak cadde üzerindeki Migros un karşısındaki Akbank ın bulunduğu yerde. Hemen o sokağın içine doğru çapraz giderken köşedeki binanın ilk katı. Aynı ilk okula benimde yeğenim bu sene başladı. Ufaklığa okul hayatında başarılar.

Kaplumbağaya geçmiş olsun, kısa zamanda toparlamasını umuyorum.

foruma hoş geldin ve geçmiş olsun. hayvanda başından geçen olay yüzünden su fobisi oluşmuş. bu konuda emreye katılıyorum. kendi haline bırakmakta fayda var. hayvanın kendine gelmesi lazım. ciğerlerine su kaçmış olabilir. ısıtıcı lamba altında dinlenmesi yerinde olur. hayvanın yeterince büyük olması onu kurtarmış. küçük olsa çoktan ölmüştü. umarım emrenin dediği gibi beyinde ve ciğerlerinde hasar olmamıştır. kendini toparladığında yem için suya inecektir. nefes almada bir zorluk var mı onu gözlemle. hayvanla göz teması kurduğunda kendini sağa sola oynat seni takip ediyorsa gözlerde sorun yoktur.

filtrenin uç aparatı yoksa yerine file takılabilir.

Emre, yardımın için çok teşekkür ederim.

Cem, iyi dileklerin memnun etti çok sağol. Dün akşam gözlerinde bir sorun olmadığı konusunda olumlu işaretler gördüm. Bir ara diğer kaplumbağam kuru alanda ona sataşınca sıkılıp suya attı kendini. Şu an için yem yemeye başlaması tek beklentim.

1 haftaya kadar bekliycem, sonrasında zorla da olsa yem yada vitamin vermeye çalışacağım. Yardımı geçen, iyi dileklerde bulunan herkese selamlar ve teşekkürler.

İkinci kaplumbağanın oluşu stres durumunu çabuk atlatmasını sağlar. Onun rahat ve normal davranışları stresin geçişini kendine güvenin gelişini hızlandırır. Tek olmaması bu anlamda büyük avantaj.

Gözlerinde sorun olmamasına çok sevindim. Bence çabuk toparlayacak.

Arkadaşlar yukarıdaki konuyu biliyorsunuz. 1 haftada kaplumbağam suya girmeye ve yem yemeye başladı. Ancak 2.5 sene ağızlarındaki yeme bile saldırmayan diğer kaplumbağam kaza geçireni hep taciz etti. Gözlemlerime göre ısırıyor fakat uzatmadan ısırdığı yeri bırakıyordu. Sanki sataşıyor gibiydi.

Fakat 1 haftasonunda bugün işten eve geldiğimde kaza geçiren kaplumbağamın sol ön ayağını fotoğraftaki gibi buldum. bir anlam veremedim ama belli ki üst derisi sıyrılmış. Hemen batikon sürüp kuru bir yerde bekletip eski akvaryumlarını kurup yaralı olanı oraya aldım.

Şimdi durumu izah ediyim.
*Yaralı kaplumbağam he zamankinden daha hareketli
*Yem yiyor
*Kendi isteğiyle yüzüyor

Kısacası şu yaralanma olayı olmasa şoku atlattı 1 haftada eski hallerine döndüler diye sevincektim. Ablamın bağırsak problemi yaşayan kaplumbağasını diğeri sürekli ısırıyordu. Ta ki bağırsak problemi geçti 2 ay sonunda ısırma huyu geçti.

Benimkilerde 2.5 senedir olmayan bu huy diğerinin zayıf kalmasından mı yoksa yeni akvaryumda dominantlık sağlamak istemesinden mi yada hepsi mi olabilir? Gerçekten üzülüyorum. Bir hevesle büyük bir akvaryum kurayım dedim burnumdan geldi :( Kaza olmasaydı da öbürü bunu yeni yerden dolayı böyle hırpalayacak mıydı merak ediyorum.

Bunlar dışında eli için napabilirim? Şu an pek rahatsız gözükmüyor. Yüzüyor ve kuru alana çıkıyor. Yem de yedi ilk defa. Ne kadar sürede yarası kapanır? Yardımlarınız için teşekkür ederim şimdiden.

Ekli dosyalar

• DSC_8345.jpg
    DSC_8345.jpg
    182.2 KB · Görüntüleme: 105

hayvan filtreye bu ayağı ile mi sıkışmıştı. ödem gibi bir şey olduysa kaşıntı sebebiyle kendisi de yapmış olabilir diğeri de ısırmış olabilir. bunun için terramicyn deri için olan merheminden al. o yara üstüne sür ve hayvanı 15-20 dakika kuru bir kapta beklet. bunu günde iki defa uygula. ya hayvanın başında dur yemeye çalışmasın ya da üstüne yara bantlarından sar bandın sarı yeri yaraya denk gelsin. süre bitince çıkarırsın.

dominantlık sağlama her daim olabilecek bir durum. yalnız bu hayvan başından geçen olay yüzünden çekingen davrandıysa avantajı kullanıyor olabilir. böyle şeyleri kaçırmazlar. zamanla bu da karşılık vermeye başladığında durum dengeye kavuşur. hayvanı akvaryuma koy ve takip et akvaryumdan uzak kaldığı her gün diğerinin daha fazla sahiplenme güdüsünü kabartacaktır.

özellikle yem zamanları ayrı yemleme yap buna yem verirken diğerini uzaklaştır. bir de sen işteyken yem veren oldu mu onu sor. belkide yem atan olmuş ve yemi kapma mücadelesiyle bu durum gerçekleşmiş olabilir. yem yerken gözleri kararır. geçmiş olsun.

Cem ilgin için teşekkürler. Evet bu ayağı sıkışmıştı ancak geçen 7 günlük zaman zarfında ufak bir deri soyulması dışında yara yoktu. Sabah işe giderken de yoktu. Tahminimce diğeri buna sataşırken oldu. Evde olmadığım sürelerde diğer akvaryumda yaranın iyileşmesi için bekleticem. Eve gittiğimde de gözlemlemek için biraraya alıcam. Genel olarak dediğim gibi kol ve bacaklarını ısırıyor ancak ısırdıktan 1 saniye sonra bırakıyor. Sanki yaralamak için değil de sataşmak ister gibi. Ama evde olmadığım sürede ne oldu bilemiyorum. Belki de dediğiniz gibi kendi kendine kaşıyarak yaptı.

Neyse ki okuduklarımdan 10 gün civarı iyileşme belirtisi olacağını öğrendim. Dün evde batikon sürüp 2 saat kuru bir yerde beklettim. Bugün de teramisin yada bepatnene almayı planlıyorum. Umarım sağlıklarına kavuşup tekrar bir arada yaşamaya başlayacaklar :/ Yeni akvaryum kurucam diye oldukça üzüldüm. İnsan gerçekten bağlanıyor bu hayvanlara.

hayvanlar 2,5 yaşlarında ise bu kızışma ve kur hareketleri de olabilir. hayvanların cinsiyetleri nedir ? bilmiyorsan resim gönderebilirsin. ön ayak ve kuyruk.

bu yarayı kendisi açmıştır diye düşünüyorum. önceden de soyulma var demişsin. filtrenin vakumlama etkisiyle oluşan tahribat iyileşme sürecinde kaşınmaya neden olur. hayvanda bu sebeple yolduysa yarayı büyütmüştür.

Cem sağol,

Biri erkek uaralı olan diğerinin dişi olduğunu sanıyorum ön tırnakları hiç uzamadı. Bu sene genel bir kan testi için götürdüğünde kesinleşecek zaten.

Bugün teramysin sürdüm. Yaranın durumu daha iyi. Kendi gözetimimde ikisini yanyana koydum ama bir kaç kez ısırma teşebbüsünden sonra aldım. Küçük akvaryumuumzda günü geçiricek. Yara iyileştikten sonra alternatiflere bakıcam. Bu arada tüm desteğin ve yardımın için teşekkür ederim. 2.5 yılda ilk kez bir hastalık/kaza geçirince insan ne kadar tecrübeli de olsa afallayıor. 7yıl iguana ve 3 yıl kara kaplumbağası da bakmıştım. Bir tane kırmızı yanaklıyı da ölüm labından aldım iyileştirdim şimdi 15cm miş verdiğim arkadaş söyledi. İnsan ufak birşeyde dahi üzülüyor.
Teşekkürler tekrar.

rica ederim deniz. her şey hayvanların sıhhati için. kan testine gerek yok. 10 cm kabuk boyunu geçmişlerse dediğin gibi dişidir.

cinsel gelişim normal büyümede 10 cm'yi geçtikten sonra başlar. dişilerde ön ayakların tırnakları kısa olur; kuyruk ise küt ve anüs bölgesi kabuğa yakın olur. erkeklerde ön tırnaklar belirgin derecede uzun ve kuyruk uzun, anüs bölgesi kuyruk ucuna yakın olur.

Tam tersi değilmi ben yanlış mı biliyorum dişilerde kabuğa yakın değilmi cem abi

doğru duygu. neden öyle yazdım ben de anlamadım düzelttiğin için sağol. üstteki yazıyı da düzelteyim.

Geri