Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Boğulmaktan Son Anda Kurtuldu; Durumu Hakkında Yardım

Cvp: Boğulmaktan Son Anda Kurtuldu; Durumu Hakkında Yardım

deniz kabuk göçüklüğü kalsiyum azalması durumunda iç organlara gerekli olanı karşılamak için kemikten yemesi durumu ile oluşuyor.

yalnız o kaya tuzu ve sodadan daha önce bahsetmemiştin aşırı beyazlığın sebebi o olabilir. içeriğinde de tuz var ayrıca kaya tuzu da kullanıyorsun bu bacaktaki yara içinde iyi olmaz. tuz içerikli su sürekli yarayı taze tutacaktır. kullandığımız yemlerde eser miktarda vardır. hepsini kattığında tuz düzeyi yükselecektir. altta yazdığım tuzlar hariç aslında önerilen kaya tuzu himalaya tuzu maden ve vitamin içeriği olduğu için faydalı sıradan kaya tuzlarında bu içerik yok veya az. zaten mineral ve damla vitaminler bu ihtiyacı karşılıyor. eğer iç filtre kullanıyorsan bakteriye karşı su kalitesi bozulmasında mavi metilenden açık mavi yapacak şekilde damlatabilirsin.

bu arada yeri gelmişken önereyim. salti ve safir marka tuzlar kaya tuzundan üretilir. evde kullanmak için bunları tercih edin. diğerleri sağlıklı değil. denizler malum. ve tuz gölüne konya kanalizasyonu akıyor. bu bölge tuzlarını kullanmayın.

Tuz konusuna iyi değindin Cem. Mesajda ben bunu atlamışım. Böbrekleri zorlamaya gerek yok.

Tabiki hetgün tuz ve soda eklemiyorum dönemsel su değişimi ve dip öekimlerinde 20 günde bir belki. Evde hem himelaya hem kaya tuzu var. Yemeklere de onları kullanıyorum zaten.

Bahsettipiniz konulara dikkat ediyorum. Yaralandığında ilk 5gün karantinada temiz suda kaldı zaten. Şu anki akvaryum suyu da standartlarda ve temiz. Önerileriniz için teşekkür ederim.

Bu arada mesajlarda sürekli muhalif bir tutum sergiliyormuş gibi görünüyorum ancak bir çok önerinizi ve fikirlerinizi uyguladığımı paylaşmak istedim.

Özellikle su kalitesi, su sıcaklığı, diyet programı ve kaplumbağaların fizyolojik gelişimleri konusunda sizler kadar hassasım. Ancak bazı uygulamalar nüans derecesinde farklılık gösterebiliyor. Sonucu etkilemediği sürece, bu tarz küçük değişikliklerin zararlı olmadığı düşüncesindeyim.

Ancak özellikle tuz ve kireç konusunda su değerlerinde epey dikkatliyim. Emre senin önerin olan devit 3 ile masaj işine bu akşam başlayacağım. Zaten hastalıktan dolayı pek suda olmadığından deri ve kabuk dökememişti 2-3 gündür kumda eşelenmekten alt bağasını dökmeye başladı deri dökümü de tamamlandı. imdi sıra üst bağada. O konuda da senn izlediğin yolu yapacağım.

Bu arada Cem uyarılar için teşekkürler. Burdaki konuşmaların hepsi kaplumbağa bakan ve bakacak arkadaşlar için ileri tarihlerde bilgi kaynağı olacağından oldukça önemli. Yanlış yönlendirmeden kaçınarak, kişisel fikirler paylaşıldığında özellikle belirtilmelidir.

Özetlemek gerekirse ilk günden beri destek ve fikirlerini paylaşan herkese teşekkür ederim, 3 sene boyunca büyük oranda sağlıklı bir şekilde bu noktaya geldim. 3 sene içinde deneme yanılma yoluyla da epey şey öğrendim. Doğru bilinen yanlışlar, olmazsa olmazlar gibi..

Var olan bilgileri sahip olduğumuz tecrübelerle birleştirmek oldukça önemli. Tek başına ikisi de bir işe yaramıyor. Önemli olan detaylı düşünmek ve kuralına uygun davranmak. En azından minimum gereksinimleri sağlayıp; artıları da zaman içerisinde sağlayıp sahip olduğumuz canlıları en iyi şekilde büyütmek görevimiz ve sorumluluğumuzdur.

Saygılarımla,

Tabiki ana konularda dahi ufak farklılıklar olabilir. Ben genel anlamda bakımlarının belirttiğin konularda iyi yapıldığını düşünüyorum. Bence tek risk tuz konusu. Ben mikrobik durumlardaki akvaryumda yapılan dezenfektasyon dışında tuz kullanımını önermiyorum. Ondada iyi bir durulama ile arkasından duru su konulmalı.

Neticede hepimiz daha iyisini ve uygun olanı arıyoruz. Uygulamalar şu anda hemen hemen uygun sistem ve beslenmede ortak noktada birleşme durumuna geldi.

Arkadaşlar selam,

Şimdiden iyi bayramlar diliyorum ve ön sol kolu yaralanan kaplumbağamın yaranın olduğu yerdeki desenlerinin oluşmaya başladığı ve yaranın büyük ölçüde iyileştiğini söylemek istedim.

Bunun yanında diğer kaplumbağamın ısırma huyu azalsa da halen devam ediyor. 10gün kadar ayrı yerlerde yaşadılar şimdi zaman zaman ufak sataşmalar oluyor ancak ciddi bir durum yok gibi. Sadece kaza geçiren kaplumbağam rahat rahat gerinmiyor hep tetikte ama normal yaşantısına devam ediyor.

Bununla birlikte özellikle Emre'ye selam ve teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Devit 3ü kabuğa sürüp on dakika kadar bekletme olayının 7. Gününde falan 4 veya 5plaka kalktı. Tırnağımla dokunur dokunmaz da düştü. Ancak üst üste bir kaçç plaka kaldığı için aralarda kirlenmeler falan olmuş. Tahminimce bir aya sağlıklı yeni kabuğu tamamen ortaya çıkacaktır.

Konuyu takip edenler için son durumu paylaşmak istedim. Yaranın fotoğrafını da paylaşıcaktım ancak mobil sayfadan fotoğraf yüklemesinde site hata veriyor.

Son olarak eğer ısırma huyu geçmez ise üzülerek dişi ve ısıran kaplumbağımı sahiplrndirme yoluna gideceğim. Bugüne kadar kabuk renginden dolayı kaç kişi istedi ama vermedim ama kısmet demek böyle olacakmış. Tekrar görüşmek üzere, iyi tatiller.

Yara en son fotografta gecme egilimindeydi diye hatirliyorum, büyük bölümünün iyilesme durumu cok iyi bir haber.

İnsallah bir daha satasma durumunda kalmazlazlar da, sahiplendirme yoluna gitmezsin.

Gecmis olsun

Bayram arifesi böyle ügüzel haberler duymak çok sevindirici. Kolun iyileşmesine çok sevindim. Diğerinden kaynaklı tedirginliği normal. Isırma konusu için üzüldüm, demekki beraber yaşayamayacaklar.

Devit uygulamasının işe yaraması çok iyi. Bunu aksatmadan yapınca olumlu sonuç alınıyor. Bu arada devam edilecekse ağızdan devit vermemeli. Eser miktarda kabuktan emilim vardır. Üstüste yığılan plaka aralarındaki kirlenme normal. Eğer düştükten sonra ortaya çıkan plakanın üzerinde kalan kir varsa yumuşak bir diş fırçası ile akvaryum suyu ile fırçalanabilir.

iyi bayramlar deniz. geçmiş olsun iyileşme güzel yaranın kapanacağını biliyordum ama desenlerinde aynı şekilde tekrar oluşması konusunda fikrim yoktu. bunu da öğrenmiş olduk.

Geri