Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Boğulmaktan Son Anda Kurtuldu; Durumu Hakkında Yardım

Arkadaşlar bir teşekkür mesajı yazmak istedim.

Forumdaki nazik ve yardım sever arkadaşlar sayenizde kaplumbağamın durumunda hızla düzelme var.

Öncelikle heergün batikon ve teramycin tedavisi sonrasında yaranın rengi epey koyulaşyı ve kaplumbağam yaralı ayağını kullanmaya başladı. Boğulma olayı ardından yem yemiyordu. Eskisi kadar iştahlı olmasa da düzenli olarak yem yiyor. Suda kalma süresi arttı.

Diğeri ike gözlem altında beraber yüzdürüyorum ancak bazen ufak sataşmalar oluyor. Ancak durum iyiyie gidiyor sanki.

Akşama yaranın son durumunu koyup sizlerin değerli görüşlerinizi alıcam.

Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım.

Cvp: Boğulmaktan Son Anda Kurtuldu; Durumu Hakkında Yardım

Bugün ilk defa kendi isteği ile kuru alana çıkıp, gerinerek güneşlendi. yaşadığımız kazadan beri gerinmiyordu. Dolayısıyla epey deri birikti. Sua girdikçe ve kumda eşelendikçe epey deri döküyor. 1 hafta yem yememesi de etkili oldu.

Bu arada 3 yıldır aynı şartlarda aynı yemlerle aynı bakımı alan iki kaplumbağamdan bu kaza geçiren rahat kabuk değiştiremedi. 5.0 uvb lamba dört çeşit yem (reptomin, herbivor, mineral, karides) ve marul + yumurta kabuğu ile besleniyorlar. Sanıyorum bu kış gecikmeli de olsa dökecek. Alt bağasından 5 plaka döktü ama üsttekiler ayrılmasına rağmen dökülmedi.

Sanıyorum sağlıklı gözüküyor. Umarım beğenirsiniz. Kabuk değişimi ile ilgili uygun bir zamanda fotoğraflarını çekip sizinle paylaşıcam.

mailto:/9arbli.jpg

mailto:/skuvra.jpg

Maşallah çok güzel. Uzun bir ömrü olsun.

Bu arada kuru alan ısısı 31-33 derece değil mi? Yani ölçümle kontrol edildi mi?

Emre selamlar,

Kuru alan sıcaklığı 29-32 derece aralığında, ışığın tamaltı 32 detrce. Su ise 26 derece ve sabit.

Eğer ikisini bir arada yaşatmaya alıştırabilirsem başka bir problemim kalmayacakgibi. Tek başına böyle geriniyor ama diğeri akvaryuma girdiğinde kolu bacağı içe çekiyor. Zamanla umarım o da düzelicek.

zaman geçtikçe bir şeyi kalmayacak. kendine geldiğinde diğerine de ağzının payını vermekte gecikmez. güç dengeye geldiğinde iş tamam. may the force be with tosbaa yani. :smile:

kabukları sürtündükçe atar endişelenme. mango ile sorunu çözer. şimdiki zoru ayağı.

hayvan gerçekten güzelmiş kabuk yapısına bayıldım. ilk resimde göz kırpar vaziyetteki duruşu gereken cevabı vermiş. hayvan iyi olsun da, bize o mutluluk yeter. hadi geçmiş olsun.

Cem çok sağol:)

İyileştikçe benim de moralim düzeliyor. Değerli yorumların ve beğenin için teşekkür ederim :)

Çok tatlıymış, şu mağrur bakış.. =) Çok büyük geçmiş olsun.

Diğeri bunun ürkekliğini fırsat bilip iyice üstünlüğü onu dışlamaya yöneltirse kötü olur ama bence durum dengelenir. Güveni iyice gelir bununda. Isı değerleri uygun. Daha düşmesin kafi.

İyi Akşamlar,

İlk sayfalarda yaralanan kaplumbağanın ön kolunun fotoğrafı vardrı. 10 gün geçti. Yaranın şimdiki hali bu. Sizce nasıl? Epey renk, ton değişikliği oldu ve o yaralını elini daha çok kullanmaya başladı.

Bir başka konu da 2. fotoğraftaki kabuk değiştirme güçlüğü. Reptomin, JBL agil, mineral, herbivor ve karides + yeşillikler diet programı. Alt kabuklarını daha kolay değiştirdi. Ama üst kabuklarda bu sorunu yaşıyoruz. Şimdiden söylemek gerekirse mantar oluşumu ve kireç birikmesi yk. Fotoğraflarda görülen beyazlıklar hava boşlukları . Bunun yanında uvb + spot lambaları mevcut. Su ısısı 26 derece kuru alan 30-32 derece. Tek eksik sanırım kaşınabileceği yeterli materiyal yok akvaryumda.

NOT: Diğer kaplumbağam aynı şartlarda lduğu halde onda bu tip sorunlarla karşılaşmadık. İlk günden beri hep aynı ortamda yaşadılar. Yorumlarınızı bu yönde yapmanızı ve değerli görüşlerinizi rica ediyorum.

Ekli dosyalar

• DSC_8360_20131002211116170_20131002211146218.jpg
    DSC_8360_20131002211116170_20131002211146218.jpg
    49.2 KB · Görüntüleme: 140
  • DSC_8361_20131002211051357.jpg
    DSC_8361_20131002211051357.jpg
    219.3 KB · Görüntüleme: 150

İlk fotoğrafı ile son halini yan yana getirip baktım, hafiften de olsa düzelme var gibi :) o elini daha çok kulandığını belirtmişsin ki buda yavaş yavaş toparladığının kanıtı. Kabuk konusunda ise, her kaplumbağa aynı düzeyde dökecek diye bir şey yok yapı meselesi biraz. Yalnız bu kaplumbağa için mango kökü muazzam olur, havalara uçar valla :) şaka bir yana gerçekten mangoya ihtiyacı var. Hastalık vs. olacağını düşünmüyorum ama şöyle altına rahat girip sırtını sürtebileceği bir mango iyi olacaktır. Eğer dipte malzeme kullanıyorsa alt kabuğunu buna sürterek halletmiştir. İnşallah kolu da en kısa sürede tamamen düzelecek.

Fotoğraflarda daha az belli olmuş ama yara epey toparlandı. İlk hali şeffaf beyazdı şimdi koyu mat bir yeşilimsi oldu.

Mango kökü aklımda bu cuma Beşiktaş'tan alıcam. Yalnız bu canavarlar kaşınırken filtre hortumları kafa motorunu herşeyi yerinde çıkarıyorlardı eski akvaryumda. Mango kökünü nasıl sabitleyeceğiz. Benim ki bugün filtre hortumunun ağzında kaşındı 20 dakika kadar. Mango kökü akvaryumda gezinip duracak gibime geliyor :)

Valla benimkiler 6 cm ( 2 tane) olmasına rağmen bir gün ters dönmüş, bir gün akvaryum içerisinde çapraz şekilde gibi bir çok değişik şekilde bulduğum oldu ki bunlar çok normal. Biraz büyükçe alırsan ki seninkiler zaten boyca büyümüşler, onlar kendi işlerini her türlü hallediyorlar. Gerekirse kaldırıp atar altına girer :) hafifçe alt tarafı oyuk olması kafi.

Tahminim doğru çıktı o zaman :) Dallı budaklı baya bir çeşidi var o zaman tabana yakın çıkıntıları olan akvaryumda yer kaplamaması adına çok büyük olmayan birtanesini seçip alayıp. Kaynatırım, suda bekletirim falan derken pazar gününü bulur zaten koymam. :)

ayakta bir ödem belirtisi yok ama yüzülmüş alan geniş olduğu için üst deri kapanması uzun bir süreç alacaktır.

kabukta beyaz kadar yosunlanma gibi bir oluşum var. tuz mantar kadar zımpara özelliği de olan bir madde ıslak diş fırçasına sofra tuzu döküp ovala belki oynamaya yüz tutmuş plakalardan da bir kısmı çıkabilir. tuz yanında carbonatta kullanabilirsin. mango kökünü bir an önce temin et. ve musluk suyu yerine içme veya arıtma su da faydalı olacaktır.

deniz ön üçlü plakalardan sağ taraftakinin tepesinde deformasyon var. calcil veya mürekkep kemiği takviyesi de iyi olacaktır diye düşünüyorum. mineraldaki kalsiyum yeterli desteği vermiyor gibi. alabalık veriyor isen onu da verme.

Cem sağol önerilerin için.

Genel olarak %50 içme suyu %50 dinlendirilmiş çeşme suyu kullanıyorum. O yosunlanmalar 10 günlük karantina akvaryumundaki sudan oldu sanırım fazla filtrasyon yapılamadı. Şimdi ana akvaryumda kendisi epey de mutlu ve hareketli gözüküyor.

Bana geldiği günden beri o üçlü ön plaklardan özellikle fotoğrafta sağda kalan öyle şişik faziyette. Hatta genel olarak fazla da beslediğim söylenemez. Belki kalsiyum desteğini arttırabilirim dediğin gibi. Diğer kaplumbağada da aynı plakada iç göçüklük var yapısaldır belki diye düşündüm. Genel olarak nasıl buldunuz?

Bu arada yaşadığı kaza ve çoktan dolayı akvaryumdan fazla ayırıp (teramycin ve baticon için zaten yeterince kuru alanda bekletildi) kabuğunu fırçalama gibi işlemler yapamadım. Ancak genelde akvaryumu ve kabularını kaya tuzunu erittiğim ılık suda dezenfekte ederim. Yine o şekilde bu haftasonu bir fırçalıyım.

Her su değişiminde bir şişe soda ve 1 tatlı kaşığı kaya tuzu akvaryuma katarım. Bugüne kadar zararını görmedim. Özellikle sofra tuzudan daha faydalı ve etkili olduğunu söyleyebilirim. Doktorlar bile kaya tuzunu yemeklerde ve çeşitli cilt hastalıklarında bizzat önerir. Tabiki kablumbağalarımıza tuzlu su zararlı olduğu için sadece mikro organizmaları etkileyecek 1-2 tatlı kaşığı su miktarına göre etkili olacaktır.

Sodayı ise zamanında yine bu forumdan Arzu'nun önerisi üzerine kullanmaya başlamıştım.

Cem in bahsettiği nokta önemli. Calcilde arada verilerek destek sağlanabilir. Birde vital zamanı gelmiş sanırım. Beslenme zaten güzel, ufak iki takviye ile devam edilebilir.

Hayvanın elindeki deri toparlıyor. Deri tabakaları yerine geliyor. Yakında toparlar. Bu esnada su hep steril olsun.

Kabuk değişimi için kök dılında bir önerim var. Eğer yapılabilirse her gün hayvanın üst kabuğuna devit uygulaması yapmalı. Önce hayvanın kabuğunu kurulayıp sonra birkaç damla devit damlatıp parmakla yaymalı. Derisine değmemeli. Hayvanı ısıtma kambası olan kuru bir kapta 10-12 dk bekletmeli. Sonra tekrar kurulayıp akvaryuma koymalı. Bunu 15-20 gün yapıp eski plakaların attığını görebilirsin.

Cvp: RE: Boğulmaktan Son Anda Kurtuldu; Durumu Hakkında Yardım

AEK' Alıntı:
Kabuk değişimi için kök dılında bir önerim var. Eğer yapılabilirse her gün hayvanın üst kabuğuna devit uygulaması yapmalı. Önce hayvanın kabuğunu kurulayıp sonra birkaç damla devit damlatıp parmakla yaymalı. Derisine değmemeli. Hayvanı ısıtma kambası olan kuru bir kapta 10-12 dk bekletmeli. Sonra tekrar kurulayıp akvaryuma koymalı. Bunu 15-20 gün yapıp eski plakaların attığını görebilirsin.

Emre sağol ilgin için. Devit'i kabuğa sürme işinin etkili olup olmadığı yıllardır tartışılıyor. Bakalım eline teramycin sürerken kabuğa da devit 3 süreyim. Yalnız baya yağlı bir vitamin kabuğu tekrar ılık suda durulayıp mı akvaryuma koyayım. Kuru bir şeyle sildiğim takdirde kabuğa yapışmış olanlar suyum üstünde baya kir oluşturacaktır diye düşünüyorum. Ufacık yemde bile baya salınım yapıyordu devit 3 ne dersin?

Bir de Sera vital yerine Herbivor'u kullanıyordum. Artık karidesi çok az veriyorum ve ana yemin yanında herbivoru 2 güne çıkardım. Marul ve su mercimeği de sıkça yiyrorlar. Ancak Vital ve Calcil i de temin edeceğim herbivor azalmıştı zaten. Hem çeşit artar.

Çok iyi. Herbivorun bitmesine yakın al vitali. Zaten bitkisel beslenme güzel bu sefer vitale geçmiş olur. Karides azda olsa hiç kesilmemeli. Güzel bir beslenme var bence.

Kabuğa devit uygulamasını bana veteriner önermişti. Şunları bir atıp rahatlasın demişti. Tam hatırlamıyorum ama hem üst hem alt kabuğun eski plakaları öyle kalkmıştıki benzetmek gibi olmasın közde kestane gibi olmuştu. Ben tabi dokunmadım. Veterinere kontrole gittiğimizde parmağıyla döktü kabukları. Hayvan rahatladı. Ben temiz bir havluyu bunlara ayırdım. Sudan çıkarınca kabuğunu kuruluyor işlem bitince vitamini gene bu havluyla kuruluyordum. Üzerinde fazla vitamin olmayacak ve zaten havlu ile alacaksın. Yıkamaya gerek olmaz. Bende su hiç bozulmadı. İçin rahat edecekse bu uygulamayı bırakınca bir su değişimi yap. Eğer kabuğu çabuk atarsa aralardaki birikimler yada kireçte gider. Mangoda zaten iyi olur.

Çok makbule geçti. Bu son haftada destek olup, yardım eden herkese çok teşekkür ederim.

Emre, Zühtüpaşadaki vetrrinere havalar soğmadan giymek niyetindeydim ama yapamadım, biraz ılık bir günde gidip göstericem.

Kestane benzetmesini anladım benimkilerin de alt kabukları öyle, sanıyorum kaşınacak yeteri kadar doğal alanları olmuyor. Neyse biz yardımcı olacağız artık :)

Bende bayağıdır gitmedim. Bir ara birkaçını belki hepsini götürür kontrol ettiririm. Birindende dışkı yada idrar örneği alır belki. Kesin bana gene bu kabuk uygulamasını tekrar yap der. Hatta ufaklardan birinde bence zaten ihtiyaç var.
Doğru diyorsun. Doğadaki şartları ne kadar taklit etmeye çalışsakta yeterli olmuyor. Benimkiler bayağıdır kalınmıyordu bende kullanmadıkları için mangoyu çıkarmıştım. Geçen biri çam kayanın ucu kalkık tarafının altına girmiş güzelce kaşınıyordu. Gene işe yarar birşeyler buluyorlar :)

Şu koluda tam toparlasın çok iyi olacak.

Geri