Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Cahide Bübü

kubrabekmez

SKF Delisi
Bir tek kapluşum var. Adı Cahide Bübü. Cahide isminin nedeni komik olabilir. Ben Cahit Sıtkı Tarancı tutkunuydum ve lakabım Cahide idi. O yüzden lakabımı minik dostuma ad olarak verdi. Aam adını söylemek çok uzundu. Kolay söyleyebileyim diye Bübü dedim. İki isimli oldu. Aldığımda 3 buçuk cm idi, şimdi 5 ay civarlarında ve 5 cm. Eskiden kaptabakıyordum, sonra akvaryuma geçince yavrucak boy attı. Kırmızı kuru alanı var ama onu sadece kururken kullanıyor Masa almbamı çok seviyor.Açtığım anda karaya çıkıp duruyor. Bir de üzerine çıkıp deniz kumu çalıyor. Yiyemeyince düşüyor tabi ağzından. :D Uyurken orayı kullanmıyor. Bitki var bir tane. Ama boyu küçük kaldı suya göre. Ben de Sarelle kutuları falan olur ya, onun içine deniz kumu doldurdum, kapağını delip ağacı delkten geçirdikten sonra yapraklarını taktım, bitkinin bir kısmı böylelikle suyun yüzeyinde kalabildi. Kapağa kum, taş vb. döşedim ve kur yaptığı köpekbalığını koydum. ( oyuncak) Uyurken deli gibi bir şey. Bitkiye asılıyor iki eliyle kendini salıyor aşağı. Veya üstüne çıkıp uyuyor. Elimi gördüğünde elimde salıncakta gibi sallatıyor kendini.Parmağıma yüzerken hangi amaçla geldiğini tahmin edebiliyoum. Bazen tırmanıyor bazen ısırıyor. Isıracağında gözleri dönerek geliyor çünkü yem var zannediyor ve parmağıma saldırıyor. Masaya koyunca ilk durak yem kutusu, ama elden bir şey gelmeyince ikinci durak ben. :D Bir de beni anlıyor gibi bakması beni deli ediyor.

Masa tenisi topunu yıkayıp attım akvaryuma. Şimdilik kafasıyla oynuyor ama yakında onu gol kralı yapacağım. :D

Biricik yavrucuğum. Kübra annesinin yaramaz, cadı, plâncı, komik, tatlı Cahide Bübü'sü. İçime doğru galiba erkek.

miniğimmm. Camdan bakan resmini çok seviyorum. Bir de bana poz veren, ninja kaplumbağa gibi olanlara. Mavi kaptakiler güneşlenme resimleri. Ölüm fanusunu güneş kabı olarak kullanıyorum ama artık dar yerinden zor geçiyor. :D Normalde akvaryumunda yaşıyor.

fotojenik kaplumbağa diye buna derim ben!!:)
gösteriyim resimlerinizi de pati bi kerecik net çıkmayı öğrensin fotolarda!:)

Kapluşlay değil kapluş. Bir tanecik Bübü. Resimlerin hepsi Cahide Bübü'mün. Başka kappumum yok.

sen kaplumbağanı kaptamı yoksa akvaryumda mı besliyosun!!!

Tabii ki de akvaryumda. Kaptaki resimleri güneşlenirken çektiklerim falan.

ya benimkilerin ismi sami can ile sema nur o da garip isim mi:):) annemin adı sema ve babamın da sami eve getirdiğimde annem tutturdu isimleri böyle olacak ne yapalım artık isimleri böyle kaldı:) yaşasın kapluşlaaarrr

Olsun olsun beni duyduğum öyle garip isimler var ki insan isimleri. Bana Cahit Sıtkı tutkunluğumdan dolayı Cahide diye lakap takmışlardı. Ben de manevi değeri var diye kappuşuma bu adı koydum uğur getirsin diye. Köpeğim olsa ona bu adı verecektim. Kime niyet kime kısmet. Kaplumum ilk göz ağrım. Onu annesiymişim gibi seviyorum. Sonra o zor söyleniyor diye düşündüm. İkince isim olarak da Bübü koydum. Kolayca söylüyorum onu da. Yazarken veya birine kaplumun adını söylerken Cahide diyorum. Kapluşa seslenirken" gel bakalım bübüü" veya özlediğimde bübü diye bağırarak odama giriyorum. İşte elimi şıklattım mı veya bübü lafını duydu mu direk gelir beni görmemiş olsa da. Normalde kapıdan girerken görüp tenhalardan açığa çıkar. :D

İzizn veriyorum siz de yeyin. onu her gördüğümde içimden küçük kafasını falan ısırmak geliyor. Hiç iğrenmiyorum bile ondan. Öpüyorum kabuğundan, patisinden. Hatta zor olsa da bazen yakaladığımda küçücük ağzından. Ciddi ciddi ısırıyım yiyim diyorum bazen onu ama kıyamıyorum da. Çok tatlıı, Okulda falan hep düşünüyorum. Acaba şu an evde ne yapıyordur diye...

Bübü bayağı cana yakın duruyor böyle ilgi ile bakılırsa gözle görünür bir şekilde büyüyecektir.

Sağlıklı ve sizinle birlikte mutlu bir hayat dilerim bübüye....

siz baya baya kapluşunuza aşık olmuşsunuz :D ama aranızdaki bağ ne güzel inş. hep böyle devam eder ben 4 sene bakmıştım 2 adet kapluşuma plastik kabı vardı buzdolabımızı değiştirirken sebzeliği gözüme çaprmıştı onu kullanmıştım ama baya büyüktü en sonunda sıkılmıştım 1 sene ara vermiştim ama ben onlarsız yapamadığımı anladım ve bir paladaryum hazırlıyıp 1 erkek 2 dişi kırmızı yanaklı alıp bakmaya devam ettim şu anda boyları 5-7 cm arasında değişiyor :D

Geri