Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Canlı Yem

Canlı yem nasıl bir uygulama ?

• Kötü bir uygulama

Oy: 28 34.1%
  • İyi bir uygulama

Oy: 21 25.6%
  • Kararsızım

Oy: 16 19.5%
  • Uygulanan hayvana bağlı

Oy: 17 20.7%

• Kullanılan toplam oy
    82
Cvp: Canlı Yem

Arkadaslar bu konuda cogu kisi boceklerin veya verilecek olan canli yemin akvaryum icinde dogal ortamdaki gibi kacma sansi yok demisler ama sonuc olarak eldeki kaplumbaganin da dogadaki gibi saklanip da kamufle olup avina atlama sansi veyakvaryum uzerinde ucusmaktan yorulup dinlenmek icin suya dusecek olan bocekleri bekleyecek kadar vakti ve genis mekani yok.. Sartlar her iki taraf icin de esit.. Kaplumbagam 8 yasinda. Surekli hazir yemle beslemistim ama gecen gunlerde ilk defa canli yem denedim.. Evde yakaladigim devasa bir bocegi yem olarak kullandim. 10 saniye icinde parcalara ayirarak yedi yemi ve o gunden beridir istahi acildi. Beslemek icin akvaryuma geldigimi gorur gormez felaket bi sekilde akvaryumun camlarini tirmalayip cirpinmaya basliyo ac olmasa bile. Demem o ki madem bu kaplumbaga dogal ortamindan soyutlandi. Madem onu bi akvaryuma hapsettik o zaman onun istediklerini vermek zorundayiz. Yani sonucta onun istedigi bortu bocek, canli yem yemek istiyo yani dogal ortaminda yapacagi gibi, o yuzden de yem olacak canliya acimak veya bunu vicdan meselesi yapmak isteyenlere demek istiyorum ki bi de olaya o cok sevdikleri kaplumbagalarinin gozunden baksinlar ^^^^
Elbette ki ben bocek avina cikip da hepsini kaplumbagalariniza parcalatin demiyorum, sadece diyorum ki en azindan evde gazeteyle sinekleri duvara kaziyacaginiza sadece bayiltin veya parcalamadan oldurun ve kaplumbaganizin en dogal ihtiyacini tam onun istedigi sekilde en dogal ve saglikli sekilde karsilayin..

Dipnot| Bilgisayari yeni formatladim ve henuz Turkce dil destegi yuklemedigimden Turkce karakter kullanamadim, okurkenki yasadiginiz rahatsizlik icin ozur dilerim :ashamed0006:

Benim kaplumbağam da özellikle çekirgeye bayılıyor.Lojmanlarda ilaçlama yapmadan yakalayıp kaplumbağalarımıza veriyorruz nasıl olsa her türlü öleceklerdi.Kaplumbağam canlı yem sayesinde bana aşırı alıştı ama şuan akciğer enfeksiyonu var ve elimden hiçbirşey gelmiyor :(

ben canlı yem verilmesi taraftarıyım: sonuçta bu hayvanlar için en iyi '' simülasyonu '' sağlamıyormuyuz? doğada bu hayvanlar avlanıyor. o yüzden canlı yem'i ben kullanıyorum. sonuçta doğal denge; verirdim. bu hayvanların avlanmayada ihtiyaçları var

Benim kaplumbağam genellikle akvaryumdaki balıkları kendisi avlıyor.Bence benim kaplumbağam göle bırakılsa yaşamını sürdürebilir.Çeşitli böcekleri avlayabilir diye düşünüyorum.Ama doğal beslemeyen arkadaşlarımızın kaplumbağaları böcekleri yem olarak görmez.Çünkü onlar o renkli hareketsiz suda yüzen silindir yemlere alışmışlardır.Benim kaplumbağam her geçen gün profesyonelleşiyor.Geçen günlerdede bir sazan balığını tek başına yakalamıştı:)

Emre bey evet size katiliyorum avlanmaya ihtiyaclari var ama bunu yapmazlarsada cok buyuk sikinti yaratmaz hayatlarinda. Onlar dogada avlanir cunku baska turlu hayatta kalamazlar. Burada oyle bir ihtimal yok. Tipki kis uykusu gibi bir olay bu. Dogada kis uykusuna yatmak zorundalar yoksa hayatta kalamazlar. Ama biz kis uykusuna zorunda olmadiklari icin yatirmiyoruz. Buda tipki bunun gibi birsey :)
Semi bey , biz yemlerimizi 'renkli hareketsiz suda yuzen silindir' olarak degilde 'kaplumbaganin besin ihtiyaclarini en iyi sekilde karsilayan cubuklar' seklinde ifade edilmesinden yanayiz ;) Butun ihtiyaclarini karsiliyabiliyorken dogada kim bilir ne pisligin uzerinde gezmis bocekleri kullanmak bana ve cogu arkadasimiza mantikli gelmiyor. Ayrica, buradaki cogu kisinin bende dahil olmak uzere kurutulmus kutu bocek yemleri var. Sahsen ben ; exo terra konserve salyangoz, tropical kurutulmus cekirge, tropical kurutulmus un kurdu veriyorum. Yani elimizde boyle hijyenik yontemler varken baska bir canliya aci cektirmenin anlami yok :)

ben şuan kurutulmuş karides veriyorum denk gelirse böceği öldüreceğime ona veriyordum şimdiki yavrulara vermiyorum dediğiniz gibi hastalık olabiliyor.. ama kurutulmuş yemlerdeki hayvanlar canlıydı sonuçta çıtır çıtır kurutuldular! vicdan azabı falan demişler, lütfen hanımlar ve beyler; o böcekleri ezip öldürüyordunuz, böyle yapıcağınıza verin hayavana biraz doğallık yaşasın. lepisteslerin yavrularının çoğu ölüyor zaten; verin bir kaç tanesini.. sonuçta bu bakış açısıyla ilgili bir şey. kimileri onları yem olarak görüyor kimileri evcil hayvan tüm olay bu bence. evcil hayvan olarak civciv besleseydim ve kedim yeseydi üzülürdüm ama yemlemek için civciv alırsam kedime yem için veririm.. sonuçta bizde yemek için canlı birşeyleri öldürmüyormuyuz? bu doğanın kanunu, bazılarının kaçmak için şansı oluyor bazılarının olmuyor :whistling:

Lepistes gibi narin bir o kadarda güzel canlıların kaplumbağalara yem edilmesine sonuna kadar karşıyım.Bu bana vahşet gibi geliyor açıkçası.
Yem olmak için özel üretilen canlılar var.Örneğin un kurdu kültürleri.Kendiniz alıp geliştirip canlı yem olarak kullanabiliyorsunuz.

Kurutulmuş yemler doğadan toplanan canlılardan yapılmıyor.Kültür ortamında üretilen ve yem olma amacı ile üretilen canlılardan yapılıyor.
Vicdan azabı değilde canlı bir balığın kaplumbağa tarafından ev ortamında parçalanması bana vahşet gibi geliyor.

Ecemin görüşlerine sonuna kadar katılıyorum.

yıllarca lepistes besledim; '' yavruları '' nın çoğu gerçekten dayanıksız, onlardan bir miktar verilebilir bence gayet normal bir uygulama, bende lepistesleri yem için besliyorum diyelim o zaman vahşet olmuyor mu :ff: yem için beslenen canlılarda canlı sonuçta! dediğim gibi hanımefendi bence bu uygulama görüş açısına göre değişir; hayvanın ne amaçla üretildiğine bağlı değil bence

Bende full red lepistes üretimi yaptım uzunca zaman bence siz yavrulara yeterli imkanı sağlayamadığınız için o kadar kayıp veriyorsunuz.Doğala uygun akvaryumlarda anaçlarla birlikte baksam da o kadar kayıp vermedim.

Bakış açısına bağlı evet.
Fakat lepistesler görsellikleri için akvaryumcularda satılan bir canlı.
Benim dediklerim ise özel yöntemlerle parazitlerden arındırılarak üretilen ve yem olma özelliği gösteren canlılar.
Prensip işidir ben senelerdir canlı balık falan vermedim kaplumbağama.
Bir tek bitkilimde çoğalan adi salyangoz diye tabir edilen canlıların sayısını kontrol altında tutmak için belirli zamanlarda hasat ederek kullandım.

Bu tamamen vicdan işi bana göre.Görüşlere saygım var.Yanlış anlaşılmak istemem.

yavrular dayanıksız dedim; kayıp veriyorum demedim.. ama bu mantık çok yanlış bence, bir lepistesin ne kadar yaşama hakkı varsa un kurdunun da o kadar var bence ve bu mantıkla her yem olması için beslenen canlı yem olabilir denmiş oluyor! doğada öyle bir şey yok ki, önüne gelen hayvanı yiyor yani. kesinlikle fikirlerinize saygılıyım ama bence kaplumbağanın menüsünde olan her canlı canlı yem olarak verilebilir..

Ünlemli konuşmalarınızdan rahatsız oldum açıkçası.Düşüncelere saygılı olan bir bireye yakışmıyor doğrusu ki hele yaşça büyük bir muhattabı varsa.

Canlı yem konusu bir çok kez tartışıldı.Buna karar verecek olan şahsın kendisidir.

yoo yoo yanlış anlaşılmak istemem sonuçta ünlemin amacı dikkat çekmektir kırdıysam affola büyüklerimize her zaman saygımız vardır.. ve kendimi en iyi şekilde ifade etmek için noktalama işaretlerini kullanmayı seviyorum. dediğiniz gibi ve dediğim gibi bu bir bakış açısıdır

Fikirler kişiden kişiye değişir.Bu konuda daha fazla tartışmayın lütfen!!!Hayvanlara işkence yapmayında ne yaparsanız yapın

2kaplan' Alıntı:
ben şuan kurutulmuş karides veriyorum denk gelirse böceği öldüreceğime ona veriyordum şimdiki yavrulara vermiyorum dediğiniz gibi hastalık olabiliyor.. ama kurutulmuş yemlerdeki hayvanlar canlıydı sonuçta çıtır çıtır kurutuldular! vicdan azabı falan demişler, lütfen hanımlar ve beyler; o böcekleri ezip öldürüyordunuz, böyle yapıcağınıza verin hayavana biraz doğallık yaşasın. lepisteslerin yavrularının çoğu ölüyor zaten; verin bir kaç tanesini.. sonuçta bu bakış açısıyla ilgili bir şey. kimileri onları yem olarak görüyor kimileri evcil hayvan tüm olay bu bence. evcil hayvan olarak civciv besleseydim ve kedim yeseydi üzülürdüm ama yemlemek için civciv alırsam kedime yem için veririm.. sonuçta bizde yemek için canlı birşeyleri öldürmüyormuyuz? bu doğanın kanunu, bazılarının kaçmak için şansı oluyor bazılarının olmuyor :whistling:

Yaklasik 3 haftadir vejetaryen birine vereceginiz son ornek sanirim :D
Sizin gorusunuze saygiliyim ama Arzu'ya katiliyorum siz biraz daha sert tepki vermissiniz sanki.
Birde lepistes uretimi hakkindada Arzu'ya katiliyorum. Bendekilerde öldü mesela ama Arzu çatır çatır büyütüyordu.
Bakin, sizde soylemissiniz doganin kanunu diye. Evet doganin kanunu ama bizim kaplumbagalarimiz suanda dogada degil. Ayrica dedigim gibi canli yem yemedende gayet saglikli yasayabilirlerken neden verelim ki ? Pakize 8 senedir canli yem yemeden yasadi sagliginda en ufak sorun yok. Bende 3 haftadir gayet mutluyum :) Ben kaplumbagalarin et yemesine degil, canli yem yemesine karsiyim. Gerci insanlarin et yemesinede karsiyim ama girmeyecegim bu konuya :)

doğada değil haklısınız :) ama bizim burda sağlamak istediğimiz en iyi simülasyon değil mi? :) :) bu yüzden yapay yağmurlar yapıyoruz, ışığın yerini değiştiriyoruz :) bu kadar şey yaparken canlı yem olayıda eksik kalmamalı..

Ben dün akşam kaptırmışım kendimi biraz :) burda herhangi birini kırıcak; rencide edicek veya sinirlendiricek bir şey söylediysem tekrar özür dilerim öyle bir amacım yoktu. ben şimdi veterinere gidicem muharremex kötüleşti iyice bir ara düzelmişti ama böyle giderse kötü yani :( neyse iyi forumlar herkese

Canlı yem kullanırken arkadaşlar, canlıyı bulduğunuz yerin temiz olduğuna dikkat edin.Canlı hastaysa kaplumbağanızı hasta edbilir.Şuana kadar verdiğim hiçbir canlı kaplumbağamı hasta etmedi ama yinede belli olmaz.
Doğru doğada değiller ama lütfen bir empati kurmayı deneyin.Sizi bir akvaryuma kapatsalar ve size sebze meyve ve et yerine vitaminli haplar verseler hoşunuza gidermi??
Lepisteslere gelince sizin lepistesler nasıl öldü anlamadım??Açıkçası ben onlara vahşi su kaplumbağamın yanında bakıyordum.Orada bile 1. ve 2. lepistesten yavru çıktı.Sonra çıkan yavruların şansıma 6 sı dişi 1 i erkekti :) onlardanda yavru çıktı hepsi sağlıklıydı.Bir de arkadaşlar benim lepistesler yavrularını doğurunca yemiyordu.

Yazılarınızı okudum. Fikir ayrılıkları olsada güzel noktalara değinilmiş.

Bence de canlı yem konusu kişiye göre değişir. Bir çok video izledim. Fare, balık, kurbağa, karides gibi hayvanları canlı yem olarak verip parçalanarak yenmelerini izliyorlar. Tabi böyle vahşice olmasına bende karşıyım. Balık konusu zaten karışık. Bilinçsizce canlı yem atılan bir çok balık kaplumbağa bünyesine zararlı. Örneğin; japon balığı. Ben kaplumbağalar için kurutulmuş balığı tercih ediyorum. Hem hijyenik, hem uygun tür, hem de balık beslemiş biri olarak öldürülüşünü görmek istemeyeceğim için.
Kurutulmuş böceklerin ne şartlarda o hale getirildiği konusunu düşünmek bile istemiyorum. Ama besin açısından kaplumbağalar için faydalı. Açıkçası hastalık taşıma ihtimali yüksek olanlar dışında bir çok haşereyi canlı yakalayıp dışarı atan biriyimdir.
Canlı yemleri dışarıda topladığınız yere iyi bakın demişsiniz ama canlıyı temiz bir yerden alsanızda oraya gelene kadar nelere bulaştı, hastalık taşıyor mu bilinmiyor. Aynı şekilde evde öldürülenler içinde bunu düşünüyorum. Bu sebeple canlı yem vermek isteyenlere kaplumbağaların sağlığı için bir öneride bulunmak isterim. Aşağıda yurtdışına da satış yapan yerli bir üretim firmasının bilgilerini veriyorum. Ben hiç alım yapmadım. Sadece internette araştırarak bulduğum bir yer. En azından buradan temin etmek daha sağlıklı olacaktır.
http://www.antalyacekirge.com/index.html

Kara sinek, hamam böceği gibi canlılar vücutlarında mikrop taşırlar. Kaplumbağanın bağışıklık sisteminin gelişmesi açısından verilebilir. Ama verme taraftarı olmamama karşın vermekte fayda olduğunu düşünüyorum.

Kaplumbağaların bağışıklık sistemini güçlendirmek adına özellikle sokaktan nerede dolaştığı bilinmeyen canlıları vermek kesinlikle uygun değil bence.
İlla ki canlı yem olsun diyenler varsa hazır kültürler var.Onlardan alarak evde üretim yapıp yem olarak kullanabilir.
Onun dışında taşıdıkları hastalıklardan emin olmadığımız canlı yemleri vermek doğru değil.

Sokaktan gezen canlılar değil bana göre onlar, herbiri eko sistemin bir parçası. Vermenin faydalı olacağını düşünüyorum, burası bir forum ve benim görüşümde bu sayın zencefil adlı kullanıcı, size iyi forumlar dilerim

Geri