Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Canlı Yem

Canlı yem nasıl bir uygulama ?

• Kötü bir uygulama

Oy: 28 34.1%
  • İyi bir uygulama

Oy: 21 25.6%
  • Kararsızım

Oy: 16 19.5%
  • Uygulanan hayvana bağlı

Oy: 17 20.7%

• Kullanılan toplam oy
    82
Cvp: Canlı Yem

Aslında bu konu biraz karışık. ilk etapta aldığımız hayvanlar direk doğa ile tanışmadığından dolayı en fazla hazır yem ve kurutulmuş karides, su piresi vs gibi yemlerle doğayı taklit edebiliriz.

2. Olarak kaplumbagaların doğada yedikleri canlıları , bitkileri cok iyi bilmek gerekiyor. Sinek, tamam doğal gelebillr size ama sinekte parazitlerin olması muhtemel. Cünkü kanları emiyorlar , afedersiniz pisliklerin üstünde duruyorlar vs vs..

3. Olarak eğer gölde yaşayan böceklerden keza toplamışsam ben veririm. Niye? Cünkü o gölde yaşayan tatlı su hayvanları o böcekleri o bitkileri yiyor. Gidipte kafanıza göre sinekti vs vermeyin. Nacizane görüşüm bu yönde.

Her görüşe saygılıyım bu konuda.
Yukarıda belirttiğimde benim kendi fikrim.
Bir süre evde canlı gammarus kaplumbağalarda kullandım.Ancak daha önce sinek, böcek vs vermedim.Çünkü kendi görüşümce bana ters geliyor.

Evdeki hayvanların bağışıklık sistemi doğadaki gibi olamaz, daha hassas ve zayıftır. Örneğin doğada esinti oluyor ama evde en ufak hava akımından etkilenebiliyorlar. Bu sebeple canlı yemlerde yakalanıp verildiğinde risk teşkil eder. Ancak bir kaç mesaj önce verdiğim linkteki adresten çiftlikte bu iş için üretilmiş canlı yemlerden edinebilirsiniz.

Doğada balığı kovalayarak yada tuzağa düşürerek avlarlar. Biz canlı balık verirsek bu avlanma olmaz. Yada balık için savunma ve kaçma şansı olmayan bir işkence olur. Bu anlamda hayvansever arkadaşlara katılıyorum. Ancak böcek ve çekirge konusunda çiftliklerde steril ortamda üretilenlerin verilmesine karşı değilim. Doğada zaten bunları kovalamıyorlar. Suya düşenleri topluyorlar. Bu anlamda bir avcılıkları yok.

Benle canlı yem olayı gayet mantıklı. Sebeblerimi ise size sıralayayım hemen. 1.si ben kaplumbağamın hantal olduğu yerde gün boyu duran ve hazır yemlere bağlı bir yaşam sürmesini istemem. 2.si kaplumbağalar avcı hayvanlardır, bu yüzden onları özlerinden çok fazla uzaklaştırmayıp doğal bir yaşamdalarmış gibi davranmalarına izin vermek gerekir. 3. nedenim ise bu şekilde bir beslenmeyle kaplumbağamın çok daha fazla gelişeceğini, hem bedenen atletik bir yapıya sahip olacağını hemde zihinsel olarak gelişmeler göstereceğini, pusuya yatıp avını bekleme, avlanma teorileri vs gibi, düşünüyorum. Bu konuda bana katılan arkadaşlar var ise canlı yem hakkında bilgi alışverişinde bulunmak isterim.

Akvaryumda bence hiç bir avlanma teorisi geliştiremezler.

Alın stick yemi elinize 3-4 dakka oyalayın kaplumbağanızı bi sağa çekin bi sola, yaklaştırın tam ağzını açtığı anda çekin en sonda bırakın yesin. Avlanmanın bundan bi farkı olduğunu sanmıyorum, sadece hayvan daha saldırgan olur ve akvaryumda birden fazla kaplumbağa varsa birbirlerine karşı olan tutumunu değiştirir bu saldırganlık. Kimse kusura bakmasın ama aynı zamanda bir balık bakıcısı olarak o yavru balıkları yedirenleri kınıyorum çok saçma ve gereksiz bir olay. Ama böcek konusunda ki görüşlerim aynı çünkü kaplumba rejiminin içinde var suya konan sinekler arılar vs

Ben karşıyım canlı yeme ya yemdeki hayvanda hastalık varsa ne olacak ?

ben kesinlikle karşıyım birinci olarak canlı hayvanları alıp vermek canilik gibi geliyor ikincisi dışarıdaki topraktan solucan alıp vermek size sağlıklı geliyormu açıkçası bana hiç gelmiyor

Kendim bile mümkün olduğunca uzak duruyorum etten kesinlikle karşıyım:(

Ben de karşiyim kim ne derse desin
Hayvanlarin dogasina göre yaşayacaksak nerde kaldı bizim insanligimiz!
O zaman köpeklerin önüne kedi atalim öldürsünler sirf hayvan dogasini yaşasin diye?
Böyle bişey olmamali
İnsanlik merhamet gerektirir,, kaplumbagaya acıyorsan o böcege de acıyacaksın arkadaş
Kendiliginden suya düşmüşse bu farkli ama ben elimle canali bir savunmasizi ötekine yem etmeye şiddetle karşiyim

İnsanlari da aslanlarin önüne atin madem çok normalse...

Ayrica bu kadar yem üretilmiş çeşit çeşit daha ne bu heyecan arayişi hiç anlamiyorum
Hayvanini çok düşünenler bir zahmet yaşam koşullarini mükemmelleştirsin, canilikle ugraşacagina

2000-3000 litre habitatin olur,icinde envai cesit balik,kabuklu vs yasatirsin.Bu ekosistemde kacan balik kacar kacamayan yem olur.Tum hayvanlar dogal ortamini yasar.En guzeli bu olurdu iste.

Mberkarslan' Alıntı:
2000-3000 litre habitatin olur,icinde envai cesit balik,kabuklu vs yasatirsin.Bu ekosistemde kacan balik kacar kacamayan yem olur.Tum hayvanlar dogal ortamini yasar.En guzeli bu olurdu iste.

Doğal ortam sayı,cinsiyet ve tür kıstasları gözetilerek kurulmalı.Herhangi bir canlıyı yem olsun diye yaşatmak ile yem olsun diye üretmek arasında fark var.

Tabiki de bazi kistaslara gore kurulur.Yem olsun diye yasatmak veya uretmekten bahsetmiyorum.Yeterli su hacmi olan bir habitatimiz olabilirse hayvan kendi avlanabilirdi,bu da guzel olurdu diye belirttim.Canli yem bana gore ancak bu sekilde uygun,tabi buna yem degil daha cok av denirdi.

Mberkarslan' Alıntı:
Tabiki de bazi kistaslara gore kurulur.Yem olsun diye yasatmak veya uretmekten bahsetmiyorum.Yeterli su hacmi olan bir habitatimiz olabilirse hayvan kendi avlanabilirdi,bu da guzel olurdu diye belirttim.Canli yem bana gore ancak bu sekilde uygun,tabi buna yem degil daha cok av denirdi.

Birbiriyle ilişkili bir çok değişkenin bulunduğu bu sistemi müdahale etmeksizin dengede tutmak olasılıksız.Bu yüzden hobideki canlılar birinin diğerine av olmayacağı sayıda,türde ve cinsiyette beslenir.

Filtrasyon ve bakimi iyi olan yuksek su hacimli bir tankta baliklarla beraber beslenebilir.Balik uremesi ile avlanmasi arasinda denge kurulabilir.Dikkat ettiyseniz en az 2000-3000 litre demistim.Evde kurdugumuz 500 ltlik akvaryumlardan bahsetmiyorum.Buyuk bir habitattan bahsediyorum.Evine 2000-5000 litrelik golet yapan insanlar var.Veya iklimi uygun yerde yasayiip bahcesinde ayni hacimlerde golet olan baliklariyla beraber besleyen insanlar var.Baliklarin avcidan kacmasi icin goletinde irili ufakli magaralari var.Yazin disarda kisin icerde bakan insanlar var.Bunca bu sekilde yapan kisiler varken kesinle boyle bir habitat kurulmasi imkansiz demenize katilmiyorum.Evimde 300 litrelik habitatim var,bir tane disi kaplumbaga besliyorum okadar cunku onun yaninda baska hicbir canli barinamaz.Ama 2000 litrelik bir alanim olsaydi,yanina bir erkek kaplumbaga daha ve en az 50 tane vahsi lepistes turlerinden koyardim.Okadar hizli uruyorlar ki inanamazsiniz.Hatta baliklar habitati istila bile edebilir oyle soyleyeyim size.Uremelerine,saklanmalarina ve kacmalarina yetecek alanlari oldugu surece,iyi bir filtrasyon ve bakimla beraber bu is yurutulebilir.

Mudaheleden kastiniz kaplumbagalari yem ile beslemek ise,evet beslemeden denge kurulamaz.Sadece avlanarak yasamasi soz konusu olamaz.Ama soyle birsey var,habitatta ve baska bir kapta su mercigemi yetistirip,hic yem vermeyip,su mercimegi ile besleyen insanlar da var.

bu sistem müstakil evlerin bodrum katında olabilir ama apartman tarzı binaların yapı dinamiği bunu kaldırmaz. tonaj çok, yalnız burada bir diğer sorun maliyetinde uçacağı sadece her ay ben 300 lt'lik akvaryuma 80 tl civarı elektrik ödüyorum. bu kışın daha da yükseliyor. suyu saymıyorum. ya da bulunduğu alanda oluşturacağı nemin çevreye etkisi. birisi almanyada sanırım. bodrum katında pvc ile izole etmişti böyle birşey yapılıp duvarlar ise dyostop boya ile boyanırsa bu sorun çözülür. duvarların nemi emmesi veya boyanın dökülmesi önlenir.

akvaryuma gelirsek yerli tür olan sarı benekli veya çizgili dere kaplumbağaları yada side neck turtle türleri gibi çekingen ve uysal türler olsa bu sistem yürür ama bizimkilerin doyum noktası yok.

aslında bu konuda tartışılacak çok şey varda ben de yazacak hal yok.

doysa da durmuyorlar. fazla yiyip kusup bir daha yiyorlar. böyle yaratıklar. bir de lepistesler yamyam daha doğum esnesında dalıyorlar. ben beslediğim dönem birkaç dişiyi yumurtalığa alamadan karınlarını deşmişlerdi. doğuran dişinin bile kendisinin yediğini gördüm. yani lepistesler tek başına kendi işlerini görüyorlar. büyük balıklar olmaz küçük balıkların bu açıdan daha sakin bir türü düşünülebilir ama bunda da sıkıntı hayvanları yemleme sırasında oluşacak sorun. balıklar kuytu köşelerden çıkmayacaklardır. kaplumbağalar yüzünden tedirginlik her daim olacak. batan yemleri ya da toz hale getirilmiş yemleri her yere saçmak gerekecek bu da akvaryumu kirletip su kalitesini bozabilir.

yeşil mercimek üretmekte ayrı bir sıkıntı. ben denedim olmadı. akvaryumu kirletiyor cama yapışınca kuruyup kalıyor. temizlemesi de ayrı bir dert. yetişkin kaplumbağalar içinde küçük kalıyor.

kurt besleyen arkadaşlar var ama o da kokuyor. görüntü pislik. bu işte en güzeli karides balık. şunlar ölse direk onları alıp besleyeceğim ama bunlarda ölecek göz yok. temiz 20 sene daha yaşarlar.

Merhaba arkadaşlar uzun süre geçmiş fakat tekrar dile getirmek istedim bu konuyu..

Bende canlı yem verilmesinden yanayım tabi bu özel yetiştirilmiş olucak..

Bazı arkadaşlar canilikten bahsetmiş ? Siz hiç yediğiniz etin hangi işlemlerden geçip önünüze geldiğini gördünüzmü ? Veya arslan belgesi falan izlemediniz mi hiç ? He diyorsanizki ben vejeteryanım ve arslan kaplan türü hayvanlardan nefret ederim eyvallah :)

Ben özel üretim canlı yemleri nereden bulabilirim veya kendim hangi hayvanı nasıl üretebilirim ? 

Kaç cm büyüklük itibariyle canlı yem vermem daha uygundur ?

Sadece kan kurdu verilebilir ama çok sıkta değil yüksek protein içerir. Burada bir arkadaşımız üretip satıyordu.

Dışardan alınmada şöyle bir riskte var hayvanlar parazit ve mantar gibi çeşitli hastalıklarda taşıyabilir. Kapalı kutu yemler bu açıdan güvenlidir. Fırınlanıp sterilize edilirler.

Anladım abi ben şöyle düşündüm farklı bir akvaryumda karides versem ? Nede olsa kendim temiz bakmaya gayret gösteririm hemde karides beslemiş olurum ayni zamanda ve biraz daha doğal ortam sağlamış olurum çitlembik için nasıl olur ?

Geri