Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Çeşitli kuru alan fotoğrafları

Cvp: Çeşitli kuru alan fotoğrafları

Kuru alanınızı kullanılmayan lastik bulaşık eldivenleri varsa ondan parçalar kesip onunla kaplayabilirsiniz. Ya da buna benzer başka bişeyle. Aklıma şu an başka bişey gelmedi :)

meedmax' Alıntı:
kuru alanım cam kaymaması için üstüne ne koymam gerek? halıkaymaz dan başka?

Yapay çim halı veya ince çakıl taşları yapıştırabilirsiniz.

1. fotoya çok güldüm kaplumbağa nereye girmiş öyle :D

Teşekkürler :)

Bir sorum olacak, bu kuru alanın tamamen kuru olması mı gerekiyor? Şu an elimdeki imkanlarla taşlarla bir şeyler yaptım, taşların üzerinde rahatça dinlenebiliyor ama tamamen kuru değil, ayakları suda kalıyor. Kuru olmaması bir sıkıntı yaratır mı?

Tamamen kuru olmalı isterseniz taşın altına bir taş daha koyun öylece kuru olmuş olur.Eğer su seviyeniz çok azsa suyu azaltmayın ama su seviyesi yeterli ise su seviyesiniz biraz azaltabilirsiniz..

bberk0897' Alıntı:
Tamamen kuru olmalı isterseniz taşın altına bir taş daha koyun öylece kuru olmuş olur.Eğer su seviyeniz çok azsa suyu azaltmayın ama su seviyesi yeterli ise su seviyesiniz biraz azaltabilirsiniz..

Tamamen kuru olan taşlar da var oraya çıkmıyor ki. Önceleri cd kabından bir yer yapmıştım, eğim olarak da aynı taşları kullanmıştım, cd kabına çok çok nadir çıkıyordu, taşların üzerinde dinleniyordu yine. Kuru olması şartsa başka bir şey bulup taşları da çekmeliyim sanırım.

canann' Alıntı:
bberk0897' Alıntı:

Tamamen kuru olan taşlar da var oraya çıkmıyor ki. Önceleri cd kabından bir yer yapmıştım, eğim olarak da aynı taşları kullanmıştım, cd kabına çok çok nadir çıkıyordu, taşların üzerinde dinleniyordu yine. Kuru olması şartsa başka bir şey bulup taşları da çekmeliyim sanırım.

İhtiyacına göre çıkıyordur. Ben iki konuyu gözlemleyin derim.
Biri; tamamen çıktığı zaman bulunan yerdeki ısı çok mu yüksek oluyor? Kendini suya bunun için yakın tutabilir.
İkincisi; bulunduğu yerde çok dolaşan insan var mı? Kendini en çok suda güvende hissederler ve bu sebeple suya çok yakın olmak isteyebilir.

AEK' Alıntı:
canann' Alıntı:
bberk0897' Alıntı:

İhtiyacına göre çıkıyordur. Ben iki konuyu gözlemleyin derim.
Biri; tamamen çıktığı zaman bulunan yerdeki ısı çok mu yüksek oluyor? Kendini suya bunun için yakın tutabilir.
İkincisi; bulunduğu yerde çok dolaşan insan var mı? Kendini en çok suda güvende hissederler ve bu sebeple suya çok yakın olmak isteyebilir.

Yok ısısı sabit, 28 dereceye ayarlı, hatta sık sık ısıtıcının üzerinde duruyor çok seviyor sıcağı.
Ama ikinci konu olabilir, oturma odasında duruyor, çok ayak üstü bir yerde değil ama içeri giriliyor nihayetinde, ona bir önlem alayım o zaman. Teşekkür ederim.

Ben kuru alan ısısını kasdetmiştim. Buradaki ısı onlar için çok önemli. Lamba ile orayı ısıtıyorsunuz değil mi? Yaklaşık 32 derece olmalı. Eğer 32 olmazsa zaten çıkmak istemez. Çok yüksek olursa da dediğim gibi daha çok serinlemek ister.
Ama diğer durum da önemli etkenlerdendir. Hareketli yerde ise tedirgindir de.

Hepsinin işlevi iyi. Fakat ben taş kullanıyorum. Bitkilerde var ve daha doğal bir görüntü veriyor.

Kuru alanda bende taş kullanıyorum. Doğal görünümü ne kadar sağlarsak o kadar keyif alıyorlardır. Bitkiler özellikle gece uyurken, gündüzde yüzüp yoruldukları zaman tutunmaları için ve suda gizlenmek istedikleri zaman çok faydalı oluyor.

AEK' Alıntı:
Ben kuru alan ısısını kasdetmiştim. Buradaki ısı onlar için çok önemli. Lamba ile orayı ısıtıyorsunuz değil mi? Yaklaşık 32 derece olmalı. Eğer 32 olmazsa zaten çıkmak istemez. Çok yüksek olursa da dediğim gibi daha çok serinlemek ister.

Tabii ki, direkt oraya dönük de kaç derece orası bilmiyorum.

Çok hareketli bir yer değil aslında ama o bile rahatsız ediyor olabilir, çünkü daha çok küçük ve bize tam olarak alışabilmiş değil. Ama bazen geceleri baktığımda tamamen kuru yerde görüyorum, siz söyleyince hatırladım. Demek ki bizden korkuyor. Teşekkür ederim yardımınız için.

canann' Alıntı:
AEK' Alıntı:

Tabii ki, direkt oraya dönük de kaç derece orası bilmiyorum.

Çok hareketli bir yer değil aslında ama o bile rahatsız ediyor olabilir, çünkü daha çok küçük ve bize tam olarak alışabilmiş değil. Ama bazen geceleri baktığımda tamamen kuru yerde görüyorum, siz söyleyince hatırladım. Demek ki bizden korkuyor. Teşekkür ederim yardımınız için.

Bir ara derece ile ölçün. Daha sakin bir yerde durursa rahat eder. Benim en ufak olanda geceleri bir kaç gün su dışında uyumuştu. Şimdi güneşlenmesini tam yapıyor. Artık her şey düzgün :)
Önemli değil, kaplumbağanız sağlıklı olsunda...

arkadaşlar benim kaplumbağaların epey bi büyüdü.şimdiye kadar kuru alanı taş olarak kullanıyordum ama bir taşa iki tanesi birden sığmaz oldular (10cm e 21 cm bpyundalar) pet lerde satılan platformlarda ağırlıklarını kaldırmaz diye düşünüyorum..

ikisinin aynı anda çıkabileceği hem sağlam hemde 15cm minimum yükseklikte 30 cm minimum eninde bi platform nasıl yapabilirim yada nerden bulabilirim fikri olan varmı??

Açtığınız konuda cevap olarak bir kaç örnek yazdım.

İnşAllah bu gün akvaryumum geliyor.Cd kabından ve halı kaydırmazdan da zaten bir kuru alana sahibim.Filtre ve ısıtıcı da alacağım.Devit-3'de aldığım zaman hepsi tamam!Tabii ileride daha iyilerini sağlamlarını güzellerini ve çoklarını alacağım :) :( :D <3

Bu da bizim yeni kuru alanımız. Plexiglass üzerine çakıl taşları ve kenarlarda yapay yeşillikler..

güzel düşünmüşsün arkadaşlara da örnek olmuş oldu. tebrikler. yalnız o bitkiler görsel olarak güzel ama hayvanı rahatsız edici duruyor. kuru alanda ışığın geliş açısına ve ısıdan belli noktalarda bunalmasına bağlı sağa sola hareket etmesi iyi olur.

ilerde ömürlüğe geçtiğinde daha büyüğünü yan tarafları da 30 cm boyunda kapatarak akvaryum üstü yapabilirsin. tabi şeffaf olanından.

hayvanın kabuğuna devit uygulaması önermiş miydik ? yoğun plaka var.

cem' Alıntı:
güzel düşünmüşsün arkadaşlara da örnek olmuş oldu. tebrikler. yalnız o bitkiler görsel olarak güzel ama hayvanı rahatsız edici duruyor. kuru alanda ışığın geliş açısına ve ısıdan belli noktalarda bunalmasına bağlı sağa sola hareket etmesi iyi olur.

ilerde ömürlüğe geçtiğinde daha büyüğünü yan tarafları da 30 cm boyunda kapatarak akvaryum üstü yapabilirsin. tabi şeffaf olanından.

Teşekkürle Cem Bey. Ömürlük olanını dediğiniz gibi akvaryum üzerine yapmayı planlıyorum. Bitkiler camın hemen dibinde çok yer kaplamıyor. Çıkarılabilir. Belki plastik bitki yerine biraz daha küçük ve ipek yapraklar daha zararsız olabilir.
Kabuğa gelince; bizden bir müddet ayrı olmak zorunda kaldı Neco. UVB lambası işlevini yitirmiş ve biraz fazla ve tek tip beslenmişti. Şimdi 1 ay kadar önce tekrar evimize geldi. Lambasını ve kuru alanını yeniledim. Beslenmesi de daha düzenli. İnşallah daha iyi olacak.

cem' Alıntı:

Kabuğa Devit uygulaması nasıl yapılıyor? Plakalardan kurtulma ihtimali var mıdır? Yoksa sadece daha çoğalmasını mı engeller? Çok teşekkürler..

uygulama plakaları yumuşatıp, ısıtıcı lambanın ısısıyla gerilerek atma sürecini kısaltır. mango kökünün altına girip sürtünerek kolayca atmasını sağlar.

devit uygulaması: hayvan akvaryumdan alınıp kabuğu peçete ile kurutulur. sonra tüm kabuğa yetecek miktarda 2 veya 3 damla damlatılıp yedirilir. derisi ve gözüne temas etmesin. sonra kuru bir kapta 5-10 dakika kadar bekletip kabuğun emmesi sağlanır. (kışın ortam soğuk olduğu ve üşümemesi için lambayı aynı kuru alandaki mesafe kadar üstüne koyarız. yazın gerek olmaz) sonra kalanı tekrar peçete ile silip akvaryuma alırız. bunu havalar güzel olduğu için bir ay her gün bir defa uygularsın. kök yoksa almak lazım. aşırı plaka birikimi şekil bozukluğu yapmış. bu kaşıntı da yapar. hayvan kurdeşen dökmesin.

Geri