Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

cilt soyulmasi

Kağan Köse

Bronz 5 Üye
Merhana. Simdi farkettim. Bi kaplumbagamda bacaklarinda ve boynunda sanki boyle deri soyulmasi gibi seyler var. Gauet hareketli yemleride degistirdim kuru alanda sicak suyu 26 derece suan. Boyle sanki deri cikariyo gibi. Yilanlarda olan cinsten. Resimlerde bazi yerlerinde goruluyo sizce bu nedir. Suyun icindede yuzen deri parçalarından var.

Bu normal bir şey korkmanıza gerek yok:)
Böyle yaparak deri değiştiriyorlar

Bu hayvanlar büyüdükçe deri değişimi yaşarlar. Bu normal bir durumdur. Bunun kötü tarafı suda uçuşup kirli göstermesidir.

Bunun haricinde gözlenen deri değişimleri A vitamini fazlalığından veya uv lamba altında fazla durmadan dolayı da olabilir.

Deri değişiminde hayvanın kolay kurtulması için sürtünerek atması gerekir. Bunu bacak derileri için silis kumda eşilenerek yaparlar. Boyun derilerini de çok ve sert dallı ipek bitki arasından geçerek sürtünüp atarlar.

Cvp: RE: cilt soyulmasi

cem' Alıntı:
Bu hayvanlar büyüdükçe deri değişimi yaşarlar. Bu normal bir durumdur. Bunun kötü tarafı suda uçuşup kirli göstermesidir.

Bunun haricinde gözlenen deri değişimleri A vitamini fazlalığından veya uv lamba altında fazla durmadan dolayı da olabilir.

Deri değişiminde hayvanın kolay kurtulması için sürtünerek atması gerekir. Bunu bacak derileri için silis kumda eşilenerek yaparlar. Boyun derilerini de çok ve sert dallı ipek bitki arasından geçerek sürtünüp atarlar.

Cem bey bu sefer sudaki renkli taşları görmemişsiniz herhalde görünce yazıcaktım ama sizin yazdığınızı düşünmüştüm yazmamışsınız :)

Telden girdiğim için resme bakmadım. Evet o taşlar olmaz renkten ziyade yutma ihtimali daha tehlike arz eder. Sadece bu sebepten dahi silis gereklidir. Hayvanlar silis yiyerek midelerinde katı yemleri parçalayıp olası parazitleri de bağırsaklarından atarlar.

Uyarı için teşekkürler başak.

Cvp: cilt soyulmasi

Kumun boyutu 0,5-1 mm ölçüde olmalı. Rahat yemeleri bu ölçülerde uygundur. Sarı doğal silis kum olmalı. Uygun miktar akvaryum taban ölçülerine göre belirlenir. Vitasand en sorunsuz ve uygun kumdur. Kum bu;

Yani şu anki kum ve bitki ilk fırsatta çıkarılmalı. Komple plastik bitkilerde zararlı.

Bir konuda su seviyesi az. 30 cm derinlikte su olmalıki doğru gelişsin. UVB lamba var mı yada yoksa devit 3 vitamin veriliyor mu? Kabuk sağlığı için önemli.

Kabuk değişimi içinde mango kökü öneririm. Kaşınmaları için faydalı.

Moderatör tarafında düzenlendi:

söylenecek herşey söylenmiş:) yüzen deri parçalarından rahatsız oluyorsan iç filtre takabilirsin

Oncelikle ic filtrem var.. ayrica silis kumu bende dusunuyorum ama akvaryumu haftada bir kendim temizledigim icin kumu her defasinda nasil aktarip temizlicem konusunda endiselerim var. Lamba olarak normal tasarruflu beyaz ampullerden var şimdilik. Kucuktu onu büyüttüm ve daha fazla ısı birikiyo icerde. Sık sık kuru alanda isiniyolar. Suyun derecesi 24 26 derece arasi degisiyo. Dış filtrem olmadığı için silis kumu suan askida tutuyorum. Akvaryumum kucuk oldugundan plastik bitkileri mecburen koyuyorum.

Kum akvaryumda sabit kalacak. Ağır kum olduğu için dibine kir geçmez. Bir tane dip sifonu alıp pislikleri yüzeyinden bununla çek. Aktardığın kova temiz olsun. İçine bir miktar kum girecek. Kovadaki suyu yavaşça döküp içine temiz su koyup çalkala kalan pislikte gidince kumu tekrar akvaryuma boşaltırsın.

Bitkilere gerek yok. Eğer üstlerine basıp kafa dışarda uyuyorlarsa dursun. Ama kullanmadıkları varsa onları çıkar. Koku ve salınım yapmasın. Sonuçta hayvanlar o suyu içiyor.

Ampul armut biçimli değil florasan tip ampulse ısı vermez. Bulabilirsen ecolite halosoft bulamazsan 40 w şeffaf armut ampul al.

Bu armut degil ama floresan da degil. 40 w ama hani şu şey tasarruflu ampuller varya onlardan baya isi veriyo ve isinip uyuyolar hic yoktan iyidir diye bunu taktim..

Isı veriyor ve verdiği ısı 31-32 derece ise kullanabilirsin. Ama dikkat et kafayı kaldırdığında ampule veya çanağa teması olmasın.

Sera cam derecelerden alip kontrol etmelisiniz bununla su isisinida kontrol edersiniz eger kuru alan zemininde 30 derece isi oluyorsa ampul uygundur, ampul 7:00-19:00 arasi yanacak bu zamanlayicilardan alip bunu ayarlayabilirsiniz eger hayvan bu sureden sonrada kuru alanda kalip orada uyuyorsa bir adette bu ampulden veya baska mavi ve 40 watt bir ampulden alip bunuda takarak 19:00-7:00 arasi yakmalisiniz

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yani ampulu belirli saatler iceriaindemi acmaliyim. Benim ampul tum gun açık sorun olurmuki

Dogadaki gunduz ve geceyi ifade eder bu ampuller, dedigim saatlerde yakmalisiniz

Su ısısı 26 derece altında olmamalı.

kağan, sonrası için aydınlık verici lamba kullanmıyorsan. saat 20:00'ye kadar açık kalabilir.

arkadaşlar, hayvanlar tan yerinin ağırmasıyla ışığı görüp uyanırlar bu yaklaşık olarak yazın 04:30-05:00 arası bir zamandır. kışın 06:00-07:00 gibi. bu sebeple ne kadar çok uyurlarsa o kadar huzurlu ve dingin olurlar. eğer aydınlatma için lamba kullanıyorsanız ısıtıcı lambayı saat 19:00'a kadar yakıp, (yazın gün uzun olduğu için 20:00'ye kadar yakarız.) aydınlatma lambasını 21:30-22:00 civarlarında söndürüp uyumalarını sağlayın. unutmayın doğal ortamlarında daha fazla uyuyorlar. pencereden gün ışığı almayan yerde bakan arkadaşlar buna göre zamanı düzenlesin.

Tamam hemen lambayi kapatiyorum arkadaslar. Sabah acicam tekrar

Yani bi arkada duran kirmizi aksesur var isi veren ve mumluk. Kirmizi loş bi ışık veriyo hafiften o dursun geceleri. Gunduzleri acarim lambayi. Hem isik hem ısı kaynagi aslinda lamba ama olsun. O kirmizi aksesuarin cama verdigi ısı sayesinde cama yaslanip uyuyolardi.

loş ışık veriyorsa durabilir. tam karanlıkta ürkebilirler. iyi kötü bir ısıtıcı al. en azından hayvanlar su sıcak olunca daha rahat edecekleri uygun bir yerde uyuyabilirler.

Isiticu hemen edinilmeli
Dedigim zamanlayicilardan alip dertten kurtulabilirsiniz 6 lira birsey

Bende ayni duzenlemeyi yaptim gecen gun abi dalgiclar 21 de sonuyor mesela bende

Geri