Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Cinsiyet Ayrımı

Cvp: Cinsiyet Ayrımı

Normal tabi ki :)
Genelde ilk ergenliğe girdikleri zamanlarda çok çıkarıyorlar :D

İki tane var birisinin cinsiyetini anlamak için yaşı küçük diğeri erkek :)

Arkadaslar tirnaklardan anlasilmaz uzun da olabilir bole sacmalik yok en az 2-3 yasina gelmesi gerekiyor tirnakmis falan hikaye

pelin tırnak meselesi doğrudur. yalnız şu var. sağlıklı bakımda boyu 10 cm'yi geçtiğinde erkeklerde ön tırnak uzaması görülür. dişilerde ise tırnak uzamaz. aynı şekilde kuyrukta dişilere göre uzun olur. erkeklerde anüs bölgesi kuyruğa yakın olurken dişilerde kabuğa yakın olur. eğer hayvan gerekli ekipmanlar sağlanmadığı için yaşça büyük, kabuk boyu olarak küçükse bu gelişim görülmez. böyle bir durumda olması gereken ekipmanlar ne kadar erken sağlanırsa hayvanın gelişme potansiyeli daha yaşlı hallere göre hızlı olacaktır.

Uzun kuyruk ve uzun tırnak konusunu öğrenince petshopta duran yavru kaplumbağalara bakmaya başladım.
İçlerinde diğerlerine göre daha uzun kuyruklu olanlar var. Satıcıya sordum ancak cinsiyet ayrımını bilmediğini söyledi. Uzun kuyruklu olmalarına göre şimdi bunlar erkek mi oluyor?

yavrularda bu özellikler belirsizdir. aralarında çizgili dere kaplumbağası varsa onların kuyrukları reslerden anatomik olarak uzundur. diğer taraftan yavruların kısa dediğin kuyrukları diğerleri tarafından yenilmiş olabilir. kuyruk ve tırnak ölçüleri hayvanlar 10 cm kabuk boyuna gelip cinsel gelişim sürecine girdiklerinde belli olur. daha küçükler için kan testi gereklidir.

Merhaba benim kaplumbagam in cinsiyetini nasıl anlarım???

Merhaba benim kaplumbagam in cinsiyetini nasıl anlarım???

Merhaba,

Kaplumbağalarda cinsiyetin belirlenmesi 10cm kabuk boyu üzerinde olur.

Erkeklerin ön tırnakları dişilerinkisine kıyasla çok uzun olur.

Erkeklerin kuyruğu kalın olurken dişilerinkisi ince olur.

Dişilerin anüsü kuyruk başlangıcına yakınken erkeklerin uzak olur.

Dişiler, erkeklere göre daha hızlı boy atar fakat bu yönden anlaması zor olabilir. Dişilerin kafa yapısı erkeklerinkinden büyük oluyor.

Hayvanın kabuk boyu 10 cm olmuşsa önden ayaklar ve baş dışarıda kuyruk alttan dışarıda resmini atarsın bakarız.

Geri