Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Cinsiyeti hakkında yardımcı olabilirmisiniz ?

black

Yeni Üye
Merhabalar Kaplumbağamın cinsiyeti hakkında yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Kabuk boyu 15 Cm. Tırnaklar oldukça kısa forumdan öğrendiğim kadarıyla dişi olduğunu düşündüm birde siz bakarsanız sevinirim. Asla poz vermediği için akvaryum dışına alıp bu kadar çekebildim net olmadı o yuzden kendini göstermek istemiyor :D :D

Kabuğu tam 15 cm durumu hakkında görüşlerinizi rica ediyorum..

Karın kısmının altında bi pembeleşme var hafif göründüğü gibi bu normalmidir :ff:
Bir obezite söz konusu değil sanırım kaplumbağamda ?

Beni rahat bırak bakışı

vgjl0v.jpg

Sizlere birkaç sorum daha olacaktı onlarıda bu konunun altına yazmayı doğru buldum.
Birincisi Rotifish Turtle Stick yemini aldım Sera ve reptomin kullanıyorduk. Bunu arada versem sakıncalı olurmu çeşitlilik açısından kalitesi iyi gibi sadece ufak parcalar ama kaplumbağamda sevdi. Çok sert değil yem bu dikkatimi çekti.
İkinci sorum akvaryumumun zemini boş ne kullanabilirim akvaryumum buyuk alan daralması olmaz zararsız ve temizliğe engel olmayan ..link siteden atamazsanız özelden yazarsanız çok sevinirim. Mesela hangi silis kum forumda okudum ama kafam çok karıştı.
Şimdiden teşekkür ederim..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cvp: Cinsiyeti hakkında yardımcı olabilirmisiniz ?

Cinsiyet Tahini

Hayvan dişi. 0.7 lik Silis Kum kullanabilirsin. herhangi bir hastalık belirtisi var mı? Yan yüzme nefes alırken ses çıkartma?

Teşekkürler yorumunuz için hayır dediklerinizin hiçbiri yok.
Sadece derisini atıyor bu aralar o kadar.
0.7 lik kum alacağım teşekkürler.

black' Alıntı:
Teşekkürler yorumunuz için hayır dediklerinizin hiçbiri yok.
Sadece derisini atıyor bu aralar o kadar.
0.7 lik kum alacağım teşekkürler.

Pembeleşme İçin Göz Atabilirsiniz

Maşallah hayvan çok güzel ve dişi. Kabuk desenleri net ve simetrik. Sağlıklı ömrü olsun
Zemin malzemesi Ağustos'un söylediği gibi silis kum uygundur. Juenpetmarket ve otuz.com sanal satışları var vitasand en çok kullanılan markalardandır. Farklı sitelerdende bulabilirsiniz.
Kızarıklığa sebep olacak birşey mi oldu? Alt kabuk kuyruk yakınında sanki sürtünme ye bağlı kızarıklık gibi gördüm ama mobildeyim doğru değerlendiremiyorum

Sayın Odontochelys verdiğiniz linki inceledim sağolun pembeleşmeden kastım yanlış olabilir kuyruk kısmına dogru bir kızarıklık var ondan bahsetmiştim. Teşekkürler ilginiz içinn..

olivia-peter' Alıntı:
Maşallah hayvan çok güzel ve dişi. Kabuk desenleri net ve simetrik. Sağlıklı ömrü olsun
Zemin malzemesi Ağustos'un söylediği gibi silis kum uygundur. Juenpetmarket ve otuz.com sanal satışları var vitasand en çok kullanılan markalardandır. Farklı sitelerdende bulabilirsiniz.
Kızarıklığa sebep olacak birşey mi oldu? Alt kabuk kuyruk yakınında sanki sürtünme ye bağlı kızarıklık gibi gördüm ama mobildeyim doğru değerlendiremiyorum

Çok teşekkür ederim yorumunuz için dişi olduğu netleşti artık sevindim buna. Kumu inceleyeceğim bahsettiğiniz sitelerden. ,Evet benimde farkettığım bir kızarıklık var Kızarıklığa sebep olacak birşey olmadı. Çünkü akvaryumunda zarar verecek birşey yok. Nerden olabileceği hakkında fikir yürütürsem acaba ısıtıcıya vesayre sürtmüş olabilirmi bilmiyorum. Herhangi bir artma söz konusu değil kızarıklıkta. kontrol edeceğim tekrar yarın.. Sağolun ilginiz için..

Sürtünme ile ilgili birşey olacağını sanmıyorum kaplumbağam sürekli kayaya çıkıyor atlıyor hep alt bağası temas halinde ama bugüne kadar olmadı hiç pembelik

Ağustos' Alıntı:
Sürtünme ile ilgili birşey olacağını sanmıyorum kaplumbağam sürekli kayaya çıkıyor atlıyor hep alt bağası temas halinde ama bugüne kadar olmadı hiç pembelik

zaten pembe diye yazdığımda ufak bir kızarıklık. Sabah kontrol ettim sanırım sürtünmeyle alakalı bir kızarıklık detaylı fotoğraf ektedir.
mailto:/blB7kd.jpg

foruma hoşgeldin. hayvan dişi.

yemleri kullanabilirsin. günde tek öğün ve kafa hacmi kadar olacak. haftada bir gün aç gün olsun. o günde kabuğu kadar marul veya kıvırcık verebilirsin tercihen orta körpe yapraklarından. raffy P'deki kırmızılar mineral yemdir onu ayırıp haftada bir vereceksin. bittiğinde raffy mineral yem alırsın. bu yemlere ek olarak jbl agil, sera vitalde alabilirsin. kurutulmuş yem olarak jbl energil alacaksın. 1000 ml'lik kutuda satıldığı için son kullanma tarihi 1 seneyi aşkın olsun aksi halde bitiremeyebilir. ziyan olmasın.

alacağın silis kum bu akvaryumun en*boy*kum yüksekliği 5-7 cm arası uygun/1000= alacağın kumun kilosunu verir. bunu 800 gramlık poşete uyarlar ona göre alırsın.
mailto:/Product/vitasand-dogal-silis-akvaryum-kumu-800-gr-0-7-mm-/JPM013104

su ısısı kaç derece. iç derece var mı ısıtıcı su hacmine bağlı net ısıyı vermez. derece ile gerçek ısıyı anlarız.

cem' Alıntı:
foruma hoşgeldin. hayvan dişi.

yemleri kullanabilirsin. günde tek öğün ve kafa hacmi kadar olacak. haftada bir gün aç gün olsun. o günde kabuğu kadar marul veya kıvırcık verebilirsin tercihen orta körpe yapraklarından. raffy P'deki kırmızılar mineral yemdir onu ayırıp haftada bir vereceksin. bittiğinde raffy mineral yem alırsın. bu yemlere ek olarak jbl agil, sera vitalde alabilirsin. kurutulmuş yem olarak jbl energil alacaksın. 1000 ml'lik kutuda satıldığı için son kullanma tarihi 1 seneyi aşkın olsun aksi halde bitiremeyebilir. ziyan olmasın.

alacağın silis kum bu akvaryumun en*boy*kum yüksekliği 5-7 cm arası uygun/1000= alacağın kumun kilosunu verir. bunu 800 gramlık poşete uyarlar ona göre alırsın.
mailto:/Product/vitasand-dogal-silis-akvaryum-kumu-800-gr-0-7-mm-/JPM013104

su ısısı kaç derece. iç derece var mı ısıtıcı su hacmine bağlı net ısıyı vermez. derece ile gerçek ısıyı anlarız.

hoşbulduk yemleri önerdiğiniz şekilde vereceğim. Aç gün meselesini hiç yapmadım onu uygulayacağım. Detaylı anlatımlar forumda mevcuttu okudum hepsini teşekkürler..
Kumu pazartesi sipariş vereceğim kumu yemesinden korkmustum ama zaten gerekli birşeymiş.
Su ısıtıcısı 29 da suyun sıcaklığı ise 26 derecede. Farklı köşelerdede ölçüm yaptım.

Hayvanın cinsiyeti ve kum konusu netleşmiş. Su ısısı da uygun. Hayvan gayet Fit ve sağlıklı gözüküyor. 

Bu alt kabuk kontrolünü telefondan Yaptım. Oradaki kabukta plâka aralarında deformasyon var mı? Bana üst eski plakada kopmuş Parça var gibi geldi.

Ama birkaç katman gitmiş olabilir. O bölgede arada kalan kısımda bir Açıklık Görülüyor mu? Yakından bakınca nasıl?

AEK' Alıntı:
Hayvanın cinsiyeti ve kum konusu netleşmiş. Su ısısı da uygun. Hayvan hagey Fit ve sağlıklı gözüküyor.

Bu alt kabuk kontrolünü telefondan Yaptım. Oradaki kabukta plâka aralarında deformasyon var mı? Bana üst eski plakada kopmuş Parça var gibi geldi.

AEK' Alıntı:
Ama birkaç katman gitmiş olabilir. O bölgede arada kalan kısımda bir Açıklık Görülüyor mu? Yakından bakınca nasıl?

Merhabalar öncelikle yorumunuz için teşekkürler evet alt tarafındaki kızarıklık aslında yeni farkettim çok fazla elime almıyorum rahatsız etmemek için. Fotoğraflarını çekmek için çıkarttığımda farkettim. Orası biraz soyulmuş gibi hafif oyukluk var. Net resmini ilk sayfada yorumlarımda tekrar attım. Herhangi birşey uygulamama gerek varmı bilmiyorum ama ciddi birşey gibi gözükmedi gözüme. Yapmam ya da uygulamam gereken birşey varsa uygularım hemen.. Orası hariç başka biryerinde herhangi bir deformasyon yada bir belirti yok.

su ısısının minimum değerini kontrol et. max 26 derecede ısıtıcı duruyor ise ısıtıcının devreye girmesi suyun 25 veya 24 derecedeyken olur.

ısıtıcı watt olarak su hacminden ufak mı ? 29 iken 26 dereceyi gösteriyorsa ısıtıcı güç olarak yetersiz kalabilir. tahmni su hacmi ve ısıtıcı kaç watt ?

200 litre 100 watt cem bey..

black' Alıntı:

İstenilen su sıcaklığı ve oda sıcaklığı arasında
0-5 °C fark varsa;150 W
5-10 °C fark varsa;200 W
10-15 °C fark varsa;2x200 W ısıtıcı kullanılmalı.

ısıtıcı yetersiz. bu da ısıtmak için fazlasıyla zorlanması demek. fazla zorlanan ısıtıcıda flamen kopabilir. camın tavı bozulabilir ve çatlar. hava temasında yüksek ısı cam tüpün patlamasına neden olur. aynı şekilde sürekli ve uzun süre çalışması termostat kısmında arızaya neden olabilir. eheim jager yada jbl protemp'te watt'ına göre biraz daha üst seviye suyu ısıtma durumu var diğer markalarda watt litre ile bire bir veya biraz üstü olmalı. su durumda 100 w ısıtıcının yaktığı elektrik ısıtma için daha fazla çalışacağı için 200 W bir ısıtıcıdan daha çok elektrik yakar.

bir örnek verecek olursak 29 derecede yakaladığın 26 dereceyi 200 W ısıtıcı da 26 derecede yakalayabilirsin. eheim veya jbl'de 24 derece ayarda 26 olur ve daha çabuk ısıtıp kapanır. bu ikisinde ayrıca güvenlik sistemi mevcut. standard ısıtıcılarda kırıldı mı akım verebilir. cam kalitesi normal cam kristal cam ve quartz cam olarak ayrılır. eheim ve jbl de kalın quartz cam var. eheim tepesi su dışında dik konumlandırılıyor. jbl 1 metre derinliğe kadar batabiliyor. jbl dik kullanıma göre yatay konumlandırmada daha iyi performans sağlıyor.

Odontochelys' Alıntı:
black' Alıntı:

İstenilen su sıcaklığı ve oda sıcaklığı arasında
0-5 °C fark varsa;150 W
5-10 °C fark varsa;200 W
10-15 °C fark varsa;2x200 W ısıtıcı kullanılmalı.

Teşekkür ederim değiştireceğim yakın zamanda..

cem' Alıntı:
ısıtıcı yetersiz. bu da ısıtmak için fazlasıyla zorlanması demek. fazla zorlanan ısıtıcıda flamen kopabilir. camın tavı bozulabilir ve çatlar. hava temasında yüksek ısı cam tüpün patlamasına neden olur. aynı şekilde sürekli ve uzun süre çalışması termostat kısmında arızaya neden olabilir. eheim jager yada jbl protemp'te watt'ına göre biraz daha üst seviye suyu ısıtma durumu var diğer markalarda watt litre ile bire bir veya biraz üstü olmalı. su durumda 100 w ısıtıcının yaktığı elektrik ısıtma için daha fazla çalışacağı için 200 W bir ısıtıcıdan daha çok elektrik yakar.

bir örnek verecek olursak 29 derecede yakaladığın 26 dereceyi 200 W ısıtıcı da 26 derecede yakalayabilirsin. eheim veya jbl'de 24 derece ayarda 26 olur ve daha çabuk ısıtıp kapanır. bu ikisinde ayrıca güvenlik sistemi mevcut. standard ısıtıcılarda kırıldı mı akım verebilir. cam kalitesi normal cam kristal cam ve quartz cam olarak ayrılır. eheim ve jbl de kalın quartz cam var. eheim tepesi su dışında dik konumlandırılıyor. jbl 1 metre derinliğe kadar batabiliyor. jbl dik kullanıma göre yatay konumlandırmada daha iyi performans sağlıyor.

Teşekkürler bahsettiğiniz ısıtıcıları inceleyip birini temin ederim paylaşırım tekrardan son durumu.. Jbl daha mantıklı geldi bana sanki..

Geri