Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Deri ve Kabuk Değişimi

Tarçın~

Altın 2 Üye
Katılım
2 Eki 2008
Mesajlar
294
Kabuk değişimleri zararlı ve kötü bir şey değildir.Aksine Kaplumbağa'nızın büyüyüp geliştiğinin ve sağlıklı bakıldığının ifadesidir.Hatta Kaplumbağa'nız ne kadar sık deri ve kabuk değiştiriyorsa o kadar iyidir.

-İdeal sıcaklıkta olan paludaryum
-Dengeli ve çok yönlü beslenme
-Yeterli miktarda alınan güneş
-Kuru alanın ideal sıcaklıkta olması
-Yemlerin yanında verilen vitamin takviyeleri
-Temiz ve berrak paludaryum suyu

Bu maddeler kaplumbağanızın deri ve kabuk değişimini hızlandıran , yani gelişimini hızlandıran etmenlerdir.

Kaplumabağa'nıza ne kadar iyi bakarsanız , Kaplumbağa'nız o kadar çabuk büyüyecektir.

Deri değişimi: Kabuk kuruduğu zaman üstünde beyazımsı minik parçalar oluşur.Bu Kaplumbağa'nın deri değiştiriyor olduğuna dair bir ip ucudur.

Kabuk değişimi: Kabuk ıslakken veya kuruyken parçalanacakmış gibi kabuk parçalarının birbirinden ayrı durmasıdır.

Aynı şekilde ayaklar ve bacaklardaki deriler kabukta olduğu gibi beyaz parçalar halinde olur.Hatta deri değiştirecek olan bazı Kaplumbağalar'ın rengi 1 hafta açık yeşil bir renk alır.
 
Bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler
 
benim kaplumbağamında kabuğu açık yeşil olmuştu sonra yavaş yavaş koyulaştı.. merak ediyordum niye öyle olduğunu.. teşekkürler..
 
BU BELİRTİLER OLURKEN KABUĞUN ŞEKLİNDE BAZI BOZULMULAR VAR.DİĞER DEDİĞİNİZ TÜM BELİRTİLER AYNI AMA BAZI UÇLARDA ÇIKINTILAR ŞEKİLSİZ.BU KABUK DEĞİŞİMİNEMİ BAĞLI YOKSA KABUKTA Bİ PROBLEM Mİ VAR.DEZENFORMASYON VS. YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM..
 
Fotoğraf ekleyebilirseniz yardımcı olabiliriz. Bir de mesajlarınızı küçük harflerle yazarsanız okuma kolaylığı olması açısından daha iyi olur.
 
benim ufaklığımda 20 gündür deri değiştiriyor.ve derisinin rengi yeşil gri karışımı ama daha çok gri gibi duruyor suda.
 
benim kaplumbağalarım kabuk değişimini yaptılar ve gayet sağlıklı görünüyorlar ama son bi haftadır bacak ve boyun kısmından sürekli deri sarkıtıyor acaba bu kötü bişiymi?
 
Yok zaten deri değişimi bir anda olmaz zamanla o kısımlarda da eski deriyi atacaktır. Boyun gibi yerlerde özellikle derinin değişimi daha uzun sürüyor dış etkilerle eski derinin çıkarılması daha zor olduğu için. Endişe etmenize gerek yok yani normal bir durum hatta büyüme işareti.
 
paylaşım için teşekkürler.sanırım ufaklığım kabuk değişimine hazırlanıyor.
 
Cahide Bübü kabuk değiştiriyor... Alt ve üst kabukta deriler havalandı, elim değince kalkacak gibi oluyor, elime çarpıyorlar... Komik bir görüntüsü var soğan soyar gibi... :D
 
benimkininde bütün kabuğu yavaş yavaş beyaz oluyor.kenarları siyah.orta kısımlar beyaz.
 
kaplumbagam derı degıstırıyo fakat yemek yemıyo ve cok az hareket edıyo bununla bı alakası varmı acaba?
 
Deri değişimi değilde hastalık belirtileri gibi duruyor.
Başka belirtiler varmı?
 
Benim kaplumbaga son zamanlarda büyüdü epey. ve sürekli o beyaz şeylerden sarkıo vücudunda. Bunların eski deri mi yoksa mantar mı oldugundan nasıl emin oluruz? Mantar ilacı damlattım tarif edilen sekilde gecmediler, ayrıca Türkan'ım gayet sağlıklı görünüo, tek basına koca tavugu yer nerdeyse,oldukca da hareketli. eski deridir dimi?
 
Muhtemelen evet deri değişimidir. Sarkan şekilde olması da deri değişimi olduğunu kanıtlar nitelikte. Mantar olduğunu düşünmüyorum tarifinize göre.
 
benim ıtırım da deri değiştiriyor ve bir süredir kuru alana çıkmıyor kuru alana çıkmadığı için mi deri değiştiriyor yoksa deri değiştirdiği için mi çıkmıyor anlayamadım ama iştah sorunu yok maaşallah elimi versem onu bile yiyecek elinden gelse :)
 
Bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler :D
 
benimde 3 tane kapluşum birinin kabuğunda beyaz lekeler var galiba kabuk değiştiriyor kabuk sertleştirici falan kullanmıyorum kullanmalımıyım?
diğer kapluşumunda derisinde bi tuhaflık görüyorum soyuluyor gibi deri mi değişitiriyor acaba daha önce hiç görmedim deri değiştirdiklerini hastalandı mı yoksa:S
 
Kabuk sertleştirici zararlı onun yerine güneşe çıkartabilirsiniz ve uvb lamba kullanabilirsiniz=)
 
Geri
Üst