Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Deri ve Kabuk Değişimi

evet furkana katılıyorum herhangi birşey sürmeye gerek yok benimkilerde zaten kalkmıştı yerinden kabuğunu fırçalarken yerinden kalktı herhangi bir zorlama olmadan yani biraz daha bekleseydi kendiliğinden düşecekti yavaş yavaş kalkar kendiliğinden kayalara falansürtündüğü zaman zorlamaya gerek yok bence :D:d

Bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler

benimkilerin 2 sininde kabuğunun orta kısmıyla kenar kısmı arasında orda böyle bir grileşme var bazı yerlerinde bu kabukları çatlıyormu yoksa kabukmu değiştiriyorlar lütfen yardım edin ramazanın 2. günü aldık ve daha çok küçükler 1 i öldü bu 2 side ölürse çok üzülürüm :(

benim kablumbağamın kabuğu yaklaşık 1,5 aydır kupkuru.vitaminleri ve yemini düzenli olarak veriyorum.ayrıca sık sık güneşlendiriyorum.acaba bu kabuktaki kuruluk neye işaret???

furkan54ozan' Alıntı:
Kupkuru derken ne demek istediniz tam anlayamadım kusura bakmayın.

yani kaplumbağanın kabuğu soyulmuş gibi.hatta gibisi fazla resmen soyulmuş,bembeyaz bir şekilde duruyo kabuk. niye oldu ve bunun için ne yapabilirim?

Arkadaşlar benim kuzularım çok sık deri değiştiriyor gibi geldi bana. Küçükte pek belli olmuyor ama büyük olanı devamlı japon balığı gibi etrafında tüllerle geziniyor. Halbuki daha 10 - 15 gün oldu deri değişimi biteli. Deri değişimi iyidir, büyüme işaretidir tamam ama bukadar sık olması normal mi?

sanırım benim kaplumbağamda kabuk değiştiriyor:(kabuğunda şekil bozuklukları da oluştu üstelik yem de yemiyor:(ara sıra tuhaf sesler de cıkarıyor sanki nefes aamıyormus gibi kafasını geriye atıyor ve agzından baloncuklar cıkarıyor:(yaklasık olarak 3 yıldır benimle fakat onu ilk kez böyle görüyorum:(ne yapmalıyım bana yardımcı olur musunuz?

bnm tosbağalrın biri 5 6 aylık diğeri 3 yaşında.. aylık olanın kabuğu gayet canlı bir yeşil, ancak 3 yaşındakinin soluk mat bi yeşil.. yaş büyüdükçe kabuktaki renk açılıyormu yani bu durum normal mi?
ayrıca alt taraflarındaki pembelik oranı hakkında bilgim yok yani nekadar pembe olursa hasta olma ihtimali fazladır? link falan atabilirseniz çok iyi olur..

Evet büyüdükçe kabuklarının rengi değişiyor. Bu normal. Alt kabuktaki pembelik akciğer enfeksiyonu belirtisi olabilir. Ancak yemesi, hareketleri normal olup hiçbir hastalık belirtisi göstermeyen kapluşlarda da alt kabukta pembelik olabilmekte.Bu da daha önce geçirilmiş bir enfeksiyonun izi olabilir.Çünkü pembelik klinik kadar çabuk düzelmiyor. Alt kabuktaki pembeliğin miktarı ile hastalığın şiddeti arasında bir bağlantı olup olmadığı hakkında bir fikrim yok.

Bakımla alakalı bir durum. Eğer iyi beslenmişse kabukları da büyüyor. Ama parça parça kabuk dökerek değiştireceğini sanmıyorum 5-6 aylık kaplumbağanın.

Teşekkür ederim parça parça değilde sanki üzerinde ki kabuk saydamsı bir renk aldı deri soyulması gibi biraz ... ;)

deri değişimi geçirdi bitanesi diğeri yeni değiştiriyor..
ama deri değiştirenin kabuğunun çoğu yeri saydamlaşmış ve beyazlamış şekilde görünüyo.
kabuk mu değiştiriyo yoksa bi hastalık mı sizce ? bide ne kadarlık bi zaman diliminde kabuk değiştirirler acaba ? :)

Arkadaşlar kaplumbağam hem deri hem kabuk değiştiriyor şuan . Fakat özellikle deri değişimi başladığından beri hiç gözünü açmaz oldu . Yem bile yemiyor hep uyurgezer konumunda çoğu zaman onu bile yapmıyor sadece duruyor . Normal bir durum mu ?

Geri