Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Deri ve Kabuk Değişimi

Cvp: Deri ve Kabuk Değişimi

Gelmeden önce büyüme aşamasına girmiş ve sizde iken deri değişimi başlamış olabilir. Sarkan derilerin kendiliğinden düşmesini bekleyip müdahale edilmemesi gerektiğini unutmamalı.

kaplumbağam deri değiştiriyor ama bubun yanında kabuğu parça parça dökülüyor kaplumbağa kabuk değiştirir mi

evet ruveyda kabuk üstündeki plakalar büyümesine bağlı olarak gerilerek zamanla atılır. alttan gelen de bir sonraki aşamada aynı şekilde devam eder.

ya benim kaplumbağamda çok bir belirti yok ama elleyince tırtık tırtık

seninki daha ufak bekleyeceksin biraz daha plaka aralarındaki siyah çizgiler genişlemeye başladığında büyüdüğünü anlarsın.

Senin hayvanın plakaları aralanmış, belirti olmaz olurmu. Siyah çizgiler attan gelen yeni kabuğu oluşturacak. Daha doğrusu alttan gelen kabuğuk dokusunun görünen bölümleri siyah çizgiler. Dahada aralanıp bir süre sonra o siyahlık kabuk rengini alacak.

nerden biliyorsunuzki siyah olduğunu daha küçük değil mi yaşları

Şu Cem in imalat hatası dediği hayvanın resmi senin hayvan değil miydi?

Zaten hayvanlar yavrudan itibaren buyümeye başlar. Küçük yaşta çok daha hızlı büyür. Bu hayvanların büyüme şekli kabukların daha doğrusu plakaların değişmesi ile olur. Buda alttan yeni büyük plakaların gelip eskilderin herini alması sayesinde meydana gelir. Hatta büyüme büyüdükçe yavaşlar.

Bu konu hakkında yeni bir başlık açmak istemedim. Burdan devam edeyim sormaya. Kabuk uçlarında siyahlık var ve yeşil kabuk ayrılmaya başladı(ısıtıcı ampülü aldıktan sonra oldu bu sıcaklıkta fazla gelmiş olabilir). boyun kısmında beyaz parçalar oluştu bu kabuk değişimimi yoksa bir sorun mu çözemedim?

UVB ampul var mı? Bunun dışında da hayvan büyüdükçe siyah noktalar yada lekeler şeklinde renk değişimleri olur. Normal.

Boynundaki beyaz parçalar deri değişimindendir. Diğer taraflarında sarkan deriler varsa gözlemlenebilir. Hayvan büyürken sık gözlemlenen normal bir durum. Silis kum bu konuda faydalıdır. Sürtündüklerinde daha rahat eski deri atarlar.

UVB lambam yok malesef ki. Nasıl anlatayım böyle sanki siyahlı bölge yayılıyormuş gibi bunu bugün kuru alanda farkettim

mailto:/forum/Konu-boy-olcumleri-06-2013.html

Bu konudakiler gibiyse sorun yok. Bunlarda sürekli kabuk büyüyüp yenilendikçe yer değiştiriyor, büyüyor. Pigment değişimleri normal. UVB olursa daha da artar.

Gayet normal bir kabuk.

Geri