Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Dip çekim hortumu

Cvp: Dip çekim hortumu

Kullanılmamış var yıkamak mı daha iyi? 8 ay olmuştur tüm malzemelere.Hepsini sıfır koysam nasıl olur Emre Bey?

Kullanılmamışı sakla bence. Kullandığın sünger çok yıpranmamışsa ki yıpranmamıştır iyice yıkayıp kullanabilirsin daha. Dış filtre süngerleri 5 sene kadar yıpranmadan gider.

Malzemelerden zeoliti komple değiş derim. Lav malzemesini 6 ayda bir yarısını yenile. Diğer yarıyı akvaryum suyu ile yıka. Bakteri kolonisi tamamen yok olmasın. Her sefer bir önce tuttuğunu değişirsin. Bir öncekinden kalan için sonraki filtre temizliğinde değişeceğin torbayı karıştırmamak için onu renkli bir ip bağla bence.
Aslında zeoliti bile kaliteli kullanılırsa yarım değişim ve yarım akvaryum suyu ile yıkanarak kullananlar var. Ben en kaliteliyi kullanıp komple değiştiriyorum gerçi.

en uzun ömürlü olan zeolit jbl ammo. akvaryum büyük ve fazla kirli değilse en fazla 10 ay dayanıyor. normali 6 ay. diğer zeolitler 6 aydan da az gidiyor. ben prodac ve hydorunkini yeni alıp inceledim ikiside güzel mal. her ikisi de italyan malı. prodac italyada; hydor türkiyede üretiliyor. hydorun sonuncularını ben almışım.:smile:

mailto:/urun_detay.aspx?urn=16889&ad=hydor-natural-zeolite-filtre-malzemesi-550-gr
mailto:/urun_detay.aspx?urn=6528&ad=prodac-zeolite-filtre-malzemesi-700-gr

Lav taşı paketten çıkıyor açık koyuyoruz.Onu nasıl ayırt edecem?Zeolit olarak ne almam lazım peki?Eskisini komple atacam o zaman.

Cem Bey, hangisini alayım şimdi? İyice kafam karıştı Lav taşı falan..Sipariş vermem lazım ama...

Cem, bu zeolit ömrü meselesi doğrudan akvaryum boyutu, hayvan oranı ve filtreye konan miktar ile alakalı. Ben Eheim 2260 filtresini senede bir kez temizliyorum. Atıyorum ama seachem denitrate bir sefer daha bile götürür. Yaklaşık 1,5 lt koyuyorum.

Mesut malzeme torbaları almalısın zaten. Bu dağılmayı engeller. Lav taşlarınıda iki torbada koyarsın. Zeolit te aynı şekilde. Seramik için gerek yok.
Malzeme torbası;
mailto:/urun_detay.aspx?urn=6679&ad=ti-sert-filtre-malzeme-torbasi

bu link verdiğim ürünler kendinden torbalı. hatta prodac aynı ammo gibi ve 200 gr fazla bu da büyük dış filtreler için uygun büyüklüğe geliyor.

mesut hydoru ben bitirdim prodac al. eğer dış filtren ufaksa tek file de yeter içinde iki file var.

lavda da bunu alabilirsin. hesaplı hatta bir kaç tane alabilirsin.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=6529&ad=prodac-filter-lav-700-gr

Bu satılan torba tek di mi? Zeolitten çıkıyor ona gerek yok o halde.Jebo 835 var bu arada.

torbalar tek satılır. dediğim her iki zeolit torbalı hazır vaziyette sadece yıkayıp uygun şekilde yerleştiriyorsun.

Geri