Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Dişbudak dalından yaptığım uyku ve soluk noktası

Cvp: Dişbudak dalından yaptığım uyku ve soluk noktası

Bizim ki kuru alanda kaşınmayı seviyor.Vantuz saplarına felan sürtünüyor.Bende kum olursa hem plastikten kurtulur hemde kaşıntısını giderir diye düşünmüştüm.

Ağaç kabuğu kullanabilirsin kuru alanda o zaman.İmkan varsa;doğadan da temin edilebilir böyle bir şey.Zemine uygun bir şekilde yeteri ebatta monte edildiğinde iş görür diye düşünüyorum.

Talaş felan nasıl olur yada uygun bir toprak varmı?

Toprak da kum gibi üzerine yapışabilir.Yapıştığı taktirde o şekilde suya girdiğinde uygun büyüklükteki bazı toprak parçalarının filtrenin debisini düşürme ihtimali olabilir.
JBL sayfasında talaş için uyumlu olduğu yönünde görüş belirtmiş.
Bahsettiği talaş(Hindistan Cevizi)

Sorunun çözümü için ağaç kabuğu ile aynı işlevi görebileceğini söyleyebiliriz sanırım.

-JBL Terracoco 5 Litre 19,81 Lira

-Çam Bakuğu 40 Litre 17 Lira

Fikir yürütüldüğünde alternatif bir şeyler de bulunabilir.
Şayet var olan kuru alanın fotoğrafını atabilirsen;istişare edebiliriz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Alt bağa ve bacaklar için tabanda silis kum. Boyun derileri için çoklu ve içinden tel geçen sert dallı ipek bitki bunu elektrik kablolarına sürtünerekte hallederler ama ipek bitki kadar randımanlı olmaz. Üst bağa için uygun ölçüde mango kökü. Hayvanın kaldırıp altına girebileceği kadar hafif; kaşınırken üstünden düşmeyecek kadar ağır ve tam kabuk altına girebileceği kadar yassı olmalı. Öncelik mango kökü ama daha uygun şekilli bulunamazsa opuwa veya mopani kökü de olabilir.

Talaşta kavak veya çam sakın kullanma böyle bir niyetin varsa. Ama yeme dişleme ve yutma riski unutulmamalı. Yeri geldiğinde mangoyu dahi liflerine ayırıyorlar.

Yeme olasılığını unuttuk işte evet.Daha ortada birşey yok zaten odontochelys düşünüyorduk daha ama içine ne koyacağımız dert oldu :)

Kuru alan tamamen silikonlanip uzerine dokulmedigi yani hayvana yapisma ihtimali oldugu syrece zeminde boyle malzemeler kullanmak bencede sikintili

Opuwa kokude onermem suda sanki etrafinda orumcek agi gibi birsey olusuyor

Mopani ve Opuwa menşei bakımından farklılık gösteriyor zaten.İmkan dahilinde Mangrovdan şaşmamak gerek.

Evet aslında ilk başta kum etrafında planladığım için diğer alternatiflerin dezavantajlarını hiç düşünmemiştim.Eğer yeni bir alternatif bulursam burada paylaşıcam.Fikirleriniz için teşekkür ederim :)

Öncelikle konunun ilk mesajında gördüğüm düzenek çok güzel olmuş, tebrikler. İlk etepte dinlenme yada uyku önlemi için iyi. Ama ben her zaman kademeli seviyelerde istedikleri su derinliğinde dinlenebilecekleri birkaç alternatif olmasından yanayım. Yani yukarı çıkan bitki, uzunlamasına kök yada kayalar, yada uygun yapılmış eğimli bir yapay düzenek. Bu alternatif dinlenme yerleri yoksa zamanla geliştirmeyi öneririm.

Kuru alan konusunda doğada iki seçenek var; Taş yada kum. Yumurtlama durumu olmadığı sürece en iyi seçenek taştır. Bunu ya kayaları üst üste koyarak yapmalı yada yerden tasarruf etmek için yapılan akvaryum üstü kuru alanı taş kaplayarak yapmalı. Ben akvaryum üzeri kuru alanlarımı taş kaplı kullanıyorum. Alternatif olarak kullanılan halı kaydırmaz yada paspas çok zararlı değilse de yapay ürün olduğu için son tercih olmalı. Yumurta almak için düşünülen kumlu kuru alan ise mümkünse akvaryum tabanı ile aynı renkte tercih edilmeli. Nede olsa kuru alandan akvaryuma zamanla hayvanın üzerinde taşınacaklar. Toprak, talaş vs hem uygunluğu tartışılır, hemde akvaryuma taşınırsa kirlilik ve hayvanlar için olumsuz koşullar oluşturur. Kaşınan hayvan kuru alanda kum kullanırsa üzerine yapışanlardan rahatsız olacak ve fazla durmayacaktır. Bence sudaki kumu ve kuru alandaki diğer malzemeleri kullanmaya devam etmeli.

Abi akvaryumda uyumak için alternatif 3 nokta var.
1-Kuru alana tutunup istediği seviyede uyuyor.
2-Dişbudak
3-Bizim filtre kuru alanın altında(karanlık) oraya hem saklanabiliyor hem dinlenme sehpası olarak kullanabiliyor(su seviyesi boyun mesafesinde) hemde bazen uyuyor.
Kuru alan için araştırma yapıcam bakalım :)

Çok iyi. Çeşitli alternatifler olması rahat ettirir.

Artık uyurken veya dinlendirken tutunmanın dışında isterse üstünede çıkabilecek.
Yeni düzenleme;
su kaplumbağası akvaryumu

Moderatör tarafında düzenlendi:

güzel olmuş kadir düşüncende güzel. özellikle uyku zamanı için güzel yer olmuş. bir kaç vantuz daha yedekte tut büyüdüklerinde iki vantuzu da ağırlıklarıyla yerinden attrırlar.

Teşekkürler cem abi bende öyle düşünüyorum zaten o zamana kadar bu ara geçişli ile devam edicez. ????

kadir kızma bana ama ben bunu mıncıklarım ya çok şeker şu tipe bak ya artis hele birde minicik elleriyle tutunması yokmu yerim o ballarını onun :)

Maşallah de :))

bütün kaplumbağalara maşallah subhanallah tebarekeallah :)

Geri