Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Dobim

Sibel 01

Bronz 5 Üye
Benim dobim var yani su su kaplumbagası ama anlayan veteriner yok 3 veya 4 aylık ilk geldiğinde iştahlı idi ısıtıcı ve uv işigi var suyuna önem veriyorum her neyse iştahı gitti mantar dedi tedavi etmeye çalıştım işte az suya dr amimal damlar kendinide batikonla hafif fircala dedi yaptım ama gene yemiyor kuru uerde fena hareket halinde ama attıgım mama hep duruyor ha bide suda baloncuk cıkarıyor ya ben ne yapmalıyım yemege yaklaşıylr agzını acoyor ama yemiyor lütfen yardım edin cigerlerinde birşey mi var tşkler

Merhabalar ,

Hayvanın kabuk boyu kaç cm?

Hayvanı siz alalı ne kadar süre oluyor?

Hayvan yaklaşık ne kadar süredir yemek yemiyor?

Hayvana verdiğiniz yemler neler?

Isıtma lambanız var mıydı yoksa kuru alanda sadece uv ışık mı kullanıyorsunuz?

Hayvanın kabuğunun fotoğrafını atın mantar var mıymış kontrol edelim.

Dr animal bildiğim kadarıyla deriye uygulanıyordu suya damlatılıyor mu emin değilim ama bence damlatmayın.

Hayvanın üşütmüş olma ihtimali var mı?

İnternetten ya da bulabilirseniz petshoptan deep fix reptivit vitamin damla alın. 1 hafta boyunca her gün hayvanı dik tutup ağzına ruj sürermiş gibi 1 damla damlatın.

Sorulara cevap verin ona göre tedavi önericem.

Merhabalar ,

Hayvanın kabuk boyu kaç cm?

Hayvanı siz alalı ne kadar süre oluyor?

Hayvan yaklaşık ne kadar süredir yemek yemiyor?

Hayvana verdiğiniz yemler neler?

Isıtma lambanız var mıydı yoksa kuru alanda sadece uv ışık mı kullanıyorsunuz?

Hayvanın kabuğunun fotoğrafını atın mantar var mıymış kontrol edelim.

Dr animal bildiğim kadarıyla deriye uygulanıyordu suya damlatılıyor mu emin değilim ama bence damlatmayın.

Hayvanın üşütmüş olma ihtimali var mı?

İnternetten ya da bulabilirseniz petshoptan deep fix reptivit vitamin damla alın. 1 hafta boyunca 2 günde bir hayvanı dik tutup ağzına ruj sürermiş gibi 1 damla damlatın.

Sorulara cevap verin ona göre tedavi önericem.

Öncelikle tşkler cevap için 5 aydır bizimle 5veya 6cm kabuk boyu son 15 gündür işrahsız ısıtıcı 27 derece ve ayrı yeten düne kadar uv işigi da vardı bozuldu uv işigi günde 2 veya 3 saat çalıştorıyordum adasına çıkınca arada da kuru karides veriyorum çok güzel yiyordu artık yemiyor

Ekli dosyalar

• 20240503_205236.jpg
    20240503_205236.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 18
  • 20240503_205258.jpg
    20240503_205258.jpg
    6.1 MB · Görüntüleme: 18
Isıtma lambası almanız gerekiyor. Şu konudan bilgi alabilirsiniz :

Kuru alan konusunda da şu konuya bakabilirsiniz :

Eczaneden genta ya da gentagut göz damlası alın her gün sabah akşam hayvan ağzını açarsa 45 derecelik açıyla tutup ağzına 2 damla damlatın eğer açmazsa hayvanı dik tutup ağzına ruj sürermiş gibi 2 damla damlatın.

Vitamini de 1 hafta boyunca her gün ağzına aynı genta gibi 1 damla damlatın eğer ağmazsa dik tutup ruj sürermiş ağzına 1 damla damlatın.
Vitamini gentadan uzak bir vakitte verin aynı anda vermeyin.

Isıtma lambasını en yakın zamanda halletmeye çalışın.
Su ısıtıcı 28 dereceye ayarlı olsun.

Eczaneden genta ya da gentagut göz damlası alın her gün sabah akşam hayvan ağzını açarsa 45 derecelik açıyla tutup ağzına 2 damla damlatın eğer açmazsa hayvanı dik tutup ağzına ruj sürermiş gibi 2 damla damlatın.

Vitamini de 1 hafta boyunca her gün ağzına aynı genta gibi 1 damla damlatın eğer ağmazsa dik tutup ruj sürermiş ağzına 1 damla damlatın.

Çok tşkler çok sagol yanlış yaptığım birşey varmi arıtma suyu kullanıyordum kullanöa dediler ya laynarılıp dinlenmiş su yada hazır su kullanıyprum 3güne bi degilştiriyorum ısıtma yapmadan koymadım hiç kuru yerde fena hareketli ben nerde yanlış yaptım hatta irenç canlı un kurdu verdimm sonra başka canlıya bir başka canlıyı veremedim 😁yumurta haşladım beyazı verdim ama iyileşsin size ne dua ederim çok sagolun

Çok tşkler çok sagol yanlış yaptığım birşey varmi arıtma suyu kullanıyordum kullanöa dediler ya laynarılıp dinlenmiş su yada hazır su kullanıyprum 3güne bi degilştiriyorum ısıtma yapmadan koymadım hiç kuru yerde fena hareketli ben nerde yanlış yaptım hatta irenç canlı un kurdu verdimm sonra başka canlıya bir başka canlıyı veremedim 😁yumurta haşladım beyazı verdim ama iyileşsin size ne dua ederim çok sagolun
Eger uv lambası tekrardan bılamazsam yurtdısındandı ne kullana bilirim son sorum nasıl olmalı uzaklıgı

Uv lambaya gerek yok hayvan daha küçük şimdilik sadece ısıtma lambası yeter 42 ya da 52 watt halojen ampul alın.

Isıtma lambası mesafe ayarında hayvanın sırtı hizasına denk birşey koyup (kibrit kutusu olur) üzerine cam derece yatırıyoruz. Yarım saatlik ölçümde 32 derece olduğu nokta uygun mesafeyi verir. İlk konumlandırmayı 15 cm mesafeden yapın duruma göre yükseltir yada alçaltırsınız.

Suyu ayarladıktan sonra hayvanı akvaryuma alın hayvan akvaryumdayken su koymayın eğer yapıyorsanız.
Hayvan bu esnada kuru çıkamayacağı bir kapta dursun üstüne de ısıtma lambasını doğrultun.

Canlı hayvan vermeyin.

Haşlanmış yumurta akı veya birkaç dakika haşlanmış kıyma verebilirsiniz eğer yerse haber edin.

Uv lambaya gerek yok hayvan daha küçük şimdilik sadece ısıtma lambası yeter 42 ya da 52 watt halojen ampul alın.

Isıtma lambası mesafe ayarında hayvanın sırtı hizasına denk birşey koyup (kibrit kutusu olur) üzerine cam derece yatırıyoruz. Yarım saatlik ölçümde 32 derece olduğu nokta uygun mesafeyi verir. İlk konumlandırmayı 15 cm mesafeden yapın duruma göre yükseltir yada alçaltırsınız.

Suyu ayarladıktan sonra hayvanı akvaryuma alın hayvan akvaryumdayken su koymayın eğer yapıyorsanız.
Hayvan bu esnada kuru çıkamayacağı bir kapta dursun üstüne de ısıtma lambasını doğrultun.

Canlı hayvan vermeyin.

Haşlanmış yumurta akı veya birkaç dakika haşlanmış kıyma verebilirsiniz eğer yerse haber edin.
Tamam dır tşkler çok çok tşkler tabiki yazacam yesin

Isıtma lambasını alınca suyu 28 derece olacak şekilde ayarlayın. Bunun için iç derece kullanmanız net ısı değerini verir.

Hayvanın mümkünse başı dışarıda iken gözlerinin resmini çekip atabilir misiniz?

Göz ve kulakları sağlıklı. Üşütmeye bağlı bir durum olabilir. İlaç ve vitamini 4 gün uygulayın. Sonucuna bakalım.

Her dediginizi yaptım vitamini ruj sürer gibi bir damla 4 saat sonra göz damlası ını iki damla ruj sürer gibi suyunu degiştiridm 30 ayarladım su ısıtıcısını derece aldım içine sonrada işık olayını hallettim dediginiz lambayı aldım koydum

Ekli dosyalar

• 20240504_233130.jpg
    20240504_233130.jpg
    735 KB · Görüntüleme: 19
Tamam gayet güzel. Bunlarla birlikte hayvanın toparlaması hızlanır.

Hafif plaka parçaları kalmış. Ara çizgiler genişlemiş bu büyüdüğüne işaret. Büyüyen hayvan hasta değildir. Gözlerde iyi gözüküyor.

Geri