Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

ecolite lamba ile gece ışığı denemesi

bumble bee

Bordo Bereli
Geçen aklıma takılmış ve bahsetmiştim exo terra gece lambasının patlak gelmesi (ki normalde de sağlam bir ürün değilmiş, çabuk patlıyor vs ) ve en yakini 15 güne gece lambası temin edemeyecek olmam beni farklı metodlar uygulamaya fikir aracı oldu.

Dün gece yatarken kaplumbağamın birinin tutunacak yere uyku sersemine iyi tutunamaması, su yüzeyine çıkma isteğinin, tahminime göre ısı konusundan dolayı da çıkamayışını sezmemden dolayı saat 3,5 da uykuyu bırakıp harıl hurul keçeli kalem aramaya yöneltti beni. Bildiğimiz Ecolite 52 w halosoft ampulü boyamaya başladım. Bittiğinde de umutluydum mailto:/6321incit6832187.jpg .

Emme ve lakin kafamda kurduklarım tutmadı.

1) Boyadığım kalem bildiğimiz keçeli kalemdi, bu faber castel vs markaların özel cam boyama için yapılmış kalemlerinde değildi. Bunun için ampulu yuvasına takarken silinmeler oldu tuttuğum yerlerinde. Olsun bee dedik tekrardan boyadık ampulu taktıkdan sonra yuvaya.

2)Ecolite52w ampulün ışık gücü gerçekten gece düzeyine göre ne kadar boyarsan boya güçlü çıkıyormuş. O loş karanlıkta kendi gözüme tuttuğumda ben bile rahatsız oldum. Bundan ötürüde yavrucakların gece uykusunu riske atamadım en azından tutunabilen için.

3) Aklına öyle her esen gerçekte rahatca olmuyormu :D

Yapılabilecekler !

- Aynı ampulün daha düşük Watt ları alınıp denenebilir. Alırken görmüştüm ama yalan söylemeyim en düşüğü kaç Watt tı hatırlamıyorum.

*Emre abi sende heveslenmiştin ama en azından ben beceremedim sen becerirsen bizide bilgilebndirirsin :)[/align]

Cvp: ecolite lamba ile gece ışığı denemesi

Emin, gece gece iyi uğraşmışsın. Ampulü gece lambası gibi boyamışsın. Demekki keçeli kalem olmuyor. İhtiyacım olduğunda sulu boya tarzı yönteme giderim bende. İçeride hapsedeceği ısı lambayı ne derecede olumsuz etkiler bilemiyorum ama bende bunu denerim. Yada en iyisi cam boyası.
Deneyip paylaştığın için teşekkürler.

Dediğin gibi abi cam boyası ile denemek lazım. Dün zaten korkduğum durumdan bir tanesi de keçeli kalemin aşırı alkol karışımı kokusuydu. Lamba boyandıktan sonra ağır bir kokuya sahip oldu ve taktıkdan sonra alacağı ısı ile birlikte kokuyu veya üzerindeki boyayı tehlike arz edecek şekilde salmasından şüphelendim. Neyse en azından keçeli ihtimalini sildik :)

Aynen eleme yöntemi iyi oldu. Ben bakınayım bu konuda uygun neresi var.

ampulü ziyan etmeyi göze alırsanız yağlı boya ya batırıp kuruttuktan sonra denemek lazım. ısıya dayanıklı bir boya; yalnız koku yapabileceği gibi. ısının çıkmasını engelleyeceği için patlama riski de doğurabilir.

cem abi o zaman senin dediğini kaplumbağalara doğru tutarken değilde boş bir alana 5 6 saat tutmak lazım

emin o şekilde iyi olur. hatta soba ve boruları için kullanılan yaldızlı boyalar var rengi gümüşi ama ısıya dayanıklıdır. fakat çok sulu yapısı var ve cama tutunması olur mu bilmiyorum. bir kaç kat atmak lazım.

yağlı boya çok iyi kurumalı ama bu ısı konusunda ne netice verir bilmiyorum.

Ben bunu cam boyası ile araştırayım. En garanti o gibi.

Abiler yeni bir boya ile denedim. Yaklaşık 2 saat önce boyadım ve su an taktım, eğer tutarsa detaylı bilgileri paylaşacağım birazdan

Maalesef yine hüsran :( kırtasiyeden aldığım akrilik boya ile denedim. tuvallerde kullanılıyor, Kokusuz ve çabuk kuruyan bir yapıya sahip olduğu için birde bununla deneyim dedim ama taktıkdan 5 dk sonra lamba ısınınca erimeye ve koku salıp duman çıkarmaya başladı. Biraz daha dursa takılan aparatı bile bozacaktı herhal hafif duman çıktı :( Sonuç olarak bir deney daha gerçekleşmiş olup bir ampul daha çöp oldu :D

mailto:/3519incix6051786.jpg

Emin bu bayağı kalın olmuş sanırım. Ben bu cam boyası işini ihmal etmiyim. Yarın nasılsa uzatma kablosu için bauhausa gideceğim. Oraya sorayım, varsa alır bende deneylere başlarım :) Gitmişken ecolite akkorda alayım bari. Onda da denemek gerekebilir.

Valla sırayla deniyoruz abi tutturana kadar. Hayır harbiden uyuz oldum Exo terranın glo nigt ürününe. Daha yeni aldım ve gece taktım çalıştırmak için 45 dk içinde patlamış :/ Azda değil 25 TL kendisi. Alternatiflere yönelip halletmek lazım abi

akrilik boyalar ısıya gelmez. üzerinde yanıcıdır ibaresi olan boyalardan uzak durulmalı. yalnız bu işi su bazlı yağlı boyalar çıktı. onlar uyabilir. veya su bazlı duvar boyaları. ben duvarları boyadığımda ampule de geldiğini ve bu şekilde bir süre kullandığımı hatırlıyorum.

Dur bakalım abi en yakın zamanda onunla da dener bir ampulü feda edebiliriz :)

emin 25 wattlık dene hayvan sabaha kadar uyuyacağına göre üstü fazla sıcak verecektir. sabah kalktığında tepside fırınlanmış kaplumbağa olmasın. zaten bu iş süreli büyüdüklerinde istesen de orada durmuyorlar.

Tamam abi dikkate alacağım bu 25 Watt olayını. Yalnız benim aklıma takılan bu nigt glo 50 Watt lık takıyoruz. Bunun verdiği 50 Watt ile bizim ecolitenin 25 wattının ısı değerleri birbirine anca mı denk oluyor

yok ben fazla masraf yapma normal bir ampul kullan diye dedim. kıskaçlı lamba oynar başlıklı belli bir mesafeden işini görür. hayvanda bunalmaz sende fazla elektrik harcamamış olursun. 52 wattlık 68 w ayarında o ayrı, o normal olarak fazla gelebilir. işi başarırsan bunun altında bir ampul var diye hatırlıyorum ecolite'te. 40-50 w arası birşeydi çıkış enerjisi.

Cem bey, kuru alanda ısıtıcı ampul kaç watt olmalı ve hayvana ne kadar mesafede durmalı ?

Şahsen ben 40 watt ampul kullanıyorum ve 16 cm mesafede duruyor şu an ampul.

Umut,

Bizde bu konu başlığında adı geçen ampulü kullanıyor ve şahsen ben 17 cm den tutuyorum. Bana göre önemli olan ampulün halasoft olması, kaç cm den tutulması gerektiği ise, kuru alana bir derece koy ve ölç bence. Eğer 31-33 c arası ise uygundur.

Bu arada bende görmüştüm cem abi o düşük ampulleri. Dediğin gibi tutarsa ortak bir kararla watt ı belirleriz forumda

benim kullandığım ampul halasoft. Emin sen kaç watt kullanıyorsun ?

Ecolite 52 w olanlar kullanılıyor. Ama Emin güzel değinmiş, derece ile ölçülmeli. Aynı ampulü ben 16 cm mesafeden tutuyorum. Bu farklar evlerin yani hayvanların bulunduğu odalarında ısı farkının ampulün etkisini belirlemesinden kaynaklı. 40 w soft ampul 16 cm mesafede uygun. Oda sıcaklığına göre bu mevsimde 30-34 derece bir ısıyı sağlar bence. Genede ısıyı ölçüp mesafede oynama yapılabilir.

Bence gece lambasıda 40 w tan aşağı olmamalı. Kuru alan su ısısından aşağı kesinlikle düşmemeli.

Geri