Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Eheim 2008 Aldım, Dış Filtre Kullanmalımıyım

erguven17

Yeni Üye
Herkese merhabalar, aranıza yeni katıldım biraz acemiyim bu hobide. 

Bir yakınım artık bakamayacağını söylerek 15 yıldır bakmaya çalıştığı nasıl olduysa ölmeden büyüttüğünü kaplumbağasını elime tutuşruverdi, hemde yıllardır ufacık akvaryum bile denilmeyecek filtrenin dahi olmadığı bir kabın içinde.

Bende hayvana acıyarak nedir, nasıl bakılır diye bir bakım işine giriştim. Konuyu fazla dağıtmadan yardımlarınıza ihtiyacım var.

60 Litrelik bir su tankı edindim. Eheim 2008 bir iç filtre aldım. Biraz acemice araştırmalar sonucunda dış filtre olarakta Sun Sun 603b aldım. Acaba Eheim 2008  yeterli olurmuydu onu bilemiyorum. 

Dış filtreyi biraz araştırmalarım sonucunda bir modifikasyon yapmam gerektiği bilgilerini edindim. Ama herkes farklı şeyler söylemekte. Kafam biraz karıştı açıkçası. Sizce dış filtre için, bana yeterli olacak almam gereken malzemeler nelerdir sizlere danışmak istedim.

Yardımlarınız için teşekkürler şimdiden.

Keşke almadan danışsaydın. Hayvanın kabuk boyu ne kadar ?

Acemilik işte almış bulundum. 14 cm kadar kabuk boyu var.

Kabuk 10cm yanlış yazmışım.

Cvp: Eheim 2008 Aldım, Dış Filtre Kullanmalımıyım

iç filtreyi bi süre bende kullandım iyi bir iç filtre lakin hacmi büyütceğiniz zaman yeterli olmayacaktır, iç filtre ayrı iş dış filtre ayrı iş yapar o yüzden birbirlerinin yerine düşünmemelisiniz

Merhaba, söylediğiniz filtreleri kullandım, 60 litrelikte eheim 2008 biraz zayıf kalıyor özellikle hava kabarcığı yok denecek kadar az veriyor ama filtre haznesi ve süngeri geniş olduğu için uzun süre temizlenmeden idare ediyor.

Sunsun 603b oldukça zayıf bir dış filtre ama başlangıç için yeterli, içindeki süngerleri ayırın, sırasıyla en alttan; seramik halka(pislikleri tutmak için), üzerine içinden çıkan süngerin birini yarıdan kesip koyabilirsiniz(normal hali çok kalın, yer kaplıyor gereksiz) onun üzerine bakteri yuvası için substrat olabilir veya ben ucuz Eurostar Aquaclay kullanıyorum iş görüyor 10 lira civarı 1 paket yetiyor, onun üstüne yine kesilen süngerin diğer yarısı, üzerine karbon+zeolit karışımı ve en üste elyaf (sera marka çok iyi) bu dizilim iş görecektir öneririm, onun dışında içindeki süngerlerle sadece ic filtre gibi suyu temizliyor bakteri kültürü oluşmuyor.

Dış filtre dediğim şekilde kurulmazsa sadece ic filtre ile su kaba pislikten arınir ama zamanla sararır, kokar, yosunlanma oluşur. Bakteri oluşumu şart.

Akvaryumu yaza doğru büyütmen kısaca ömürlüğe geçmen gerekecek.

Hayvanın o şartlarda ölmeden bu boya gelmesi iyiymiş normal şartlarda bakılsaydı şu an 25 cm kabuk boyu civarlarında olmalıydı.

2008 yeterli gelirdi. Kısa süre kullanacaksın. Sonuçta akvaryum değişmeli. Ama çöp olmaz. Ömürlükte dış filtre yanında suda uçuşan derileri toplamada kullanmaya devam edersin. Ama daha kullanmadıysan 2010 ile değişmen iyi olur.

Sun sun'u sat istersen yada bu sürede kullanmak istersen. Jbl symec elyaf, eheim carbon ve zeolite alacaksın prodac marka zeolite olabilir. Zeolite yerine jbl clearmec'te kullanabilirsin. Bir de bir kaç tane filtre torbası al. Ti-sert marka kullanışlı yada müjdenin 1 liraya satılan diz altı kadın çorabı da olur.

Eğer filtreyi kullanmayı düşünür ve bunları alırsan o vakit malzemeleri nasıl kullanacağını anlatırım.

Bu konuyu da incelemen iyi olur. Bakım konusunda detaylı bilgiler var.
mailto:/forum/konu-slider-turu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu.html

Filtre suyu alttan verdigi icin dizilimi tam tersi yapmak lazim yazmayi unuttum veya motoru yukari takilacak.

Cvp: RE: Eheim 2008 Aldım, Dış Filtre Kullanmalımıyım

Azman' Alıntı:
Merhaba, söylediğiniz filtreleri kullandım, 60 litrelikte eheim 2008 biraz zayıf kalıyor özellikle hava kabarcığı yok denecek kadar az veriyor ama filtre haznesi ve süngeri geniş olduğu için uzun süre temizlenmeden idare ediyor.

Sunsun 603b oldukça zayıf bir dış filtre ama başlangıç için yeterli, içindeki süngerleri ayırın, sırasıyla en alttan; seramik halka(pislikleri tutmak için), üzerine içinden çıkan süngerin birini yarıdan kesip koyabilirsiniz(normal hali çok kalın, yer kaplıyor gereksiz) onun üzerine bakteri yuvası için substrat olabilir veya ben ucuz Eurostar Aquaclay kullanıyorum iş görüyor 10 lira civarı 1 paket yetiyor, onun üstüne yine kesilen süngerin diğer yarısı, üzerine karbon+zeolit karışımı ve en üste elyaf (sera marka çok iyi) bu dizilim iş görecektir öneririm, onun dışında içindeki süngerlerle sadece ic filtre gibi suyu temizliyor bakteri kültürü oluşmuyor.

Dış filtre dediğim şekilde kurulmazsa sadece ic filtre ile su kaba pislikten arınir ama zamanla sararır, kokar, yosunlanma oluşur. Bakteri oluşumu şart.

Teşekkürler güzel bilgiler için. İlk etapta ileriyi pek düşünemedim. Tek amacım şuan ki kötü durumdan onu kurtarmak olduğu için 1 günde topladım malzemeleri. İçeriye girip araştırdıkça farklı şeyler çıkıyor. Keşke en başta sizlerden yardım alsaydım. Önerilerinizi değerlendiricem.

cem' Alıntı:
Akvaryumu yaza doğru büyütmen kısaca ömürlüğe geçmen gerekecek.

Hayvanın o şartlarda ölmeden bu boya gelmesi iyiymiş normal şartlarda bakılsaydı şu an 25 cm kabuk boyu civarlarında olmalıydı.

2008 yeterli gelirdi. Kısa süre kullanacaksın. Sonuçta akvaryum değişmeli. Ama çöp olmaz. Ömürlükte dış filtre yanında suda uçuşan derileri toplamada kullanmaya devam edersin. Ama daha kullanmadıysan 2010 ile değişmen iyi olur.

Sun sun'u sat istersen yada bu sürede kullanmak istersen. Jbl symec elyaf, eheim carbon ve zeolite alacaksın prodac marka zeolite olabilir. Zeolite yerine jbl clearmec'te kullanabilirsin. Bir de bir kaç tane filtre torbası al. Ti-sert marka kullanışlı yada müjdenin 1 liraya satılan diz altı kadın çorabı da olur.

Eğer filtreyi kullanmayı düşünür ve bunları alırsan o vakit malzemeleri nasıl kullanacağını anlatırım.

Bu konuyu da incelemen iyi olur. Bakım konusunda detaylı bilgiler var.
mailto:/forum/konu-slider-turu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu.html

Teşekkür ederim yararlı bilgiler için aşağıdaki linki komple okudum. Hatta yem programını çıktı aldım ona göre veriyorum yemlerini. 

Dediğiniz gibi daha büyürse sanırım yazın ömürlük olana geçmek zorunda kalıcam. Bu süre zarfında kullanmak durumundayım dediğiniz malzemeleri toparlayıp tekrardan yazarım size.

sunsun u ilerde ön filtre olarak kullanabilirsin, arada bir açıp onda biriken kaba pisliği temizlersin esas dış filtreye kaba pislik gitmez ve daha fazla biyolojik arıtma malzemesi koyabilirsin
mailto:/zaEj06.jpg

Kerem sun sun'u çalıştırıyor musun yoksa eheimın gücü ile mi su dönüyor. Sonuçta eheimın debisi güçlü sorun çıkmasın.

Hortumlardaki biriken kirler için jbl'nin hortum temizleme fırçası var onu kullanabilirsin. Bir ucunda ufak diğer ucunda kalın fırça var. Eheimın hortumu tetraya göre ufaktır büyük fırça girmeyebilir o parçayı sökebilirsin.

Kuru alan ile ilgili bi sorum olucaktı.

Uvb lamba siparşi verdim gelecek. Isı için spot lamba temin edicem. Şuan için tasarruflu beyaz ampul takılı. Eski tip ampullerden bulamadım markette.  Akvaryumda ondan başka ışık yok. Onuda sürekli yakmalıyımıyım. Veya ısıtıcı ve uvb lambalar haricinde bir ışıklamdırma gereklimi. Geceleri karanlıkta sorun yaratırlarmı.

bu sunsun deil jebo 225 di sanırım, çalıştırmıyorum ( görünen fiş onun zaten ) filtre sadece hazne görevi görüyor, hortum içindeki kirler için parça sünger kullanıyorum, hortum çapından büyük süngeri hortuma tıkıp, tıkılan yerden tazyikli su verdiğinde iç çeperlerde kalan her şeyi söküp alıyor sünger, kullandığım hortumda jblden kalan hortum debi olarak da rahatsız edici bir durum yok

mailto:/l3zQ3B.jpg

kompakt florasanlar ısı çok çok az verir işe ( ne kadar az ısı üretirse o kadar tasarufludur ) yaramaz o yüzden, halojen ampüller genelde elektrikçilerde oluyor marketlerde bulamayabilirsin, akşam üstü ısıtma ışığı kapandıkdan sonra hayvan aydınlatılmayan bir odada ise ayrıca ışık alman gerekebilir ve oda tam karanlık oluyorsa gece lambası koyup uyanırsa sağa sola dalaşmasını önlemen gerekebilir

İyi fikir. Bu açıdan bakarsak sun sun da çöp olmaz. Ama hayvanlar yetişkin düzeye geldiğinde kova küçük olduğu için kir çabuk dolacak. Temizleme sıklığı artacak diğer taraftanda ana dış filtreyi temizleme derdi azalacak. Döngü sistemi güzel çalışacak.

Seramik ve süngeri ön filtreye aldığınızda ana filtrede bir sepet daha boşa çıkacak.

Bauhaus'ta satılan ecolite marka ampul var. Elektrikçilerde de bizim marka yerli üretim ampuller satılır. Mahalle arası bulman zor ama elektrikçilerin bir arada olduğu bir semt varsa bulabilirsin. Soft olanını alacaksın.
mailto:/forum/konu-isitma-ve-gunduz-isigi-icin-ampul-ecolite-52-w.html

Spot tipleri önermiyorum. Mesafe sağlıklı ayarlanmaz ise hayvanı kızartır. Düşük watt'ta yüksek ısı verir.

Isıtıcı ampul 12 saat yanacak. Uv ampul 3 saat yeterlidir. Bu da hayvanın en çok çıktığı zamana denk getirilir. Öğlen civarı gibi.

Lambalar için zamanlayıcı al. Kendi açılıp kapansın. Aydınlatma başlığı öne çıkan konuları incelersin.

Hayvan kuru alanda uyumuyorsa gece için ısıtma lambasına gerek yok. Bu iş için mavi yoksa yeşil renk 40 W ampul kullanırız. Dolaştığında bulursan bir tane al dursun. Hayvan hastalığa bağlı hastalıkta da gece kuru alanda durabilir o zaman kullanırsın.

Isıtmayı 07:00-19:00 arası yakarız. Sonrasında 1-2 saat dalgıç florasan yakılabilir. Mavi renk 6 W. Bunu suya batırma su üstüne paralel konumlandır. Su içine kaçabiliyor. Sonuçta 12 volt kaçak hayvanı o kadar etkilemiyor ama florasan pert oluyor. Oda ışığı yanıyorsa buna gerek yok.

En geç 21:00'de hayvanları yatırıyoruz. Bu saatten sabaha kadar sokak lambası ışığı yeterli, ışık gelmiyorsa oda prizine takılan led gece lambası kullan. Bu loş ortam sağlayıp hayvanın akvaryum içinde bir cisme çarpmasını önler. Bunun için osramın golf topu şeklinde kendinden fişli sensörlü lambasını al. Zamanlayıcıya para vermezsin. Uzun ömürlüdür. Senelerce gider. 25 tl civarı olması lazım.

aynen seramik, sünger, elyaf ve karbon-zeolit karışımını onda tutuyorum esas dış filtrede sadece substrat var, jbl de de aynısını yapmıştım onda debi bu kadar iyi değildi ama yinede ön filtre rahat 2-3 ay götürüyordu. işte şimdi hortum aralarına birer musluk ekleyip ön filtreyi açma zamanı geldiğinde fazla uğraşmadan ve sağı solu batırmadan kaba pislikleri temizlemek.

Yapı marketlerin bahçe bölümüne bir bak, musluklu bir şey gördüm diye hatırlıyorum. Şu çim fıskiyeleri için dağıtıcı.

Yada metalden yapacaksın. Küresel vananın iki ucuna rekordu galiba iki ucu yivli olan takacaksın. Onlara da hortum ucu giren o musluk uçlarını. Hortumları da bunlara kelepçe ile tutturdun mu tamamdır.

mailto:/product_info.php?cPath=9420_1202_1375_9391&products_id=30420 
bu var işte bunu takıp hortumu kelepçeliycem, nalburdan yada dediğin gibi yapı marketten temin edip

Kerem hocam o tavsiyeniz icin ozel tesekkürlelerimi sunuyorum, bende 2-3 aydir hortum temizlemek icin o yontemi uyguluyorum, tazyikli su icinde dus basligini söküp spiralin ucunu hortuma dayiyorum muslugu aciyorum tertemiz yapip atiyor icinden sungeri.

Cvp: RE: Eheim 2008 Aldım, Dış Filtre Kullanmalımıyım

cem' Alıntı:
Bauhaus'ta satılan ecolite marka ampul var. Elektrikçilerde de bizim marka yerli üretim ampuller satılır. Mahalle arası bulman zor ama elektrikçilerin bir arada olduğu bir semt varsa bulabilirsin. Soft olanını alacaksın.

Spot tipleri önermiyorum. Mesafe sağlıklı ayarlanmaz ise hayvanı kızartır. Düşük watt'ta yüksek ısı verir.

Isıtıcı ampul 12 saat yanacak. Uv ampul 3 saat yeterlidir. Bu da hayvanın en çok çıktığı zamana denk getirilir. Öğlen civarı gibi.

Lambalar için zamanlayıcı al. Kendi açılıp kapansın. Aydınlatma başlığı öne çıkan konuları incelersin.

Hayvan kuru alanda uyumuyorsa gece için ısıtma lambasına gerek yok. Bu iş için mavi yoksa yeşil renk 40 W ampul kullanırız. Dolaştığında bulursan bir tane al dursun. Hayvan hastalığa bağlı hastalıkta da gece kuru alanda durabilir o zaman kullanırsın.

Isıtmayı 07:00-19:00 arası yakarız. Sonrasında 1-2 saat dalgıç florasan yakılabilir. Mavi renk 6 W. Bunu suya batırma su üstüne paralel konumlandır. Su içine kaçabiliyor. Sonuçta 12 volt kaçak hayvanı o kadar etkilemiyor ama florasan pert oluyor. Oda ışığı yanıyorsa buna gerek yok.

En geç 21:00'de hayvanları yatırıyoruz. Bu saatten sabaha kadar sokak lambası ışığı yeterli, ışık gelmiyorsa oda prizine takılan led gece lambası kullan. Bu loş ortam sağlayıp hayvanın akvaryum içinde bir cisme çarpmasını önler. Bunun için osramın golf topu şeklinde kendinden fişli sensörlü lambasını al. Zamanlayıcıya para vermezsin. Uzun ömürlüdür. Senelerce gider. 25 tl civarı olması lazım.

Harika bilgiler çok teşekkürler

erguven17' Alıntı:
cem' Alıntı:

Harika bilgiler çok teşekkürler. Saat 21:00'de hayvanları yatırıyoruz demişsiniz, biz nasıl yatırıcaz onları kendi uyumuyorlarmı :)

Yatırıyoruz dediğim ışıklar kapanıyor. Bir tek pencereden gelen ışık perde kapalıysa dediğim led lamba kullanılıp loş ortam yapılıp bırakıyoruz. 20:30 gibi de olabilir. İyi uyku alması önemli. Bu gelişimi içinde faydalı. Yeterli uyku almayan hayvan hırçın olur. Ya akvaryumdaki ekipmanlara ya da varsa diğer hayvana dalaşır.

Geri