Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Eheim 2008 Aldım, Dış Filtre Kullanmalımıyım

Cvp: RE: Eheim 2008 Aldım, Dış Filtre Kullanmalımıyım

cem' Alıntı:
Yatırıyoruz dediğim ışıklar kapanıyor. Bir tek pencereden gelen ışık perde kapalıysa dediğim led lamba kullanılıp loş ortam yapılıp bırakıyoruz. 20:30 gibi de olabilir. İyi uyku alması önemli. Bu gelişimi içinde faydalı. Yeterli uyku almayan hayvan hırçın olur. Ya akvaryumdaki ekipmanlara ya da varsa diğer hayvana dalaşır.

Anladım.

Hayvan beni görünce çılgına dönüyo, tırmanmak çıkmak istiyor, elimi takip ediyor. Acaba bi problem mi var, yoksa oyun mu yapıyor.

erguven17' Alıntı:
Anladım.

Hayvan beni görünce çılgına dönüyo, tırmanmak çıkmak istiyor, elimi takip ediyor. Acaba bi problem mi var, yoksa oyun mu yapıyor.

Bu arada dediğiniz malzemeleri alıyorum. Karbon ve zeolit yeterli oluyor dimi. Diğer arkadaş seramik falan da yazmış. Ona göre tedarik edeyim. 

O senin yem vereceğin hissiyatıyla yaptığı hareket. Öğünler dışı yem verme sakın. Buna kanıp veren oluyor. Zamanla öğün dışı yem gelmeyeceğini anlayınca kendi haline dönüyorlar. Sadece öğün zamanları dediğin hareketleri yapıyorlar. Tabi her yaklaştığında sana bakıp bir durum tartma olayı olacaktır. Ama bu şekilde kendinden geçecek kadar hareket etmeyecek.

Cvp: Eheim 2008 Aldım, Dış Filtre Kullanmalımıyım

Cem bey merhaba, öncelikle bıkmadan verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim. SunSun603-b dış filtre için tavsiye ettiğiniz malzemeleri aldım.

symec elyaf, eheim carbon ve prodac zeolite malzemelerini temin ettim. Ek olarak seramik lav taşı gibi malzemelerde alacakmıyım bunlar yeterli olur mu? nasıl kullanacağım konusunu danışmak istedim size.

Çok sağolun şimdiden.

Filtre torbası da aldın mı ? Filtre küçük diğer malzemeler sığmaz.

Filtrede kirli su alttan üste doğru mu üstten alta doğru mu gidiyor.

Diz altı çorap aldım şimdilik. Kirli su Üstten giriyor alttan çıkıyor, motorda alttarafta takılı.

En alt temiz ise ters konumlandırma yapacağız. En alta elyaf yerleştir. Yalnız pervanesine dolanmaması lazım. O pervanenin oraya şu bulaşık süngerinin süngersiz yeşil hali tek satılanı var ondan al yada başka birşeyde olur o incelikte aklıma gelmedi şimdi onu serip elyafı üstüne ıslatarak yerleştir onun üstüne carbonu koyacaksın. bir poşetin 3'te biri kadar ya da 4'te biri kadar yeter sanırım. Çoraba koyup musluk altında iki elinin arasında ovuştur. Koyu siyahlık gidince tamamdır. Yoksa siyahlık tam geçmiyor. Üstüne yine ıslatılmış elyaf. Zeolitin kendi poşeti kabadır onu yırtıp çoraba koy. Tek torba yeterli, iki torba çıkıyor içinden, üstüne ıslatılmış elyaf ve en üste de filtrenin kendi süngerlerinden hangisi ince ise onu koyup filtreyi kapa. Yeterince boşluk varsa kalınlarından biri de olur. Diğer süngerler yedek dursun. Malzemelerin yanlarında boşluk varsa oralarada parça elyaf koyup boşluğu alırsın. Su emiş hortumu akvaryuma yerleştir. Su çıkış hortumundan suyun içine çekerek dolmasını sağla. Su çıkış hortumuna gelince fişi takıp çalıştıracaksın yalnız ilk suyu yarım kova kadar kovaya boşalt. İlk pislik gitsin. Sonra fişi çekip akvaryuma yerleştir ve çalıştır.

Carbon duruma göre 1-1.5 ay; zeolite ise 3-4 ay gider. Temizlik süresi kısa olacak. Açtığında süngeri, carbon ve zeoliti yıka elyafları at yeni koy. Zamanı dolan malzemeyi de zamanı gelince değişirsin.

O çoraptan birkaç paket al. Özellikle carbonu çoraptan çıkar temizleme ortalığı rezil eder. Eskileri çorapla birlikte atarsın uğraştığına değmez.

Cem bey merhaba, dediklerinize ek olarak seramik halka ve lav taşı temin ettim. onları da yerleştirmeme gerek var mı filtreye. yoksa dedikleriniz yeterli olur mu acaba?

Bunlar iç filtrede kullanılmaz. Sun sun da ise yeterli alan yok. Kenarda dursun. Büyük dış filtreye geçtiğinde kullanırsın.

Geri