Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Fazla akvaryum ve ekipmanı olan var mı?

asliaral

Bordo Bereli
Merhaba.

15 yasinda bir kaplumbagam var.Ancak kaplumbaga bakimi hakkinda malesef yeni bilgi edindim.

Buyuk bir kaplumbagam oldugundan; buyuk akvaryum ve ekipmana ihtiyacim var. Calismadigimdan,maddi durumum malesef karsilayacal duzeyde degil.

Kaplumbagami sahiplendirmek istemiyorum.Sadece uygun ortam saglama konusunda destege ihtiyacim var.

İstanbul Sisli tarafinda oturuyorum.Tesekkurler.

Cvp: Fazla akvaryum ve ekipmanı olan var mı?

Foruma hoşgeldiniz Aslı Hanım. Eğer akvaryumu karşılayamazsanız büyük bir plastik kapta kullanabilirsiniz ama çok büyük olması lazım 100 120 litre kadar su almas lazım kaplumbağanızın büyüklüğüyle ilgili .. İçine 200 wattlık bir ısıtıcı gerekir buda internette 40 50 lira arası bulunur. Kuru alan konusunda doğal taş kullanabilirsiniz büyük taşları üst üste koyup ve kuru alanı ısıtıcak bir lamba ilk ihtiyaçlarınız bunlar .. Şuan sitede ekipman satan yok sanırım. Ama akvaryuma geçinceye kadar bu şekilde idare edebilirsiniz

Asli hanim merhaba ben muratcan burgerda karsilasmistik hatirlarsiniz yada siz değilseniz ozur

Tesekkur ederim Agustos.
Plastik kap konusunda pek iyi seyler duymadim.Ozellikle isitici eklendiginde =(

Loveturtle,isim benzerligi sanirim.

Zaten geçiş dönemi için çünkü o büyüklükte bir akvaryum yapmak kokay değil

foruma hoşgeldiniz aslı hanım. şu an elinizdeki olan malzeme ve ekipmanlar konusunda detaylı bir bilgi verirseniz. ortayol bulabiliriz sanırım. bir kaç elzem malzeme dışında diğerleri zamanla temin edilebilir.

Malesef elimde sadece plastik kap var.

Siteden edindigim bilgilerle,vitamin ve yem alacagim.Bu yuzden diger ekipmana malesef yetecek butcem yok.

Belki birileri katlida bulunur ve toparlarim diye buraya yazmak istedim =(

Tesekkur ederim bu arada,hosbuldum arkadaslar.

Atman ısıtıcılar 50 watt 15 lira kadar birşey ısıtıcı iyi olur sizin için şuan yem ve vitaminden daha önemli bence

kabı kalorifere yakın 1 cm boşluk kalacak şekilde koyup ısısından faydalanılabilir. evde çalışma masası lambası gibi bir lamba var mı ?

imkanlar dahilinde bu sitenin yeri size yakın oradan hesaplıya alırsınız. sayfanın altında adresleri var.
mailto:/urun_detay.aspx?kat=155&urn=4491

bu konuyu da okumanız yararlı olacaktır.
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html

Tesekkur ederim.İnceleyecegim.Su ana dek dediginiz gibi kalorifere yakindi,ozellikle kucukken.

Plastik kaba isiticinin zarari olur mu acaba?

Bir de bu kadar yil ekipman olmadigindan,simdi birden bu sartlara gecmesi dengesini bozar mi acaba?

Tam tersine huzurlu olur çünkü en temel ihtiyaçları bunlar . Isıtıcı plastiğe değmesin yatay kullanın Aslı Hanım tabiki incecik bir plastik kapta olmasın ısıtıcı eritemez zaten

15yil plastik kapta bakmak ayri bi basari. Yasama cok tutunan bir kaplumbagaymis

15yil plastik kapta bakmak ayri bi basari. Yasama cok tutunan bir kaplumbagaymis

Evet ancak arastirinca,yasitlarina gore gelismemis oldugunu anladim =((

Plastik kap,cussesinin ortalama 5- 6 kati kadar.

Aslı Hanım siz ısıtıcı ve büyük plastik kapla ilgilendiniz mi bulabildiniz mi birşeyler

Bu plastik kaplarin 120-140 litre olanlari yapilabiliyor cuzi miktarlara tost isimli uye link paylasmisti
Isitici uzunluguna gore degerlendirmek lazim yan kullanilacaksa totally submersible olanlardan olmali yani tamamen suya batan

Kaplumbaganin kabuk boyu ne kadar ?

o kapta su sığ ise ısıtıcı kullanmak sakıncalı olur. hava teması camını patlatır. derin bir kap ise yani 15 cm kadar su var ise ve tamamen batabilir tarzda ısıtıcı ise vantuzlanıp konulabilir. hayvan kaldırıp gene hava teması almasına ve patlamasına sebebiyet verebilir.

uygun koşullarda hayvanın kabuk boyunun 20 cm veya üstü olması gerekir. anlattığına göre hayvan ufak kalmış. yinede ortam düzenlemesi uygun koşullar gelişmesine yardımcı olacaktır. yaşı ileri olduğu için bu süreç yavaş seyredebilir. akvaryum işi önemli. boy*en*derinlik rahat hareket edebileceği düzeyde olacak.

Kabin yuksekligi 10 cm ve suyunu da kabugunun en tepesi kuru olacak yukseklikte tutuyoruz.

bu durumda ısıtıcı kullanamazsın. iş yine kalorifere kaldı.

Büyük kap alınmalı. Bu ısıtıcı plastik saklama kabında kullanılabilir. Koruması camın kap ile temasını engeller.
mailto:/product_info.php?cPath=9420_9348_9174&products_id=312247

Ayrıca bu kadar sene sığ suda durması kas gelişimini çok olumsuz etkilemiştir. Derin suya geçilmeli ancak yüzme sıkıntısı yaşayabilir. Bu sebeple su yavaş yavaş yükseltilmeliki hayvan yüzemeyip boğulmasın yada aşırı bitkin düşmesin. Örneğin ayağa kalkınca burnu dışarıda olacak yükseklikle başlanıp her ay 1 cm su seviyesi artışı yapılmalıki kas gelşimide bu uzun zamanda ancak otursun. Tabi hayvan gayet güzel yüzerse doğrudan dein suya konulabilir.

Geri