Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Filtre Seçimi ne olmalı ?

EmirhanErms57

Bronz 2 Üye
Cem bey uzun zaman sonra tekrardan merhabalar. Size bir kaç sorum olacaktı. Hatırlarsanız Tetranın açık süngerli filtresini almıştım yaklaşık 1 sene oldu ve artık kaplumbağa büyüdüğü için süngeri daha rahat bozuyor ve suyu kirletiyor bende yeni filtre alma kararı aldım. Bir kaç model arasında kaldım sizce hangisi uygun ve uzun ömürlü olur. ( Akvaryum 70 litre civarı )

Ayrıca mama programı için çok teşekkür ederim bayağı bir zaman geçti. Mama programımızda 15 adet diyorduk malum bayağı büyüdük artık adeti arttırmalı mıyız ?

Kuru alanı değiştirme kararı aldım ve mika kap alıp kesip rampasını yaptım. Tek aklımda kalan soru yeni kuru alanı mika kaygan olduğu için tuhaf hisseder mi ?

Sizin bana ve çoğu kişiye tavsiye ettiğiniz silis kum zaten var. ( adını tam hatırlamıyorum sanırım vitasanddı) yeni yeni değil bayadır (benim fark ettiğim süreç 1 seneye yakın) kum yeme alışkanlığı var bu normal mi ?

Çok teşekkür ederim tekrardan cevaplarınızı bekliyorum fotoğraflar ektedir

Ekli dosyalar

• IMG_9109.png
    IMG_9109.png
    1.1 MB · Görüntüleme: 10
  • IMG_8884.jpeg
    IMG_8884.jpeg
    2.8 MB · Görüntüleme: 9
  • IMG_8883.jpeg
    IMG_8883.jpeg
    3.1 MB · Görüntüleme: 8
  • 10D9B611-2E06-4EE8-890F-47C08490DB01.jpeg
    10D9B611-2E06-4EE8-890F-47C08490DB01.jpeg
    774.4 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG_9111.png
    IMG_9111.png
    1.5 MB · Görüntüleme: 10
  • IMG_9110.png
    IMG_9110.png
    1.4 MB · Görüntüleme: 11
Kuru alana bu kullandığım pvc paspastan tek parça kesip koyabilirsiniz. Kuru alan kenarları tutacağı için kayma durumu olmaz. Altı kirlenirse kaldırıp temizlersiniz. Çıkması da kolay olur.

Bunlar içinde sobonun 1302f olanını alın. Alt kısmına zeolite üstüne elyaf koyarsınız. Böyle daha etkili olur. Ama normal bir filtre kadar sirkülasyon olmaz.

Hayvanın kabuk boyu kaç cm oldu?

Akvaryumun ölçüsü nedir?

Silis kumu yiyerek hazımsızlıklarını giderir ve bağırsaklarındaki olası parazitleri atarlar.

Bunlar içinde sobonun 1302f olanını alın. Alt kısmına zeolite üstüne elyaf koyarsınız. Böyle daha etkili olur. Ama normal bir filtre kadar sirkülasyon olmaz.

Akvaryumun ölçüsü nedir?

Silis kumu yiyerek hazımsızlıklarını giderir ve bağırsaklarındaki olası parazitleri atarlar.
Sirkulasyon olmaması suyu daha çabuk kirletecekse başka bir modelde alabilirim bu filtrenin olayı biraz farklı gibi sanırım diğer alıştıklarımıza göre.

Kabuk boyunu ölçmedim ama 1 ay önceki fotosunu bırakıyorum benim elim biraz küçük şuanda bir tık daha büyük

Ekli dosyalar

• IMG_3888.jpeg
    IMG_3888.jpeg
    3 MB · Görüntüleme: 6

Akvaryumun ölçüsü nedir?

Bu arada zeoliti nasıl yerleştireceğim ve bugüne kadar hiç kullanmadığım bir şey. Hayvana bir zararı olmaz değil mi ? İnternette baktığımda çok iyi bir amonyak tutucu olduğunu söylüyor bunların çeşidi var sanırım bunu biraz açabilir misiniz ?

Akvaryumun ölçüsü nedir?

Cevaplamayı unutmuşum akvaryumun tam ölçülerini bilmiyorum fakat 70 litre civarı diye hatırlıyorum

Yeterli sirkülasyon olmaması kirlerin olduğu yerde kalmasına neden olur. Akvaryum uzunsa ısı dağılımı etkili olmaz. Uzak köşe ısınmaz.

Akvaryumun ölçüsü lazım. Cetvel metre birşey ile ölçün.

Hayvan 10 cm kabuk boyunu geçmiştir o zaman. Neyse ölçmeye gerek yok. 70 litre ise su max dolumla 50 litre kadar olur. Bu o boydaki hayvan için yeterli değil. Kir yoğun olacaktır.

Akvaryumu yenilemeniz gerekiyor. Hangi filtre olursa olsun fazla bir etki yaratmaz. 80*35*50h ve 7 mm cam kalınlığında bir akvaryum yada doğrudan ömürlüğe geçebilirsiniz.

Zeolitin bir zararı yoktur. Tersine amonyak ve türevleri olan nitrit ve nitratı süzer. Zeoliti uygun miktarda filtre torbası içine koyacaksınız. Tozunun gitmesi için kısa bir süre su altında tutacaksınız sonra filtreye yerleştireceksiniz. Bu her iç filtreye olmaz. Su alttan yukarı doğru çıkmalı. Komple ızgaralı filtrede olmaz.

Kalite anlamında ufak farklar var ama hepsi aynı içeriğe ve işleve sahip. Bunda öyle yüksek fiyatlıya gerek yok. Ucuz birşeyde olur. Eurostar marka ucuzdur.

Yeterli sirkülasyon olmaması kirlerin olduğu yerde kalmasına neden olur. Akvaryum uzunsa ısı dağılımı etkili olmaz. Uzak köşe ısınmaz.

Hayvan 10 cm kabuk boyunu geçmiştir o zaman. Neyse ölçmeye gerek yok. 70 litre ise su max dolumla 50 litre kadar olur. Bu o boydaki hayvan için yeterli değil. Kir yoğun olacaktır.

Akvaryumu yenilemeniz gerekiyor. Hangi filtre olursa olsun fazla bir etki yaratmaz. 80*35*50h ve 7 mm cam kalınlığında bir akvaryum yada doğrudan ömürlüğe geçebilirsiniz.

Zeolitin bir zararı yoktur. Tersine amonyak ve türevleri olan nitrit ve nitratı süzer. Zeoliti uygun miktarda filtre torbası içine koyacaksınız. Tozunun gitmesi için kısa bir süre su altında tutacaksınız sonra filtreye yerleştireceksiniz. Bu her iç filtreye olmaz. Su alttan yukarı doğru çıkmalı. Komple ızgaralı filtrede olmaz.

Kalite anlamında ufak farklar var ama hepsi aynı içeriğe ve işleve sahip. Bunda öyle yüksek fiyatlıya gerek yok. Ucuz birşeyde olur. Eurostar marka ucuzdur.
Akvaryum tam kare gibi ve kuru alanı üstüne oturttuğum için akvaryumun tamamını dolduruyorum neredeyse yani 70 litre ise 67sini dolduruyorum kaçmayacak şekilde. Dediğim gibi tam kare bi yapısı var nasıl yapmalıyız almalı mıyım bu filtreyi ? Akvaryum büyütme planım için biraz daha zaman var maalesef

Bu zeolit işlemini sadece soboda mı yapabilirim yani doğru mu anladım

707c köşe filtrede olur ama bu da ufak kalır. Ben almıştım randıman vermedi. 808c ise 31 cm su derinliği istiyor.

Izgarası alt tarafta olan her filtre olur. Su alttan yukarı doğru çıkmalı.

Kare akvaryumların dez avantajı hayvanın yeterince yüzebileceği alan olmaması, yüzeyden ısı kaybının fazla olması, sirkülasyonda sorun, akvaryum üstü kuru alan yapılmada sıkıntı. Alan olduğunda geniş olmakla birlikte rampa için yeterli mesafe olmayışı.

Sunsun hj-732 normal filtre olarak alınabilir. Zeolite konmaz ama sirkülasyon iyi olur. Yatay kullanılabilir.

707c köşe filtrede olur ama bu da ufak kalır. Ben almıştım randıman vermedi. 808c ise 31 cm su derinliği istiyor.

Izgarası alt tarafta olan her filtre olur. Su alttan yukarı doğru çıkmalı.

Kare akvaryumların dez avantajı hayvanın yeterince yüzebileceği alan olmaması, yüzeyden ısı kaybının fazla olması, sirkülasyonda sorun, akvaryum üstü kuru alan yapılmada sıkıntı. Alan olduğunda geniş olmakla birlikte rampa için yeterli mesafe olmayışı.

Sunsun hj-732 normal filtre olarak alınabilir. Zeolite konmaz ama sirkülasyon iyi olur. Yatay kullanılabilir.
Yani sonuçta size güvenerek bu adımları yapıyorum dediğim gibi hangisi canlı için daha iyi ve sağlıklı olacaksa onu alabilirim. Su çok amonyak oluyor zeolit olursa süper olur. Şimdi baktım yükseklik 42cmmiş

Su 31 cm'yi geçiyorsa sobo 808c köşe filtre alın. Alt haznede elyaf üst haznede zeolite kullanın. Hava kabarcığı veriyor ve debi ayar musluğu var.

Tek sıkıntı hazne tırnağı. Hazneyi yanlama tutarak çıkarmak iyi olur. Kırılacakmış hissi veriyor. Ben birkaç sene kullandım, kırılmadı.

Merhaba benimde sobo marka iç filtrem var içerisindeki filtre çok hoşuma gitmiyor çok plastik gibi. Filtre etmiyormuş gibi hissediyorum. İçerisine başka bir malzememe koysam nasıl olur ve hangi malzeme önerirsiniz

Merhaba benimde sobo marka iç filtrem var içerisindeki filtre çok hoşuma gitmiyor çok plastik gibi. Filtre etmiyormuş gibi hissediyorum. İçerisine başka bir malzememe koysam nasıl olur ve hangi malzeme önerirsiniz
Modeli nedir?

Su 31 cm'yi geçiyorsa sobo 808c köşe filtre alın. Alt haznede elyaf üst haznede zeolite kullanın. Hava kabarcığı veriyor ve debi ayar musluğu var.

Tek sıkıntı hazne tırnağı. Hazneyi yanlama tutarak çıkarmak iyi olur. Kırılacakmış hissi veriyor. Ben birkaç sene kullandım, kırılmadı.
o zaman onu alayım teşekkür ederim. Elyaf ve zeoliti direk filtre süngerinin içine mi koyacağım peki ?

Elyaf tamam. Diğeri manfashi stone dedikleri taş. O değil zeolite alacaksınız. Beyaz renktir.

Sobo 808c filtre alt haznede bioball üst haznede süngerle gelir. Onları çıkarın. Üst hazneye zeolite alt hazneye elyaf koyun. Elyafı kuru koyun. Çok sıkı yada gevşek olmasın ıslanınca kabarıklığı gider. Bunu ayarlarsınız. Temizlerkende ızgaradan elyafa bakın. Kahverengi renge dönünce çıkarın. Sadece o kahverengi kısmı koparıp atın. Kalanı yıkayın ve hazneye koyun eksilen miktarı tamamlayın. Elyaf ziyanı az olur.

Elyaf tamam. Diğeri manfashi stone dedikleri taş. O değil zeolite alacaksınız. Beyaz renktir.

Sobo 808c filtre alt haznede bioball üst haznede süngerle gelir. Onları çıkarın. Üst hazneye zeolite alt hazneye elyaf koyun. Elyafı kuru koyun. Çok sıkı yada gevşek olmasın ıslanınca kabarıklığı gider. Bunu ayarlarsınız. Temizlerkende ızgaradan elyafa bakın. Kahverengi renge dönünce çıkarın. Sadece o kahverengi kısmı koparıp atın. Kalanı yıkayın ve hazneye koyun eksilen miktarı tamamlayın. Elyaf ziyanı az olur.
Bu uygun mudur sizce

Ekli dosyalar

• IMG_9178.png
    IMG_9178.png
    1.3 MB · Görüntüleme: 3
Geri