Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Göz Kapanmasının Sebepleri

yarına kadar bunla idare etsem pek zararı olmaz heralde:).hastalık mı yaratıyor bu açık yemler

kullanma tarihi geçmiş büyük poşetteki yemleri ufak ufak paketleyip satabiliyorlar açık olduğu için kullanma tarihini falan bilemiyor alan haliyle böylece bozuk yemleri de elinden çıkarmış oluyor satıcı.. ayrıca çoğu diğer kaliteli yemler kadar sağlıklı da olmuyor bu yüzden markalı yemleri tercih edin derim.. kısa vadade sorun olmayacaktır endişe etmeyin ama kaplumbağanızın gelişimi ve sağlıklı büyümesi için iyi olur kaliteli yem kullanmanız..

bir dakika şu yeni konudakileri okudum kafam karıştı?

belirtilerin çoğu benim kaplumbağada var da şimdi yemden mi hasta mı kafam karıtı

alt kabukta pembelik yok demiştiniz sanırım? yem de yedi hatta diye yazdığınızı da hatırlar gibiyim.. kuru alanda fazla zaman geçirip uyuması, arada iştahsız olması mı sorun şimdi? bunlardan başka belirti de var mı sesli nefes alıp verme, burundan baloncuk çıkması gibi?

yok ama yine de bir şey olursa geç farketmeyeyim diye korkuyorum:(

imkanınız varsa bir veterinere gösterin isterseniz en azından içiniz rahat eder.

tabi göstereceğim.yardımınız için teşekkürler

slm benim kaplumbağamda da aynı sorun var işe giderken hiç birşeyi yoktu işten geldim gözleri kapanmıştı elini gözlerine sürtüyor hiç açamıyor yemekleri bulamıyor ancak elimle azına kadar uzatıp yediriyorum suları hep temiz günde 2 bazen 3 kez deiştiriyorum hep kuru yerde kalıyor yanındaki kaplumbağaya bulaşabilirmi hastalık bir süreliğine ayırayım mı bilgilerinizi bekliyorum ve nasıl iyileşir göz damlası önermişsiniz başka ilaç benzeri birşey varmıdır veterineere götürdüm ama ilgilenemediler yapacak birşeyimiz yok dediler :( yem olarak taze karides kullanıyorum bazen kurtulmuş karides şimdiden teşekkürler :)

Sorun sadece gözlerdeyse damla ile düzelecektir ancak üşütme ya da enfeksiyon belirtisiyse damla tedavisi sonuç vermez. Günde 2-3 kez su değişimi yapıyorum demenizden anladığım kadarıyla plastik kapta kaplumbağalarınız? En kısa zamanda ekipmanlarıyla birlikte bir akvaryuma geçmeniz en iyisi olur imkanınız varsa. Plastik kapta oldukları sürece sorun yaşamanız normal.

benim kaplumbağamda öleydi veteriner krem verdi 4 gün süünce geçti mantarıda vardı oda geçti zaten

Merhaba,
Ben 2-3 ay evvel kırmızı yanaklı su kaplumbağası alan talihsiz kişilerdenim. Sizin sitenize kamplumbağamda gözlerinde şişlik ve beyaz bir perde indiği zaman nedenini araştırırken ulaştım. Sizinde belirttiğiniz gibi bu hayvancıklara büyük eziyetler yapılıyor. Fakat bir kez aldığım için ve hastalığındırdığım için vicdanım sızlamakta. Belirttiğiniz gibi uygun sıcaklıkta, uygun ortamda tutup uygun yemleri vermeme rağmen hastalanması beni üzdü. Başka sitelerde belirttiği üzere göz enfeksiyonu için terramisin göz pomadı, gentamisin damla kullandım. fakat halen gözleri şiş ve beyaz bir perde var, gözlerini açmıyor ayrıca yem yemiyor. Veteriner hekime sordum açıkcası oda fazla yorum yapamadı. Ne yapabilirim bilmiyorum. Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevineceğim. Çok teşekkür ederim.

İlaç kullanmanıza rağmen düzelme olmadıysa yalnızca göz enfeksiyonu değildir. Yemek yememe de bunu gösteriyor. Bunların yanında kuru alanda fazla vakit geçirme, hapşurma, hırıltılı nefes alıp verme, suyun içinde yamuk yüzme, alt kabukta pembelik de var mı? Bunlar da varsa (1 ya da birkaçı) akciğer enfeksiyonu olma ihtimali yüksek ve eğer ki Akciğer enf. ise sizin ve kapluşunuz için uzun ve zorlu bir süreç başlıyor demektir. Isıtıcınızı 30-32 dereceye ayarlayın, akvaryumdaki su seviyesini düşürün, tetradoks adlı ilaçtan alın ve kapsülü suya dökün. Ama kapluş çok küçükse hepsini dökmeyin derim ben. En azından 2litre su içine eritin ve o 2 litreden akvaryumunuza doldurun. Akvaryumun kapağı mutlaka kapalı dursun. Hava alacağı bir yer kalsın tabii. 12 saat bu suda 12 saat de temiz suda duracak şekilde günü bölün. 10 günlük bi tedavi bu. 15e çıkma durumu da var. Kapluşunuzun durumunun ağırlığına göre.
Tabii ki bu akciğer enf. olmuşsa geçerli. Eğer hafif bir üşütme vs. ise ısıtıcınızın sıcaklığını artırarak da sonuç alabilirsiniz.
Ya da sorun sadece gözlerde de olabilr.Merhem ya da damlayı yeterli süre kullanmamış da olabilirsiniz.
Ben ön bilgi vermek istedim. Kapluşlar konusunda yeni sayılırım. Sitemizde çok bilgili ve tecrübeli arkadaşlar var. Onların görüşlerini almadan hareket etme yine de. En azından Sadece sıcaklığı arttır şimdilik.

merhaba,
yardımınıza ihtiyacım var.
şöyle ki kaplumbağamın gözleri şiş alt göz kabağı beyazlamış bi şekilde. nefes almak için ağzını açıyor arada bir. ve sürekli karanlık yerlere gidiyor. ilk başlarda gözleri normal kapalıydı yemek yememeye uyumaya başlamıştı bende kış uykusuna yattığını sanmıştım. ama gözleri iyice şişti :/ göz iltihaplanması mı yoksa akciger mi emin olamadım? veterinere sordum ilgilenmediler suyunun ısısını artırın dediler ama suyunu da arttırtdım gene düzelmedi. bide arada elini gözüne götürüyor. acilen bişiler yapmam lazım. forumda okudum terramcy göz kremimi, damlasımı? bide veterinerden mi almam lazm yoksa eczaneden mi? şimdiden teşekkürler

İnşallah sadece gözleri enfeksiyon kapmıştır. teramisin göz pomadı diye alacaksın eczaneden. Göz olduğunu vurgula alırken. Ya da gentagut damla da kullanabilirsin. O da eczaneden alınıyor. Veteriner eczanesi değil normal eczane yani. Vitamini de düzenli ver bu ara. Ağzını açması iyi değil. Sürekli kuru alanda mı bekliyor kapluşunuz? Isıtıcının derecesini arttırın yine de. Akvaryumun kapağını da geceleri kapatmayı unutmayın hava alacak yer açık kalsın tabii. Su sıcak olacağı için sudan çıkınca daha çok üşür bu sefer de.

Ayrıca genthaver, otomygen, getamisin, gentamed, tobrex ve eş değer damlaları da kullanabilirsiniz eczanelerde 1.5-4 tl civarı satılıyor. Sanırım bir üşütme durumu var, emin olmak için damlayı kullanın 1-2 gün , hiç bir düzelme olmazsa gözlerde antibiyotik tedavisine başlarsınız. Ancak alt kabukta pembelik hep kuru alanda durma gibi belirtiler de varsa zaman kaybetmeden antibiyotiğe başlayın derim. Monodoks ya da doksin isimli antibiyotikleri kullanabilirsiniz. Su yüksekliğini kaplumbağanızın eni kadar olcak şekilde azaltıp, su sıcaklığını da 33 dereceye çıkarın. Durum hakkında daha detaylı bilgi de verebilirseniz daha net şeyler söyleyebiliriz. Forumda daha geniş bilgi de mevcut. Geçmiş olsun umarım düzelir.

[attachment=454][attachment=452][attachment=453]arkadaşlar öncelikle merhaba. 1 hafta önce bir kaplumbağa aldım kabuk uzunluğu 3,5 cm sanırım erkek, akvaryumda besliyorum ısıtıcı filtre ve kuru alan lamba var yalnız aldığımdan beri yemek yemiyor gözlerini sanki yarım açıyor ve çoğu zaman da açmıyor zamanın neredeyse hepsini kuru alanda geçiriyor daha doğrusu kendi rızasıyla daha hiç inmedi suya neden yemiyor anlamadımtavuk verdım marıl verdım kendı yemını verdım banamısın demedı hareketli de değil su sıcaklığı 28derece acil cevap bekliyorum bu arada boyun derisi sanki soyuluyor beyaz kabuk gibi birşey var gözleri de normal gelmedi bana lütfen yardım edin ölmesini istemiyorum...

Ekli dosyalar

• SP_A1027.jpg
    96.9 KB · Görüntüleme: 1
  • SP_A1029.jpg
    100.7 KB · Görüntüleme: 0
  • SP_A1030.jpg
    107.8 KB · Görüntüleme: 0
Geri