Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Isırılma

Götürürken hayvanı kurutup havlu yada emsal birşeyin arasına koy. Kutuya hava deliği aç. Poşet içinde taşı esintiye maruz kalmasın. Arada poşetin ağzını açıp havalandırıp kapa. Araba olanağı varsa iyi olur. Havalar soğuk.

Tamam tasima konusunda sıkıntı yok . Yaparim , suanlik hala stabil en azindan asiri nefes alip verme yok kuru alanda paso uyuyor yorgun dustu acidan sanirim .Diski biraz da olsa atilmasi rahatlatti . Juende ki vitamini alayim ben cunku diski sorunu yuzunden yedirmeye korkuyorum . Pomada baktim acik yara icin zararli degil ona dikkat ettim . Yeni bir gelisme olursa yazarim Cem sagol:)

Evet yuzum güldü :) Sis tamamen indi diskilama ara ara zorda olsa sivi sekilde yapiyor hala tikanilik mevcut ama buna da sukrettim . Anusun kismindaki ölü deriyi ayagiyla iterek kopardi . Acik yaralari var pomadla iyilesecek artik . İlik suda bir bosaltim denedim ama cok az yapti . Son olarak durumu iyi .

mailto:/kGvEjy.jpg

Güzel haber. Gözle görülür biçimde inmiş. Yarın suyu yüzeceği oranda biraz yükselt. Yatayda ayakları tabandan kesilecek kadar. Hayvan hareketleri düzelmiş ise öğleden sonra gammarustan normal ölçünün yarısı kadar ver. Pazartesiye kadar damla vitamini günde bir damla ver. Gentagutu kullanıyorsan bir hafta kadar sabah akşam ikişer damla damlat. Önce anüs çevresine batikonu sür. Pomadı anüse sür ama suya bulaşmasın. Her ikisini de kulak pamuğu ile süreceksin. Yine sürmek icap ederse yeni kulak pamuğu kullan. Kuru yerde dursun 10-15 dakika beklet kalanı peçete ile sil. Suya alırsın.

Dışkıya bağlı şişlik olması bir yana bu kadar kısa sürede toparladığına göre organdaki hasar çok ciddi değil. Parçalanmadansa ezilmeye bağlı hasar ağırlıklı gözüküyor.

Bundan sonraki vereceğin yemlerden dolayı bir sıkıntı olursa hayvanın ağzına iki damla zeytinyağı damlat. Bu yumuşatır. Anüse de sürebilirsin.

Tamam cem , yalniz gammarus yemiyor . istahsizlik hala devam ediyor . Halsizlikte az biraz var

Gammarus verme zaten. Kurutulmuş balıkta verme. Söyleyecektim şimdi yazınca aklıma geldi. Bu sıralar bitkisel yem hatta az az salatalık ver. Hazmı kolay ve dışkılamada kabızlık olmayan durum oluştur. Biliyorsun en çok kumu kurutulmuş gıda verince yerler. Hazmı kolaylaştırsın diye. Yani onlar sindirimi daha güç olanlar.

Bu arada ağızdan sera reptilin ver biraz. Enerji ve gıda takviyesi olur.

Ümmiye, kantaron yağı bulabilirsen onu pomad yerine kullan deri iyileşmesini hızlandırır.

Tamamdir emre. Ortaliga dustum ama suan iyi olmasi beni cok rahatlatti cerrahi mudahale yapacak veteriner hekim bulamayinca tabi . Reptilin veriyorum , agil dahil tum yemler var ama yemiyor hic istahi yok . ne verebilirim baska ? Sivi besin takviyesi icin cemin onerdigini alicam . Gelmesi bir kac gun surecek hafta sonuda girince araya .

Kantaron bende almayi dusundum Cem . Aktarlara bir bakicam

Kıvırcık marul verebilirsin.

Yemedi Cem . ne versem yemedi dedim acaba cidden istah mi yok yemek mi ayiriyor karides denedim yedi :/ Hem sindirim hem de fazla protein sorunu olmasin diye bende karidesten yana degilim suan. Soyledigin ilaci kullanacagim kuyrukta ki yara iyilesene kadar

Karides değilde en azından gammarus alıp verirsen ondan iyi olur sonuçta ufak hem hazmetmesi hemde dışkılaması daha kolay olur.

Dediğim ilaç değil besin ve vitamin katkılı takviye yani sıvı besin. Bu daha iyi olur.

Ilac olmadigini biliyorum adini hatirlayamadigimdan bir an . Yalniz Cem sera raffy I ve Gammarus ayni icerikli degil mi ? Kurutulmus karides yani ikisinde de

Gammarus, karides farklı türler. Raffy I'da gammarus

Ürün prodac tartavit.

Kurutulmus karides diye aklimda kalmis . Raffy I veriyorum sorun yok o zaman :)

Bence ufak olduğu için sıkıntı yok. Ama belli oranı aşma. Yada yemi az verip öğün sayısını artır.

Her zaman yemiyor zaten . Az az da diskilama yapiyor . Suanlik stabil kantaron ariyorum aktarlarda

Kantaronun içileni de varmış sürüleni de. Fayda olarak fark olabilir tabi.

Cvp: Isırılma

Doku yenlenmesi için furacin, madecassol gibi pomadlardan da kullanabilirsiniz. Bir veteriner hekime danışıp ona göre kullanmanızı öneririm.

Acik yaraya o pomadlar uygulanamaz . Veteriner hekim olmadigindan bizler burada fikir alisverisinde bulunuyoruz . Yine de tesekkurler :)

Kirmizi ve sari renkte ayri kantaron yagi var cem . Ikisinide arastirip baktim . Aktarda hangisini bulursam artik ikisi de ayni islevlerde ve bir tatli kasigi alinabiliyor oral olarak .

Normali sarı güneş ışığında bırakırsan kırmızı oluyormuş. İkisi de olur. Sürülenini al istersen. Hayvan ufak içirilenin dozaj ayarını tutturamayabilirsin.

Geri