Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Isıtıcı lamba

Uva metabolizmayı canlandırır ve ısı verir. Normal bir ısıtıcı ampulden farkı radyasyon yaydığı için kabuk içine işlemesi, ısıtma lambası yüzeyden ısıtır, hayvan kılcal damarlarla tüm vücuda yayar. Uva ampuller fiyat olarak yüksek ve dayanımı uzun ömürlü değil.

Uvb ampul D vitamini sentezini vücudunda doğal olarak üretmesini sağlar. Uvb ısı vermez. Çubuk florasan tip düz olan ve akvaryum kapağına takılan uvb'ler bize uygun değildir. Biz ampul tip florasan kullanıyoruz.

Uva ve uvb tek olarak satıldığı gibi ikisi bir arada kompakt ampullerde var. Bu ampuller iki çeşit. Sarfiyatsız ampullere benzeyenleri uvb içerdiğinden yine ısı vermiyor dolayısıyla bunlarda ve sadece uvb olan ampullerde takviye olarak ısıtma lambası kullanırız.

Bir de bu kompakt ampullerin ısı veren bir modeli var ama fiyatları oldukça yüksek. Spot tip ampullere benziyor. Türkiyede hiç görmedim. Bunu uygun da görmüyorum. Isıtma olarak kullanıldığında 12 saat yanıyor ama uvb açısında sürekli yanması iyi değil.

20 dakika bir ışıma hayvanın günlük ihtiyacını karşılar. Uvb radyasyonu uva'dan yüksek olduğu için fazlası zararlı olur. Biz hayvan tekse çok çıktığı saatte 2 saat yakarız. Hayvan çoksa sayıya göre günlük 4 saate kadar çıkabilir.

Uv ampulün ömrünü uzun tutmak için ısıtma lambası olarak normal ampul kullanmak daha mantıklıdır.

Uva ışıması pencere camından geçen dalga boyuna sahipken uvb camdan geçmez.

Isıtıcı lamba olarak bugün bir Hırdavatçı elektirikçi tarzı karşık bir dükkanda bu ampulü buldum çok sağlam birşey değil ama tanesini 3 TL den 10 tane varmış elinde hepsini aldım dışarıda dolaşırken bu tarz dükkanlara bakmakta fayda var bulunabiliyor

Ekli dosyalar

• * Image 2021-01-12 at 17.40.05.jpeg
    * Image 2021-01-12 at 17.40.05.jpeg
    137.5 KB · Görüntüleme: 10
İyi yapmışsınız hemde birkaç sene evvelinin fiyatına bulmuşsunuz. Bunlar artık yerli olarak merdiven altı tarz üretiliyor.

Fazla ayakaltı olmayan dükkanlarda bulma ihtimali yüksek.

Geri