Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

ısıtıcı yerine ampül olur mu?

Cvp: ısıtıcı yerine ampül ?

aldığım petşhopta bahseddiklerinizin hiiç biri uygulanmamıştı ama çok sağlıklı kaplumbağalar vardı ölüm fanusu denilen kabta yaşıyolardı sadce ayaklarının boyunda bir suyun içinde ve su çok pisti ısıtıcı alamıycam diğer herşey tamam ısıtıcı yerine ampülle idare edeceğim birsüre

Su konuyu okuyabilirsiniz gerekli olan malzemeleri ve nedenlerini cok iyi anlatiyor
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html
O isitici lambayi degistirmelisiniz digelim degistirdiniz isitici olmadan hayvana daha buyuk zarar kuru alanda guneslenip suda donacak
Olum fanusunda cok guzel yasarlar haklisiniz 5 yilda 5 cm olurlar artik

o hayvanları sürekli yeniliyorlar ondan canlı gözüküyor. fazla pahalı olmadığı için halsizleri çöpe veya tuvalete atıyorlar. sürekli yenisi geliyor.

su ısıtıcısı sıradan bir ürün alırsan pahalı birşey değil hayvan hasta olursa yapacağın masraf daha fazla olacaktır.

ben ölüm fanusunda besliyorum demedim akvaryumda besliyorum petşhopun yaptıqı hatadan bahsediyorum lamba kuru alanda deyil tam akvaryumun ortasına denk geliyor suyuda ılık koyuyorum kuru alan için ayrı bir lambam var

ya gelde babama anlat bunu beni dinleyen yokki !

evet bazı arkadaşlarımızın ebeveynler konusunda bu tip sıkıntıları oluor ne yazıkki. karne hediyesi olarak diret bence. ya da acitasyon veya ters psikoloji taktiği uygula. herkes çocuğuna hayvan sevgisi aşılamak için elinden geleni yapıyor. ben içimden geldiği için bunu yapıyorum. ama siz bana engel oluyorsunuz de. bak gene güzin abla dert köşesi oldum. :smile:

babamda hayvanları çok seviyor ama petşhop doldurmuşş babamı ısıtıcıya gerek yok şuna gerek yok blablablaa.bu petşopculara sinir oluyorumm şimdi babam petşhoptan iyimi bilcez diyor ve almıyor :bangin::boxing:

petshop çalışanları bu konuda ne yazıkki bir şey bilmiyor. bu konuyu incelemesi yerinde olacaktır.
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html

şuan ılık su takviyesi yapıyorum ve 15 watt lamba var öyle idare ediyorumm babamı ikna edene kadar :(

RE: ısıtıcı yerine ampül ?

Aynı sorunları bende yaşıyorum Buse. Ama ben çok uğraştım bıktılar artık. Saolsun bu konuda Emre ve Cem abinin katkısı büyük.

15 W gücündeki ampul yetersiz kalır. 40-60 W bir ampul bak fazla bir para değil. şu an üretimi durmuş olsa da en kabadayısı 5 tl eder etmez.

RE: ısıtıcı yerine ampül ?

Ilık su takviyesi hiç uygun değil. Hayvan bünyesi sürekli ısı değişimleri ile mücadele ediyor. Ayrıca tehlikeli. Su ısısı fazla olursa hayvan şok veya haşlanma durumuna maruz kalır. Hayvanın yaşadığı su ısısı kesinlikle 26-28 derece olmalı. Aksi halde hastalanacak ve veteriner yolu gözükecek. Bu sürecin zorluğunu anlatmak istemem.
Kuru alan ısısı Ali Sarp değinmiş ve 31-33 derece olmalı. Aksi halde hayvan gene hasta olacak ve iştahı kesilecek. İştahı tekrar kazandırmakta ayrı zorlukta bir durum. Tabi kuru alan lambası kesinlikle kuru alana doğru konumlandırılmalı.

Bu ısı değerleri ve neyin neden olduğu kaplumbağa bakım kılavuzunda yazılı. Kesinlikle ilk okunması gereken konudur. Böylece çabucak sistemin eksiklerini toparlarsın.

Juen pet iyi bir alışveriş sitesi. Buradan ısıtıcı temini daha kolay olur.
mailto:/pet_urunleri.aspx?kat=243&ad=balik-akvaryum-isiticilari-tetra-eheim-atman-resun

Cvp: ısıtıcı yerine ampül olur mu?

arkadaşım 2 saat önce ısıtıcı siparişi verdim zaten herşey için teşekkür ederim :)

Yalnız ısıtıcılar o kadar pahalı değil ki :) Sadece 15-20TL arası :rolleyes:

tamam zaten bende sipariş verdim 3-4 güne gelecek :) yaşadığım yerde petşhop olmadığı için sorun yaşamıştım :)

Ama 1-2 haftalık birşeyse bir pet şişeye,sıcak su koyup akv.'un boş bir köşesine koyabilirsin :) Benim ısıtıcım yokken bu yöntemi denemiştim ;) İşe yarıyor tatlım :*

teşekkür ederim 3-4 gün zaten ama denerim yarın çarşıya çıkınca ampul işini halledicem evde pet şişede yok yarın alırım kapluşum için değer :)

bu sistemin sakıncası gece soğuduğunda değişim yapamayacağın için hayvanın adaptasyon zorluğu çekmesi ve bitkin duruma düşmesi olacaktır. bu hayvanlar için uygun olan sabit ısı değerlerine sahip olan sudur. dediğim gibi ısıtmada ne kullanıyorsanız ona yakın bir yerde olması daha iyi olacaktır. ısıtıcı geldiğinde eski yerine alırsın.

Petsiseye sicak su koyup akvaryuma koyarsan gecede takip etmen lazim belirli araliklarda uyanip sicak su dolu pet siseyi yenilemen gerekir aksi takdirde su sogur. Sicaklik farki hasta eder. Ben bu sistemi uygularken saat kurup gece kalkip pet sisedeki sicak suyu yeniliyordum.
Bunu yapamayacaksan akvaryumu petegin yanina yada sobanin 1m yakinina koyarak sabit sicaklikta tutmalisin.

Petegin hemen yaninda olabilir, soba varsa 1m mesafe olsun demek istedim.

Geri