Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Juenpet tarihi geçmiş hediyeler dikkat edin

Cagatay

Bronz 3 Üye
Leventteki Juenpetten aldığım kuru alan karışılığında Prodac Tartavit vitamin ve Sanyu dandik yem hediye ettiler. Yemi normalde kullanmıyorum zaten de ama likit vitamine bir göz attım son kullanma tarihi geçmişti. Merak edip yeme de baktım son kullanma tarihi geçmiş. Lütfen her zaman aldığınız ürünlerin son kullanma tarihine bakalım.

Juen böyle yaparak ayıp etmiş. Genelde düzgün çalışan bir firma. Hediye olmasa tarih dikkatlerinden kaçmış derdim. Ki özenlidirler. Ama nasılsa atılacak diyip promasyon niyetine çöp vermeleri üzdü beni. Resimlerini çekip mail atın. Bu çöpleri hiç göndermenize gerek yoktu diye belirtin. En azından zarar verme ihtimali olan bir ürün göndermemiş olurdunuz diye belirtin. Telefonlada arayarak ya mail atacağınız yetkili yeri yada mailinize dönüş yapılmasını isteyin. Uygun üslup ve bilinçli bir yazı dikkate alınır bence.

Cvp: Juenpet tarihi geçmiş hediyeler dikkat edin

Buraya yazmadan önce sistemden şikayet olarak yazdım zaten. Artık dikkat ederler mi etmezler mi bilmiyorum valla. Fotoğraf atmadım masanın altındaki kolideki diğer ürünlerde muhtemelen aynı partidir oraya baksalar yeter bence. Juenpet gerçekten iyi firma çalışma hızı ve fiyat olarak. 90 küsür liraya geçen tetratec ex 600 aldım sonuçta :) Aslında bu örnekten yola çıkarak aldığımız tüm gıdalarda son kullanma tarihine bakmakta fayda var :)

Elbette aldığımız belli bir tüketim zamanı olan tüm ürünlerin tarihlerine bakmalıyız.
Bir ihtimal utanıp olumlu bir dönüş yaparlar.

Örnek olması açısından paylaşım için teşekkürler.

Aslında internette yapılan alışverişlerde not kısmına veya da arayarak tarih konusuna değinilmesi iyi olur. Daha çok 250 gr ve üstü paketlerde tarih yakın ve hayvan sayısı az ise bitirememe olaylı olabiliyor.

Emre abinin de dediği gibi juen bildiğim petshoplar arasında çalışma düzeni en iyi olanlardan diyebilirim. Açıkçası bir anlam veremedim bu olaya.

Bende Emre Abi'ye katılıyorum. Aslında Juenpet çok iyi çalışan bir firma ama :/

Juenden Raffy Royal almıştım Ocak ayında,aynı şey benimde başıma geldi.Üstelik benimki hediye falanda değil bildiğiniz sipariş ettiğim ürünün son kullanma tarihi geçmişti.Tarih 12/2012 yazıyordu,belki üretim tarihidir diyip bide üretim tarihine baktım,10/2010'du.Mail attım,özürlerini bildirip 12/2016 tarihli ürünü ücretsiz gönderim yanındada Deep Fix Deepdezopur(Mavi Metilen) hediye ettiler.Bu olay bana ders oldu artık ne alırsam alim bakıyorum.

yem konusunda tarih önemli. bir şey soracağım. bu calcil ve agil yemler suya değince dibe batıyor muydu. ben sürekli ağızdan veriyordum bugün suya düşünce dibe indi. hayvanlar yeni yemlere pek rağbet göstermiyorlar içeriklerinde bir oynama mı oldu. sanki renkleri de açık gibi geldi. bir deneyip test edin. calcilin kokusu da eski calcil gibi değil. kutu üzerinde yazılanlar aynı.

Ben siparişi internetten vermedim. Satıcı kuru alanı poşete koydu kaplumbağanız var değil mi dedi. Evet dedim 2 yemi poşetin içine attı bunlar hediyemiz dedi. Her alışverişe zaten ufak tefek bişey veriyorlar. Bnede bakmadım içine. Zaten adam sanyu yu koyarken zaten çöp diye ilgimi çekmedi. Sanyu attığımda kaplumbağa yemiyordu en son :D

Abi ben tetra reptomin ve sera gammarus kullanıyorum batmıyorlar taa mart ayında aldım ama. JBL ler hakkında fiktim yok :(

Ben de bişey sorucam kaplumbağaya şimdiye kadar hiç marul ve yumurta beyazı yediremedim hiç ilgisini çekmiyor. Marula bi yaklaşıyor sonra gidiyor. 8 aylık falan kaplumbağa. Sırf yemle ve bebek vitaminleriyle besliyorum. Kurbanda da bi çimdik kıyma attım onu yedi. Doğru mu yapıoyurm başka bişey de yesin mi?

Bi de sera veya tetra da mineral yem ne var iyi ? Yoksa JBL mi iyidir?

seranın mineral yemi var. bunu alırsan damla vitamine gerek kalmaz. çocuk vitamini yerine sera reptilin vitamin almanı tavsiye ederim. çocuklar içsin diye tatlandırıcıyı basmışlar içine. et verme. bakteriyel etki bir yana hayvan alışırsa yemlerini yemez artık. 8 aylık olduğuna göre ara ara bitki yemesi lazım. marulun veya kıvırcığın ortasındaki körpe dallardan ver onlar biraz daha tatlıdır. yem saatinden uzak bir zamanda verirsen yeme ihtimali yükselir. yarım saat kadar dursun sonra sudan al. bu zamandan sonra sudaki bakteriler çürütmeye başlıyor ve üremelerine neden oluyor. calcil ve agil yeme zamanlarıda gelmiş artık. 7-8 cm'yi geçkin yemlerin beşe çıkarılması iyi olur.

sanyuları alan yok öylesine alıp hediye yöntemiyle müşteri bağlama işine girmişler. eğer yığın içinden aldıysa tarihi eski denk gelmiş olabilir. hoş kullanılacak ve yenecek yemde değil ya.

Teşekkürler yardımın için. Seranı mineral yemini hemen alıyorum. Şu mürekkep balığına gerek yoktur herhalde kalsiyumu karşılar. Eti zaten 1 sefer verdim şimdiye kadar.

mineralin içinde kalsiyum var. bu yeterli olur. ama 10 cm'yi geçkin bir de calcil alırsan kalsiyum desteği fazla olur. uvb ampulün yoksa devit damla da yani D3 vücuttan kalsiyumun kaçmasını önleyecektir. her iki yemde haftada bir verilir. kalsiyumun fazlası da zararlıdır. böbreklerde taş oluşması yanında kabuğun aşırı sertleşmesini sağlayacağı için gelişiminde kabuk içine organ sıkışması ve kabukta deformasyonlar gibi olumsuz etkisi de var. yeşilliği yemeye başlayınca sera vital yemde alabilirsin bu ot türevli gıda açığını kapar.

cem' Alıntı:
yem konusunda tarih önemli. bir şey soracağım. bu calcil ve agil yemler suya değince dibe batıyor muydu. ben sürekli ağızdan veriyordum bugün suya düşünce dibe indi. hayvanlar yeni yemlere pek rağbet göstermiyorlar içeriklerinde bir oynama mı oldu. sanki renkleri de açık gibi geldi. bir deneyip test edin. calcilin kokusu da eski calcil gibi değil. kutu üzerinde yazılanlar aynı.

Bendeki calcil ve agil bitiyor, hatta son kullanma tarihleride yılbaşına kadar. Eski calcilde denk gelmedim ama agilde attıklarım içerisinden dibe batan oluyordu. Muhtemelen hava barındırmayan daha sıkı çubuklarda oluyordur.

dediğin gibi olabilir biraz aç kapa yaparken havalanırsa eski haline dönebilir. öncekiler tam bir sene de bitti. bu zamanlar almıştım.

emre enerjildeki balıklar daha büyük değil mi ? royalde ufaklar kaldı elle verilmiyor. birine vereceğim artık.

Agil özellikle dibe batıyor. Yüzeye bıraktığınızda kısmen ıslanıyor, yüzeyin tamamı suya değdiğinde anında dibe çöküyor. Calcili bilmiyorum. Demek yoğunluğu sudan bir gıdım yüksek.

Aslında seviyorum, benimkiler yem yedikten sonra dipte süpürge gibi dolanmayı seviyor. Üç beş birşeyler bulunca seviniyorlar. O amaçlı birkaç tane dibe bırakıyorum.

cem' Alıntı:
dediğin gibi olabilir biraz aç kapa yaparken havalanırsa eski haline dönebilir. öncekiler tam bir sene de bitti. bu zamanlar almıştım.

emre enerjildeki balıklar daha büyük değil mi ? royalde ufaklar kaldı elle verilmiyor. birine vereceğim artık.

Energil komple büyük. Karideslerde aynı şekil. Hatta bende bir tane 11-12 cm balık çıktı. Ben royaldeki ufakları yavru akvaryumunda değerlendiriyorum. Suya atıyorum birer ikişer gidiyor.

eminemre' Alıntı:
Agil özellikle dibe batıyor. Yüzeye bıraktığınızda kısmen ıslanıyor, yüzeyin tamamı suya değdiğinde anında dibe çöküyor. Calcili bilmiyorum. Demek yoğunluğu sudan bir gıdım yüksek.

Aslında seviyorum, benimkiler yem yedikten sonra dipte süpürge gibi dolanmayı seviyor. Üç beş birşeyler bulunca seviniyorlar. O amaçlı birkaç tane dibe bırakıyorum.

Bende da aynı olay balıkta oluyor. Aşağı süzülenler kum yemeye gittiklerinde süpürülüyor :)

bugün her iki yemi inceledim. yeni açıldığı için içindeki nem oranı yüksek bu da ağırlık verip batmasını sağlıyor. zaman içinde hava teması batmasını azaltıyor.

emre ben o zaman enerjili alayım. kutunun nerdeyse 150 ml'si ziyan oluyor. suya atmakta istemiyorum. kirletiyor. kalıntıları temizlemesi de ayrı bir dert.

Royalde yavru balık çok. Benim için çok uygun. Hem büyüklere hem küçüklere veriyorum. Seninkiler nasılsa büyük energil işini görür. Bölerek verirsin.
Seninkiler yem bırakıyor mu? Benimkiler yüzeyde, dipte ve arada hiç yem bırakmıyor. Suda aşağı süzülenler dahi çoğu zaman dibi bulamıyor :)

filtre kenardaki vantuzlara dibe köşeye sıkıştırıyor. dibe düşse sorun yok. gelir gelmez alel acele dinlendirmeden musluk suyunu doldurdum. silicat ex'ide yerleştirdim su bulanık bir halde kokuda cabası şimdilik arıtma su ile her gün bir damacana su takviyesine başladım. bakterilerin oluşmasını bekliyorum. silicat ex az diye hepsini koydum. sonra kitapçığına baktım. meğer iki kat kadar koymuşum. bulanıklığı veren o. bu salınımla alg oluşmasını önlüyor. bunu sonra kendi başlığı altında detaylı açıklarım. biraz süre geçsin. kokuyu bu da yapıyor olabilir. sanki yıkamadan mango koymuşum gibi. şekli nestlenin sütlü kahvesi gibi granül biçimde.

arkadaşın kızına verdiklerim geri geldi. allerji yapmış. küçük olanı biraz büyümüş. hayvanları dörtledik gene ona bağlı diyecem ama onlar gelmeden başladı koku.

Senin akvaryumda sayı artınca koku mu oluyordu? Hacimde iyi, ne kurtarmıyor acaba?

Juene gidince silikat ex alayım bende. Ufakların akvaryumunda azda olsa alg oluyor.

Zeolitmi yetersiz kalıyor?

Geri