Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuk Sertleştiricisi Hakkında Bilgiler

Kaf_Kef

Yeni Üye
Ben kaplumbağamı dün aldım bana spell turtle diye bi vitamin verdiler.. Bunu kullanın dediler... Üstünde kaplumbağalar için kabuk sertleştirici yazıyor.. Hastalıkları önler daha hareketli olur falan diyor ama bu sitede kabuk sertleştirici kullanmayın yazıyor ne yapıcam?? Bide yemek yemiyor...???

Edit alcatraz:Lütfen Türkçe sözcükler kullanalım.

RE: Çokk acil lütfen cevapllayınn.. Hemenn..???

kabuk sertleştiricisini sakın kullanmayın. onun yerine vitamin alırsanız daha iyi olur kaplumbağalar için olan vitaminlerde. sera, biyo tortvit, beephar gibi markaların ya da bulamazsanız deepfix inkini de alabilirsiniz. kabuk sertleştirici kabuğun hava almasını engeller ayrıca suya salınım yaparak kaplumbağanızın gözlerinde enfeksiyona neden olur bu yüzden kullanmaktan mutlaka kaçının onu ve hiç denemeyin bile. plastik kapta bakıyorsanız muhtemelen suyun sıcak olmamasından dolayı biraz iştahsız ve hareketsizdir imkanınız varsa en kısa zamanda akvaryuma geçin. yem konusunda bir de karides alıp vermeyi deneyin onu muhtemelen yiycektir. umarım yardımcı olabilmişimdir..

aragorn haklı ama başlıüı acil lütfen yardım şeklinde açmışınız kurallara aykırı die biliyorum kaplumbağam yem yemiyor fln ölede açabilirsiniz

Kabuk yerine yemine damlatabilirsiniz sertleştiriciyi...:)

ama zehirlenme fln olabilir adı üstünde kabuk sertleştirici

evet özellikle ülkemizde içeriğinin ne olduğu bile belli olmayan sadece para kazanmak için çıkarılmış bir ürün olduğunu düşününce yemlerine damlatmak bence de sağlıklı değil..

Aynı sorunu ben de yaşamıştım benimki de aldığımda hiç birşey yemiyordu ve sürekli kendini saklamaya çalışıyordu.Fakat bu site ve arkadaşlar sayesinde öğrendimki bu gayet normal sadece yeni evine alışmaya çalışıyor.3 gün hatta 5 gün aynı olabilir herhangi bir sağlık sorunu yoksa kendiliğinden yem yemeye ve yaramazlaşmaya başlayacaktır sabırlı ol.Çünkü bende öyle oldu.Ayrıca arkadaşların dediği gibi kabuk sertleştiricisi kullanma.Sadece vitamin, temiz bir yuva ve su, güneş ışığı veya uvb lamba ve biraz ilgi...

Kabuk sertleştirici yazıyor diye illa ki kabuğa kullanmak gerekmez ki...Siz böbreğiniz hastalandığında böbreğinize mi ilacı koyarsınız?Yoksa ağızdan mı alırsınız?:)

Ayrıca içeriğini bilmediğiniz ilacı vitamini falan almazsanız problem olmaz...Gidip bilindik , herkes tarafından kullanılan , tavsiye edilen ve her tür kaplumbağa üzerinde denenmiş eşyaları almalısınız.

Ben kullandığım vitamin ve ilaçları güvenle kullanıyorum...Çünkü araştırdım aldım.

Ayrıca kaplumbağanız zehirlenirse de onlara dava açma hakkınız olur.Kimin uğraşıp uğraşmayacağını bilemem ama bana öyle bir durum olsa ben uğraşırdım.

Ayrıca sizin aldığınız sertleştiricinin markasına dikkat etmemiştim pek , hiç duymadım o markayı...Kullanmadan "önce" bir araştırın derim , belki Türkiye'de pek ünlü olmayan ama yabancı ülkelerde herkesin kullandığı bir ilaç olabilir.

yabancı ülkelerde zaten kabuk sertleştiricisi adı altında satılan bir ürün yok bu da ülkemizdeki kabuk sertleştiricilerinin ne denli sağlıklı ve kullanılabilir olduğu konusunda fikir verebilir.. sertleştiricilerin hiç bir şekilde kullanılmaması gerektiğini düşünmekteyim sadece ticari rant açısından piyasaya sürülmüş bir ürün olması da bunu kanıtlar nitrelikte bana göre. yeme damlatmak için sertleştirici yerine vitamin kullanmak daha sağlıklı :) insanların başı ağrıdığında nezle ilacı almıyolar di mi :D

Başlığı değiştiririmisiniz ?
Aksi taktirde konuyu kitlemek zorundayım.

Hayır 2'si aynı örnek değil...Bu arada yurt dışında da bu tip vitamin , ilaç vs. artık her neyse kullanılıyor ama kabuk sertleştiricisi adı altında değil.Almanya'da , Amerika'da ve İspanya'da bu tip ilaçlar var.Vitaminlerden ziyade kabuğa yönelik ilaçlar.

aynı örnek değil tabi ki benimki hiç değilse daha alakalı konuyla :D işin esprisi bi yana kabuk sertleştirici konusunda çevreden edindiğim pek çok deneyim öneri vs ye dayanarak ben hiç kullanmadım ve hiç de kabuk sorunu ile karşılaşmadım tabi şahsi fikrim bu denemek isteyen arkadaşlar deneyebilir.. şunu da ekleyim kabuk değiştirmesi ile ilgili hızlı kabuk değişmesi ve dengesiz büyüme kabukta piramitleşmeye yol açabilir çok az bilinen ve ilerlemedikçe pek farkedilemeyen bi rahatsızlık.. doğada normalde kabuk değiştirmeleri için dıştan hiç bir etken altında değiller çünkü.. biz de evlerimizde onlara doğala yakın bir ortam sağlamak amacında olduğumuz için ben kullanılmamasını düşünüyorum.. tabi ki deneyimlerine ve araştırmalarına da saygı duyarım yanlış anlama sadece düşüncemi söyledim kendimce :)

Benim örneğim ilaçların "ağızdan alınması" gerektiğini vurgulayan bir örnekti , senin örneğini algılayabilmiş değilim.Baş ağrıdığında nezle ilacı alınması , yani bir hastalığa karşı alakasız bir ilaç almayı vurguluyor...Kabuk sertleştiricisinin kabuğa karşı alakasız bir ilaç olduğunu mu düşünüyorsun?

Ben de kabuk sorunu ile karşılaşmadım fakat yemlerimde , ki yemlerim oldukça çeşitli , yeterince kalsiyum ve D3 bulunmadığını düşünüyorum.Bu yüzden arada 1-2 damla kabuk sertleştiricisi ve vitamin kullanıyorum.

Yalnız biz doğa gibi onlara her şeyi veremiyoruz.Bu yüzden bazı şeyleri onlara dışarıdan ayrıca vermek zorundayız.Evet , doğalarında kabuk sertleştiricisi yok ama taneli yem de yok.:)Bazı şeyleri doğa kullanmasa da biz kullanmak zorunda kalıyoruz.

Hiçbir ilaç verilen miktarın üstüne çıkılmadıkça yan etki göstermez.Yani siz dozajı abartmadığınız sürece kaplumbağanızda kabuk piramitleşmesi ve biçimsizleşmesi olmaz.

Kullanıldığında kabukta yeni gelişmeler görüyorum.Eğer kabuk tek başına yeterli olsaydı ben de kullanmazdım.Kesinlikle kaplumbağamın bünyesine ayrıca bir kimsayal sokmak istemezdim.Ama yan etkisinin olmadığını bildiğimden ve kullanmazsam kabukta beyazlaşmalar meydana geldiğinden kullanıyorum.Şu kış dönemi de güneş bulamadığım için mecburen...Yazın ben de kullanmıyorum , ihtiyacım olmuyor.Zaten artık şu bir sürü ilaç takviyesi yerince UV B lambası kullanacağım.

Azı karar çoğu zarar mantığıyla kullanılabilir.Evet düşünceni tabii ki söyleyebilirsin.Ona saygım sonsuz.Yalnız bunun "yeme damlatıldığında" onlara zarar verdiğini söylemen yanlış , aksine faydalıdır.Kabukta hepimizin bildiği üzere ayrıca zararları var , burası ayrı bir konu.

nasıl yani ben sanyu sitck turtle yem almıştım üzerinde yazıyo kabuğunu sertlestirir..

örneğin açık ve net olduğunu düşünerek açıklama yapmadan espriyle karışık geçmiştim konuyu..o zaman açıklayım en iyisi anlatamadım sanırım tam :) kabuk sertleştiricisini yeme damlatma zihniyeti için o örneği verdim. kabuk sertleştiricisi yeme damlatmak için mi kullanılır? nezle ilacı da baş ağrısını gidermek için mi kullanılır? nasıl ki kabuk sertleştiricisini yeme damlatmak için kullanmak uygun bi şey değilse nezle ilacını da baş ağrısı için kullanmak uygun değil. yeterli bir açıklama olduğu kanısındayım şahsen yine de daha ayrıntılı ve başka örneklerle de açıklayabilirim istersen..

vitaminlerin içinde bulunan 5-6 çeşitli vitamin ve kalsiyum ihtiyaçları için bana göre yeterli. zira kabuk beyazlaması da dahil ben hiç bir kabuk sorunu ile karşılaşmadım. kışları güneş yerine vitamin takviyesi yapıyorum. hiç bir sorunla karşılaşmamam da bunun yeterli olduğunun bana göre kanıtı.

doğa konusuna gelince doğada akvaryumda kaplumbağada yok :D o mantığı açmıycam hiç.. biz zaten onları evimize alarak doğadan koparıyoruz ve doğaya en yakın şartları sağlamaya çalışyoruz bu sebeple ne kadar az zararlı madde içeren doğal olmayan ürünler kullanırsak o hayvanlar için o kadar sağlıklı demektir.. evet doğada taneli yem yok ama yem ve kabuk sertleştiricisi ya da solüsyonu ile yem ne derece kıyaslanabilir tartışılır.. yem vermezseniz hayvan ölür kabuk sertleştirici ben hiç kullnamdım ve hiç bir sorunla karşılaşmadım hatta kullanıp da sorun yaşayanlara yardımcı oldum...

ilaç doz olayına gelince yanlış ilaçtan verilen en ufak doz bile kötü sonuçlar doğurabilir. bu yüzden hiç bir ilaç diyerek genelleme yapmak yanlış.. doğru verilmiş hiç bir ilaç demek daha doğru olur..

ben kabuk sertleştiricisnin yeme damlatıldığı zaman zaralı olduğunu savunuyorum şahsi düşüncem bu yönde..içindekileri araştıranlar ve zamanında forumda sertleştiricilerden yakınan insanları hatırlayanlar bana hak vercektir. ki o sorunlar sadece kabuğa sürmeleri sonucunda görülmüştü yeme damlatılma sonucunda onlardan da kötü sonuçlar doğurabilir direkt hayvanın metabolizmasına katılcağı için..

tabi herkes kendi düşüncesini uygulamakta özgür.. kimseyi yargılamak değil niyetim.. sadece kendi tecrübelerime dayanarak kendi düşüncemi savundum herkesin fikrine saygım sonsuz...

Kabuk sertleştirilerinin üzerinde kabuğa sürülüyür yazmıyordu...Ya da en azından benim rastladıklarımın üstünde yeme damlatılır yazıyordu...Yani aslında uygun bir şey bazılarında.Alakasız şeyi alakasız şeye damlatmıyoruz.Bu arada kabuk sertleştiricisi bir nevi bir vitamindir.Hiç kullanmadığın için bilmiyorsun anladığım kadarıyla.Sadece içerisinde A , B ve C gibi vitaminler yok sa onun yerine sadece D3 vitamini ve kalsiyum içeriyor.Kabuk sertleştiricisi deyince insanın içine başka şeyler mi doğuyor nedir.:)

Evet zaten onu anlatıyorum.Bizim kullandığımız hiçbir şey doğal değil...Ne paludaryum ne yem...O zaman güneşi karşılayamadığımız zamanlarda mecburen kabuk sertleştiricisini kullanıyorum.

Kaplumbağaların bünyesi farklı olabilir; seninki 5 ml. kalsiyumla kabuğu sağlıklı kalır , benimki 10 mg.la belki de...Aradaki bu fark yüzünden anladığım kadarıyla ben bıdığıma mecburen sertleştiriciyi kullanıyorum.

Sertleştirici de markadan markaya , verilen miktardan miktara değişir...Fazla yem de obetizeye yol açıyor.Her şeyin yanlışı zarardır zaten.

Zaten yazdığım yazıdan "doğru ilacın doğru miktarı kullanılmalıdır" lafını anlayacağını umarak öyle söyledim ve açıklamaya gerek duymadım.Yani ben kaplumbağama yanlış bir ilaç vermeyeceğime göre...Bir daha açıklama ihtiyacın beni anlamamandan kaynaklanıyor yani , yazımın açık olmamasından galiba , kusuruma bakma...Anlarsın diye düşünmüştüm.;)

Benim kullandığım kabuk sertleştiricileri yukarıda söylediğim gibi sadece D3 vitamini ve kalsiyum içeriyor , başka şey yok.Yani içerisinde herhangi bir bıdığıma zarar verecek bir şey yok.Onu da araştırarak kullanmaya başlamıştım.Bu 2 şey de (kalsiyum ve D3 vitamini) ağızdan alındığında herhangi bir zarara yol açmıyor , zaten de bizim kullandığımız kuru (pelet) yemlerin içerisinde de bunlardan bulunuyor.

Kabuğa sürüldüğünde ise hava almayı engelliyor ve suyla birleştiğinde reaksiyona girip kapluşların gözlerine zarar verebiliyor.Burası doğru , zaten ben bunu her zaman söylerim.Yalnız bu da çeşitli sertleştiriciler için geçerli...Benimki (BiyoTortucal) suya homojen olarak dağılıyor ve bütün vücuduna dağılıyor.Yani suya da damlatılabilir.Ama kabuğa sürülmüyor , çünkü solunumu engelleyebilir orada.

Aragorn'cum sanırım 2'miz aynı markalardan konuşmuyoruz.Çünkü benim bahsettiklerimin içerikleri ve etkileri senin anlattıklarından çok bağımsız.

O zaman şöyle diyelim; bazı kabuk sertleştiricileri zararlıdır , hem yeme damlatmak hem de kabuğa sürmek , bazı sertleştiriciler de suya ve yeme damlatıldığında yararlıdır.(Yararlılığı çeşitli forumlarda ve benim de tarafımdan , zararlılık da yine forumlarda kullanan çeşitli kaplumbağa sahipleri tarafından çıkarılmıştır.)

Yalnız sertleştiricilerde hatta hemen hemen her şeyde (vitamin , mama gibi) miktar ve marka önemlidir.

Şanışer , o yemi kullanabilirsiniz.Yani içeriğinde kabuğa faydalı vitamin ve mineral vardır demek istiyor.:)

aynı şeyleri tekrardan demiyceğim zaten açık ve net olarak açıkladım bu konudaki fikrimi :) önce de dediğim gibi herkesin düşüncesine ve fikrine saygım sonsuz ben sadece kendi deneyim ve bilgilerime dayanarak şahsi görüşümü söyledim.. isteyen kullanır isteyen kullanmaz kimse birbirine engel olacak değil ya :D

ben zaten kalsiyum ve D vitamini zararlı demedim sanırım yanlış anladın orayı..

şunu da düzeltmek lazım kabuk sertleştiricileri suyla reaksiyon vermez :) suyun içinde çözünmedikleri için suyun yüzeyinde bir tabaka oluştururlar ve bu tabaka da kaplumbağaların gözleri başta olmak üzere hayvanlara zarar verir.

marka konusunda çoğu uzakdoğu kökenli bu yüzden şahsen ben pek itibar etmem hiçbirine.. fakat avrupa kökenli olan markaların (tetra,sera:almanya) ürünlerine tabi ki güvenilebilir. zaten onlar yanlış kullanılabilcek bir ürün ya da sadece ticari rant sağlamak için bir ürün çıkarmıyolar.. fakat ben gerekmedikçe bu kaliteli markaların da olsa yem ve vitaminden başka ürünlerini kullanma taraftarı değilim sonuçta hepsi doğal olmayan pek çok madde içeriyor.. zorunlu kalınırsa iyi markaların ürünlerini kullanmak şartıyla tabi ki kullanılabilir ona zaten bi şey demedim :) sertleştirici ya da solüsyon kullanmaktansa direkt D vitamini kullanmak da daha iyi bir çözüm bence

O zaman bunu baştan söyleseydin ya...Sürekli kötüleyip durdun.Ben de gidip kasaptan almıyorum ya hoş...Kaliteli markaların ürünlerini kullanıyorum.Burada anlaştık.:)Benim sertleştiricim de sadece kalsiyum ve D3ten ibaret zaten , ben onu anlatıyorum.Yoksa içeriği daha farklı bir şey kullanmıyorum.Serleştirecek diye gereksiz kimyasallar ben de kullanmıyorum tabii ki...Aslında benimkine vitamin bile denebilir.:)Ama adı "sertleştirici" diye geçiyor.

Suda minik baloncuklar gibi oluyor , ya da şöyle söyleyeyim cıvayı masaya döktüğünüzde olan minik tanecikler gibi suyun içinde minik kabarcıklar oluyormuş , reaksiyondan kasıt bu...Ve dediğin gibi suyun üstünde de zeytin yağı gibi birikebiliyor.

Direkt D3 kışın bulunamıyor sevgili Aragorn.Mecburen bir şekilde dışarıdan vermek zorunda kalıyoruz.Yakında da kaliteli sertleştiricilerin markasını vereyim de isteyen kullansın.Solüsyon da tamamen doğal bir şey...Zaten biz onu insan bebeklerine de kullanabiliriz.

Sonunda olayın açıklığa kavuşmasına sevindim.Başlığın adını da değiştireyim de isteyenler "serleştirici" vb.leri hakkında bilgiler bulabilsin.;)

zaten ben baştan beri bunu savunuyordum :) solüsyon ya da sertleştirici altında sunulan ürünlerin de içinde koruyucu olarak pek çok kimyasal bulunmakta bu yüzden sadece d vitamini kullanılması daha iyi olur demiştim..

d vitamini devit-3 yani eczanelerde yaz kış 365 gün 4 mevsim bulunuyor :D

civanın masada durması gibi solüsyonun suda durması tepkimenin tam tersine suya karışmamasının göstergesi olduğu için orayı düzelttim.. homojen olarak karışmaması da kaplumbağalar için başka bir yönden tehlike oluşturmakta.. kullanırken bu da göz ardı edilmemeli..

konu zaten açıktı ya yine de sevindim tabi anlaşmamıza :)

aragorn' Alıntı:
civanın masada durması gibi solüsyonun suda durması tepkimenin tam tersine suya karışmamasının göstergesi olduğu için orayı düzelttim.. homojen olarak karışmaması da kaplumbağalar için başka bir yönden tehlike oluşturmakta.. kullanırken bu da göz ardı edilmemeli..

Örneğim biraz yine anlaşılmaz oldu galiba.:)Serleştirici suyla birleştiğinde boncuk boncuk oluyor ve suyun üstünde , içinde , dibinde her tarafında öyle duruyor.Cıvayı da masaya dökünce , havayla tepkimesinden dolayı minik minik top gibi oluyor ya...Onu kastetmiştim.Zeytinyağı gibi değil de her yerde ama boncuk boncuk oluyor.Normalde kendi kabında su gibi bir şey.

Geri