Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabukta Beyaz Noktalar ve Yem Yememe

Ahmed Fehim

Yeni Üye
Kaplumbağam yaklaşık 1 aydır yem yemiyor. Kış uykusundan dolayı olabilceğini düşündüm ama gün içerisinden hareket ediyor. Yüzüyor ve karasında dinleniyor, hareketlerinde bir sıkıntı yok. Filtresi 7/24 çalışıyor ve suyu temiz. Kabuk boyu yaklaşım 10 cm. Kabuğunda beyaz noktalar oluşmaya başladı. İlk başta kabuk değişimi sandım ama daha farklı bir beyazlama. Nasıl bir çözüm bulabilirim?

Ekli dosyalar

• * Image 2024-01-20 at 13.10.40 (1).jpeg
    * Image 2024-01-20 at 13.10.40 (1).jpeg
    144.6 KB · Görüntüleme: 5
  • * Image 2024-01-20 at 13.10.40.jpeg
    * Image 2024-01-20 at 13.10.40.jpeg
    125.4 KB · Görüntüleme: 5
Plaka soyulması var bir sorun yok.

Kullandığınız yemler ne marka? Harici birşey veriyor musunuz?

Vitamin kullanıyorsanız kaç günde bir veriyorsunuz?

Kuru alanda ısıtma lambası ve su ısıtıcı var mı?

Yem olarak Sera Raffy yem kullanıyorum. Harici birşey vermiyorum. Vitamini su değişimlerinden sonra 1-2 haftada 1 damlatıyorum. Kuru alanda ekstra bir lamba veya ısıtıcı yok. Ayrıca kaplumbağanın kabuğunda plaka değişimi dışında hem kabuğum en ortasında hemde kenarlarında beyazlık oluşumları var.

Ekli dosyalar

• * Image 2024-01-20 at 15.09.11 (2).jpeg
    * Image 2024-01-20 at 15.09.11 (2).jpeg
    132.1 KB · Görüntüleme: 1
  • * Image 2024-01-20 at 15.09.11.jpeg
    * Image 2024-01-20 at 15.09.11.jpeg
    75.6 KB · Görüntüleme: 1
  • * Image 2024-01-20 at 13.10.40 (1).jpeg
    * Image 2024-01-20 at 13.10.40 (1).jpeg
    39.6 KB · Görüntüleme: 1
Islak diş fırçasına sofra tuzu döküp yavaşça fırçalayıp akvaryum suyu yada emsal sıcaklıkta su ile durulayın.

Vitamini 10 gün boyunca 2 günde bir ağzına bir damla damlatın. Açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ikişer damla ruj sürer gibi ağız çevresine sürün.

Isıtma lambası ve su ısıtıcı önemli. Bunları bir an önce temin edin. Hayvan metabolizmasını yavaşlatmış. Hasta olma ihtimali de olabilir.

Lamba konusunda burada bilgi verdim.

Lamba sonrası durumuna bakıp ona göre hasta olup olmadığına bakarız. Lamba sadece ısıtma için değildir. Kabuğu kurutup plakaların gerilip atılmasını sağlar. Biolojik oluşumların üremesini önler.

Alınacak yemleri sonra yazayım.

Birde akvaryumun kuru alanını değiştirmeyi planlıyorum. Temel olarak ne gibi malzemeler kullanmalıyım. Kuru alana yapay çim koymalı mıyım? Akvaryumun üzerine kuru alan koymak istiyorum, ne malzeme kullanabilirim?

Akvaryum ölçüsü ve su yüksekliği kaç cm?

Kuru alanda çimi arkadaşlar kullanıyor ama ben tasvip etmiyorum. Sonuç itibariyle petrol artığı. Bir de zamanla üstü alg, yosun ve yem artığı kaplıyor. Hayvan bunun kokusunu alınca koparıp yemeye çalışıyor. Yerse ciddi sıkıntı yaratır. Dışkılayamadığında midesinde birikir ve cerrahi müdahale gerekir.

Kuru alan örnekleri burada mevcut.

Ben pvc paspas kullanmıştım. Tek parça. Değişik renklerde üçgen ve altıgen şekilli olanları var.

Geri