Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kafamı karıştıran dış filtre malzemeleri

tarcinveduman

Gümüş 5 Üye
Herkese merhabalar. 3 sepetli lifetech filtre kullanıyorum. filtrenin iç malzemesini değiştirip yenileyeceğim.
bazı kafama takılan sorular var. öncelikle amonyak giderici özellikli filtre malzemeleri var. bunlar ne kadar etkili? ve sepet sıralama ve içinde kullanacağım malzemeleri nasıl ayarlayacağım? konuları inceledim ancak kendimi ikna edemedim. :helpsmilie:

Kirli su girişi hangi taraftan ise ilk sepete seramik üstü sünger koyacaksın. Seramikte iki çeşit var gerçek seramik ve sinterli olan. Bu sinterli olan max 6 ay gider. Ama emici özelliği de olduğu için daha performanslıdır. Diğeri ara yıkamalar hariç senede bir kaynatılarak ömür boyu gider. Gerçek seramikte tetra sinterlide fluval güzel.

Orta katta elyaf üstü zeolit, jbl clearmec yada percell water resin al. Üstüne elyaf koyacaksın. Bununla ilgili bilgiyi bu konuda yazdım.
mailto:/forum/konu-percell-soft-water-resin-recine-filtre-malzemesi.html

Su çıkış tarafı sepette elyaf üstü eheim lav taşı veya eheim substrat üstü eheim carbon kullan en elyaf koy.

Substratta pro olanı daha performanslı ve daha uzun ömürlü. Ben 4 sene değiştirmeden kullandım. Düz substrat ömürde 1 sene, lav taşı 6 aydı sanırım. Yalnız sığdırması biraz zor olabilir. Bu durumda carbon öncelikli olsun.

Yalnız bazı ürünler poşetsiz gelebilir. Ti-sert marka filtre torbasında birkaç tane al. Elyafta jbl symec iyi. 250'lik yada 500 gramlık olanını al. Seranınki biraz daha ince lifli ve kalınlığı da azdır.

Amonyak ve türevlerini elimine edecek ürünler ortalama 3 ay gidiyor. Bu su hacmine ve hayvan adedi ile hayvanların büyüklüğüne bağlı değişebilir.

Bir de zeolite alternatif diatomit var. Bu kedi kumunun bileşeni. Daha çok sump sistemlerde ucuz olduğu için kullananlar var. Bunu da bir araştır. www.akvaryum.com sitesinden bir bak. Ben kullanmadım. Her marka kedi kumu olmuyor.

Eksik bir şey kaldıysa yine sorabilirsin.

www.juenpetmarket.com sitesi balık bölümünde akvaryum ekipmanlarında hepsi var. Başka şeylerde lazımsa bakarsın. 150 tl üstü ücretsiz kargo. Bu miktarı aşarsın zaten. İstediğin kadar kg kumda bedava kargo gelir. Ağırlık anlamında sorun olmaz. Vitasand marka silis alacaksın. Yoksa tabi. Bu site güvenilirdir ve malzeme içeriği anlamında en geniş yelpazeye sahiptir. Yem çeşidi de çoktur.

Abi verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Ürünlerin sipaşini vereceğim. Aklıma takılan olursa buradan yazarım yine. Silis kumum var abi. Juenden mango kökü siparişi versem uygun şekilde yollarlar mı acaba?

Ben juenden iki tane sipariş vermiştim ikisi de uygun geldi. Bu satın alma formuna girdiğinde kargo sayfasına gelince açıklama yaz kutucuğu vardır. Oraya yem alacaksan en ileri tarihli olsun yazarsın. Mangoda ise kökü düz yere koyduğunda altında boşluk kalacak biçimde şekli olsun diye yazarsın. Hafif V şeklinde olabilir diye belirt. Hayvanın/hayvanların kabuk boyu ne kadar ?

Percell resinin fiyatı uçmuş. 14 martta 25 liradan almıştım. talep görmeyen ürünü önerince alım artıyor fiyatı çakıyorlar. Bu kaçıncı malzeme. İki kat fiyat çekmişler. Yada farkında değillerdi. Ters osmosis arıtma sisteminde pahalı ürünler arasında.

Şu an filtreyi açmayacaksan. Biraz bekle o sayfada tabi alacaksan indirim olunca haberdar et butonu var. Üye olduktan sonra butona tıkla. İndirim gelirse mail atıyorlar.

Cvp: Kafamı karıştıran dış filtre malzemeleri

abi hayvanların kabuk boyları 14 cm. denizlide yaşıyorum burada bir türlü bulamıyorum. bulduklarım da çok büyük oluyor akvaryum için. bombeli 100 litrelik akvaryum için hangi boy mango almalıyım? filtreyi önümüzdeki hafta açacağım. şimdiden malzemeleri sipariş vereyim diyorum. onun yerine başka bir ürün kullanamaz mıyım cem abi?

bir de abi türkiye de turtle pier large bulamıyorum. yurtdışından mı getirtmeliyim?

yemleri teleskoptan alıyorum. alırken de hep ileri tarihli istiyorum. son kullanma tarihleri hep ileri bir tarihte geliyor.

Prodac zeolite, jbl ammo, jbl clearmec. Bunlardan birini alabilirsin. Bir de seachem denitrate var ama bunlar daha iyi.

Prodac zeolitin filesi biçimsiz. Onu yırtıp ti-sert torbaya koy. Jbl clearmec'i de yanında alabilirsin. İki tane poşet çay kağıdı gibi poşette geliyor. Bir tanesini kullansan yeterli. Bunları 2 sepette üstüste kullanabilirsin. Elyaf>clearmec>zeolit>elyaf biçiminde.

Mangoda eni 10-15 cm; boyda 35-40 cm bir kök olsun. Bunu yetişkin hale geldiklerinde de kullanabilirler. Mopani kökü de alabilirsin. İçin mango renginde dışı beyaz ağaç kabuğu gibi. Aldığında sterilizasyonu anlatırım. Bu arada hepsi kullanacak diye birşey yok. Bende sadece biri kullanıyordu. Diğerleri seyrediyordu bu ne yapıyor der gibi.

Genelde medium satılıyor. Large olanı bulmak zor ikinci ele belki denk gelirsin.

Yurtdışı düşünürsen. Turtle pierin dikdörtgen olanı da var. Turtle bank large olabilir. Ama vantuz ile desteklenmeli. Turtle dock var. Turtle toppera bakma onun için boyları uzun.

Pleksiden kuru alanda yapabilirsin. Cama göre pahalı, dayanıklı ve hafiftir. Yada su içi cam sehpa.

cem abi merhabalar. ben ürünlerin siparişini veriyorum da yanlız şu çıkış tarafı sepet malzemeleri çok kafamı karıştırdı. elyaf üstü eheim substrat üstü eheim carbon olarak mı sıralayacağım?

Her iki şekilde de olur. Carbon filtre sudaki carbondoksitin carbonunu çekip suya oksijen verir. ağır metalleri çeker. Döngü yapan bakterilere ortam hazırlar onun için en üste substratı koy. Şebeke suyu kullanıyorsan bu şekilde. İçme yada arıtma su kullanıyorsan farketmez.

Cem abi sipariş ettiğim malzemeler geldi. Ancak süngeri galiba yanlış almışım. Resimdeki ürünleri aldım abi umarım eksik yoktur. Percell resini komple mi koyacağım yoksa belli bir kısmını mı kullanayım?

Abi bu arada mopani kökü de aldım ama tipi hiç de altına girebilecekleri şekilde gelmedi maalesef. Bir de vitasand silis aldım bunu da diğer silis kumlar gibi yıkıyor muyuz? Eski silisi çıkaracağım yerine bunu sereceğim.

Fluval bio foamu boş yere almışsın o gerekli değil. Ben de deneme amaçlı gereksiz çok ürün aldım. Poşetini açmadan öyle kutuya
attığım bir ton şey var. İade etme işi zorsa dursun bir kenarda bir zaman gelir lazım olur. Mesela gün gelir ava motoru kullanırsın. Motor sert yerde gürültü yapıp titreşebilir bunun üzerine koyarsın ses olmaz. Yada alternatif bir durumda kullanılabilir.

Percelli olduğu gibi suya tutup yıka. Dikkat et torbasını deşme. Altına üstüne elyafı koyup kovaya yerleştir. Elyafı suya tutup kabarıklığını almayı unutma.

Kökün orta hizasından kumu aralayıp boşluk yap oraya girerler. Gerçi alıp kökü dolandırıyorlar. Kaplumbağalardan sonra akvaryumda gezen ikinci şey. Düz satıhta bile kafayı altına sokup kaldırıp altına girerler ama önce öğrenmeleri lazım. Biri yaptı mı diğeri bakıp görür. Eğer istersen hayvan kafayı sokup kaşınmaya çalışırken elinle arka kısımlarını kaşıyabilirsin o kökte kaşınıyor sanır. Twerk yapar durur. Genelde erkekler kaşınmayı seviyor dişilerde fazla heves olmuyor. Belkide erkeğin sıkıştırabilme ihtimalinden çekiniyor olabilirler.

Eski silisi atmana gerek yok. Genel temizlik sırasında hayvanları ve ekipmanları çıkardıktan sonra kumu karıştırıp pisliği al. Temiz su döküp akvaryumda yıka. Pis suyu al. Bu şekilde uzun süre kullanırsın. İçindeki yosun kir partiküllerini çıkarman yeterli. Yeni aldığını da az ise takviye yaparsın.

Vitasand marka havuzda yıkandıktan sonra kurutulup poşetlenir. Yine de pislik olmaz ama tozuma olur. Leğende ufak parçalar halinde mıncıklayarak toz gidene kadar birkaç kez su doldur boşalt yapıp akvaryuma yavaşça dökersin.

Cem abi verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Abi peki filtre için nasıl sünger alayım?

Sünger almana gerek yok. Elyaf yeterli. Yalnız seramik üstü için sünger lazım. Seramik üstüne elyaf konulursa kirden tıkanıp su debisini düşürüyor ve daha çabuk açıp yenilemek zorunda kalıyorsun. Onun için sünger var mı ? Bir tane.

Döşemecilerde gri renk sünger vardır. Bu kaliteli ve biraz pahalıdır ama alacağın ufak bir parça. Bir de hırdavatçılara bak sıva süngeri satarlar. Yalnız sepet çapını ölç ona göre al. Bu süngerler kalın olur. Maket bıçağı ile uygun incelikte kesersin.

Abi sepeti yerleştireceğim ancak su giriş çıkışı da üstten yani kapaktan. İkisi de aynı yerden girip çıkıyor. Sıralamayı nasıl yapacağım?

Sepet içinde boru şeklinde delik varsa kirli su oradan alt kısma gider. Alttan da seramik vasıtasıyla sepet geneline yayılıp yukarı doğru su çıkış borusuna gider. Pervanenin olduğu yer su çıkıştır.

Evet alttan üste doğru çıkacaksın. Seramiğin üstüne sünger diğerleri elyaf olacak.

Geri