Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa alınıp alınmaması hakkında ne düşünüyorsnuz ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

gonzimmm

As 2 Üye
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
696
Sizce kaplumbağa almak doğrumu ?

Ben artık kaplumbağalar doğal ortamdan koparılmasın diye alınmasını istemiyorum.
Ama iki türlü düşünülebilir..
Doğal ortamdada başlarına bir çok şey gelebilir..
Sizin fikriniz ?
Sizce kaplumbağa doğal ortamdan koparılmalımıdır yani alınmalımıdır alınmamalımıdır ?
 
sonucta biz kaplumbağaları petshoptan alıyoruz ee zaten onları doğal yasamlarından ayırmıslar bızde onları alıp tekrar doğal yasamlarına binevi goturmek ve onları daha sağlıklı yasatmak amacıyla besleyebılırız :)
 
Koparılmışlar ama kaplumbağa alımı durdurulursa kaplumbağalar üretilmezler.
Zaten bu hayvanlar çok uzun süre yaşıyabiliyorlarmış 100 yıl gibi...
Ama evlerde en fazla 40 yıl ama 40 yıl yaşatan bile yok..
Eğer üretim durursa belki 100 yıl yaşayabilir bu kaplumbağalar.
Ama doğal ortamdada küresel ısınma gibi bir tehlike var.
 
Evet haklısın. Doğru artık doğal ortamdada hayvanların dengesı bozuluyor küresel ısınma gibi yaşamı etkıleyen faalıyetler ortaya çıktı.hem buda hayvanların neslinide etkiliyor.
 
Evet...Ama kaplumbağaları üretmek çok yanlış...Biz onları 100 yıl yaşatamayız ki..O doğadaki mutluluğuda veremeyiz.
:(
 
ben de pek kaplumbağa alınması taraftarı değilim ancak 1 yıl önce yeterli bilgim olmadığı için bu konuda aldım ve şimdi de elimden geldiğince en iyi şartları sağlamaya çalışıyorum. petshoplarda satılan kaplumbağalar özel çiftliklerde üretilip hiç doğal ortam görmeden insanların evlerine gidiyor. insanlardan talep oldukça da bu üretim artarak devam ediyor. bu ticaret süresince de çoğu kaplumbağa uygunsuz ortamlarda koşullarda yaşam savaşı veriyor. bi kısmı taşınma sırasında bi kısmı petshoplarda bi kısmı bilgisiz kişilerin elinde hayatlarını kaybediyor. zaten petshoplar sadece ticaret olarak görüyor bu işi. insan ben almasam bu ticaret bitecek mi sanki diye düşünebilir ama 1 kişi almasa bu durumu bi kaç kişiye daha anlatsa onları da bilgilendirse onlarda diğer kişileri bilgilendirse sonuçta pek çok insan bu hakkında aydınlanmış olur ve bu hayvanlara olan talepte azalır. petshopların yanlış bilgi vermesi hayvan bakımını çok kolay göstermeleri sonucunda bu hayvanları alan insanlar 1 seneye kalmadan işin o kadar da basit olmadığını anlayıp pişman oluyor ve o kaplumbağalara gereken zamanı ortamı şartları sağlayamıyorlar. bunun sonucunda da olan yine o hayvanlara oluyor. artık almış olan bizler içinse yapacak en iyi şey onlara mümkün olduğunca iyi ortamı sağlamak. henüz almamış olanlar ise bu ticaretin önüne geçebilir herkes elinden geldiğince başkalarını bilgilendirse bu böyle yayılarak büyük bir kitleye ulaşır. sonuçta bence tüm bunları düşünüp kaplumbağa almamak tek çözüm o hayvanlar için.. petshopların dediği kadar basit bir şey olmadığı da asla unutulmamalı kaplumbağa beslemenin..
 
Ben bu yüzden almadım kaplumbağa...
Çok seviyorum...Bayılıyorum çok tatlılar...Ama bunu bile bile alamam..Ayrıca ona ne kadar iyi bir yaşam sağlayabilirimki ?
Bir oda boyu su veremem ona...keşke yapabilsem....ama maalesef.
 
Sırf kaplumbağalar için geçerli değil bu konu...Bütün hayvanları kapsıyor.Zaten adı üstünde ''evcil'' hayvan.Bence insanlarla hayvanlar iç içe olmalıdır...Ama bazı insanlar sırf egolarını tatmin edebilmek için hayvan alıyorlar.Bu da acı gerçeklerden birisi...
 
İlk aldığınızda olay kolay gibi görünüyor...O zamanlar küçük tabii.Ama aslında bakımları kolay değil.Kaplumbağa başına en az 100 litrelik bir paludaryum oluşturmalısınız , hatta büyüyüp 30 cm olduğu zaman daha bile fazla...Onun kocaman boyuna göre bir kuru alan , yemler , lambalar ve su miktarı...Sağlamak zor.Çoğu kişi maddi durumu yüzünden yeterli ortamı kaplumbağasına sağlayamıyor.Hatta bu yüzden etrafta binlerce bedava kaplumbağa ilanı görebilirsiniz.Hem ucuzlar hem de küçükler..."Bakımı ne kadar zor olabilir ki?" gibi görünüyor , ama aslında işler büyüdükçe başlıyor zaten.Çeşitli gereksinimler ortaya çıkıyor.

Hangimiz kaplumbağamızı aldığımız zaman bakımlarının bu kadar zor olduğunu biliyorduk?Kaplumbağa sahiplerinin %99'u bakımlarının bu kadar zor olduğunu bilseydi almazdı bu bıdıkları.Ama bilmiyor işte...Çok zahmetli ve emek isteyen bir iş.Hayvan bakmak kolay bir iş değil zaten.Her yiğidin harcı değil...Bizim yapmamız gereken kaplumbağa sahibi olmayan ama kaplumbağa almak isteyenleri bilinçlendirmek...Bu ticareti engellemek.

Doğalarından koparılıp ufacık ölüm fanuslarına tıkılan hayvanlar ne kadar mutlu olabilirler ki?Bir düşünün.Kendinizi o hayvanın yerine koyun.Kendi doğal ortamınızı mı insanların size sağladığı ortamı mı isterdiniz?

Bıdıklarımın bakımlarının bu kadar zor olduğunu bilseydim alır mıydım almaz mıydım bilemiyorum.Onları çok seviyorum fakat bu ticarete katkı sağlamamak adına...Almazdım gibime geliyor.Onları doğasından koparıp bu minik paludaryumda zorla yaşatmak bana vicdan azabı gibi geliyor.Keşke zamanında bilseydim de almasaydım diyorum bazen...Bazen de benim mutluluk kaynağımsınız , şirinlerim benim , iyi ki varsınız diyorum.İyi ki sizi almışım diyorum.Ben onlar için harcanacak her türlü emeği , parayı ve sevgiyi gözüm kapalı sağlarım onlara.Onlar benim canlarım , onlar benim korumam altında ve benim sorumluluğumdalar...Ben olmazsam yaşayamayacaklar.Bitkisel hayattaki insanlar gibiler.Fişleri çekildiği zaman yaşayamazlar...Ama doğal ortamlarında olmaları daha iyi olurdu tabii.

Bütün o sokağa atılan , göllere bırakılan veya da kötü yerlere bırakılan kaplumbağaları alıp beslemek isterdim.Onlara tekrardan bir şans verebilmek isterdim.Çünkü onların hiçbir suçu yok.Onların tek yaptığı "yaşamaya" çalışmak.
 
buradan kaplumbaga almayı düşünüp araştırma yapan arkadaşlara sesleniyorum.lütfen bu hayvancıklara eziyet çektirmeyelim.ne kadar iyi bakarsak bakalım onların istediği ortamı asla sağlayamayız.bu yüzden kesinlikle kaplumbaga almayalım
 
ben asla kaplumbağa almazdım taki yiğenim bana hasta olduklarını bakamadığını söyleyene kadar hoş bende bakamam dedim ve arkadaşıma verdim en nihayetinde oda bana geri verdi dediğiniz ölüm fanusunun içindeydi birtanesini kurtaramadık malesef ama obuur yaşadı çok şükür açıkcası çokta bilinçli değildik. sitelere baktık ama bakma amacımız onun ortamı değildi hastalığı içindi 1 sene boyunca özelliklede kışın peteklerin üstünde ve devamlı suyunu değiştirerek ısıtmaya çalıştık ama tabi nereye kadar.. onada eziyet bizede eziyet oldu. birde işin manevi boyutu var tabi.ve en nihayetinde ona güzel bir ev aldık ölüm fanusuda artık onun yazın güneşlendiği ve yüzdüğü kap oldu amacından çıktı. belki onun doğal ortamı gibi mutlu edemedik ama eski yaşam ortamından daha mutlu olduğunu düşünüyorum biraz daha rahat hareket edebiliyor en azından. gene eksikleri var tabikide paludaryumun onuda siz arkadaşlardan öğrenip tamamlamaya çalışıyorum.
evet haklısınız doğru olan bu canlıların asla getirilmemesi ama birde şöyle düşünün onların petshop lardaki hali daha vahim belkide günlerce aç kalıyorlar bu ticaretin kesileceğini düşünmüyorum burda kesilse dünyada kesilmeyecektir . kaplumbağaların alınmasını belki önleyemeyiz ama en azından insanların bilinçlendirilmesini sağlayabiliriz. ve bu iş birazda sevgi işi ben her sabah minik dostuma onu nekadar sevdiğimi asla hasta olmamasını çünkü hasta olursa benim nekadar üzüleceğimi anlatıyorum ve bundan hiç bıkmıyorum ben ona bunu söylemekten oda benim gözlerimin içine bakıp dinlemekten bıkmıyor. belki beni anlamıyor ama en azından hissediyor.eğer bu hayvanlar satın alınacaksa lütfen onları gerçekten çok seven insanlar alsın çünkü seven insanlar onun için , rahat etmesi için uğraşırlar. onlar çocuklar için bir oyuncak olmasın... neyse arkadaşlar ben baya hüzünlendim burada noktalasam iyi olacak......
 
mutip' Alıntı:
kaplumbağaların alınmasını belki önleyemeyiz ama en azından insanların bilinçlendirilmesini sağlayabiliriz. ve bu iş birazda sevgi işi ben her sabah minik dostuma onu nekadar sevdiğimi asla hasta olmamasını çünkü hasta olursa benim nekadar üzüleceğimi anlatıyorum ve bundan hiç bıkmıyorum ben ona bunu söylemekten oda benim gözlerimin içine bakıp dinlemekten bıkmıyor. belki beni anlamıyor ama en azından hissediyor.eğer bu hayvanlar satın alınacaksa lütfen onları gerçekten çok seven insanlar alsın çünkü seven insanlar onun için , rahat etmesi için uğraşırlar. onlar çocuklar için bir oyuncak olmasın... neyse arkadaşlar ben baya hüzünlendim burada noktalasam iyi olacak......

Ne kadar güzel söylemişsiniz.Aranızdaki ilişki ne kadar samimi...Ne kadar içten.Onu kendinizden bir parça olarak görüyorsunuz siz de...Ne güzel.Bıdığınıza uzun ömürler dilerim.

Kaplumbağaların satışını durduramayız ama insanları bilinçlendirerek onların almamalarını sağlayabiliriz.;)
 
bence esas şimdi kaplumbağa almalıyız..
pet shoplarda eziyet çeken hayvanları kurtarmak için :)
evet bakımı hakikaten zor..akvaryumcuların pet shoplardaki satıcıların dediği kadar kolay iş değil..
ama hayvanlar esas orda eziyette.. bende elime bi fanus tutuşturulup öyle aldım incimi..eğer satıcı bana doğruyu söyleseydi gerçek bakımını anlatsaydı genede alıcaktım ama bakacağım ekipmanıyla birlikte..iş artık satıcılıktan pazarlama tekniğinden geçip cahilliğe bilinçsizliğe dönmüş..çoğunun bişey bilmediğine emin oldum.. şükür ki bi tane bilinçli akvaryumcu buldum da ona danışıp alışveriş yaptım..
satıcıdan ısrarla ısıtıcı istediğim halde satmadı adam..gerek yok diye..anlattım anlamadı.. küçücük cam fanusa sıkıştırmış 20 30 tane kaplumbağa bak nasıl yaşıyo işte dedi adam..bende anlamıcağına kanaat getirip tartışmayı kestim.. esas ordaki hayvanlara yazık bence.. ben inciyi aldığımda çok şanssız olduğunu düşündüm bi ara hayvanın.. benim gibi bu konuda bilgisiz birine düştüğü için :)
ama ben araştırdım öğrendim.. eğer araştırmasaydım bende o kaplarda besleyecektim.. ama onları görünce anladım ki inci hakikatten şanslıymış :):):)
doğal ortamından çekip almak konusunda evet yanlış olabilir.. ama ordan bi hayvanı kurtarmak daha doğru bence:D
ben daha yeni yeni anlıyorum.. artık bi eksiği yok kızımın.. ve o kadar mutlu ki.. yemini yiyo.. beni gördüğü zaman çırpınıyo yanına gideyim diye.. bu da bana yetiyo işte :)
canım incim :p
 
Durum aslında bir kısır döngü haline gelmiş.Yani eğer siz hayvancıdan kaplumbağa alırsanız o yenisini getirecek.Ama kimse almazsa , kaplumbağalar onun elinde kalacak ve yeni yeni kaplumbağaları getirip o pis yerde satmaya çalışmayacak.

Biraz daha geniş düşünmek lazım...Yani tek bir kaplumbağa yerine "kaplumbağa alemini" düşünmek gerekiyor.
 
tabiki olay tamamen arz talep meselesi.. talep edilen ürün arz olur..
fakat bireysel olarak almayı reddetmek de bi alternatiftir. ama satıcıyı o ürünü pazarlamaktan vazgeçiremeyiz. 3 kişi almaz 5 kişi almaz fakat her malın bir alıcısı olduğu gibi onuda alacak kitleler vardır. Bu kaplumbağaların satılmadığı ülkeler bile var hepimizin bildiği gibi..orda satılmaz başka bi yerde satılmaz ama diğer bi yerde bu ürün satılır. Yani muhakkak satın alınacak kitlelere bir yerde ulaşılır..bu açıdan değil kaplumbağa bütün hayvanlar için yapılacak pek de fazla bişey yok..
ama kesinlikle esas olan doğal ortamında hatta daha açıkçası kendi halinde yaşamaları..
bu açıdan da aslında bi yerde evcil hayvan kavramı bana biraz da içi boş geliyo
genişlikten öte bakış açısıyla ilgili sanırım.. :D
 
Kapluş almak çok kötü biz bilinçsiz aldık burada bilinçlendik ama durdurulması lazım çünkü eziyet.
 
kesinlikle evet..
bende bilinçsiz aldım...şans eseri araştırıp öğrendim..
eziyet olduğunu ben akvaryuma koyduğum an anladım..
o soluk neşesiz kaplumbağa gitti..yerine çok neşeli cıvıl cıvıl sevimli bişey geldi :)
70 yıl yaşayacak hayvanın ömrünü 6 ay gibi bi süreye düşürülüyo..
eziyet..günaha girme..işkence..zulum... artık ne denirse :(
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst