Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa almadan önce araştırın...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ßusra

Gümüş 2 Üye
Her şeyden önemlisi bu kanlı, çirkin bir ticarettir!

Nakledildikleri tanklar, toptancılara geldikleri ve toptancılarda tutuldukları koşullar, daha sonra petshopların pek çoğundaki ortamlar içler acısıdır. Üst üste, susuz, pis tanklarda, çoğu ölür, nasıl olsa çok sayıdadır, ölenler “fire” sayılır!! 5-6 liradır en fazla değeri, "ne gerek vardır ki uzun uzadıya bakılmaya, masraf yapılmaya", çoluk çocuğun elinde, oyuncak gibi, biz aldıkça, yenileri gelir, yenileri o berbat tanklara düşer, daha sonra petshoplara, ve ondan sonra ölüm fanuslarına. Çok azı akvaryumda bakılabilecek kadar şanslıdır (bu şans mı), çoğu hiçbir şey yemeden, buz gibi suda ölüm fanusunda birkaç ay sonra ölerek hayatını tamamlar, çok üzülen kaplumbağa sahibi yenisini alır ve bu böyle sürer gider. Alınan her kaplumbağa bu ticarete bir katkıdır, berbat bir kısırdöngüdür, parayla "can"ın ölçülemeyeceğini çoktan unutmuş insanoğlunun kendi göz zevki, eğlencesi için yaptığı bencilliklerden sadece biridir, böyle bir şey hobi midir, bir canlının başka bir canlıyı hiç uygun olmayan koşullarda hapsetmesi hobi olabilir mi, her şeyden önce insanlığa sığar mı? Alınan her yeni kaplumbağa arz-talep dengesindeki yerini bulup yeni bir kaplumbağanın daha sıkıntılarla dolu yaşam koşullarına düşmesine bir katkıdır. İnanılmaz rakamlardadır bu ticaret, durdurulamasa bile biz almadığımız, aldırmadığımız sürece yavaşlatılabilir, hiç olmazsa birkaç yüz tanesinin kurtulması sağlanabilir. Bunları idealizm olarak görmeyin, “ben almazsam nasıl olsa başkası alacak, belki benden daha kötü koşularda bakacak” diye düşünmeyin, doğrular tektir, değişmez, başkalarının yanlış yapıyor olması bizim bireysel sorumluluğumuzu ortadan kaldırmaz. Bu konuda denetimler yetersiz, en azından daha az alınırsa daha az getirtilir, çok büyük bir pazar kaplumbağa ticareti, birazcık bile yavaşlasa doğalarından koparılmayacak yüzlerce kaplumbağa demek. Unutmayın, evde kaplumbağa beslemeye çalışmak hem size hem onlara eziyettir. Lütfen bu görüntüleri unutmayın, minik yavrucaklar ne petshopların berbat koşullarında, ne tüccarların sefil tanklarında, ne de iyi baktığımızı sandığımız evlerde, doğal ortamlarından koparılıp yaşama(ya çalışma)yı hak etmiyorlar.

...ALINTIDIR...
surungenım.com

bu konuyu okuduktan sonra artık gonzimm'e kesinlikle katılıyorum
onların artık evlere taşınmaması gerekli...:(
gercekten okurken çok duygulandım... :( :(

Kötü oldum..
Pınar hanım ilk bu düşüncesini bize açıklamıştı.(ilk sitede)
O zamandan beridir bende bu düşünceyi devam ettiriyorum.
Ne yazıkki kuzenime kaplumbağa almasına yardım ettim..Bir nevide mecbur kaldım..Zaten akvaryumu filanda varmış iyi bakacaklarını umuyorum..

Kendim almadım.
Alırmıydım alırdım.
Kaplumbağa almaya ilk karar verdiğimde akvaryumda ve yeterince iyi besleyemeyeceğim için almaktan tekrar vazgeçtim.
Ardından Pınar hanımın söylediklerine sonuna kadar katıldığımdan bende almamayı kafamda netleştirdim.
Ve kesinliklede önermiyorum alınmasını..

Bir ablam var bu konuyu onunlaa görüşmüştüm kaplumbağa almayı düşündüğümde..Aslında genede almayacaktımda sadece değişik bir açıdan bakabilmek için sormuştum.
Aldığım cevap ise " doğal ortamdada yeteri kadar güvende değiller ki " olmuştu.
Evet doğru oradada yeteri kadar güvende değiller.Ve hatta küresel ısınma gibi bir sorun var...Sulları bile bitebilir.Belkide bir çok kaplumbağa öldü.
Ama en azından kendi ecelleriyle öldüler...En azından o büsbüyük suyun tadını çıkartabildiler..En azından doğaldı yaşamları...En azından üst üste alt alta ezilipte ölmeyecekler.

Asıl önemli olanda zaten bunu ne kadar çok insana duyurabilmemiz.
Bence yukarıdaki açıklama yeterince açık olmamış.Bir çok yönden bakabiliriz bu duruma kaplumbağa almamak için.Bu sadece bir kaç bölümü..

Öyleyse tüm kaplumbağseverlerden ricam ; kendi sitelerimize,üye olduğumuz her siteye bu yazıyı kopyalayıp yapıştıralım..DAha büyük kitlelere ulaşabiliriz belki.Umarım gene hayal olmaz böyle bir şey.
Ama iyi bir iş çıkartabileceğimize inanıyorum.

Bakın bakalım :)

Şimdilik benden bu kadar site...

www.hamsterimveben.com / üyelere özel sohbet paneli var oraya şu linki attım : http://hamsterimveben.com/forum/showthread.php?tid=1214&pid=17442#pid17442 ////

www.petimevcil.tr.gg anasayfada yazıyı ekledim.

http://petimevcil.yetkinforum.com/haberler-ylginc-bilgiler-f30/kaplumbada-almayin-kaplumbada-kanli-tycarettyr-t75.htm#198 ve son durak olarak burası :)

www.bebekkokusu.com da çocuk bahçesinde yaptım aynısını.

bana bu konuda yardım ettiğiniz için teşekkür ederim
haydi bakalım bize katılanlar yazıyı her bir yana iletsinler...

Sevgili Ecem,

Ne iyi yapmışım bu konuyu burada gündeme getirmişim, başta sen, Aragorn, Tarçın, Büşra, LEGENDGRL90, destek veren herkese sonsuz teşekkürler. En azından artık bu konuya bu açıdan bakılır oldu, sizlerin sayesinde bu kanlı ticaretin ülkemizde de yavaşlayacağına, daha az talep ile doğalarında yaşamaya devam edecek yeşil suratların artacağına yürekten inanıyorum.

Gerçekten bu hayvancıklar evlere hiçbir koşulda hapsedilmeye uygun değil, ne kaplara ne dev akvaryumlara. Şu fotoğrafa bir bakın lütfen (Hatchling Care başlığının altındakine), sadece akvaryuma bağımlı yaşayan bu denli büyüyebilen, kendi lağımı içinde yüzen bir hayvancığa evde bakmak ona da bakana da eziyet değil mi?

http://www.austinsturtlepage.com/Care/caresheet-red_ear_slider.htm

Evlat edindiğimiz tüm hayvancıklara ömürlerinin sonuna kadar fiziksel, ruhsal sıkıntı çektirmeden bakmak gerektiğine inanıyorum; asla baştan atmadan ve mümkün olan en iyi yaşam koşullarını sunarak. Malesef kaplumbağalar bu gruptaki hayvanlardan değil, kendi kaplumbağama da bu açıdan bakınca vicdan azabı çekiyorum, ki legendgrl'ün "süper akvaryum" diye tanıttığı akvaryumda kalıyor kendisi (teşekkürler bu arada :) ), ama yetmez, doğasının yerine geçmez, işte beni üzen de bu oluyor. Üstelik en en büyük heveslerle başlayanlar, en çok sevenler, en bilgililer, nerdeyse herkes en sonunda pes ediyor, sıkıntıyı çeken evlerinden olan tatlı kaplumbağalar oluyor.

Yukarıdaki yazı sürüngenim.com için yazdığım yazının son bölümü, dilerseniz tamamını burada ve istediğiniz yerlerde kaynağıyla birlikte yayınlayabilirsiniz, ne kadar çok kişiye ulaşırsak, bu bilinçlenmeyi ne kadar ileriye götürürsek o kadar iyi. Bizler bu mücadelenin ilk neferleri sayılırız, çirkin kaplumbağa ticaretine karşı duruşu gelecek nesillere taşıyacak olan sizlersiniz ve işte bu yüzden minik fıstıklar adına içim çok rahat :).

İçten sevgilerimle..

Bana yani bize hak veren bir grup daha çıktı bakın :)
;
http://www.bebekkokusu.com/forums/thread-view.asp?tid=65397&posts=8

Asıl ben sizlere teşekkür ediyorum...

Pınar hanım kim ?
Birinci sitedeki Pınar hanımdamı burada haberim yok :)

melo = pinar1112 = Kaplumbağa Melek'in annesi = En üstteki yazının sahibi :)

Katkılarınızı büyük mutlulukla izliyorum arkadaşlar, eminim sizlere içinden teşekkür eden bir sürü yeşil surat vardır :)

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ..
Büyük bir şok geçiriyorum...
Pınar1112 sizmiydiniz...Kusura bakmayın tanıyamadım ben...

Evet gerçekten bu aşamalar kapluşlar için çok zorlu geçiyor.Birde bu yolculuklarda o masum kapluşların YARISI ölüyor...Maalesef bu bir gerçek.

Aman Ecemcim ne kusuru, nasıl tanıyacaktın zaten :).
Önemli olan kişiler değil zaten, fikirler ;)

Sevgi ve selamlar...

Pınar Hanım sizi özellikle her yerde takip ediyorum.Bu kaplumbağa sevginiz beni çok duygulandırdı.Kendim gibi birilerini görmek çok sevindirdi beni...Siz de Melek oğlanın üzerine aynen benimkilere düştüğüm gibi düşüyorsunuz.Sadece kendinizin değil herkesin bilgilenmesine katkı sağlıyorsunuz.Belki yaşınızın verdiği bir his...Böyle hep birilerine bir şeyler vermeye ve aşılamaya çalışıyorsunuz.:)Şu Petarkadaş'taki yazınız yüzümü gülümsetti.Üşenmeden uzun uzun bir şeyler açıklamışsınız.Ben de o sitedeki ölüm fanuslarında yaşayan kaplumbağa sahiplerini bilinçlendirmeye çalışıyorum.Hatta gerekirse sitemize de yönlendiriyorum.Belkide sizi bu yüzden seviyorum.Sizde kendimi görüyorum.O "fındık kafaları" kurtarmaya hep beraber çalışıyoruz , çalışacağız da...Bu siteye çok kişi üye oluyor.Hem gittikçe de ünleniyoruz.Daha kaplumbağa almadan insanları bilinçlendirmeye başlarız."Kaplumbağalara en az 100 litrelik bir tank lazım." bu cümleyi hatırlatmak lazım almayanlara...

melo' Alıntı:
melo = pinar1112 = Kaplumbağa Melek'in annesi = En üstteki yazının sahibi :)

Katkılarınızı büyük mutlulukla izliyorum arkadaşlar, eminim sizlere içinden teşekkür eden bir sürü yeşil surat vardır :)

+Fid :)

Çok mutlu oldum gerçekten sizinde burada olmanıza...
Sizinle Tarçın arkadaşımız kadar pek bir anımız olmamakla beraber bende sizi çok sıcakkanlı buluyor ve seviyorum gerçekten..
Yaşınızı bilmemekle beraber ne kadar güzel sizin gibi bir hayvansever olması...Bazen hayvansever sayısının tükendiğini düşünüyorum..
Ve maalesef bugün çok üzgünüm.
Dün bir kedi bulmuştum okulda,yavru küçücük...Naz biliyor durumu..
Bir gözü şişti diğer gözünüde açamıyormuş..
Çok küçüktü..Bakımsız ve pistide..Her miyavlayışı içimi sızlatıyordu..O gün anne bahsettim kediden,bugün kediye bakacak ve belki veterinere götürecektik..
Arkadaşlarımla kediyi aradık aradık bulamadık.
Annem söylemeyecekmiş ama ben çok inat edince söyledi ; ne yazıkki kedi ölmüş..
Güvenlik görevlisine sormuş.Dün yemek(süt) vermişler ama içmemiş..
Keşke dün onun için yapsaydım,yapabilseydim bir şeyler..
Miyavlayışı o masumiyeti aklıma geldikçe içim parçalanıyor hala...
İyi bakalım lütfen evcillerimize...Ama tek "hayvan" evimizdekiler değil dışarıdada bir çook masumiyet var..
Bugün başaramadım bir şeyler yapmayı...Onun hayal kırılıkğı ve burukluğuyla şuan yazı yazıyorum...Yine küçük bir ihtimal bile olsa bir şeyler yapabilirdim....Şimdi kendimi suçluyorum..
Bari fındık kafalarımızı kurtaralım :(
El ele...Lütfen...

Sevgili Tarçın güzel sözlerin beni çok duygulandırdı, çok çok teşekkür ederim :)

İki temel ve ortak amacımız var, birincisi henüz kaplumbağa almamış olanları almamaları için ciddi şekilde ikna etmek, ikincisi ise almış olanlara elimizden geldiğince akvaryumdan, beslenmeye, hastalıktan, genel bakım koşullarına yardımcı olmak. Kaplumbağalar ne yazık ki en çok istismar edilen hayvanların başında geliyor :( ve onlar için az da olsa birşeyler yapmak beni gerçekten aynı senin gibi mutlu ediyor, tamamen aynı hisleri paylaşıyoruz :).

Evet, bir de fid diye kullanıcı adım vardı değil mi, ben bile unutmuşum sevgili PHUS :D .

Sevgili Gonzimmm, çok çok üzüldüm minik miyavın ölümüne :( , başın sağolsun, çok trajik olmuş :(. Nolur kendini suçlama, "Ama tek "hayvan" evimizdekiler değil dışarıdada bir çook masumiyet var" bu cümlen bile senin gerçek bir hayvansever olduğunun göstergesi, eminim senin tarafından hayatı kurtulacak, değişecek pek çok hayvancık olmuş ve olacaktır, ne iyi ki senin gibi genç kardeşlerimiz çok azalsa da yok olmadı, bu bile beni çok sevindiriyor, umutlandırıyor. Aynı şekilde ben de sizleri hep uzaktan takip ediyor ve ayrı ayrı seviyorum, gerçek hayvan sevgisinin, hayvan haklarının vurgulandığı bir site olma yolunda ilerliyor olmanız ne kadar güzel.

Sevgiler..

Henüz ** yaşındayım...Pek söylemezdim yaşımı ama neyse =)... Yaşa göre insanlar sınıflandırıldığı için bu tip ortamlarda yaşımı söylemiyorum pek..Yaşımla ölçmesin beni kimse diye..
Neyse,çok teşekkür ederim..Gerçekten çok üzüldüm miyavım benim :( Ayrıca çok teşekkür ederim..
Dersanemin orada kedim var...Yemek götürürm hep...kocaman oldu :) büyüdü ama hala kucağıma alabiliyorum... umarım ileride bu kadar küçük şeylere değilde daha büyük işlere sevinirim...ve inşallah yaptıklarımı size anlatabilrim :)
Ne güzel olurdu...
Çok iyi hatırlıyorum hastahanede kediye terlik atacak çocuğu kovaladığımı...Korkusundan annesinin yanına sinmişti...erkek çocukları en çok bu konuda çok duygusuz olabiliyorlar.
Bu durumda aile çok önemli gerçekten..O pis onu elleme diyince hiç bir çocuk ellemiyor ardındanda zarar vermeye bile kalkışıyor...Bir arkadaş olarak bile kimseye hayvan sevgisi aşılayamıyorsun...Gerçekten her şey ailede başlıyor...

Neyse konuyu çok değiştirdim...
Ben susayım mekanı Tarçın ile size bırakıyorum :)

Gercekten yavru kediye çok üzüldüm maalesef dışarıda yüzlerce masum hayvan hayatını kaybedebiliyor :(
Yukarıdaki yazınızda çok haklısınız.İnsanlarımızda hayvan sevgisi olan çok az kişi var :(

yanlış anlamadıysam;...
bende 12 yasındayım, yasınızın ne olduğu hiç önemli değil siz harika bir moderatörsünüz.Bence kendinizle gurur duymalısınız çünkü bu yaşta bu kadar bilgi sahibi olmak ve kendini geliştirmek kolay bişey değil.
...

Okuldayken bahcenin kenarına yagmur ile birlikte sürüklenen yeşil kurbağa gelmiş baktım herkes sopayla kurbağayı didikliyor hepsine kızdım napıyorsunuz dıye gorevliden onu almak ıstedığımı soyledım en azından bır veterınere gotururdum ama alamadım onu.Okul bahcesınde hep dolasan ac,zayıp,kir pislik için bir kedı var kımse aldırmıyor kedıyı sonra gorduğumde okulun önündeki arabanın altında yavruları ile birlikte geziniyordu...okulumuzun kedısınıde beden dersınde 2 kattakı pencerede kalmış olarak gordum, beden hocasına onu almak ıstıyorum yardım edelım dıoordum ama hıc takmadı bıle benı ,cıyak cıyak bagrıyordu.bikaçgun sonra baktımda kedı okulun içerisinde boşluk biryere mevsım kartonunun altına yavru yapmış :)

burada anlatmak ıstedığım hayvanlara ne kadar yardım etmek ıstesekte
bızı engelleyen çogu engel cıkıyor :(

konuyla alakası yok ama...

Evet maalesef..
Okulumda müdür ve öğretmenlerim hayvansever :)
Kediyi görünce öğretmenimiz geldi arkadaşlara para bile vermiş süt alın diye..
Müdürümüzde aynı..Bir kedi vardı ona süt veriyordum bana " benim yapamadığımı sen yaptın " ddemişti çok hoşuma gitmişti..
Sonradan kedi kayboldu...İnşallah yaşamı kurtulmuştur :(

aslında engeller aşılabilir..
uğraşmak gerekir belki ama aşılır..

melo' Alıntı:
Sevgili Tarçın güzel sözlerin beni çok duygulandırdı, çok çok teşekkür ederim :)

İki temel ve ortak amacımız var, birincisi henüz kaplumbağa almamış olanları almamaları için ciddi şekilde ikna etmek, ikincisi ise almış olanlara elimizden geldiğince akvaryumdan, beslenmeye, hastalıktan, genel bakım koşullarına yardımcı olmak. Kaplumbağalar ne yazık ki en çok istismar edilen hayvanların başında geliyor :( ve onlar için az da olsa birşeyler yapmak beni gerçekten aynı senin gibi mutlu ediyor, tamamen aynı hisleri paylaşıyoruz :).

Ne demek...Tamamen içimden gelenler Melo.Duyarlı olmak gibisi yok.:)

melo' Alıntı:
Evet, bir de fid diye kullanıcı adım vardı değil mi, ben bile unutmuşum sevgili PHUS :D .

O kullanıcı tam olarak ben değilim.:)Bir arkadaşımın , ben bazen mesaj yazıyorum.O soru sormak için üye olmuştu , ben de arada bir sağa sola yorum yapıyorum.

bn foruma yeni kaydoldum. öncelikle merhabalar. su kaplumbağası almayı düşünüyordum fakat bu yazınızdan snra aklım karıştı. sizce ne yapayım?

RE: Kaplumbağa almadan önce araştırın...

Bakabilecegine eminsen ve yerin varsa, daha fazla bakamayan birinden alabilirsin.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri