Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa gözlerinin etrafında beyaz şeffaf şişlik var ve gözlerini açamıyor

yğt

Bronz 3 Üye
Merhabalar, yıllardır bence olan kaplumbağam gözlerini açamıyor. Gözünün etrafı şiş ve şeffaf-beyaz gibi bi katman var. Açsada görüyorum 1-2 saniye açıyor ve kapatıyor. Etrafındaki şeffaf katman halen daha duruyor açsada. Ne yapmam lazım? Hava soğukta değil yaz ayındayız.

Ekli dosyalar

• IMG_20240725_183955.jpg
    IMG_20240725_183955.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 37
Göz enfeksiyonu olmuş. Gözüne 10 15 saniye arayla 2'şer damla genta yada gentagut damlatın. Kuru bir yere koyun üstüne ısıtma lambasını koyun 30dk bekleyin enfeksiyon geçene kadar bunu hergün tekrarlayın

Suda yan yüzme var mı?

İştahsızlık, halsizlik var mı?

Suyu kaç derece?

Isıtma lambası var mı?

Kuru alanda ağzını açıyor mu?

Kuru lana çıkma sıklığında son zamanlarda değişiklik var mı?

Göz enfeksiyonu olmuş. Gözüne 10 15 saniye arayla 2'şer damla genta yada gentagut damlatın. Kuru bir yere koyun üstüne ısıtma lambasını koyun 30dk bekleyin enfeksiyon geçene kadar bunu hergün tekrarlayın
Hocam akciğer enfeksiyonu diyende var? Onu nasıl anlarım?

Suda yan yüzme var mı?

Suyu kaç derece?

Isıtma lambası var mı?

Bu şekilde anlarsın sorulara cevap verin ona göre anlarım

Suda yan yüzme var mı?

Suyu kaç derece?

Isıtma lambası var mı?

Kuru alana çıkıyor son zamanlarda. İştahsızlık görmediği için yemiyor. Suyu valla bilmiyorum yıllardır 15+yıldır hiç ısıtıcı falan takmadım hava zaten sıcak. Isıtma lambası yok
Kuru alanda ağzını açtığını hiç görmedim. Düz yüzebiliyor kafasını suyun altına veya dışında tutabiliyor

Kuru alana çıkıyor son zamanlarda. İştahsızlık görmediği için yemiyor. Suyu valla bilmiyorum yıllardır 15+yıldır hiç ısıtıcı falan takmadım hava zaten sıcak. Isıtma lambası yok
Kuru alanda ağzını açtığını hiç görmedim. Düz yüzebiliyor kafasını suyun altına veya dışında tutabiliyor
Isıtıcı lambası hayati önem taşır neredeyse tüm üşütmeler, akciğer enfeksiyonları vb. kuru alanda rüzgar yediği ve üşüdüğü için olur. Isıtma lambası kesinlikle lazım 40-50v arası halojen armut ampul takın kuru alana yaklaştırın hayvanıb kabuğu hizasına bir nesne koyun 30dk sonra sıcaklığı ölçün 33° olması lazım. İştahsızlık için Genta veya gentagut (gentagut daha ucuzdur aynı etkileri var) 3 damla damlatın ağzını açar açmazsa eğer 2 damla ruj sürer gibi hayvanın ağzına genta veya gentagut sürün. Yem olarak ne veriyorsunuz?

Hocam hava zaten 35 derece Üşüceğini zannetmiyorum ve zaten güneş alan bir yerde. Rüzgarda alamaz akvaryumda ve hava alan bir kapağı var. Bu genta dediğiniz şeyi deneyeceğim. Bugün gözlerine önerilen bir krem sürdüm bakalım işe yarayacak mı
Isıtıcı lambası hayati önem taşır neredeyse tüm üşütmeler, akciğer enfeksiyonları vb. kuru alanda rüzgar yediği ve üşüdüğü için olur. Isıtma lambası kesinlikle lazım 40-50v arası halojen armut ampul takın kuru alana yaklaştırın hayvanıb kabuğu hizasına bir nesne koyun 30dk sonra sıcaklığı ölçün 33° olması lazım. İştahsızlık için Genta veya gentagut (gentagut daha ucuzdur aynı etkileri var) 3 damla damlatın ağzını açar açmazsa eğer 2 damla ruj sürer gibi hayvanın ağzına genta veya gentagut sürün. Yem olarak ne veriyorsunuzm hava

Güneş ışığı çok fazka gelir hayvanın gözünü alır ve artık bildiğiniz gibi küresel ısınma gibi ısınmayla alakalı sorunlar var güneş ışığı bu yüzden sağlıklı değil kaplumbağa için ısıtma lambası her türlü lazım ısıtıcı yazın, lazım değil ama lamba lazım. Krem olarak teramisin var ama onu önermem hem emilimi zordur hemde sudaki kirleri göze yapıştırır zaten çok ciddi gibi durmuyor enfeksiyon hafif enfeksiyon var fazla olsaydı gözünü hiç açamazdı.

Güneş ışığı çok fazka gelir hayvanın gözünü alır ve artık bildiğiniz gibi küresel ısınma gibi ısınmayla alakalı sorunlar var güneş ışığı bu yüzden sağlıklı değil kaplumbağa için ısıtma lambası her türlü lazım ısıtıcı yazın, lazım değil ama lamba lazım. Krem olarak teramisin var ama onu önermem hem emilimi zordur hemde sudaki kirleri göze yapıştırır zaten çok ciddi gibi durmuyor enfeksiyon hafif enfeksiyon var fazla olsaydı gözünü hiç açamazdı.
Bir kaç gündür açmıyor arada böyle resimdeki gibi açıyor. Bu gün teramisin sürdüm işte. Akvaryumu daha az güneş alan bir yere koyayım mı?

Güneş alsın ama direkt akvaryuma güneş ışığı vurmasın ışık alsın yeter yani

Genta yada gentagut damla alın.
Gözüne sabah akşam 10 15 saniye arayla damlatın bu işlemleri yaparken hayvan kuru bir alanda olsun ve üstüne ısıtma lambası koyun. Yoksa alın. Ağzını açması için gene Genta yada gentagut damlayı alın 3 damla ağzına damlatın ağzını açmazsa eğer ruj sürer gibi dudağına 2 damla sürün ağzını açar. Halsizlik ciddi bir durumdur şuan akciğer enfeksiyonu yok gibi ama başlayabilir halsizlik olursa diye su seviyesini hayvanın boğaz seviyesine getirin ki suda yüzerken enerjisi biterse dinlenebilsin. Yem olarak ne veriyorsunuz?

Genta yada gentagut damla alın.
Gözüne sabah akşam 10 15 saniye arayla damlatın bu işlemleri yaparken hayvan kuru bir alanda olsun ve üstüne ısıtma lambası koyun. Yoksa alın. Ağzını açması için gene Genta yada gentagut damlayı alın 3 damla ağzına damlatın ağzını açmazsa eğer ruj sürer gibi dudağına 2 damla sürün ağzını açar. Halsizlik ciddi bir durumdur şuan akciğer enfeksiyonu yok gibi ama başlayabilir halsizlik olursa diye su seviyesini hayvanın boğaz seviyesine getirin ki suda yüzerken enerjisi biterse dinlenebilsin. Yem olarak ne veriyorsunuz?
Hocam yem valla petshoptan aldığım bir kablumbağa yemi. 10 yıldan fazla süredir bunları kullanıyorum adı Rotfish premium fish food-turtles

Geri