Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağalarda obezite durumu

Birde mandallı masa lambası kullanıyorum zamanında 10tl ye almıştım. geçen gün mandallı olmayan 60W normal masa lambasını 25tl ye aldım.

Uv ampuller maliyetlidir. Parasal sıkıntı durumunda önceliği yoktur. Yemler ve vitamin takviyeleri ile bu ihtiyaç giderilir. Öncelik diğer ekipmanlar bu sonraya bırakılabilir.

Isıtma lambası olduğu için uva+uvb kompakt almaya gerek yok sadece uvb 5.0 oranlı ampul tercih edilebilir bu kompakt olana göre daha ucuzdur.

lamba tutucusu kuru alanda ben yapistirdim cama :D
Tutucuya gerek yok mandallı masa lambası kullanıyorum.
1706820902923.jpeg

Bundan

bahsettigim bu internette 400-500 lira bunlar.
Masa lambasi mi 400tl o kadar pahali olmamasi lazım. Artık çarşıda bulmak çok zor cankayanin heryerine baktim bulamadim. internette daha ucuza alinir. 400tl ye çinden metal 200W a kadar destekleyen mandalli modeller var onlardan alınır

Masa lambasi mi 400tl o kadar pahali olmamasi lazım. Artık çarşıda bulmak çok zor cankayanin heryerine baktim bulamadim. internette daha ucuza alinir. 400tl ye çinden metal 200W a kadar destekleyen mandalli modeller var onlardan alınır
knitex falan hem zor bulunuyor hem de 400-500 lira tek sitede vardi

Uygun olan bu marka. Benzerleri var ama max 40 watt ampul kaldırıyor. Duyları plastik.

Bulması zor ama ulus sanayi sokakta sanayi han (okulun karşı çaprazında) içinde bir dönem satıyorlardı. Şu an var mıdır bilmiyorum. Heykelin arkasındaki sokak. Orada ampullerde var.

Birde avizeciler çarşısına bakın.

Uygun olan bu marka. Benzerleri var ama max 40 watt ampul kaldırıyor. Duyları plastik.

Bulması zor ama ulus sanayi sokakta sanayi han (okulun karşı çaprazında) içinde bir dönem satıyorlardı. Şu an var mıdır bilmiyorum. Heykelin arkasındaki sokak. Orada ampullerde var.

Birde avizeciler çarşısına bakın.
Hocam bende seramik duy kaliteli bir mandalli masa lambası var. 60W ampul kaldiriyor. Üzerinde 40W yaziyor ama. hatta 72W bile kullanmistim

Max 40 watt olanlarda kablo daha ince oluyor. Aşırı yük bindiğinde elden çıkabilir. Bozulursa elektrikçi de daha kalın kablo taktırırsınız. Çöp olmaz.

Max 40 watt olanlarda kablo daha ince oluyor. Aşırı yük bindiğinde elden çıkabilir. Bozulursa elektrikçi de daha kalın kablo taktırırsınız. Çöp olmaz.
Hocam bu tur masa lambalarinin kablolari 2.5 amper oluyor 60W olanlarda oyle sanırım. 225W lamba 1 amper cektigi icin kablodan dolayı sorun olmaz bence. Watt sınırı koymalarinin nedeni ampulun çanağı ve duyu eritmesi olabilir. Metal çanak ve seramik duy ise 60W a kadar kaldiriyor 40W yazsa da. Floresan ampullerde 120W a kadar destekliyor diye biliyorum

Florasan ampulde 120 watt dediği 24 watt olan ampul.

Max 60 watt olanlarda bakır sarmal ve kablo kaplaması 40 watt olandan daha kalındır. Kaldıracağı güce göre kablo kalınlığı değişkenlik gösterir.

Bu ısıyla alakalı. Olduğundan fazla yük ısıyı yükseltir. Bir de biz normal kullanımından farklı olarak 12 saat gibi uzun bir zaman aralığında yakıyoruz.

Örnek vermek gerekirse su ısıtıcı kablosu ile kıyaslayın. Bende horoz markanın 60 wattlık lambası var. Jbl protemp 200 watt ısıtıcı ile aynı kablo kalınlığında.

Yağ bezesi, tümör yada parazit olabilir.

Boşlukta şişlik yok. Dolayısıyla karaciğerden kaynaklı bir sıkıntısı yok.

@cem Hocam ben taze büyük karidesi ayıklayıp temizledim buzdolabı poşetine koyup sonra bir kaba koydum dondurucuya attım 3 4 ayda kokmaya başladı normal midir. 2 3 karides birde büyük balık alıp aynı şekilde dondurucuya atıcam sizce ne kadar süre dayanır.

Geri