Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam akciğer enfeksiyonu olabilir mi?

ahsen

Bronz 5 Üye
Merhabalar. Ben 2 ay önce kırmızı yanaklı su kaplumbağası aldım. İlk aldığımda normalden daha küçüktü ve gözleri şişti, açılmıyordu. 10 gün kadar yemek bile yemedi. Sonrasında kendi kendine iyileşti ve 2-3 hafta öncesine kadar gayet iyiydi. 2-3 hafta önce kabuğunun arka kısımlarının beyazlamaya başladığını fark ettim ancak başka bir sıkıntısı yoktu. Sonrasında ciyaklama gibi garip sesler çıkarmaya başladı. Bazen hapşırma gibi bazense sadece ciyaklama gibi sesler çıkarıyor. Bazen sadece kafasını öne doğru uzatıp ağzını açıp kapatıyor öğürme gibi hareketler yapıyor. Önceden çok hareketliydi yem vereceğimi görünce delirirdi. Marulu da çok severdi ancak bugün marul verdim ve asla yemedi. Normal yemlerinden azar azar yiyor. Veterinere götürdüm ancak akciğer enfeksiyonu gibi bir teşhis koyamayacağını, bunun için yeterli ekipmanı olmadığını söyledi. Kabuğunun biraz yumuşadığını söyledi ve kalsiyum iğnesi yaptı. Bana da internetten d vitamini ve kalsiyum almamı söyledi. Hangi vitamini önerirsiniz ve nasıl kullanmam gerekiyor? Bir de uv lambasını daha yeni alabildim ve dün kullandım. Dünden beri lambanın altından inmek istemiyor ve sürekli kuru alanda duruyor. Neredeyse hiç suya girmiyor. Uv lamba sürekli açık kalmasın ve kapatınca üşümesin diye normal ampul taktım. Şuanda kuru alan 32, suyu 28 derecede sabit. Başka ne yapabilirim? Sizce hasta mı? Aşağıya yemlerin, kaplumbağanın ve ekipmanlarının fotoğraflarını ekledim.

Ekli dosyalar

• IMG_20240128_210702.jpg
    IMG_20240128_210702.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 26
  • IMG_20240128_210719.jpg
    IMG_20240128_210719.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 25
  • IMG_20240128_210731.jpg
    IMG_20240128_210731.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 26
  • 17064664406011272101038911012133.jpg
    17064664406011272101038911012133.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 24
Bir de gözlerini kaşıması var. Onu yazmayı unutmuşum.

Aynı zamanda suda biraz yamuk duruyor. Sağ tarafı daha yukarda duruyor suyun içindeyken. Ve bugün ilk kez gördüğüm bir şey yaptı. Akvaryumun dibindeki kumdan yedi.

Merhabalar ,

Kuru alan ve su sıcaklığı gayet iyi böyle kalsın.

Eczaneden genta ya da gentagut göz damlası alın. Eğer stick yeminiz varsa (gammarus değil) yeme 2 damla genta damlatıp ilk yem olarak verin.
Hayvan yem yemiyorsa dik tutup 10-15 saniye arayla ağzına ruj sürermiş gibi 2 damla sürün.

İnternetten ya da petshoptan bulabilirseniz deep fix reptivit vitamin damla alın. 1 hafta boyunca gentadan uzak bir saatte yem yerse yemine 1 damla eğer yem yemezse ağzına 1 damla ruj sürermiş gibi damlatın.

Gentayı sabah - akşam vitamini ise gentayı verdiğiniz saatten uzak bir vakitte vereceksiniz.

Hayvan sürekli kuru alanda duruyorsa 2.30-3 saatte bir indirin su içsin.

Hayvanın az da olsa yem yemesi bizim için çok iyi bir şey . Hayvana abartmamak şartıyla ara öğünler ekleyin. Fazla vermeyin hazımsızlık olmasın.

Kum silis kum muydu?

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: cem
Bir de Terrapinin içeriğinin ve nasıl gördündüğünün fotoğrafını atabilir misiniz?

Uv lambaya şimdilik ihtiyaç yok normal ısıtma lambasıyla devam edin. Lambayı günde 12 saat boyunca açık tutacaksınız.

Bir de Terrapinin içeriğinin ve nasıl gördündüğünün fotoğrafını atabilir misiniz?

Merhabalar ,

Kuru alan ve su sıcaklığı gayet iyi böyle kalsın.

Eczaneden genta ya da gentagut göz damlası alın. Eğer stick yeminiz varsa (gammarus değil) yeme 2 damla genta damlatıp ilk yem olarak verin.
Hayvan yem yemiyorsa dik tutup 10-15 saniye arayla ağzına ruj sürermiş gibi 2 damla sürün.

İnternetten ya da petshoptan bulabilirseniz deep fix reptivit vitamin damla alın. 1 hafta boyunca gentadan uzak bir saatte yem yerse yemine 1 damla eğer yem yemezse ağzına 1 damla ruj sürermiş gibi damlatın.

Gentayı sabah - akşam vitamini ise gentayı verdiğiniz saatten uzak bir vakitte vereceksiniz.

Hayvan sürekli kuru alanda duruyorsa 2.30-3 saatte bir indirin su içsin.

Hayvanın az da olsa yem yemesi bizim için çok iyi bir şey . Hayvana abartmamak şartıyla ara öğünler ekleyin. Fazla vermeyin hazımsızlık olmasın.

Kum silis kum muydu?
Kumu ne bilmiyorum açıkçası. Petshoptan almıştım. İnternetten baktım kuvars kuma benziyor beyaz ve çok ince.

Genta tedavisine hemen alıp başlayın. Yumurta akı ve birkaç dakika haşlanmış kıyma parçası da verebilirsiniz. Hayvan ileri safha akciğer enfeksiyonu iştah bir anda kesilebilir. Yağ depolasın.

Bu stick yem nedir bilmiyorum ama kaliteli bir yem değil. Aksi gibi piyasada da kaliteli yem kalmadı.

Şu an kabuk boyu kaç cm? Baştan kuyruğa kabuk boyu.

Genta tedavisine hemen alıp başlayın. Yumurta akı ve birkaç dakika haşlanmış kıyma parçası da verebilirsiniz. Hayvan ileri safha akciğer enfeksiyonu iştah bir anda kesilebilir. Yağ depolasın.

Bu stick yem nedir bilmiyorum ama kaliteli bir yem değil. Aksi gibi piyasada da kaliteli yem kalmadı.

Şu an kabuk boyu kaç cm? Baştan kuyruğa kabuk boyu.
Kabuk boyu 5cm civarı. Gentayı aldım. Yemine damlatarak vereceğim değil mi? Başka hangi yemlerden alabilirim? Deep fix reptivit vitamini de internetten sipariş ettim. Yumurta akı dediğiniz haşlanmış yumurtanın beyazını mı vereyim?

Bu şekilde iyi bakarsam kendi kendine iyileşebilir mi? Durumu çok kötü gibi görünmüyor aslında bugün daha fazla yüzüyor. Yemlerini yiyor sadece marulu yemediği için garipsedim. Normalde çok severdi. Dün suyun içinde ısıtıcısına tutunarak uyumuş, kuru alanda uyumamış. Bu iyi bir şey mi? Sadece ışık yanarken onun altında olmak istiyor. Işığı kapatınca suya giriyor.

Bir de kaplumbağamın ağzının kenarlarında, boynunda, ön ve arka ayaklarının altında beyaz pamuk gibi iplik veya tül gibi sarkan şeyler var. Ben deri değiştiriyor falan sanmıştım ama hasta olduğu için mi böyle acaba? Çok soru soruyorum ancak iyileşmesini çok istiyorum. Çok endişeliyim. Mazur görün..

Yemine emdirip ilk yem olarak sabah akşam verin.

Suyun içerisinde uyuması iyi bir şey evet.

Deri değiştiriyordur endişe etmeyin.

Marul vermeyin hem kış ayları olduğu için ilgileri azalıyor hemde hayvan daha küçük.

Hayvanın su içerisindeyken tutunabileceği bir tünek yapabilirseniz iyi olur aslında.

Çok teşekkür ederim her sorumu sabırla cevapladığınız için. Son olarak gentayı yemine sabah akşam 2 şer damla mı damlatacağım yoksa sabah aşkam 1 er damla mı? Henüz çok küçük olduğu için fazla gelmez değil mi?

Gentayı yemine damlatacaksınız.

Haşlanmıp yumurta beyazı vereceksiniz.

Hayvan ufak 6 cm kabuk boyu sonrası bitkisele başlarlar. Bu boya kadar protein ağırlıklı beslenirler. Marul yememesi normal.

Omega one juvenile turtle sticks yemi alın. Bir arkadaşımız nette bulmuş. Linkini atacak.

Hayvan ufak 6 cm kabuk boyu sonrası bitkisele başlarlar. Bu boya kadar protein ağırlıklı beslenirler. Marul yememesi normal.

Omega one juvenile turtle sticks yemi alın. Bir arkadaşımız nette bulmuş. Linkini atacak.
Peki, linki bekliyorum. Çok teşekkür ederim.

Linki burdan bulabilirsiniz.

Sabah akşam 2 şer damla damlatın 1 hafta sonra durumuna bakalım.

Merhaba. Kaplumbağama genta tedavisi uyguluyordum. Yarın tam 1 hafta olacak. İştahsızlığı vardı ama 3 gün genta uyguladıktan sonra yem yemeye başlamıştı. Eskisine göre daha iyi. Suya giriyor, düz yüzebiliyor. Eskisinden daha az ses çıkarıyor ve kafasını ileri uzatıp ağzını açıp kapatması da azaldı. Ancak 2 gündür yine yem yemiyor. Öğünleri fazla geliyor olabilir mi? Biraz kabızlık çekiyor gibi. Gentayı yarından itibaren bırakmalı mıyım yoksa birkaç gün daha devam etmeli miyim? Ve kabızlık için ne yapabilirim? Kendisi düzelir mi? Hazımsızlık yaşıyor sanırım.

Geri