Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam akciğer enfeksiyonu olabilir mi?

Gentaya ve vitamine devam edin.

Ağzına damlatabilirseniz 1 damla zeytinyağı damlatın bugün.

Hayvanın bu süreç içerisinde dışkıladığını gördünüz mü hiç?

• Beğen
Tepkiler: cem
Gentaya ve vitamine devam edin.

Ağzına damlatabilirseniz 1 damla zeytinyağı damlatın bugün.

Hayvanın bu süreç içerisinde dışkıladığını gördünüz mü hiç?
Dışkılıyor ama zorlanıyor gibi. Gentaya ve vitamine ne kadar daha devam etmeliyim? Zeytinyağını da deneyeyim bugün.

Hayvan tamamiyle iyileştikten sonra birkaç gün daha kullanmaya devam ediceksiniz.

Enfeksiyon hafiflediği zaman tedaviyi bırakırsak tekrar daha güçlü nüksetme ihtimali var.

• Beğen
Tepkiler: cem
Üşümemesine dikkat edin.

Hayvan hasta yem yiyor ise olabildiğince verin. Hazımsızlık çekiyorsa günlük miktarı 3-4 öğüne bölebilirsiniz. Yem yediği sürece iyileşme ihtimali yüksek olur.

Eğer tedavi edebilirsek ileri safhadan iyileşen birkaç hayvandan birisi olacak.

Üşümemesine dikkat edin.

Hayvan hasta yem yiyor ise olabildiğince verin. Hazımsızlık çekiyorsa günlük miktarı 3-4 öğüne bölebilirsiniz. Yem yediği sürece iyileşme ihtimali yüksek olur.

Eğer tedavi edebilirsek ileri safhadan iyileşen birkaç hayvandan birisi olacak.
Şuan gayet iyi ve keyifli görünüyor. Yem yiyor ama fazla geldiği için hazımsızlık yaşıyor gibi sadece. Yemleri çok küçük olduğu için ilacı tam ememiyor gibi geliyor ama yine de iyice emdirmeye çalışıyorum ve fazla gelmemesi için vitamini yemle değil ağız yoluyla veriyorum. Sadece gentayı sabah akşam yemine damlatıp veriyorum. Hazımsızlık yaşarken yem yemek istemiyor. Ancak dışkıladıktan sonra keyifleniyor ve yemek istiyor. Açıkçası başka bir sıkıntı görmüyorum şuanda. Gentayı 10 gündür kullanıyorum. Artık bırakmalı mıyım?

Pazartesiye kadar devam edin sonra bakalım bir daha. Zerre iz kalırsa tekrar nükseder ve daha ağır olarak gelir. İlaca bağışıklı kazanacağı için tedavi mümkün olmaz.

Yemde normal öğün düzenine dönün.

Pazartesiye kadar devam edin sonra bakalım bir daha. Zerre iz kalırsa tekrar nükseder ve daha ağır olarak gelir. İlaca bağışıklı kazanacağı için tedavi mümkün olmaz.
Bugün antibiyotiğe başlayalı tam 2 hafta oldu. Hala ara ara boynunu uzatarak ağzını açıp kapatıyor, nadir de olsa çok küçük sesler çıkarıyor. Bunlar normal midir yoksa hala tam olarak iyileşmedi mi acaba? İnternette çene kaslarını güçlendirmek için bu hareketi yaptıklarını da okumuştum o yüzden emin olamadım. Bunlar dışında başka bir sıkıntısı yok ve iştahı da çok yerinde. İlacın uzun süreli kullanımı zarar verir mi diye endişe ediyorum sadece ama devam edin derseniz devam edeceğim. Zaten içinde az kaldı 2 haftaya biter gibi.

Son düzenleme:
Bir de vitamini de iyileştikten sonra düzenli kullanmaya devam mı etmeliyim?

Ses cikleme gibi mi yoksa tak tak tarzı gagasını birbirine vurup kafa titretme de ek olarak var mı?

Vitamini haftada iki defa 1 damla verin.

Başını ileri atarak nefes almayı ne sıklıkta yapıyor?

Ses cikleme gibi mi yoksa tak tak tarzı gagasını birbirine vurup kafa titretme de ek olarak var mı?

Vitamini haftada iki defa 1 damla verin.

Başını ileri atarak nefes almayı ne sıklıkta yapıyor?
Gagasını vurma veya kafa titretme yok, cikleme gibi ama çok kısık. Kafasını ileri atma çok sık değil ama ağzını açıp kapatmayı sık sık yapıyor. Eneme gibi. Şiddetli bi kafayı öne atma falan yok. Eskiden şiddetli yapardı bunu ve ses çıkarırdı. Şuan öyle değil.

Yani o zamanki halinin aynısı gibi ama yapma sıklığı az öyle mi?

Yani o zamanki halinin aynısı gibi ama yapma sıklığı az öyle mi?
Yok tam açıklayamadım sanırım. Yine sık sık yapıyor ama o zaman nefes alamadığı için yaptığı belliydi, zorlanıyormuş gibiydi. Kendini çok kasıyordu yani kafasını öne uzatırken. Şuan öyle değil. Daha sakin daha hafif yapıyor, safece ağzını açıp kapatıyor. Zorlanıyor gibi görünmüyor.

O zaman ilaç bitene kadar devam edin. Düşük dozda veriyoruz bir sorun oluşturmaz. Bitince bir daha bakalım.

O zaman ilaç bitene kadar devam edin. Düşük dozda veriyoruz bir sorun oluşturmaz. Bitince bir daha bakalım.
Merhabalar. Bugün ilaç bitti. Kaplumbağam gayet iyi görünüyor. Çok hareketli ve iştahlı. Ancak dediğim gibi hala nadiren de olsa çok küçük ve kısık sesler çıkarıyor cikleme gibi. Tekrar alıp devam etmeli miyim yoksa bu kadarı normal midir? Bir de kabuğunun uç kısımlarında beyaz lekeler vardı onun için devit damla mı kullanmalıyım? Başka türlü geçmiyor sanırım.

İlaca devam edin tamamen sağlığına kavuşması lazım.

Devite gerek yok hayvanı strese sokmayalım. Muhtemelen kireçtir. Plaka altındaysa plaka atılınca çıkar.

İlaca devam edin tamamen sağlığına kavuşması lazım.

Devite gerek yok hayvanı strese sokmayalım. Muhtemelen kireçtir. Plaka altındaysa plaka atılınca çıkar.
Merhabalar yeni ilaç alıp 1 hafta daha devam ettim. Bu 1 hafta içinde hiç ses çıkardığını veya kafasını ileri atma gibi hareketler yaptığını görmedim. Ne kadar daha devam etmeliyim? İlaca başlayalı 1 ayı geçti.

Son düzenleme:
Geri