Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam düştü

srkn66

Bronz 5 Üye
arkadaşlar benim kırmızı yanaklı su kaplumbağam var. yere şiddetli şekilde düştü ve ön ayakları tutmuyor sanırsam gözleri de görmüyor... bana yardımcı olursanız çok sevineceğim yardımcı olamazsanız da bildiğiniz bir veteriner varsa bana yardımcı olacak telefon numarasını verirseniz sevinirim ya da Kayseri'de oturmaktayım bildiğiniz bir veteriner kliniği varsa adresini verirseniz çok sevinirim... şimdiden yardımcı olan da olmayan da sağolsun.

Cvp: Kaplumbağam düştü

Lütfen konu açarken ve mesaj yazarken forum kurallarına uyalım // Konunuz düzeltilmiştir.

Ne zamandır böyle?
Nasıl bir yerden düştü?
Kaplumbağanıza nerede bakıyorsunuz?
Gözlerinin görmemesi düşmesi yüzünden mi yoksa önceden de var mıydı?

2 gündür böyle. aşağı yukarı mutfak tezgahı kadar yükseklikten beton üstüne çok siddetli düştü. gözlerinin görmesi düşmesinden sonra oldu. önceden her attığımız yemi yer ve çok hareketliydi şimdi sadece yatıyor yüzerken arka ayaklarıyla yüzüyor durunca su üzerinde sağa doğru yan yatıyor ve plastik yuvarlak akvaryumda besliyorum.

srkn66' Alıntı:
2 gündür böyle. aşağı yukarı mutfak tezgahı kadar yükseklikten beton üstüne çok siddetli düştü. gözlerinin görmesi düşmesinden sonra oldu. önceden her attığımız yemi yer ve çok hareketliydi şimdi sadece yatıyo yüzerken arka ayaklarıyla yüzüyo durunca su üzerinde sağa doğru yan yatıyo ve plastik yuvarlak akvaryumda besliyorum.
2 gündür en yakın veterinere götürmeyi düşünmediniz mi?
Plastik yuvarlak akvaryum dediğiniz sanırım petshop'larda kaplumbağa + "bahçesi" 5 tl olan plastik ölüm bahçeleri.. Muhtemelen ısıtıcınız filtreniz, kuru alanınız ve kuru alanı ısıtmanız için lambanız da yoktur... Size tavsiyem ilk önce yarın sabah en yakın veterinere götürmeniz bu gece için su seviyesini azaltmanız ayaklarını kullanamadığı için boğulabilir. Ve en yakın zamanda bir akvaryum,ısıtıcı,filtre almanız ve kaplumbağanıza kuru alan yapmanız. Eğer bunları yapamayacak durumdaysanız lütfen ya geri iade edin ya da yapabilecek birisine verin çünkü o ölüm fanuslarında kaplumbağanın ömrü çooook daha azalacaktır.

aldığımız yerden bu akvaryumu önerdikleri için almıştık. burada kayseri derken yakınız gitme imkanımız var 1 saat şehir merkezine. götürdüm ve burda anlayan bir veteriner çıkmadı 2 gündür araştırıyoruz takip ediyoruz ama aynı. en kısa zamanda akvaryumu düzenlerim. diğer merak ettiğim konu güneşte yarım saatten fazla duruyor bunun onlara bir zararı olur mu? biraz yardımcı olursanız zaten oldunuz da.. sağolun. hayvanlarımıza daha iyi bakabiliriz yardımlarınızla bu sorunları kendimizin ilaçlar yardımıyla falan düzeltme gibi bir imkanımız yok sanırsam yardım alabileceğimiz bir veteriner yok en kısa zamanda kayseriye de götürüp tedavisi neyse yaptırırım ama şimdi acı çekiyor onun acı çekmesini engellememizin bir imkanı da yok sanırsam

srkn66' Alıntı:
aldığımız yerden bu akvaryumu önerdikleri için almıştık. burada kayseri derken yakınız gitme imkanımız var 1 saat şehir merkezine. götürdüm ve burda anlayan bi veteriner çıkmadı 2 gündür araştırıyoruz takip ediyoruz ama aynı. en kısa zamanda akvaryumu düzenlerim. diğer merak ettiğim konu güneşte yarım saatten fazla duruyor bunun onlara bir zararı olur mu? biraz yardımcı olursanız zaten oldunuz da.. sağolun. hayvanlarımıza daha iyi bakabiliriz yardımlarınızla bu sorunları kendimizin ilaçlar yardımıyla falan düzeltme gibi bir imkanımız yok sanırsam yardım alabileceğimiz bir veteriner yok en kısa zamanda kayseriye de götürüp tedavisi neyse yaptırırım ama şimdi acı çekiyor onun acı çekmesini engellememizin bir imkanı da yok sanırsam
akvaryum dediğiniz kap mailto:/albums/s306/WarezTRiO/13112007295.jpg böyle bir şey mi?
Güneşte durmasının yararı vardır kabuk sertleşmesi ve gelişmesi için. Foruma üye olmuşken hastalık sağlık bölümünü ve bakım bölümünü incelemenizi şiddetle tavsiye ederim kaplumbağa hastalıkları ve nasıl bakılacağı hakkında bilgi sahibi olmalısınız.
Şuan yapabilecekleriniz dediğim gibi yukarıda yazdım başka yapabileceğiniz bir şey aklıma gelmiyor.

incubus' Alıntı:
srkn66' Alıntı:
aldığımız yerden bu akvaryumu önerdikleri için almıştık. burada kayseri derken yakınız gitme imkanımız var 1 saat şehir merkezine. götürdüm ve burda anlayan bi veteriner çıkmadı 2 gündür araştırıyoruz takip ediyoruz ama aynı. en kısa zamanda akvaryumu düzenlerim. diğer merak ettiğim konu güneşte yarım saatten fazla duruyor bunun onlara bir zararı olur mu? biraz yardımcı olursanız zaten oldunuz da.. sağolun. hayvanlarımıza daha iyi bakabiliriz yardımlarınızla bu sorunları kendimizin ilaçlar yardımıyla falan düzeltme gibi bir imkanımız yok sanırsam yardım alabileceğimiz bir veteriner yok en kısa zamanda kayseriye de götürüp tedavisi neyse yaptırırım ama şimdi acı çekiyor onun acı çekmesini engellememizin bir imkanı da yok sanırsam
akvaryum dediğiniz kap mailto:/albums/s306/WarezTRiO/13112007295.jpg böyle bir şey mi?
Güneşte durmasının yararı vardır kabuk sertleşmesi ve gelişmesi için. Foruma üye olmuşken hastalık sağlık bölümünü ve bakım bölümünü incelemenizi şiddetle tavsiye ederim kaplumbağa hastalıkları ve nasıl bakılacağı hakkında bilgi sahibi olmalısınız.
Şuan yapabilecekleriniz dediğim gibi yukarıda yazdım başka yapabileceğiniz bir şey aklıma gelmiyor.

ona benzer şeffaf ve yuvarlak.. çok teşekkür ederim araştırıyorum. güneşte düşen kaplumbağam oynuyor falan ama gözleri görmediği için yem yemiyordu. herşey için çok teşekkür ederim yardımcı oldunuz.. kayseri de anlayan bildiğiniz bir veteriner varsa bu konuda da yardımcı olabilirseniz çok sevinirm. gerçekten sağolun bu arada

İç kanama olabilir o kadar şiddetliyse şok geçiriyor olabilir acilen bir veterinere gitmelisiniz google earth ten veteriner yerini internetten ise Kayseri'deki veteriner telefonlarını ve yerlerini öğrenebilirsiniz.
Yardımcı olmak amacıyla site veriyorum yasaksa kaldırın sitenin linkini:
http://www.kavho.org.tr/dnn/index.php?option=com_content&view=article&id=250&Itemid=99
burada kayserideki tüm veterinerlerin adres ve numaraları var yardımcı olur inşallah.

Kaplumbağanızın görmedini nasıl anladıniz birde kaplumbağalar 1. Kattan da düşüyolar tazgah mesafesi cok yüksek deyil normal düşüş çok zarar vermez kptkudn şok geçirir ayakları ondan ola bilir ama gözlerini bilmiyorum.

çok teşekkür ederim. eğer bir sorunum olursa tekrar rahatsız ederim sizi. iyi geceler kolay gelsin.

İç kanama olacağını zannetmiyorum 2 gündür sağlam olduğunu söylüyor iç kanama olsaydı çoktan belli olurdu.. sanırım beyni hasar gördü fonksiyonlarının bazılarını kaybetti (görme ve ayak hareketleri(kısmi felç)). Yani bana öyle geliyor...

Cvp: RE: Kaplumbağam düştü

antifbyigit' Alıntı:
Kaplumbağanızın görmedini nasıl anladıniz birde kaplumbağalar 1. Kattan da düşüyolar tazgah mesafesi cok yüksek deyil normal düşüş çok zarar vermez kptkudn şok geçirir ayakları ondan ola bilir ama gözlerini bilmiyorum.

elimi önceden uzatınca kafasını çekiyordu, yem atınca direk kapıyodu. parmağımı yaklaştırıyorum sakınmıyo ve göz kapakları sabit hiç oynatmadan duruyor. 2 gün şok geçirme ihtimali var mıdır ki? çok iyi bakılıyordu tek sıkıntısı akvaryummuş onu da şimdi öğrendik.

incubus' Alıntı:
İç kanama olacağını zannetmiyorum 2 gündür sağlam olduğunu söylüyor iç kanama olsaydı çoktan belli olurdu.. sanırım beyni hasar gördü fonksiyonlarının bazılarını kaybetti (görme ve ayak hareketleri(kısmi felç)). Yani bana öyle geliyor...

inşallah öyle bişey olmamıştır. hiç birşey olmasın veteriner inşallah yardımcı olur. eğer kısmi felç olduysa yapabileceğimiz bişey yok mu?

Cvp: RE: Kaplumbağam düştü

srkn66' Alıntı:
elimi önceden uzatınca kafasını çekiyordu, yem atınca direk kapıyodu. parmağımı yaklaştırıyorum sakınmıyo ve göz kapakları sabit hiç oynatmadan duruyor. 2 gün şok geçirme ihtimali var mıdır ki? çok iyi bakılıyordu tek sıkıntısı akvaryummuş onu da şimdi öğrendik.
Sizden ricam akvaryumun onlar için ne kadar gerekli olduğunu anlamanız için www.google.com.tr adresinden görsellerde "ölüm fanusu" diye arattırmanız o beslediğiniz kap gerçekten onlar için ölüm fanusu.. Şuan 1 metrelik akvaryumda bakıyorum ben yavruma onlar hem su hem kara canlısı temiz, derin ve 28 derecelik sıcaklıktaki suya ihtiyaçları var...

srkn66' Alıntı:
inşallah öyle bişey olmamıştır. hiç birşey olmasın veteriner inşallah yardımcı olur. eğer kısmi felç olduysa yapabileceğimiz bişey yok mu?
Maalesef bir mucize olmadıktan sonra sinir hücreleri kendini yenileyemez veya bölünemezler...

Kaplumbağanın gözüne ışık tut göz bebeğinden anlarsın.

Genelde hayvanlarda küçülür ama sen herhangi bir tepki var mı diye bak.

antifbyigit' Alıntı:
Genelde hayvanlarda küçülür ama sen herhangi bir tepki varmıdiye bak.

tamam şimdi bakıyorum bakınca cevabını yazacağım.

srkn66' Alıntı:
nasıl anlayacağım. nası bi tepki verir?

Işığı tut tutarken bak daha sonra çek eğer göz bebeği büyürse görmesinde sıkıntı yoktur diyemeyiz çünkü azda olsa görmeme olabilir ama körde olmamış olur. Bu birazcık garantisiz bir test ama genelde kaplumbağaların refleksleri iyidir (hasta olmadıkca) eğer elinizi yakınına getirdiğinizde hareket etmiyorsa ya size alışmıtır ya görmüyordur...

Aslında bu test işe yararsa kalıcı körlük yoktur diye biliriz çünkü tepki veriyor.

srkn66' Alıntı:
antifbyigit' Alıntı:
Genelde hayvanlarda küçülür ama sen herhangi bir tepki varmıdiye bak.

tamam şimdi bakıyorum bakınca cevabını yazacağım.

bir değişiklik yok aynı göz bebekleri büyük ve siyah sanki biraz değişiklik oluyor gibi geldi ama yine büyük duruyor

Geri