Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağam kaç yaşında?

meedmax

Bronz 5 Üye
Merhabalar forumlarınızda göremedim yada benim gözümden kaçtı. Kaplumbağalarımın yaşını nasıl hesaplarım? yada nasıl anlarım?

Cvp: kaplumbağam kaç yaşında?

1 Yaşında falan sa tırnaklarının uzunluğunda bide kuyruğun dan anlaşılıyor diye biliyorum ben bide pet shopcu bana kabuğunu altındaki lekelerin yakınlığından demişti anlaşılıyor diye.
tırnağı uzunu ve kuyruğu kalın ise erkek tam tersi ise kız oluyr galiba .

ben yası tam olarak bılınılemıyor dıye bılıyorum bende sormustum aynı soruyu ama yınede veterınerınız ortalama bırsey soyluyor ;)

mailto:/forum/Konu-kaplumbaga-yasi.html

enofil1994' Alıntı:
Kaplumbağaların Yaşı Alt Kabuğundaki Yuvarlakların İçindeki Çizgilerden Anlaşılır.Çizgilerden 1 Çıkararak Yaşını Bulabilirsiniz.Mesela 2 Tane Çizgi Varsa 2-1:1 Yaşındadır.Eğer Hiç Çizgi Yoksa Demekki Aylıktır.

ömür' Alıntı:
enofil1994' Alıntı:
Kaplumbağaların Yaşı Alt Kabuğundaki Yuvarlakların İçindeki Çizgilerden Anlaşılır.Çizgilerden 1 Çıkararak Yaşını Bulabilirsiniz.Mesela 2 Tane Çizgi Varsa 2-1:1 Yaşındadır.Eğer Hiç Çizgi Yoksa Demekki Aylıktır.

Benimkinde 1 çizgi var.
1-1=0
Yani kaplumbağam 0 yaşındamı :D

Çizgiler falan biraz şehir efsanesi :)

Yumurtadan çıkma tarihi bilinmediği için ancak yaş tahminleri yapılabilir.

Sağlıklı bir şekilde büyüyen kaplumbağalar için 10 cm civarında 1 yaşında olduklarını düşünebiliriz

Arzu Hanım'a ek olarak 8-10cm 1-2 yaş olarak kabul edilebilir. Ancak 10cmden sonra dişiler ile erkeklerin boyları farklılık gösteriyor. O yüzden yaşın bilinmesi için TEK yöntem yumurtadan çıkış tarihini bilmek.

berkcam97' Alıntı:
ömür' Alıntı:
enofil1994' Alıntı:

Benimkinde 1 çizgi var.
1-1=0
Yani kaplumbağam 0 yaşındamı :D

valla ben alıntı yaptım koydum işinize yarar die:)
yaşı önemli deil benim için...
doğum gününü kutlamayacağım:)

valla ben kaplumbagamın dogum tarihini akvaryuma koydugum gün yaptım :) 01.01.2012 :)

Yani bu yöntem doğru olabilir. 1-1=0 olması daha 1 yaşına girmemiş olduğunu birkaç aylık olduğunu gösterir. Ama kesin bişey söylenmez. Kaba bir tahmin yapılabilir sadece.

Valla benim kaplumbağam hediye geldiğinde 3 cm kabuk boyu vardı. Geçen sene şubat ayında gelmişti. Şu anda 7,2 cm boyunda. 3 cm kaplumbağa kaç aylık olur bilmiyorum ama sanırım 1 yaşını geçti. Çok yavaş gelişiyor gibi geldi bana. Hiç sağlık problemi olmadı. Bazı arkadaşlarımızın 1 yaşında 10-12 cm olduğunu söylediklerinde moralim bozuluyor :(

Serhan abi yanlış hatırlamıyorsam sanırım Emin beyin yazısından okudum.Kaplumbağalar kendi yaşam hacimlerine göre gelişim sağlarlarmış.

serhanzr' Alıntı:
Valla benim kaplumbağam hediye geldiğinde 3 cm kabuk boyu vardı. Geçen sene şubat ayında gelmişti. Şu anda 7,2 cm boyunda. 3 cm kaplumbağa kaç aylık olur bilmiyorum ama sanırım 1 yaşını geçti. Çok yavaş gelişiyor gibi geldi bana. Hiç sağlık problemi olmadı. Bazı arkadaşlarımızın 1 yaşında 10-12 cm olduğunu söylediklerinde moralim bozuluyor :(

Moraliniz bozulmazın Serhan Bey, 1 yaşındaki bir kırmızı yanağın 8 cm civarında olması normal. 2. senesinde 10-12cm e ulaşırlar. Büyüme hızları git gide düşer. İnsanlarda olduğu gibi kimi daha ufak kimi daha büyük olabilir. Bir de dişiler erkeklere göre 10cmden sonra daha fazla büyür.

Benim ufaklıkları da 3cm iken Nisanda almıştım şu an 7cm ler. Yani sizinkiler gayet sağlıklı :)

Hey ağzına sağlık rahatladım şimdi :):)

zencefil' Alıntı:
Çizgiler falan biraz şehir efsanesi :)

Yumurtadan çıkma tarihi bilinmediği için ancak yaş tahminleri yapılabilir.

Sağlıklı bir şekilde büyüyen kaplumbağalar için 10 cm civarında 1 yaşında olduklarını düşünebiliriz

Hah!Ben de aşırı büyüdü sanıyordum.1 yaşında ve 11cm.Yeterince normal sanırım :D

Peki bisey sorucam ben simdi kabugun altindaki yuvarlaklarin icindeki cizgilere baktim her bir yuvarlagin icinde 2 cizgi var. Sadece bir yuvarlaktakini mi sayicam yoksa hepsini mi kapsiycak? Ben daha yeni aldim cok kucuk. Eger tek yuvarlagi kapsiyorsa 2-1=1 ama yinede ben daha yeni aldim daha kucuk olmasi gerekmez mi?

Arkadaslar size bir tavsiye kaplumbaganizin kabugunun sertlesmesini istiyorsaniz haslanmos yumurtanin kabugunu akvaryuma koyun. Ben deniyorum daha kesin bir sonuc yok ama 4 kaplumbagam var ve hepsi de gayet mutlu gorunuyor:)

Erkek bir kaplumbagam var. 5 tl boyunda ona bir arkadas lazim. Istanbul.

Su kaplumbağalarında bneklerden yaş hesaplanması yoktur.

Sağlıklı ve sert kabuk için öncelikli oland vitamini sentezidir, yani kuru alanda uvb lamba olması gerekir.

O boyutta hayvanların dişi yada erkek olduğu ancak kan testi ile kesinlik kazanır.

Şimdi anladım 5 tl kağıt para kadar bir hayvan gerekiyor. Pet shoplara erişkin kaplumbağalar bırakılıyor. Gezip bulabilirsiniz. İstanbul Emin önü ve Maltepe de bulunur.

Ben dort tane kaplumbaga aldim daha yeni. Bir erkek ve 3 kiz var. 4-5 cm boyundalar. Yumurtlayabilirlermi? :ff::dontgetit:

4 yeni kaplumbaga aldim ve benden cok korkuyorlar. Ben akvaryuma yaklasinca kaciyorlar. Bu normal bir sey mi? Lutfen hemen cevap yazin! :59::':)ff:

ömür' Alıntı:
enofil1994' Alıntı:

Kaplumbagamin kabugunun altinda 1 den fazla yuvarlak var hepsini mi kapsiyo yoksa bi tanesini mi??

yumurtlamada pozitif bir sonuç için 14-15 cm kabuk boyuna ulaşmaları lazım. kaplumbağaların ortama alışma süreci vardır. insanlara ise daha uzun. bu normal ve daha da sürecek.

kaplumbağaların kabuk şekillerinden ne cinsiyet ne de yaşı anlaşılmaz. bu hayvanların ekipman durumuna bağlı olarak büyümeleriyle alakalıdır. ekipmanı olmayan bir ortamda 6-8 cm kabuk boyunda olan 5 yaşında bir kaplumbağa olabileceği gibi. full ekipmanlı ortamda yaşayan 12-14 cm kabuk boyunda ve 2 yaşında olan hayvanlar var. eğer hayvan yeni alınmış ve 3-4 cm boyunda ise takriben 3 aylıktır diye fikir yürütülebilir.

Geri