Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam Kaçmaya Çalışıyor ve Stick Yem Yemiyor

Buzdolabına koy serinde dursun koku toparlamazsa atarsın. Yada önce gazete üstüne döküp bak belki içinde çürümüş, küflenmiş parçalar olabilir. Onları ayırıp kutuya tekrar koyarsın.

Calcili bende kullanmıştım bitmesi uzun sürdü. Doğru dürüst yemiyorlar. Gerekte yok zaten diğer yemler ve mineral yemden alıyor kalsiyumu.

Güneşi gördü mü suda o yöne yüzüyorlar. Kuru alanda da o yöne doğru dikiliyorlar.

Tekrar merhaba,

Kaplumbağam geçen hafta sürekli kaçmaya çalışıyordu ve yem yemiyordu. Gecenin 2sinde kaplumbağanın sesiyle uyandım ve kaplumbağayı kuru alandaki 3 boyutlu kartonların üzerinde gördüm. 5 dakika daha geç uyansaymışım kaçıp gidecekmiş. Bu kadar ağır bir hayvanın tırnaklarıyla bu kartona tırmanıp en üstüne geleceğini düşünmemiştim.

O kartonları çıkardım ve sonraki 3 gün hep kuru alanın camına kabuğunu vurup durdu. Ben de uyuyamadığım için kaplumbağamın kaçamayacağını anladığım zaman 3 gün boyunca farklı bir odada uyudum.

Bunları yaptığında hava sıcaklığı aşırı derecede fazlaydı. İstanbul'da hava 35 derecelerin üzerine çıkmıştı ve su sıcaklığı 31-33 derece arasıydı.

Son 3 gündür ise İstanbul neredeyse 10 derece soğudu ve esinti var. Kaplumbağam 3 gündür ben ne atarsam yiyor ve kaçmaya çalışmıyor. 1 kere bile denemedi. Ben de dün arka fonları geri taktım ve kaplumbağamın hiç umurunda bile olmadı.

Acaba bu aşırı sıcaklar nedeniyle bunalıyor ve iştahsız mı oluyor? Ben kışın odama bir klima taktıracağım kaplumbağamın akvaryumuna rüzgar vermeyecek bir yerde olacak. Akvaryum camının üzerindeki siyah ahşap ve kuru alanın yüksekliği bu soğuğu hissetmesinin önüne geçebilir mi?

Hava çok sıcak olduğunda geceleri kuru alanda uyumayı tercih ediyorlar. Hayvan sıcaktan bunalmayla kaçmaz, aynı güneş gibi ay ışığını yada başka bir ışık görmüşse ona doğru gitme eğilimi göstermiş olabilir. Yumurtlamanın getireceği hormonsal bir etki olabilir. Hava akımı, esinti,temiz hava farkettiyse o olabilir. Yani bir şekilde tetikleyen birşey olmuş. Ama hepsinin sonucu olarak kaçacağı yeri öğrendi mi unutmaz. Bir süre sonra yine deneyebilir ona dikkat et.

Sıcaklıkta iştahsızlığa etki edebilir. Zaman zaman benim hayvanlarda görmüştüm. Bir de carbon filtre malzemesinin taze olduğu zamanlar iştah kaybı oluyor. Ya yemin yada kendi ağız tatlarını bozuyor olabilir. Bunu eheim carbonda gördüm. Onun için coconuttan imal kömürler bir tık daha iyi.

Esinti vurmadığı sürece sıkıntı olmaz. Düşük devirde yavaş biçimde artan yada azalan ısı değişiklikleri hayvanı etkilemez. Yalnız soğutma derkende dereceyi çok düşürme. 24 derece altına inmesin.

Geri