Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam Ölecek!

Masters

Bronz 1 Üye
Ortanca ısırdığı için küçüğü büyüğün yanına koymuştum ve 1 haftadır hiçbir şey yapmamıştı. Bugün sabah kalktığımda hayvanın kabuğunu ısırmış ve koparmış yan tarafının bi kısmını. Kanamış. Hayvanı sahiplendiremiyorum da kimse mesaj atmıyor, durumum da yok akvaryum ve ekipmanlarını almaya. Şimdilik ayırmak için küçük bir kaba koydum ve ılık suya tuttum hayvanın yarasını hayvan ağzını açıyor hızla kaçmaya çalışıyor, çok canı yanıyor. Küçük kabı güneşin altına koydum. Hayvana ne yapmalıyım? Hayvanın o kısmına ne sürmeliyim. 

Ve ben bu hayvanları nasıl sahiplendiririm? Hepsini vermek istiyorum, baktıkça yeni sorunları çıkıyor, ortancada yakında bulunduğu yere sığmamaya başlayacak o zaman iyice masraf çıkacak. Bu hayvanları verip balık akvaryumuna çevirmek istiyorum akvaryumumu. Pet Shoplara vermem nasıl baktıklarını gördükten sonra asla veremem. 2 tane siteye koymuştum bu site ve diğer hayvanlara ilgili bir siteye ikisinden de bir cevap yok.

Buralarda veterinerde yok götüremiyorum.

Cvp: Kaplumbağam Ölecek!

Kabuğunda kanama yok, hafif bi kan üstünde rengi solmuş. Bu şekilde:
mailto:/qBE2dq.jpg

Bu iyileşir mi? Kopan kısım tekrar çıkar mı? Kabuğunu yutmuş sanırım büyük olan, akvaryumun her tarafına baktım ama yok.

Geçmiş olsun. O kısım düzelmez olduğu gibi çizgilerden kopup gitmiş. Sadece o bölgenin aşağı kısmında ufak bir parça kalmış orada biraz gelişme görülebilir ama eski hali gibi olmayacaktır.

Kuru bir yerde sabah akşam 15-20 dakika üstüne kuru alandaki gibi çokta yakın olmayacak şekilde lamba tutup medicassol yada teramisinin deri pomadından alıp sür.

Cvp: RE: Kaplumbağam Ölecek!

cem' Alıntı:
Geçmiş olsun. O kısım düzelmez olduğu gibi çizgilerden kopup gitmiş. Sadece o bölgenin aşağı kısmında ufak bir parça kalmış orada biraz gelişme görülebilir ama eski hali gibi olmayacaktır.

Kuru bir yerde sabah akşam 15-20 dakika üstüne kuru alandaki gibi çokta yakın olmayacak şekilde lamba tutup medicassol yada teramisinin deri pomadından alıp sür.

Batticon sürülse iyi gelir mi? Ve Birde büyüğü izmirde bir dereye bıraksam yaşar mı? İzmir'de genelde sular sıcak oluyor, Ve baya da büyüdü ve artık bakasım yok küçüğü ısırdıktan sonra, yem bile veresim yok hatta henüz vermedim. Büyüğü gönderip diğerlerini de sahiplendiremessem en azından ortancayı büyüğün olduğu yere, küçüğü de ortancanın olduğu yere koyarım.

1 haftadır hiçbir şey yapmayan hayvan neden birden böyle bir şey yapar ki gece de kontrol etmiştim birkaç kez küçük yanından geçmişti ve hiçbir şey yapmamıştı ve tamda yeni yeni yüzmeye başlamıştı. 

Lamba yerine tamda güneşin vurduğu yere koydum hem sıcak tutuyor hemde sağlığı açısından. Ama bulunduğu kap küçük :(

Örneğin burda ki gölete bıraksam yaşarlar mı? Birkaç kez gitmiştim ve hep görmüştüm su kaplumbağalarını kırmızı yanak gölete bırakmışlar ve yaşıyorlardı, güneşlenirken görmüştüm.

Burdaki doğal şartlar bu hayvanlara göre değil maalesef onu dereye veya gölete bırakırsanız ölüme terketmis olursunuz hayvanların günahına girmeyin sonuçta içgüsel bi durum hayvanın yaptığı siz tavuk yediniz diye kimse sizi cezalandırmıyor lütfen hayvanı sahiplendirene kadar sahip çıkın yemini de düzenli verin. Anladigim kadarıyla 3 adet kaplumbaganiz var keşke bakabiliceginiz kadar yani 1 tane alsaydiniz ne size eziyet olurdu ne de hayvanlara

Dilan1903' Alıntı:
Burdaki doğal şartlar bu hayvanlara göre değil maalesef onu dereye veya gölete bırakırsanız ölüme terketmis olursunuz hayvanların günahına girmeyin sonuçta içgüsel bi durum hayvanın yaptığı siz tavuk yediniz diye kimse sizi cezalandırmıyor lütfen hayvanı sahiplendirene kadar sahip çıkın yemini de düzenli verin. Anladigim kadarıyla 3 adet kaplumbaganiz var keşke bakabiliceginiz kadar yani 1 tane alsaydiniz ne size eziyet olurdu ne de hayvanlara

Bende almayacaktım aslında ama pet shoptan geçiyordum ve hayvanları gördüm baktıkları yer berbat bir yerdi kaplumbağa ölüsüyle doluydu bende en azından 2 tane alıp kurtarıyım diyerek hareketlilerden aldım ama şu küçük sıkıntı çıkardı büyümeyerek, hastalığı var büyük ihtimal ama internette de o kadar araştırdım belirtilerin hiçbiri uymuyor devit-3 verdim yine fayda etmedi. . Şuan almasaydım çoktan eziyet çekerek 2 tanesi ölmüştü. Büyükte hediye gelmişti. Verildiği zaman hiçbir şey bilmeden veren kişinin sözlerine kanarak kolay diye ölüm fanusunda aldım ve 2 sene de araştırma yapmadım taa 1 ay kaybolduğu sırada bu siteyi buldum bulunca da akvaryum, ısıtıcı aldım. 

Peki Hayvanat Bahçesine filan versem alırlar mı? Orda iyi baktıklarına eminim :)

Facebook'taki gruplara ilan verin.

Cem,Izmir'de dogal bir hayvan parki var miydi, sanki ben sana mail atmistim oyle bir fotograf? Giden maillerimi siliyorum, sende duruyorsa, foto ekli olanlara bir bakabilir misin?

Yavruya şok oldum yaa, benim yeni gelen de digerlerinin kabugunu isiriyor.Bunu, kac cm bi kaplumbaga bu hale getirdi?

Ozellikle kucuge,aciyip alan olacaktir diye dusunuyorum.Facebook hayvansever ve hayvan sahiplendirmeyle alakali buyuk sayfalara da ilan verebilirsiniz .Birden dere diye dusunmeyin Hele bu kucuk direk yem olur birine

berrakerkin' Alıntı:
Facebook'taki gruplara ilan verin.

Cem,Izmir'de dogal bir hayvan parki var miydi, sanki ben sana mail atmistim oyle bir fotograf? Giden maillerimi siliyorum, sende duruyorsa, foto ekli olanlara bir bakabilir misin?

Yavruya şok oldum yaa, benim yeni gelen de digerlerinin kabugunu isiriyor.Bunu, kac cm bi kaplumbaga bu hale getirdi?

Ozellikle kucuge,aciyip alan olacaktir diye dusunuyorum.Facebook hayvansever ve hayvan  sahiplendirmeyle alakali buyuk sayfalara da ilan verebilirsiniz .Birden dere diye dusunmeyin Hele bu kucuk direk yem olur birine

Küçüğü dereye koymayı asla düşünmüyorum hatta ortancayı bile koymayı düşünmüyorum sahiplendirirsem anca veririm ama şu büyüğü sahiplendiremezsem sanırım dereye veya gölete koyacağım çünkü bu boydan sonra kimse almaz ve 2 hayvanı da rahatsız ediyor ve ısırmaya çalışıyor :(

mailto:/z4nlv6.jpg

Koymam hataydı ama ortanca ısırınca ve büyükte ortancayı ısırınca küçüğü koymayı denedim ve 5 gün aralıksız kontrol ettim ve yanına bile yaklaşmadı. Bende bir şey yapmaz dedim büyük ihtimalle ama gece kontrol ettiğim halde sabah kalktığımda bu haldeydi büyük ihtimal suda ısırdı ve kopardı, hayvan kuru alandaydı :(

Arada sinir geliyor bunlara, o an ne bulurlarsa isirip,kaldirip atiyorlar.
Uzulmeyin, nerden bilecektiniz =(Yine Allah korumus kucugu.

Siz face gruplarina verin, hic belli olmaz.Tek yasayanin yanina 15 cm arayan diye ilanlar cok gordum.Yani gitmez diye dusunmeyin

berrakerkin' Alıntı:
Arada sinir geliyor bunlara, o an ne bulurlarsa isirip,kaldirip atiyorlar.
Uzulmeyin, nerden bilecektiniz =(Yine Allah korumus kucugu.

Siz face gruplarina verin, hic belli olmaz.Tek yasayanin yanina 15 cm arayan diye ilanlar cok gordum.Yani gitmez diye dusunmeyin

Face gruplarına bir bakayım ama hiç bildiğim yok face de, bildiğiniz varsa link atabilir misiniz?

Şimdilik bir face grubuna fotoğraflarını attım umarım sahiplenecek olur :(

Sasalı hayvanat bahçesi alacağını söyledi  :bb:

Hayvanat bahçesine vermeli miyim? Orada kesinlikle iyi bakacaklarını düşünüyorum hatta şuankinden daha iyi :)

Verebilirsin. Bu dönem alışma süreci açısından uygunda olur. Alanda geniştir.

cem' Alıntı:
Verebilirsin. Bu dönem alışma süreci açısından uygunda olur. Alanda geniştir.

O zaman üçünüde vermeyi düşünüyorum gerçekten bakımı zor hayvanlar :(  Bir tek şu küçük beni endişelendiriyor, büyükle ortanca bi bakıma uyum sağlarlar ama küçük aralarında hem küçük kaldı hemde yaralı hemde büyümüyor :(

Hayvanat bahçesine mi vermem daha iyi olur yoksa sahiplendirmem mi? Face grubunda 2 tane alıcı buldum ama henüz akvaryumu ve ekipmanlarının olup olmadığın sormadım. Yoksa zaten vermem :)

Su Kaplumbağası Dünyası
Su Kaplumbağası Arenası / Turtle Arena
Su Kaplumbağası Sevenler Besleyenler

Bu 3 u disinda buyuk bir grup daha var ama oraya giremiyorum. Kizil yanakli veya kirmizi yanakli su kaplumbagasi diye geciyor olmali

berrakerkin' Alıntı:
Su Kaplumbağası Dünyası

Bu 3 u disinda buyuk bir grup daha var ama oraya giremiyorum. Kizil yanakli veya kirmizi yanakli su kaplumbagasi diye geciyor olmali

Hayvanat Bahçesi alacağını söyledi, sanırım en iyi bakacak yer orasıdır alanları geniş olduğu için. Olmazsa sahiplendireceğim 2 tane alıcı buldum bile ama henüz akvaryumu olup olmadığını sormadım, akvaryumu yoksa zaten kesinlikle vermem :)

Izmir'de biri var,dikkat edin.Yazis tarzi pek ozenli degil ve ekipman var, cok iyi bakilacak vs tarzi cumleler kuruyor Burada alip, sahibinden sitesinde sattigini yakaladim

Bence minnaka bir sure bakin, iyilesince verirsiniz veya bakacak varsa sahiplendirin Ama hayvanat bahcesine vermeyin suan

berrakerkin' Alıntı:
Izmir'de biri var,dikkat edin.Yazis tarzi pek ozenli degil ve ekipman var, cok iyi bakilacak vs tarzi cumleler kuruyor Burada alip, sahibinden sitesinde sattigini yakaladim

Bence minnaka bir sure bakin, iyilesince verirsiniz veya bakacak varsa sahiplendirin Ama hayvanat bahcesine vermeyin suan

Adını biliyor musunuz? Ve Kadın mı? Çünkü yazış tarzı pek iyi olmayan biride mesaj attı hemde baya istekli biri :)

Zaten vermeden önce akvaryum resmini isteyeceğim.

Masters' Alıntı:
berrakerkin' Alıntı:
Su Kaplumbağası Dünyası

Hayvanat Bahçesi alacağını söyledi, sanırım en iyi bakacak yer orasıdır alanları geniş olduğu için. Olmazsa sahiplendireceğim 2 tane alıcı buldum bile ama henüz akvaryumu olup olmadığını sormadım, akvaryumu yoksa zaten kesinlikle vermem :)

Eğer izmirde yaşıyorsanız doğal yaşam parkına gidip veya telefon edip sorabilirsiniz. İnternette bir çok kişi ben sahiplenirim deyip satıyor. Takibi imkansız...

berrakerkin' Alıntı:

küçüğü bir süre bakacağım onu hayvanat bahçesine vermeyi düşünmüyorum orada direk yem olur diye düşünüyorum 
Çünkü hem yaralı , hem büyümüyor hemde küçük kaldı :( tek onu sahiplendiririm veya akvaryum boş kalacağı için orada bir süre bakarım onun içinde rahat olur. Mikey(Ortanca)'yı tek sahiplendirsem mi sahiplendirmesem mi diye düşündürüyor beni hareketleri filan çok komik ve yüzü çok tatlı özellikle beni görünce suda çıldırıyor,bana doğru yüzüyor hatta tırmanıyor yem istiyor :D

Büyüğe alıcı bulamam dedim ama facede bir sürü alıcı çıktı :)

Masters' Alıntı:
berrakerkin' Alıntı:

küçüğü bir süre bakacağım onu hayvanat bahçesine vermeyi düşünmüyorum orada direk yem olur diye düşünüyorum 
Çünkü hem yaralı , hem büyümüyor hemde küçük kaldı :( tek onu sahiplendiririm veya akvaryum boş kalacağı için orada bir süre bakarım onun içinde rahat olur. Mikey(Ortanca)'yı tek sahiplendirsem mi sahiplendirmesem mi diye düşündürüyor beni hareketleri filan çok komik ve yüzü çok tatlı özellikle beni görünce suda çıldırıyor,bana doğru yüzüyor hatta tırmanıyor yem istiyor :D

Kardeşim, bir hayvana o hayvanın ömrü boyu bakacaksan sahip çıkmalısın. "Biraz büyüsün sonra veririm" gibi düşüncelerle hayvan bakılmaz. Ayrıca bu canlılar seni eğlendirmek için yaratılan soytarılar değil. Hepsinin bir amacı, işlevi var. Eğer doğal alanlarından zorla koparma ve eve hapsetme sorumluluğunu alıyorsak bunu en iyi şekilde yapmamız lazım. 

Bence sen hepsini doğal yaşam parkına ver. Çünkü başka bir konuda da akvaryumdan hamster evi olur mu diye sormuşsun. Bunlar oyuncak değil "can"... 

Bir de bu yönden düşün bence...

Tost' Alıntı:
Masters' Alıntı:

Kardeşim, bir hayvana o hayvanın ömrü boyu bakacaksan sahip çıkmalısın. "Biraz büyüsün sonra veririm" gibi düşüncelerle hayvan bakılmaz. Ayrıca bu canlılar seni eğlendirmek için yaratılan soytarılar değil. Hepsinin bir amacı, işlevi var. Eğer doğal alanlarından zorla koparma ve eve hapsetme sorumluluğunu alıyorsak bunu en iyi şekilde yapmamız lazım. 

Bence sen hepsini doğal yaşam parkına ver. Çünkü başka bir konuda da akvaryumdan hamster evi olur mu diye sormuşsun. Bunlar oyuncak değil "can"... 

Bir de bu yönden düşün bence...

O düşüncelerle asla almamıştım bu hayvanları ve büyük küçüğü ısırmasaydı vermeyi de düşünmeyecektim. O konuyu da kaplumbağaları vereceğim için açtım çünkü artık bakamıyorum ve oyuncak olarak ta asla görmedim. Üstelik bu hayvanlara özel olarak para biriktirerek tüm masraflarını ben karşıladım. Fakat daha fazla bakamıyorum çünkü param yetmiyor ve taa eylül-ocak sırasına kadar da para bulma imkanım yok bu süre zarfında ortanca ve küçüğün telef olmaması içinde hepsini vermek istiyorum.  Çünkü küçüğe bakacak alanım kalmadı ortanca küçüğü , büyükte ortanca ve küçüğü ısırıyor, yeni akvaryum alamıyorum. Ortanca gitgide büyüyor yakında bulunduğu yer ona küçük gelmeye başlayacak o zaman iyice her şey sıkıntı olacak. Ve ben bu hayvanları alıp akvaryumda uygun alana yerleştirmeseydim ölmüş olacaklardı hepsi şuanda. Aldığım pet shop'u görseydiniz ne kadar berbat bir yer.
Şöyle tarif edeyim, Küçücük bir leğen, azıcık ve sapsarı (hatta simsiyahtı) su ve içinde en az 200 tane hayvan. Hayvanlar üst üste koyulmuştu.

ve su olarak japon balıklarının sap sarı akvaryumundan alıp bir pet şişeye koymuştu :(

Ve hayvanların çoğu ölüydü. Yaşayanlarda oradan apnik içinde çıkmaya çalışıyorlardı :(
dayanamayıp almıştım bende ve bu sıkıntılar çıktı :(

Geri